Jump to content


Βαφή σιδήρων που έχουν σκουριές και παλιά χρώματα.


Recommended Posts

Θέλω να βάψω πολλά μέτρα κάγκελα σιδερένια παραδοσιακού τύπου από μασίφ λαμάκι που σχηματίζουν σχέδια.  Τα κάγκελα είναι πολλών χρόνων έχουν βαφτεί πολλές φορές και τώρα  αλλού έχουν ξεφλουδίσει και αλλού έχουν σκουριάσει.

Ο καλύτερος τρόπος θα ήταν να καθαριστούν με αμμοβολή, να μείνει καθαρό μέταλλο και να βαφτεί σωστά.

Αλλά επειδή το σπίτι είναι σε κεντρικό δρόμο και κατοικείται, είναι δύσκολο να γίνει αμμοβολή.

 

Η ερώτηση είναι τι να κάνω με την σκουριά που δεν είναι δυνατόν να τη βγάλω με μηχανικά μέσα, υπάρχουν στενά σημεία ανάμεσα στα λαμάκια που δεν μπαίνει ούτε βούρτσα ούτε τίποτα.

Να χρησιμοποιήσω σταθεροποιητή - μετατροπέα σκουριάς;

 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σπαζοκεφαλια στη πραξη ολοι τα βαφουν απο πανω.. Νομιζω πως δεν υπαρχει λυση. Η τριψιμο με εργαλειο και να τελειωσεις σε 100χρονια... Καπου ειχα διαβασει πως ο μετατροπεας δεν κανει πραγματικη μετατροπη σε ενα paper. Αλλα και μετατροπη να κανεις θα εχεις βαθουλωματα

Αλλιως αλλαγη. 

Έγινε επεξεργασία από Parhs
Link to comment
Share on other sites

Πάρε ενα δίσκο αφαίρεσης χρώματος για τροχό. Κάποιον σαν κι αυτόν: https://www.skroutz.gr/s/18881136/Tactix-Δίσκος-Αφαίρεσης-Χρωμάτων-Γωνιακού-Τροχού-125mm-446958-1τμχ.html

Είναι σχετικά μαλακός, οπότε μπαίνει σε σημεία που δεν μπαίνουν οι σκληροί δίσκοι. Το βασικό όμως είναι οτι δεν χαλάει καθόλου το μέταλλο, απλά βγάζει σκουριά-χρώμα κτλ...Μην τον πιέζεις πολύ στο μέταλλο, γιατι φθείρεται πιο γρήγορα.

Συμβουλή για μετά: Πέρνα μίνιο τουλάχιστον 4 χέρια. Επειδή έχω πολλά κάγκελα δίπλα σε θάλασσα, όποια λύση και να δοκίμαζα έβλεπα κάθε 2-3 χρόνια να πετάνε σκουριές. Αφου εφάρμοσα τη λύση που σου λέω, εδω και 8 χρόνια δεν έχω δει το παραμικρό...Εϊναι συμβουλή απο παλιό μπογιατζή...

 

Link to comment
Share on other sites

Ο τροχός δεν κάνει, ένα dremel μπορεί να φτάσει στα περισσότερα σημεία αλλά όχι σε όλα.

Αν περάσω μερικά χέρια μίνιο απευθείας πάνω στη σκουριά θα κρατήσει;

Link to comment
Share on other sites

 

22 minutes ago, Γιώργος 1 said:

Ο τροχός δεν κάνει, ένα dremel μπορεί να φτάσει στα περισσότερα σημεία αλλά όχι σε όλα.

Αν περάσω μερικά χέρια μίνιο απευθείας πάνω στη σκουριά θα κρατήσει;

Εχεις δοκιμασει rust remover; Οχι μετατροπεα.. Δε ξερω αν θα κανει δουλειά βεβαια..

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνουν και πιο μικροί δίσκοι για δράπανα, λογικά κάνουν και για dremel.

https://www.skroutz.gr/c/3134/diskoi-leiansis.html?keyphrase=δραπανου

 

Πάνω στη σκουριά μόνο hamerite αν έβαζες, αλλα δεν το έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω αν θα αντέξει...

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος kavouras5 έγραψε:

Πάνω στη σκουριά μόνο hamerite αν έβαζες, αλλα δεν το έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω αν θα αντέξει...

 

Έχω δει κάγκελα  που τα πέρασαν με hamerite και μετά από 2 - 3 χρόνια σκούριασαν.

Αλλά δεν ξέρω αν είχαν κάνει σωστή εφαρμογή.

 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, kavouras5 said:

Βγαίνουν και πιο μικροί δίσκοι για δράπανα, λογικά κάνουν και για dremel.

https://www.skroutz.gr/c/3134/diskoi-leiansis.html?keyphrase=δραπανου

 

Πάνω στη σκουριά μόνο hamerite αν έβαζες, αλλα δεν το έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω αν θα αντέξει...

Ακομα και αυτα τα χρωματα στις οδηγιες λενε οτι πρεπει να φυγει η σκουρια που ειναι σαθρη πχ με βουρτσα. Βεβαια πιστευω εχει σημασια και το παχος 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος kavouras5 έγραψε:

Συμβουλή για μετά: Πέρνα μίνιο τουλάχιστον 4 χέρια. Επειδή έχω πολλά κάγκελα δίπλα σε θάλασσα, όποια λύση και να δοκίμαζα έβλεπα κάθε 2-3 χρόνια να πετάνε σκουριές. Αφου εφάρμοσα τη λύση που σου λέω, εδω και 8 χρόνια δεν έχω δει το παραμικρό...Εϊναι συμβουλή απο παλιό μπογιατζή...

 

Μήπως θυμάσαι πιο ακριβώς μίνιο δοκίμασες;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panoss1442169303 said:

 

Μήπως θυμάσαι πιο ακριβώς μίνιο δοκίμασες;

Δε θυμάμαι το συγκεκριμένο, γιατι είναι πολλά χρόνια πριν. Αλλα γενικότερα πάω στο σιδηροπωλείο και ζητάω το καλύτερο μίνιο που έχουν, δεν έχει μεγάλη διαφορά στην τιμή με τα υπόλοιπα. 

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω ούτε καν θυμάμαι πόσο κοστίζουν τα μίνια που παίρνω, γιατι έχω πολύ καιρό να πάρω. Γενικά θα έλεγα οτι εφόσον το περάσεις πχ 4 χέρια, δεν θα έχει μεγάλη διαφορά ποιο μίνιο θα βάλεις, αφου θα σχηματιστεί αρκετά παχύ και εννιαίο στρώμα στο μέταλλο, που το νερό δεν θα μπορεί να το διαπεράσει (αυτό είναι και το επιθυμητό). Σίγουρα παίζει ρόλο η ποιότητα του χρώματος που θα βάλεις πάνω απο το μίνιο, γιατι η μπογιά αυτή θα τρώει τον ήλιο και μπορεί πχ να ξεθωριάσει. Αν όμως θεωρήσουμε οτι με ενα καλό μίνιο και με 4 χέρια, για 10 τουλάχιστον χρόνια έχεις ξεμπερδέψει, νομίζω οτι όσο και να κάνει, θα βγάλει τα λεφτά του...

Έγινε επεξεργασία από kavouras5
Link to comment
Share on other sites

Πάντως η τάση είναι η αφαίρεση του μολύβδου γενικώς από όλα τα προϊόντα και επομένως και από το μίνιο.

Το θέμα είναι, αυτά χωρίς μόλυβδο (τα οποία πιστεύω θα ήταν σωστό να χρησιμοποιούμε), κάνουν καλή δουλειά;

Κάτι μου λέει ότι θα υπολείπονται έναντι αυτών με μόλυβδο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά θα δοκιμάσω μικρή αμμοβολή για το καθάρισμα.

Θα αγοράσω ένα αεροσυμπιεστή 300 Lt  4 hp που χρειάζεται και για άλλες δουλειές και μία αμμοβολή βαρελάκι. 

Ψάχνω τι αεροσυμπιεστή να πάρω. 

 

Τα κάγκελα είναι έτσι

 

727380820_.thumb.jpg.ed048cb07fe19eb9a258d667a95f6511.jpg

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 16/7/2020 at 10:10 ΜΜ, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

Τελικά θα δοκιμάσω μικρή αμμοβολή για το καθάρισμα.

Θα αγοράσω ένα αεροσυμπιεστή ...

 

Με εκτεταμένο - λεπτομερές φωτορεπορτάζ-περιγραφή παρακαλώ...Να παίρνουμε κι εμείς σειρά μετά...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 7/16/2020 at 10:10 PM, Γιώργος 1 said:

Τελικά θα δοκιμάσω μικρή αμμοβολή για το καθάρισμα.

Θα αγοράσω ένα αεροσυμπιεστή 300 Lt  4 hp που χρειάζεται και για άλλες δουλειές και μία αμμοβολή βαρελάκι. 

Ψάχνω τι αεροσυμπιεστή να πάρω. 

 

Τα κάγκελα είναι έτσι

 

727380820_.thumb.jpg.ed048cb07fe19eb9a258d667a95f6511.jpg

 

 

 

 

Βρίσκομαι στην ίδια θέση! Θέλω να περάσω αστάρι δυο μερών (wash primer της vitex) και απ' ότι μου είπαν απο την εταιρία, πρέπει να φύγει η παλιά μπογιά εντελώς.

 

Η αμμοβολή λειτούργησε; Έχεις κάποιο feedback επ' αυτού;

 

Ευχαριστώ! :)

Έγινε επεξεργασία από lordi
Link to comment
Share on other sites

Απ οτι μου είπαν σε ενα χρωματοπωλείο, τα πιο νεα διαβρωτικά δεν χρησιμοποιούν ενα χημικο που είχαν τα παλιά και θα πρέπει να τα περάσω 2 - 3 χέρια για να κάνω δουλειά και παλι δεν θα έχω καλο αποτέλεσμα.

 

Τελικά θα κινηθω με τροχό και nylon pads και ο θεός βοηθός! :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.