Jump to content



Βαφή σιδήρων που έχουν σκουριές και παλιά χρώματα.


Recommended Posts

19 ώρες πριν, το μέλος lordi έγραψε:

Βρίσκομαι στην ίδια θέση! Θέλω να περάσω αστάρι δυο μερών (wash primer της vitex) και απ' ότι μου είπαν απο την εταιρία, πρέπει να φύγει η παλιά μπογιά εντελώς.

 

Η αμμοβολή λειτούργησε; Έχεις κάποιο feedback επ' αυτού;

 

Ευχαριστώ! :)

 

Το μεγάλο πρόβλημα για μένα δεν είναι τα παλιά χρώματα που μπορούν να φύγουν με κάποιο διαβρωτικό, αλλά η παχιά σκουριά ειδικά στις ενώσεις και σε στενά σημεία που δεν μπορεί να μπεί κάποια βούρτσα.

 

Η εργασία με την αμμοβολή εγκαταλείφθηκε μετά από κάποιες δοκιμές.

Στο δρόμο κάτω από τα κάγκελα υπάρχει πάντα κίνηση και ήταν δύσκολο να συγκρατείται ο άμμος που εκτοξευόταν.

Δοκίμασα την αμμοβολή μόνο με καθαρή κόκκινη χύμα άμμο και όχι με την ειδική για αμμοβολές. Έφραζε συχνά το σύστημα και ήταν σπάσιμο νεύρων και χάσιμο χρόνου. 

 

Τελικά αποφάσισα να τρίψω τα κάγκελα με περιστρεφόμενη συρματόβουρτσα και ψάχνοντας να βρω το πιο κατάλληλο εργαλείο, πήρα το  Bosch Texoro, το οποίο όμως παίρνει μόνο τις δικές του βούρτσες. Εννοείται ότι στα πολύ στενά σημεία ούτε αυτό μπαίνει.

 

 

Χωρίς τίτλο.jpg

 

 

 

Bosch Texoro.jpg

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
Link to comment
Share on other sites

Στο σπίτι στο χωριό το προσπαθώ τα τελευταία 2 χρόνια με γωνιακό Makita και συρματόβουρτσα κωνική Benman(έτυχε να πάρω αυτή τη μάρκα).

Για τα δύσκολα σημεία χρησιμοποιώ ορειχάλκινη χειρός. Αν με ρωτήσετε αν κάνουν δουλειά αυτά στα δυσπρόσιτα μέρη δε θα σας απαντήσω μετά βεβαιότητος.

Το μόνο που μπορώ να πω είναι οτί το προσπαθώ άλλα δεν αφήνω και γυμνό μέταλλο παντού. Προσέχω να καθαρίζω καλύτερα όπου έχει ξεφλουδίσματα και εμφανή σκουριά δηλαδή να υπάρχει γενικά μια ομοιόμορφη επιφάνεια για την εφαρμογή.

 

Βάφω με 2 χέρια Erlac RUST STOP glossy μαύρο χωρίς υπόστρωμα. Τους πρώτους μήνες είναι ωραιότατα. Στον 1 χρόνο κάπως μουντά θα έλεγα.

Στα 2 χρόνια παρατηρώ όμως κάποιες φθορές σε σημεία που δε μπορώ να ξέρω τι ευθύνεται. Ομολογώ ότι πηγαίνω μια φορά το μήνα και επειδή γίνονται διάφορες δουλειές και ενδιάμεσα μπαίνουν και άλλοι είναι λογικό να γίνουν ζημιές.

Π.χ. είχα πιάσει τον πατέρα μου να χτυπάει το κουβά πάνω στην κουπαστή (που είχα βάψει 1 μήνα πριν) για να αδειασει. 😠

Έγινε επεξεργασία από Thrael
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

Το μεγάλο πρόβλημα για μένα δεν είναι τα παλιά χρώματα που μπορούν να φύγουν με κάποιο διαβρωτικό, αλλά η παχιά σκουριά ειδικά στις ενώσεις και σε στενά σημεία που δεν μπορεί να μπεί κάποια βούρτσα.

Εγω χρησιμοποιησα μαχαιρι (φτιαχτό) και ο,τι βγηκε, βγηκε

 

Ηταν πιο ευχρηστο απο γυαλοχαρτο, τωρα σε κουπαστη θα βαλεις γυαλοχαρτο αναγκαστικα

Link to comment
Share on other sites

@Thrael Δυστυχως το προβλημα στα καγκελα σου ειναι εκει που δεν το βλεπεις :(

Η κουπαστη ειναι κολλημενη πανω στο μασιφ χωρις αποστατες...

Αυτο σημαινει πως οτι νερο και υγρασια περναει εκει δεν στεγνωνει ποτε και τρωεει τα σιδερα.
Πρωτη φυσικα θα παραδοσει η κουπαστη μιας και ειναι στρατζα.Το μασιφ που παταει πανω δεν θα παθει κατι αλλα θα ειναι σαν σκοροφαγωμενο.

Γενικοτερα τα μασιφ δεν προκειται να παθουν κατι πριν απο εμας με μια τυπικη αλλα σωστη συντηρηση...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος rastaman έγραψε:

@Thrael Δυστυχως το προβλημα στα καγκελα σου ειναι εκει που δεν το βλεπεις :(

Η κουπαστη ειναι κολλημενη πανω στο μασιφ χωρις αποστατες...

Αυτο σημαινει πως οτι νερο και υγρασια περναει εκει δεν στεγνωνει ποτε και τρωεει τα σιδερα.
Πρωτη φυσικα θα παραδοσει η κουπαστη μιας και ειναι στρατζα.Το μασιφ που παταει πανω δεν θα παθει κατι αλλα θα ειναι σαν σκοροφαγωμενο.

Γενικοτερα τα μασιφ δεν προκειται να παθουν κατι πριν απο εμας με μια τυπικη αλλα σωστη συντηρηση...

Πίστεψε με, το έχω δει από κοντά όποτε έσκυψα για να τρίψω και να βάψω εκεί που ενώνεται κουπαστή με μασίφ. Εκεί έκανα το ανθρωπίνως δυνατό... και μετα προσπαθούσα να "γεμίσω" με το πινέλο κι ότι γίνει. Που να δεις και τις κολλήσεις...

Για να είμαι ειλικρινής αν αποφάσιζα εγώ στο παρελθόν θα ήθελα απλα μασίφ με όσο το δυνατόν απλότερα σχέδια. Ούτε φύλλα, ούτε αυλακώσεις, ούτε στριφτές μπάρες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, το μέλος Thrael έγραψε:

Για να είμαι ειλικρινής αν αποφάσιζα εγώ στο παρελθόν θα ήθελα απλα μασίφ με όσο το δυνατόν απλότερα σχέδια. Ούτε φύλλα, ούτε αυλακώσεις, ούτε στριφτές μπάρες.

 

Εγώ το έχω καταλάβει μερικά χρόνια τώρα. Τα κάγκελα πρέπει να φτιάχνονται έτσι  ώστε να είναι όσο το δυνατόν πιο εύκολα στο βάψιμο και στη συντήρηση.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/4/2022 at 9:35 ΠΜ, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

 

Εγώ το έχω καταλάβει μερικά χρόνια τώρα. Τα κάγκελα πρέπει να φτιάχνονται έτσι  ώστε να είναι όσο το δυνατόν πιο εύκολα στο βάψιμο και στη συντήρηση.

Η απλά τα βάφεις από πάνω όπως κάνουν και κανείς κάνα εκατοστό στρώμα με τα χρόνια.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για την ιστορία, αρχικά δοκίμασα να τρίψω με τριβείο αλλά δεν αφαιρούνταν η μπογια εύκολα.

 

Στην συνέχεια δοκίμασα να τρίψω με γωνιακό τροχό με ναϋλον βούρτσα. Στις επιφάνειες που είχα πρόσβαση (χώραγε ο τροχός) η μπογιά/σκουριά εξαφανιζόταν εύκολα. Στα σχέδια δυστυχώς τζίφος!

 

Μίλησα με εναν κύριο που φτιάχνει αμμοβολές (panos530 στο youtube) αλλα λόγο κόστους δεν το προχώρησα.

 

Σε αυτό το σημείο εγκατέλειψα την ιδέα του ασταριού δυο μερών και της πλήρους αφαίρεσης της παλιάς μπογιάς.

 

Έτριψα με το χέρι όσο μπόρεσα και ξεκίνησα να ασταρώνω με απλό αστάρι. Σκύψε, σκύψε απ έξω με έπιασε η μέση μου και έμεινα με ενα μισοασταρωμένο κάγκελο. Τις επόμενες μέρες έβρεξε και σκούριασε στα τριμμένα σημεία.

 

Τώρα περιμένω να έρθει κάποιος να μου το τελειώσει.

 

Από περιέργια, αστάρια και μπογιές διαλύτου μπορει να βάψει κανείς σε πολλαπλα χέρια με υγρή ηλεκτροστατική βαφή;

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω. Υπάρχουν πολλές μάρκες, δεν είναι μόνο μία.

Λογικά αν ψάξεις σε μαγαζιά με χρώματα όλο και κάτι θα έχουν.

Διαφορετικά ψάξε στο google για Paint remover ή για Paint stripper.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.