Jump to content



Πέργκολα μπαλκονιού (ή μήπως καφασωτό;)


Recommended Posts

Σκέφτομαι για πέργκολα στο μπαλκόνι μου.

Όταν λέω πέργκολα εννοώ κάτι τέτοιο, ίσως η σωστή ονομασία να είναι 'καφασωτό':

 

PP_360807_G.jpg
WWW.PRAKTIKER.GR

Βρείτε ΚΑΦΑΣΩΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΟ 90Χ180CM και άλλες προτάσεις για Πέργκολες & καφασωτά στη μεγαλύτερη ποικιλία της αγοράς μόνο στο...

 

Να αγοράσω ή να φτιάξω;

Αυτή έχει 30 ευρώ, αν τη φτιάξω μόνος μου (με ίδια ξύλα όπως του έτοιμου) μήπως μου βγει τελικά το ίδιο;

(το μπαλκόνι μου χρειάζεται 2 σαν αυτή στο λινκ αν τις πάρω έτοιμες. Ενώ αν τη φτιάξω θα φτιάξω μία με διαστάσεις 180cm x 180cm)

 

Σε κάθε περίπτωση, είτε αγοραστή είτε φτιαχτή, υποθέτω θα χρειαστεί να περάσω τα ξύλα με κάτι που θα τα προστατεύει, λάδι εμποτισμού, βερνίκι.

Έχετε κάτι να προτείνετε;

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Αγορασε την πραγματικα δεν αξιζει. Ασε που οι περισσοτερες αγοραστες αν οχι ολες ειναι με εμποτισμενη ξυλια. Ο μονος λογος να περασεις δικο σου βεενικι ειναι αν θες να το χρωματισεις.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τους αγαπητούς.

Εγώ προσωπικά, στεναχωριέμαι που εδώ στην Ελλάδα, ακόμα ψάχνουμε τα ξύλα.  Υπάρχουν χρώματα και σχέδια σε PVC, να κρεμάσει το σαγόνι μέχρι τη μέγκενη.

Λόγου χάρη στα ξένα Leroy, υπάρχει αυτό με 60 ευρώ και σού αφαιρεί τα λεφτά της συντήρησης ξύλου, σε βάθος χρόνου.  

Στην Ελλάδα Ο.Κ το έχουν 70, αλλά υπάρχει μόνο αυτό το σχέδιο.

 

Δείτε όμως "πλούτο σχεδίων" στη φωτο παρακάτω :  

 

1525725690_Screenshot2020-06-13at10_49_29.thumb.png.26ece98936c3a4bb3bcbcceb0327cae1.png  

 

Ειδικά το δέντρο στη 2η σειρά, ίσως μπορείς να το γεμίσεις ψηλά (πριν την τοποθέτηση) , με πράσινη epoxy resin (στα κενά) για φύλλωμα.  

Και ένα μπλε-γαλάζιο τόξο στην τελική περίμετρο, για ουρανό. 

Άντε γειά μετά... 

 

Έγινε επεξεργασία από Τζίμης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μού αρέσει πολύ το εκάστοτε ξύλινο.  Φυσικά δεν εννοούσα κανέναν από εμάς τους μάστορες, όταν έλεγα .....εδώ στην Ελλάδα ακόμα ψάχνουμε.....

Εννοούσα το επίπεδο εμπορίου.

 

Αν πάντως θελήσεις κάτι αντίστοιχο ξύλινο, τότε να ξέρεις ότι βρήκα αυτόν που τα κατασκευάζει, κατόπιν παραγγελίας, σε ξύλινα !!     

Κάνει και από κόντρα πλακέ θαλάσσης, εάν το ζητήσεις.  Είναι η Δίεση εδώ και θέλει email, προκειμένου να δώσει προσφορά.  

Έχει το δεντράκι, στο 306Α και στο 311Α.

Αν λόγου χάρη το πάρουμε αντεστραμμένο, τότε χύνουμε το υλικό που θέλουμε, στις τρύπες του σχήματος...    

 

Άμα τυχόν επικοινωνήσεις, τότε κάνε έναν κόπο και ενημέρωσε από εδώ, να ξέρουμε τι τιμές δίνει κάθε φορά.    

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος Τζίμης έγραψε:

Υπάρχουν χρώματα και σχέδια σε PVC, να κρεμάσει το σαγόνι μέχρι τη μέγκενη.

Λόγου χάρη στα ξένα Leroy, υπάρχει αυτό με 60 ευρώ και σού αφαιρεί τα λεφτά της συντήρησης ξύλου, σε βάθος χρόνου. 

 

Αυτό το pvc έχει μεγαλύτερη ή μικρότερη αντοχή σε εξωτερικό χώρο από τις σανίδες deck;

Link to comment
Share on other sites

Λένε ότι το PVC είναι ελαφρώς καλύτερο.

Έψαξα εδώ και κάπου 1 απ' όλα,  ανέφερε ότι ......... capped PVC decking offers slightly better heat dissipation than capped composite ......... 

 

και αφού η θερμοκρασία συνήθως ευθύνεται για όλα τα κακά, ας πούμε ότι αυτό είναι θεωρητικά, λίγο ανθεκτικότερο.   

Link to comment
Share on other sites

Θα φτιάξω φέτος στην ταράτσα ένα <φράχτη> για να κόψω την οπτική επαφή με τη δίπλα ταράτσα.

Είχα αποφασίσει να το κάνω με σανίδες deck, τώρα θα κοιτάξω και την περίπτωση με καφασωτά PVC.

Link to comment
Share on other sites

Οι Κινέζοι είναι γεμάτοι από τρελά σχέδια.  Όμως έχω αλλάξει υπολογιστή και δεν υπάρχει συμβατότητα δίσκων.  

Ήθελα μία Αψίδα με ξύλινες ζαρντινιέρες σε εξωτερική είσοδο.  Φυσικά θα "έσπαγα" το όλο ξύλινο με PVC καφασωτά (ένωση από ζαρντινιέρα σε αψίδα).

Ή θα έβαζα  πολυκαρβονικό πράσινο - πέργολα - πολυκαρβονικό, προκειμένου να "σπάει" το καφασωτό.

Όμως με τα κινέζικα που είχα βρει, έχεις την αβάντα, στο να ρίξεις epoxy resin σε κάποια σημεία και έτσι να κάνεις "γεμίσματα" σαν μωσαϊκό.             

 

Να, ρίξε μία ματιά εδώ, για ιδέες.  

 

Ορίστε και από την Κύπρο που φαίνεται να γίνανε πιό "προχώ"... 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά πήρα ένα (καφασωτό, ξύλινο) με διαστάσεις 1,80mx1,80m.

Για να το στηρίξω στην πάνω πλευρά του λέω να κάνω τρύπες στο ταβάνι (=το μπαλκόνι του πάνω, η πλάκα).

Και να χρησιμοποιήσω ούπατ και στριφόνια.

Αυτός δεν είναι ο σωστός τρόπος; (δεν νομίζω να υπάρχει κι άλλος δηλαδή)

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.