Jump to content



TOP ΥΔΡΟΨΥΞΕΙΣ...


Recommended Posts

Ψάχνοντας  να  αντικαταστήσω  μια  παλιά  κουρασμένη  δικιά  μου  υδρόψυξη  και  να  πάω  σε  κάτι  αξιόλογο  έτοιμο

είδα  αυτές ...

 

1. https://www.skroutz.gr/s/13737418/Corsair-H150i-Pro-RGB.html  

2.  https://www.skroutz.gr/s/22128137/NZXT-Kraken-X73.html 

3. https://www.skroutz.gr/s/22128252/NZXT-Kraken-Z73.html 

 

Με σκεπτικό  πρώτα  την  ποιότητα και  την  καλύτερη  απόδοση  αλλά  και  την  ησυχία  ....επιλέγω ποια ??

Τι  το  καλύτερο  έχει  η  3  από  τη  2  και  είναι  τόσο  ακριβή ?

Σπάσιμο  ότι  η  Kraken  δεν  έχουν  RGB  ανεμιστήρες 

Θα  ήθελα  γνώμες  και  πιθανόν  εντυπώσεις  από  κάποιον  κάτοχο 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

 

Έχει ένα χρήσιμο display . . .  :) 

Δικαιολογεί τόσο μεγάλη διαφορά... άνω των 100 ευρώ ... Μπράβο.. Γιατί αν κατάλαβα κατά τα άλλα είναι ίδιες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Καλά έχω χάσει εντελώς τις εξελίξεις.

300 ευρά για έτοιμες ΑΙΟ???

 

Ρε που πάει ο κόσμος ρεεεεεεεε????

Σε αυτα τα λεφτα εγω θα πήγαινα σε custom loop....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι δεν έχετε άδικο αλλά με το σκεπτικό ότι στην  custom πρέπει να έχεις το νου σου ...να προχωράς σε καθαρισμό και συντήρηση κάθε 1 με 2 χρόνια και γενικά να μη έχεις τη τεράστια διαφορά όπως στο παρελθόν σε θερμοκρασίες και επίσης για να έχεις τεράστια οπτική διάφορα ως προς την ομορφιά εννοώ.. πρέπει να δώσεις ένα κάρο λεφτά ...πας στις έτοιμες με πενταετή η και  εξαετή εγγύηση... βλέπεις ότι κάτι δεν πάει καλά στη τριετία ... αλλάζεις... και νομίζω όμορφες είναι και παίζεις και μαζί τους. Από μικρή έρευνα που έκανα για custom με καλά parts και χρώματα και πολλά καλουδια... έβγαινε κόστος πάνω από 400 χωρίς έξοδα εγκατάστασης τεχνικού... Αυτό σαν γνώμη...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος velipsi έγραψε:

Αγαπητοί φίλοι δεν έχετε άδικο αλλά με το σκεπτικό ότι στην  custom πρέπει να έχεις το νου σου ...να προχωράς σε καθαρισμό και συντήρηση κάθε 1 με 2 χρόνια και γενικά να μη έχεις τη τεράστια διαφορά όπως στο παρελθόν σε θερμοκρασίες και επίσης για να έχεις τεράστια οπτική διάφορα ως προς την ομορφιά εννοώ.. πρέπει να δώσεις ένα κάρο λεφτά ...πας στις έτοιμες με πενταετή η και  εξαετή εγγύηση... βλέπεις ότι κάτι δεν πάει καλά στη τριετία ... αλλάζεις... και νομίζω όμορφες είναι και παίζεις και μαζί τους. Από μικρή έρευνα που έκανα για custom με καλά parts και χρώματα και πολλά καλουδια... έβγαινε κόστος πάνω από 400 χωρίς έξοδα εγκατάστασης τεχνικού... Αυτό σαν γνώμη...

Δεν ειναι κατι τραγικό να αδειάζεις το loop καθε 1 χρονο, και να αλλάζεις πάστα, μην τρελαθουμε τελειως. Με ενα drain valve η δουλεια μου γίνεται μεσα σε 20 λεπτα. Με 385€ αγοραζεις το ετοιμο P360 της ekwb. Αν θες και χρωμα με 4-5€ αγοραζεις την βαφή για το υγρό. Εξοδα εγκαταστασης τεχνικου για να βαλεις μια υδροψυξη; Δεν ειναι πυρηνική φυσική. Με 0 γνωσεις την εστησα εγω σε 1 ωρα, και αλλες 6 ωρες ετρεξα ενα υποτυπωδες leak test. Τωρα αν γνωμωνας ειναι τα RGB φωτα, οι προβολεις και τα μπαλέτα του Moulin Rouge τοτε εχουμε διαφορετικη αποψη για το τι θα πει στήνω ενα pc που κανει την δουλειά του.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπε κανένας για Moulin Rouge ...Για τις γνώσεις που έχει ο καθένας στο στήσιμο πραγμάτων από pc μέχρι μια απλή κατασκευή ή έστω μια ζωγραφιά θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω. Κάποτε πριν διοριστω ως δάσκαλος δούλευα κατσαβίδι σε μαγαζί και έστηνα 386και486 με τζαμπερακια κλπ Τώρα στα 55 βαριέμαι και μου προκαλεί κούραση μια τέτοια εργασία... Ρώτα από περιέργεια πόσο κοστίζει μια εγκατάσταση custom υδροψυξης..Τα λέμε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, wesker said:

Δεν ειναι κατι τραγικό να αδειάζεις το loop καθε 1 χρονο, και να αλλάζεις πάστα, μην τρελαθουμε τελειως. Με ενα drain valve η δουλεια μου γίνεται μεσα σε 20 λεπτα. Με 385€ αγοραζεις το ετοιμο P360 της ekwb. Αν θες και χρωμα με 4-5€ αγοραζεις την βαφή για το υγρό. Εξοδα εγκαταστασης τεχνικου για να βαλεις μια υδροψυξη; Δεν ειναι πυρηνική φυσική. Με 0 γνωσεις την εστησα εγω σε 1 ωρα, και αλλες 6 ωρες ετρεξα ενα υποτυπωδες leak test. Τωρα αν γνωμωνας ειναι τα RGB φωτα, οι προβολεις και τα μπαλέτα του Moulin Rouge τοτε εχουμε διαφορετικη αποψη για το τι θα πει στήνω ενα pc που κανει την δουλειά του.

κοιτα αν εσυ μπορεις δεν σημαινει οτι μπορουν και οι αλλοι......................

και εγω αλλαζω κυλινδροπιστονα στο μηχανακι.............εσυ γιατι δεν μπορεις??????

φιλικα παντα.....................

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος alexcrx έγραψε:

κοιτα αν εσυ μπορεις δεν σημαινει οτι μπορουν και οι αλλοι......................

και εγω αλλαζω κυλινδροπιστονα στο μηχανακι.............εσυ γιατι δεν μπορεις??????

φιλικα παντα.....................

 

Δεν ειναι εξειδικευμένη γνώση το να στήσεις μια υδρόψυξη. Αλλά οχι και να βλέπω ΑΙΟ υδροψύξεις με 300+ ευρώ, επειδή έχουν 5-10-20 φωτα παραπάνω, ημαρτον δηλαδή. Ουτε θα αγοραζα ψυκτρα/ανεμιστηρες/RAM με γνωμωνα τα φωτάκια. Αν δεν ξερεις, βαριεσαι την συντηρηση κλπ παιρνεις μια ΑΙΟ των 100-150€ και τελειώνεις και δεν ασχολεισαι με φωτακια και μπλιμπλικια. Φιλικά πάντα....

Έγινε επεξεργασία από wesker
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος alexcrx έγραψε:

κοιτα αν εσυ μπορεις δεν σημαινει οτι μπορουν και οι αλλοι......................

και εγω αλλαζω κυλινδροπιστονα στο μηχανακι.............εσυ γιατι δεν μπορεις??????

φιλικα παντα.....................

 

Και βέβαια ... εκτός των άλλων παίζει ρόλο και η ευστοχία ή καλύτερα η αστοχία που μπορεί να προκληθεί..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος wesker έγραψε:

Δεν ειναι εξειδικευμένη γνώση το να στήσεις μια υδρόψυξη. Αλλά οχι και να βλέπω ΑΙΟ υδροψύξεις με 300+ ευρώ, επειδή έχουν 5-10-20 φωτα παραπάνω, ημαρτον δηλαδή. Ουτε θα αγοραζα ψυκτρα/ανεμιστηρες/RAM με γνωμωνα τα φωτάκια. Αν δεν ξερεις, βαριεσαι την συντηρηση κλπ παιρνεις μια ΑΙΟ των 100-150€ και τελειώνεις και δεν ασχολεισαι με φωτακια και μπλιμπλικια. Φιλικά πάντα....

Αν δεν είναι εξειδικευμένη γνώση το στήσιμο μιας custom υδροψυξης , τότε τι είναι...??? Όσο για τα φωτάκια κλπ δίκιο έχεις ... πρωταρχικό είναι η ποιότητα .. αλλά για δες ότι τελευταία στο στήσιμο παίζει πολύ και η εμφάνιση..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1) Δεν χρειαζεται να αλλαζεις υγρο καθε χρονο. Τα υγρα κρατουν ανετα 3-4 χρονια, το θεμα ειναι οι σωληνες. Αν μιλαμε για soft σωληνα στα 2-3 χρονια, αναλλογα την μαρκα, εχει αρχισει και ξεκολλαει απο μεσα. 
Αρα το θεμα ειναι να κανεις την αλλαγη για το σωληνα, οχι τοσο για το υγρο.

 

2) Ολες οι ΑΙΟ εχουν ημερομηνια ληξης για τον παραπανω λογο που ειπα. Απλα να ξερεις οτι καθε 5-6-7 χρονια θα ριχνεις και μια 300αρα η οσο θα εχουν τοτε. 
 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος velipsi έγραψε:

Αν δεν είναι εξειδικευμένη γνώση το στήσιμο μιας custom υδροψυξης , τότε τι είναι...??? Όσο για τα φωτάκια κλπ δίκιο έχεις ... πρωταρχικό είναι η ποιότητα .. αλλά για δες ότι τελευταία στο στήσιμο παίζει πολύ και η εμφάνιση..

Λυπαμαι αλλα δεν ειναι. Εγω οταν εστησα την πρωτη μου υδροψυξη, απο το 0 ξεκινησα, διαβαζοντας απλα αρθρα στο internet και το φυλαδιο που ειχε μεσα το ΚΙΤ που αγορασα. Πιο πολλή ωρα μου πήρε να δω που θα τοποθετήσω το καθε εξαρτημα παρα να συνδεσω τους σωλήνες. Στο αλλο θεμα που λες σορρυ κιολας, αλλα θα κανεις οτι κανουν ολοι, η θα κανεις αυτο που αρεσει σε εσενα; Ναι ΟΚ εχεις δικιο η μοδα προσταζει RGB και φωτακια μεχρι και στην καρεκλα του γραφειου. Εσυ τι κανεις; Αυτο που κανουν ολοι, η αυτο που αρεσει σε εσενα. Σου αρεσει να εχεις ενα PC - disco η ενα PC λειτουργικο και λιτο. Εγω τα μονα φωτα που εχω ειναι το κοκκινο της Asus, και λευκο του παγου που ειχε η μητρική, τιποτε αλλο. Αυτο με ξεκουραζει και μου αρεσει να βλεπω οταν δουλευω η οταν παιζω.

Έγινε επεξεργασία από wesker
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

1) Δεν χρειαζεται να αλλαζεις υγρο καθε χρονο. Τα υγρα κρατουν ανετα 3-4 χρονια, το θεμα ειναι οι σωληνες. Αν μιλαμε για soft σωληνα στα 2-3 χρονια, αναλλογα την μαρκα, εχει αρχισει και ξεκολλαει απο μεσα. 
Αρα το θεμα ειναι να κανεις την αλλαγη για το σωληνα, οχι τοσο για το υγρο.

 

2) Ολες οι ΑΙΟ εχουν ημερομηνια ληξης για τον παραπανω λογο που ειπα. Απλα να ξερεις οτι καθε 5-6-7 χρονια θα ριχνεις και μια 300αρα η οσο θα εχουν τοτε. 
 

 

Έχεις το δικαίωμα της εγγύησης αν είναι 5 ή 6 χρόνια..

πριν 18 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Ηρεμια. Ας κανει ο καθε ενας οτι θελει με το γουστο του και την τσεπη του. 

Ας απαντησουμε επι του θεματος απο εδω και περα πλιζ :)

 

Σωστό και όπως λέει και ο λαός περί ορεξεως...

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος velipsi έγραψε:

Έχεις το δικαίωμα της εγγύησης αν είναι 5 ή 6 χρόνια..

Παρε kraken. Οποια και να παρεις απο τις δυο το ιδιο ειναι.

 

Εμενα αυτο που με χαλαει περισσοτερο στις custom λυσεις ειναι τα κουτια που χρειαζονται. Βλεπεις ενα κουτι σαν το NZXT H1 και λες ''τους εκοψε να το φτιαξουν σωστα?'' και μετα βλεπεις το χαλι που εφτιαξαν και αναγκαστικα σε στελνουν σε μεγαλυτερο. Δεν αντεχω αλλο βαρος...

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.