Jump to content



TOP ΥΔΡΟΨΥΞΕΙΣ...


Recommended Posts

11 λεπτά πριν, το μέλος GoMaR έγραψε:

Αυτοι που δεν εχουν το αυτοκολλητο, τι κανουμε ; Καλυπτει εγγυηση ;

 

Δες το video. Επικοινωνείς και σου στέλνουν το repair kit. Αν δεν θες να το κάνεις μόνος σου, μπορείς να τους στείλεις την AIO να στο κάνουν αυτοί. Δεν αξίζει όμως. Βλέποντας το video είναι εύκολο. Αν και τη μανούρα του "ξηλώματος" δεν θα τη γλιτώσεις.

 

Πότε αγόρασες? Οι επηρεαζόμενες AIO έχουν κατασκευαστεί MAIO 21 - MAΡΤΙΟ 22. Αν αγόρασες πιο παλιά δεν νομίζω να έχεις θέμα.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Χθες μιλουσα με ενα φιλο που ασχολειται κι αυτος με pcια. Λοιπον, εχει μια υδροψυξη fractal design η οποια βουλωσε. Ναι, σωστα διαβασατε, βουλωσε. Προκειται μαλλον για ενα θεμα οπου καποιο απο τα συστατικα του υγρου προκαλει διαφορες διαβρωσεις στο κυκλωμα με αποτελεσμα να δημιουργειται κατι σαν βρωμα-μακα που μπαινει στο κυκλωμα. Επικοινωνησε με την εταιρια, θα καλυφθει με εγγυηση φυσικα χωρις δευτερη κουβεντα. Παντως εκανε λιγη ερευνα στο youtube και βρηκε σχετικα βιντεο, οπου το θεμα φαινεται να μην ειναι και τοσο μεμονωμενη περιπτωση. Τα βαζω, χωρις ομως να τα εχω δει αναλυτικα κι εγω. Ειναι λιγο ασχετο με το θεμα που συζητατε πιο πανω, αλλα καλο ειναι να το δουμε οσοι εχουμε aio

 

07-Crystal.jpg
WWW.IGORSLAB.DE

Disclaimer: The following article is machine translated from the original German, and has not been edited or checked for errors. Thank you for understanding!
Radiator-Cutted-Inside.jpg
WWW.IGORSLAB.DE

I did not make it easy for myself, but worked on this topic for almost half a year. In the first article last year I had already written about clogged radiators

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Χθες μιλουσα με ενα φιλο που ασχολειται κι αυτος με pcια. Λοιπον, εχει μια υδροψυξη fractal design η οποια βουλωσε. Ναι, σωστα διαβασατε, βουλωσε. Προκειται μαλλον για ενα θεμα οπου καποιο απο τα συστατικα του υγρου προκαλει διαφορες διαβρωσεις στο κυκλωμα με αποτελεσμα να δημιουργειται κατι σαν βρωμα-μακα που μπαινει στο κυκλωμα. Επικοινωνησε με την εταιρια, θα καλυφθει με εγγυηση φυσικα χωρις δευτερη κουβεντα. Παντως εκανε λιγη ερευνα στο youtube και βρηκε σχετικα βιντεο, οπου το θεμα φαινεται να μην ειναι και τοσο μεμονωμενη περιπτωση. Τα βαζω, χωρις ομως να τα εχω δει αναλυτικα κι εγω. Ειναι λιγο ασχετο με το θεμα που συζητατε πιο πανω, αλλα καλο ειναι να το δουμε οσοι εχουμε aio

 

07-Crystal.jpg
WWW.IGORSLAB.DE

Disclaimer: The following article is machine translated from the original German, and has not been edited or checked for errors. Thank you for understanding!
Radiator-Cutted-Inside.jpg
WWW.IGORSLAB.DE

I did not make it easy for myself, but worked on this topic for almost half a year. In the first article last year I had already written about clogged radiators

 

 

 

 

 

Όσο ποιοτική και να είναι μια ΑΙΟ, κάποια στιγμή θα "βουλώσει" από άλγη. H ισοπροπυλική αλκοόλη που περιέχουν τα υγρά μιας AIO δεν θα κρατήσει τη χημική της σύσταση για πάντα για να καταπολεμά την ανάπτυξη βακτηρίων. Επίσης οι AIO έχουν αέρα μέσα που σημαίνει ότι μπορούν να αναπτυχθούν βακτήρια. Ακόμα και να μην είχαν (καμία εταιρεία δεν μπορεί να κάνει τόσο τέλειο sealing), υπάρχουν αναερόβια βακτήρια που μπορούν να αναπτυχθούν προϊόντος του χρόνου. Αν δεν προσπαθούσα να ρίξω τα temps του 5800Χ3D (απέλπιδα προσπάθεια), δεν θα αγόραζα AIO ποτέ, έχοντας την εμπειρία custom υδρόψυξης προ πολλών ετών. Η μανούρα δεν αξίζει. Στο επόμενο build με επεξεργαστή που δεν θα έχει τη θερμική συμπεριφορά του 5800X3D λογικά θα ξαναγυρίσω σε air cooling.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Όσο ποιοτική και να είναι μια ΑΙΟ, κάποια στιγμή θα "βουλώσει" από άλγη. H ισοπροπυλική αλκοόλη που περιέχουν τα υγρά μιας AIO δεν θα κρατήσει τη χημική της σύσταση για πάντα για να καταπολεμά την ανάπτυξη βακτηρίων.

 

Αν και θα επρεπε, δεν γνωριζω εαν το προβλημα οφειλεται στην ισοπροπυλικη. Νομιζω οτι σε ενα ποσοστο περιεχεται και αιθυλενογλυκολη η οποια χρησιμοποιειται ευρεως σε τετοιες εφαρμογες. Περισσοτερο ως αντιψυκτικο χρησιμευει αλλα αν αναμειχθει με το νερο, το διαλυμα εχει ΚΑΙ αυξημενο σημειο ζεσεως οποτε ισως γι αυτο να χρησιμοποιειται και σε aio. Το προβλημα ειναι οτι η αιθυλενογλυκολη μπορει να δρασει ως τοξικη απεναντι σε πλαστικα-πολυμερη. Το αλλο προβλημα για τη συζητηση ειναι οτι δεν μπορω να βρω καπου μια πηγη που να καθιστα σαφες οτι η αιθυλενογλυκολη χρησιμοποιειται απο ολους τους κατασκευαστες aio, η αν οχι απο ολους εστω απο ποιους. Συγκεκριμενα, η fractal design και η msi εχουν χρησιμοποιησει κοινο εργοστασιο παραγωγης οποτε λογικα εχει χρησιμοποιηθει κοινο υγρο και σε αυτες τις δυο εταιριες εχουν καταγραφει περιστατικα βουλωματος. Τωρα απο κει και περα, ποιος να ξερει που αλλου μπορει να εχει βρεθει το προβλημα. Πιστευω οτι εαν επροκειτο για μεγαλης κλιμακας προβλημα παντως το ιντερνετ θα ηταν γεματο με περιστατικα. Δεν βλεπω να ειναι ομως, αρα μαλλον προκειται για κατι περιορισμενο. Υποψην, η υδροψυξη του φιλου με το προβλημα ειναι σχετικα καινουρια. Δεν μιλαμε για μια υδροψυξη ετων, ετσι; Αντιθετως εχω γνωστους με υδροψυξεις πολλων ετων που δεν εχουν κανει το παραμικρο κιχ.

Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

 

Αν και θα επρεπε, δεν γνωριζω εαν το προβλημα οφειλεται στην ισοπροπυλικη. Νομιζω οτι σε ενα ποσοστο περιεχεται και αιθυλενογλυκολη η οποια χρησιμοποιειται ευρεως σε τετοιες εφαρμογες. Περισσοτερο ως αντιψυκτικο χρησιμευει αλλα αν αναμειχθει με το νερο, το διαλυμα εχει ΚΑΙ αυξημενο σημειο ζεσεως οποτε ισως γι αυτο να χρησιμοποιειται και σε aio. Το προβλημα ειναι οτι η αιθυλενογλυκολη μπορει να δρασει ως τοξικη απεναντι σε πλαστικα-πολυμερη. Το αλλο προβλημα για τη συζητηση ειναι οτι δεν μπορω να βρω καπου μια πηγη που να καθιστα σαφες οτι η αιθυλενογλυκολη χρησιμοποιειται απο ολους τους κατασκευαστες aio, η αν οχι απο ολους εστω απο ποιους. Συγκεκριμενα, η fractal design και η msi εχουν χρησιμοποιησει κοινο εργοστασιο παραγωγης οποτε λογικα εχει χρησιμοποιηθει κοινο υγρο και σε αυτες τις δυο εταιριες εχουν καταγραφει περιστατικα βουλωματος. Τωρα απο κει και περα, ποιος να ξερει που αλλου μπορει να εχει βρεθει το προβλημα. Πιστευω οτι εαν επροκειτο για μεγαλης κλιμακας προβλημα παντως το ιντερνετ θα ηταν γεματο με περιστατικα. Δεν βλεπω να ειναι ομως, αρα μαλλον προκειται για κατι περιορισμενο. Υποψην, η υδροψυξη του φιλου με το προβλημα ειναι σχετικα καινουρια. Δεν μιλαμε για μια υδροψυξη ετων, ετσι; Αντιθετως εχω γνωστους με υδροψυξεις πολλων ετων που δεν εχουν κανει το παραμικρο κιχ.

Ναι δεν παίρνω όρκο ότι η ισοπροπυλική αλκοόλη είναι για τα βακτήρια. Σε κάθε περίπτωση ζούμε σε καταναλωτική κοινωνία και οι περισσότεροι αλλάζουν AIO αλλάζοντας και επεξεργαστή οπότε δεν προλαβαίνουμε να δούμε ευρέως τα προβλήματα των AIO. Υποψιάζομαι, ότι τώρα που η AMD κρατάει συμβατότητα cooler στο επερχόμενο AM5 socket, άρα πολλοί χρήστες θα λειτουργήσουν πιο πολλά χρόνια τις ΑΙΟ τους, θα δούμε τέτοια περιστατικά και αναφορές να αυξάνονται. 

 

Υδροψυξεις πολλών ετών που δεν κάνουν "κιχ", φαντάζομαι αναφέρεσαι σε custom loops που οι ιδιοκτήτες τους είναι πιο ψαγμενοι και κάνουν και σωστή συντήρηση, αλλαγή υγρών κτλ. Σε μια AIO αυτό δεν γίνεται.

 

Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Ναι δεν παίρνω όρκο ότι η ισοπροπυλική αλκοόλη είναι για τα βακτήρια.

Η ισοπροπυλικη αλκοολη κυριως ως καθαριστικο χρησιμοποιειται απ οσο ξερω. Τωρα για τη σχεση με aio, δεν εχω αποψη

 

34 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

ποψιάζομαι, ότι τώρα που η AMD κρατάει συμβατότητα cooler στο επερχόμενο AM5 socket, άρα πολλοί χρήστες θα λειτουργήσουν πιο πολλά χρόνια τις ΑΙΟ τους,

Και παλιοτερα συνεβαινε αυτο. Μπορει να αλλαζε το socket αλλα το bracket στη μητρικη για την ψυξη εμενε το ιδιο. Ουτε κι εγω δε θυμαμαι ποσα συστηματα ειχα αλλαξει και ειχα την ιδια ακριβως ψυχτρα τοτε. Αντιστοιχως συμβαινει και με κατιχουw aio. Μη σου κανει καμια εντυπωση να υπαρχει σημερα aio που μπορει να πρωτοστηθηκαν σε i7 4790k. Μαλιστα με την ελευση του AM4 παμπολλες εταιριες κατασκευασαν τα αντιστοιχα brackets που μπορουσαν να αγορασουν οι καταναλωτες και να χρησιμοποιησουν παλιες ψυχτρες στα νεα συστηματα.

 

37 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Υδροψυξεις πολλών ετών που δεν κάνουν "κιχ", φαντάζομαι αναφέρεσαι σε custom loops

 

Ουτε καν. Τα custom loop μου περνανε εντελως αδιαφορα. Προτιμω την ψυχικη μου υγεια.

 

38 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Σε μια AIO αυτό δεν γίνεται.

 

Κι ομως γινεται. Θα το δεις κι εσυ οσο περναει ο καιρος ;)

Εγω ηδη κοντοζυγωνω τον τριτο χρονο. Και ξερω και ατομα με ακομα πιο παλιες που δεν εχουν ακουσει ποτε τον παραμικρο ηχο απο την aio τους. Νταξει, δεν μιλαω για δεκαετια προφανως, ετσι;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Η ισοπροπυλικη αλκοολη κυριως ως καθαριστικο χρησιμοποιειται απ οσο ξερω. Τωρα για τη σχεση με aio, δεν εχω αποψη

 

Και παλιοτερα συνεβαινε αυτο. Μπορει να αλλαζε το socket αλλα το bracket στη μητρικη για την ψυξη εμενε το ιδιο. Ουτε κι εγω δε θυμαμαι ποσα συστηματα ειχα αλλαξει και ειχα την ιδια ακριβως ψυχτρα τοτε. Αντιστοιχως συμβαινει και με κατιχουw aio. Μη σου κανει καμια εντυπωση να υπαρχει σημερα aio που μπορει να πρωτοστηθηκαν σε i7 4790k. Μαλιστα με την ελευση του AM4 παμπολλες εταιριες κατασκευασαν τα αντιστοιχα brackets που μπορουσαν να αγορασουν οι καταναλωτες και να χρησιμοποιησουν παλιες ψυχτρες στα νεα συστηματα.

 

 

Ουτε καν. Τα custom loop μου περνανε εντελως αδιαφορα. Προτιμω την ψυχικη μου υγεια.

 

 

Κι ομως γινεται. Θα το δεις κι εσυ οσο περναει ο καιρος ;)

Εγω ηδη κοντοζυγωνω τον τριτο χρονο. Και ξερω και ατομα με ακομα πιο παλιες που δεν εχουν ακουσει ποτε τον παραμικρο ηχο απο την aio τους. Νταξει, δεν μιλαω για δεκαετια προφανως, ετσι;

 

 

Θα δούμε. Ο 5800Χ3D θα παραμείνει πολλά χρόνια έτσι όπως πάει το πράγμα, οπότε θα εχώ εικόνα και για τη μακροζωία της ψύξης.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

To είδα και θα το πόσταρα και εγώ. Ευτυχώς το δικό μου κουτί έχει το αυτοκόλλητο "QC" που σημαίνει ότι δεν ανήκει στις επηρεαζόμενες παρτίδες. Καλό θα ήταν να γίνει ένα θέμα στο site @astrolabos για να ενημερωθούν όλοι οι κάτοχοι arctic freezer.

 

Πάντως μπράβο στην Arctic που από μόνη της ανακίνησε το θέμα και πρόλαβε την όποια "κατακραυγή" από κάποιον tech youtuber που θα το ανακάλυπτε. Ο εξής ένας δηλαδή γιατί οι περισσότεροι από τους άλλους είναι επιφανειακοί μαϊντανοί και καραγκιόζηδες. (linus)

που το εχει? 😛 εγω κουτι δεν εχω...

Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

που το εχει? 😛 εγω κουτι δεν εχω...

 

Αν δεν έχεις το κουτί, τότε πάνω στο ψυγείο υπάρχει επίσης QC αυτοκόλλητο, όπως φαίνεται στο 7:32 του video.

 

Αν δεν έχεις το QC αυτοκόλλητο και έχεις αγοράσει μετά τον ΜΑΙΟ του 2021, τότε επικοινωνείς με Arctic για να σου στείλουν repair kit. Υποθέτω ότι θα χρειαστεί και η απόδειξη αγοράς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 24/8/2022 at 4:10 ΜΜ, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Αν δεν έχεις το κουτί, τότε πάνω στο ψυγείο υπάρχει επίσης QC αυτοκόλλητο, όπως φαίνεται στο 7:32 του video.

 

Αν δεν έχεις το QC αυτοκόλλητο και έχεις αγοράσει μετά τον ΜΑΙΟ του 2021, τότε επικοινωνείς με Arctic για να σου στείλουν repair kit. Υποθέτω ότι θα χρειαστεί και η απόδειξη αγοράς.

Sorry not Sorry :P.

 

Δεν υπαρχει το αυτοκολλητο που λες. Το θεμα ειναι αν εχει γεμισει και κομματακια μεσα στο ψυγειο. Ξενερωσα τωρα.

1234.JPG

Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Sorry not Sorry :P.

 

Δεν υπαρχει το αυτοκολλητο που λες. Το θεμα ειναι αν εχει γεμισει και κομματακια μεσα στο ψυγειο. Ξενερωσα τωρα.

1234.JPG

 

Δε νομίζω. Έχεις διαπιστώσει μείωση της απόδοσης? Θα ξέρεις σίγουρα όταν κάνεις την αντικατάσταση, θα μπορείς να δεις αν από το "΄λαστιχάκι" στεγανοποίησης λείπουν κομμάτια ή αν διαλύεται όταν πας να το αφαιρέσεις. Στο video του gamer's nexus δεν φαίνεται να τίθεται τέτοιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Δε νομίζω. Έχεις διαπιστώσει μείωση της απόδοσης? Θα ξέρεις σίγουρα όταν κάνεις την αντικατάσταση, θα μπορείς να δεις αν από το "΄λαστιχάκι" στεγανοποίησης λείπουν κομμάτια ή αν διαλύεται όταν πας να το αφαιρέσεις. Στο video του gamer's nexus δεν φαίνεται να τίθεται τέτοιο θέμα.

 

Εδώ γίνεται χαμός απο particles --> https://youtu.be/MP0rU5-PPhs?t=395

 

Μειωση της αποδοσης οχι.. γιατι δεν το πολυ παρακολουθω κιολας. 😛

 

θα τους στειλω ενα μαιλ, περιμενω και την καινούργια φλατζα. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

 

Εδώ γίνεται χαμός απο particles --> https://youtu.be/MP0rU5-PPhs?t=395

 

Μειωση της αποδοσης οχι.. γιατι δεν το πολυ παρακολουθω κιολας. 😛

 

θα τους στειλω ενα μαιλ, περιμενω και την καινούργια φλατζα. 

 

 

 

 

Είναι και καινούρια πλάκα, όχι μόνο φλάντζα.

 

Αυτή η "μάκα" που δημιουργείται είναι μόνο στον χαλκό του plate επειδή  δεν έγινε σωστή χημική διεργασία στη "φλάντζα" αυτό κατάλαβα εγώ. Δεν αναφέρεται πουθενά ότι διαλύονται κομμάτια και περνάνε στο κύκλωμα. Τώρα θα μου πεις και το ψυγείο χαλκός είναι (είναι ? ) και ίσως και εκεί να συμβαίνει το ίδιο. Δεν ξέρω. Κάποιος πιο ειδικός ας μας πει.

 

edit το ψυγείο είναι αλουμίνιο, οπότε δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα. Είναι αντίδραση που γίνεται με τον χαλκό της πλάκας μόνο.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Είναι και καινούρια πλάκα, όχι μόνο φλάντζα.

 

Αυτή η "μάκα" που δημιουργείται είναι μόνο στον χαλκό του plate επειδή  δεν έγινε σωστή χημική διεργασία στη "φλάντζα" αυτό κατάλαβα εγώ. Δεν αναφέρεται πουθενά ότι διαλύονται κομμάτια και περνάνε στο κύκλωμα. Τώρα θα μου πεις και το ψυγείο χαλκός είναι (είναι ? ) και ίσως και εκεί να συμβαίνει το ίδιο. Δεν ξέρω. Κάποιος πιο ειδικός ας μας πει.

 

Εγω σκευτομαι οτι ολο αυτο to build-up θα κυκλοφορει στο συστημα.

 

Δεν σκευτομαι τοσο για το ψυγειο αλλα για το εκ' νεου βουλωμα της καινουργιας πλακας απο αυτα που ήδη βρισκονται στο κυκλωμα (σε αλλο σημειο).

 

Να πω οτι το εκανες και κανενα flush...

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

 

Εγω σκευτομαι οτι ολο αυτο to build-up θα κυκλοφορει στο συστημα.

 

Δεν σκευτομαι τοσο για το ψυγειο αλλα για το εκ' νεου βουλωμα της καινουργιας πλακας απο αυτα που ήδη βρισκονται στο κυκλωμα (σε αλλο σημειο).

 

Να πω οτι το εκανες και κανενα flush...

 

Η 6ετής εγγύηση είναι σε ισχύ. Αν υπήρχε θέμα, τότε η Arctic θα έκανε μια και καλή recall και δεν θα έμπαινε στα επιπρόσθετα έξοδα με τα repair kit. ΟΙ ΑΙΟ αυτές έχουν δουλέψει το πολύ 1 χρόνο. Αν δεν είναι μόνιμη η λύση με το repair kit, τότε σε έναν χρόνο από σήμερα έχουν να αντιμετωπίσουν τρελά RMAs. Δεν νομίζω ότι θα το ρίσκαραν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.