Jump to content



Ανταπτορας έσπασε μέσα σε τσοκ παλμικου κατσαβιδιου. Πως μπορώ να το βγάλω;


Recommended Posts

Μου έχουν σπάσει τα νεύρα με το παλμικό μέρες τώρα. Έσπασε ο κινέζικος αντάπτορας και έμεινε η βάση του μέσα στο τσοκ. 

IMG_20200530_235644.jpg

 

Έχω προσπαθήσει τα πάντα...μαγνήτες, χτύπημα, wd40, logo, τσιμπίδα, δεν βγαίνει με τίποτα το μπ@υρδέλο! Προσπάθησα μέχρι και να το τρυπήσω και να του ανοίξω Μ2 σπείρωμα, μπας και το τραβήξω με βιδα. Δεν τρυπιέται για κάποιο λόγο.

Το καλύτερο αποτέλεσμα με κομμένο μαγνήτη από σκληρό δίσκο είναι αυτό. 

IMG_20200530_235622.jpg

 

Βγαίνει μέχρι εκεί αλλά αρνείται παραπάνω. Μάλλον έχει στρίψει ελαφρά από την ροπή και σκαλώνει. Ειλικρινά μου έχει σπάσει τα νεύρα... με έφτιαξε ο κινέζος. 

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

Αχμ...μλκια θα πω αλλά... να κολλήσεις καλώδιο με καλάι?

Τσιμπιμα με ηλεκτροκολληση δεν πιστεύω....

Κάτι να το ρουφήξεις??

Έγινε επεξεργασία από f117
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Lakisss said:

Δεν τρυπιέται για κάποιο λόγο.

Νίκο δεν τρυπιέται για τον ίδιο λόγο που έσπασε!

Είναι πολύ σκληρό γιατί έχει γίνει κακή ανόπτηση του υλικού.

Για να το τρυπήσεις μάλλον θα χρειαστείς τρυπανάκι καρβιδίου.

Δεν ξέρω αν με TIG και λίγο ρεύμα κατάφερνες να κολληθεί κάποιο γερό σύρμα επάνω του για να το τραβήξεις.

Σπρώξε το μέσα και κοίτα να δεις αν τα τοιχώματα της τρύπας έχουν παραμορφώσεις ιδιαίτερα προς την έξοδό της και αν ναι για κοίτα αν με κάποια λίμα μπορούν να συνεφέρουν.

Αλλιώς, λύσιμο και ξανά προσπάθεια με κάποιο χτύπημα ίσως πάνω στην μικρότερη μάζα του εξαρτήματος.

Δοκίμασε και κάτι άλλο:

Δέσε πάνω σε ένα κρουστικό δράπανο μια ράβδο διαμέτρου τέτοιας που να πιάνει στο περίβλημα της ουράς αυτής που έχει σπάσει και βάλε το σε κρούση και "χτύπα" πάνω στο περίβλημα κατά την διεύθυνση του άξονά του, μήπως οι συνεχείς κραδασμοί φέρουν το επιθυμητό αποτέλεσμα!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

Μου έχουν σπάσει τα νεύρα με το παλμικό μέρες τώρα. Έσπασε ο κινέζικος αντάπτορας και έμεινε η βάση του μέσα στο τσοκ. 

IMG_20200530_235644.jpg

 

Έχω προσπαθήσει τα πάντα...μαγνήτες, χτύπημα, wd40, logo, τσιμπίδα, δεν βγαίνει με τίποτα το μπ@υρδέλο! Προσπάθησα μέχρι και να το τρυπήσω και να του ανοίξω Μ2 σπείρωμα, μπας και το τραβήξω με βιδα. Δεν τρυπιέται για κάποιο λόγο.

Το καλύτερο αποτέλεσμα με κομμένο μαγνήτη από σκληρό δίσκο είναι αυτό. 

IMG_20200530_235622.jpg

 

Βγαίνει μέχρι εκεί αλλά αρνείται παραπάνω. Μάλλον έχει στρίψει ελαφρά από την ροπή και σκαλώνει. Ειλικρινά μου έχει σπάσει τα νεύρα... με έφτιαξε ο κινέζος. 

Δύσκολη περίπτωση ίσως χρειαστεί να το κάνεις βίδες το παλμικο για να το σπρώξεις από πίσω.. 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Seafalco έγραψε:

Δέσε πάνω σε ένα κρουστικό δράπανο μια ράβδο διαμέτρου τέτοιας που να πιάνει στο περίβλημα της ουράς αυτής που έχει σπάσει και βάλε το σε κρούση και "χτύπα" πάνω στο περίβλημα κατά την διεύθυνση του άξονά του, μήπως οι συνεχείς κραδασμοί φέρουν το επιθυμητό αποτέλεσμα!

δεν το κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Τύλιξε ένα σύρμα στο τσοκ αφήνοντας δύο άκρες και κρέμασε το από αυτές για να μένει ανοιχτή η μπίλια. Με μπιστόλι θερμού ή με μπουρού αερίου ζέστανε το τσόκ μέχρι να μην πιάνετε. Ρίξε στο κέντρο WD40 για 2 δευτερόλεπτα και βάλε τον μαγνήτη

Αν δεν τα καταφέρεις τότε αναγκαστικά τρύπημα. Θα σου έγραφα για ηλεκτροπόντα αλλά χρειάζεσαι πολλά αμπέρ

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καθάρισε καλά με βατονετα και οινόπνευμα τα σπασμένα κομμάτια. Βάλε μια σταγόνα κόλλα στιγμής και κόλλησε τα, πιστεύω ότι μετά ζουλώντας την ασφάλεια του τσοκ θα μπορέσεις να το τραβήξεις 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Σταμάτα να παίρνεις κινέζικα και να τα βάζεις σε παλμικό ειδικά :p 

2. Κανονικά με το που τράβαγες το δαχτυλίδι του τσοκ, έπρεπε να το πετάξει από μόνο του και αφού δε το κάνει είναι ανησυχητικό. Εκτός αν δε το έκανε και πριν.

3. Δοκίμασε το πιο απλό που μου έρχεται στο μυαλο

Βάλε WD40 ή ότι άλλο λεπτό λαδάκι έχεις. Με πιστόλι αέρα από τον αεροσυμπιεστή και αφού εχεις βάλει τον μαγνήτη δώσε όσο αέρα μπορείς και τράβα ταυτόχρονα. Πιάσε το παλμικό στη μέγγενη γιατί αποκλείεται να έχεις 3 χέρια.

4. Επειδή μάλλον δε θα πιάσει αλλά είναι η πιο εύκολη και γρήγορη λύση αυτή τη στιγμή, δοκίμασε αυτά που σου είπαν ο Γιαγκος και ο Στελιος.

5. Αν το βγάλεις ξαναθυμίσου το 1 :p 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου έχει παραμορφωθεί λίγο η εξάγωνη βάση που κόπηκε και έχει σφηνώσει στα τοιχώματα του τσοκ.

Έτσι για δοκιμή δοκίμασε με ένα κατσαβίδι torx στο οποίο να έχεις βάλει επάνω στο σώμα του 2-3 μαγνήτες πιέζοντας να περιστρέψεις λίγο τον σπασμένο άξονα μήπως ξεκολλήσει και στο πετάξει έξω.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1.Οχι κινεζικα σε εργαλεια που τραβανε ζορι...

2. οτι σου πε ο Λευτερης ποιο πανω...

3. αφου κολλησει , οτι ειπε η Αγαπη, δηλ λιγο wd 40 , παιξιμο απαλα , δεξια αριστερα να ξεμαγκωσει με τραβηγμενο τσοκ ....

Το κομμενο κομματι απ οτι βλεπω , μονο με μυτοτσιμπιδο ,ιιιισως , πιανεται για να ξεφρακαρει, αν την εχει ακουσει μεσα στη φωλια....

Έγινε επεξεργασία από Stelios13
Link to comment
Share on other sites

Το έβγαλα με την παρακάτω μέθοδο. 

Το θέμα είναι ότι εκσφενδονίστηκαν ασφαλείες κτλ, και τώρα θέλει ψάξιμο ο χώρος. Θα επανέλθω με φωτογραφίες. 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος Lakisss έγραψε:

Γνώμη για αντάπτορες παλμικού;

Αυτοί 

48-32-5033_PK_G3.png?mw=520&hash=0DB9A84
WWW.MILWAUKEETOOL.COM

MILWAUKEE® SHOCKWAVE™ 3PC Impact Socket Adapter Set is...

 δεν έχουν βλέπω καλές κριτικές. 

MAKITA...στο 5ευρω το κομματι υπολογιζε...κ οι αποπανω [ τους εχω] τιμιοι ειναι, αλλα δεν εχει χρειαστει να τους ζορισω παρα πολυ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Stavros Apo έγραψε:

Εγώ πάντως κάτι κινέζικα που έχω πάρει τα δουλεύω σε παλμικο με 190 nm και δεν έχουν πάθει τπτ εδώ και 2 χρόνια 

Ενας θα το φαει το ζορι και θα ψαχνεται απο οτι βλεπεις.. ?

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Stavros Apo έγραψε:

Εγώ πάντως κάτι κινέζικα που έχω πάρει τα δουλεύω σε παλμικο με 190 nm και δεν έχουν πάθει τπτ εδώ και 2 χρόνια 

Απο περιέργεια τι παλμικό έχεις και μέχρι τι βιδα έσφιξες με τον κινέζο; 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 31/5/2020 at 3:08 ΜΜ, το μέλος Lakisss έγραψε:

Το έβγαλα με την παρακάτω μέθοδο. 

Το θέμα είναι ότι εκσφενδονίστηκαν ασφαλείες κτλ, και τώρα θέλει ψάξιμο ο χώρος. Θα επανέλθω με φωτογραφίες. 

Χρωστούσα κάποιες φωτογραφίες. 

Αφαιρέθηκαν τα μέρη που απαρτίζουν το τσοκ, θέλει προσοχή γιατί το ελατήριο πετάει την ασφάλεια και άντε βρες την μετά.

100_6700.jpg

 

Πλέον από τις τρύπες που μπαίνουν οι μπίλιες μπορείς με ένα ψιλό κατσαβίδι να σπρώξεις τα κομμάτια.

100_6701.jpg

 

Ο σπασμένος κινέζος.

100_6699.jpg

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/7/2020 at 1:02 ΠΜ, το μέλος Lakisss έγραψε:

Χρωστούσα κάποιες φωτογραφίες. 

Αφαιρέθηκαν τα μέρη που απαρτίζουν το τσοκ, θέλει προσοχή γιατί το ελατήριο πετάει την ασφάλεια και άντε βρες την μετά.

100_6700.jpg

 

Πλέον από τις τρύπες που μπαίνουν οι μπίλιες μπορείς με ένα ψιλό κατσαβίδι να σπρώξεις τα κομμάτια.

100_6701.jpg

 

Ο σπασμένος κινέζος.

100_6699.jpg

Πόσα nm είναι το παλμικο;; 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.