Jump to content


Τακτοποίηση εργαλείων σε Βαλιτσα


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

αναζητώ ιδέες , εμπειρίες και δικές σας λύσεις ( με φωτογραφικό υλικό)  στο πως τακτοποιείτε τα εργαλεία σας σε βαλιτσες.

 

Κανω μια γερή ανακαίνηση και το παλιο μ εργαστηριο (που τα ειχα ολα στον τοιχο)  θα γινει το γραφείο μου και θελω να το κραταω οσο πιο καθαρο και τακτοποιημενο γινεται. Πήρα μια απλη 18αρα εργαλειοθηκη απο τα τζαμπο, και χωρεσε το 1/3 της πραματιας μου, κάποια βασικα εργαλεία (κατσαβιδια αλφαδια , μονωτικές κλπ) . Τα υπόλοιπα όμως? από εργαλειοθήκες με bits, καστανιες, τρυπάνια , ηλεκτρονικό υλικό  κλπ κλπ πως να τα τακτοποιήσω?

 

Εχω μια ντουλάπα που ισως θα μπορουσα στο διφυλο να τη γεμισω με εργαλειοθήκες... Αλλη ιδέα; πως το αντιμετωπίζετε εσείς;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είχα το ίδιο περίπου προβληματισμό και κατέληξα ότι όλα τα εργαλεία θα τα βάζω σε ταμπακιέρες ανά κατηγορία.

Οι ταμπακιέρες έπρεπε να είναι όλες ίδιες για να υπάρχει εύκολη μεταφορά και αποθήκευση. 

Οπωσδήποτε οι ταμπακιέρες έπρεπε να έχουν διάσταση που να ταιριάζει στα ράφια μου που είναι 30 και 42 cm. Θα αρχειοθετούνται σαν ντοσιέ.  :)

Και επειδή δεν υπάρχει καμία ταμπακιέρα που τα χωρίσματά της να ταιριάζουν με όλα τα εργαλεία, κατέληξα να τις τροποποιώ εσωτερικά,  κόβοντας ράβοντας κολλώντας τα πλαστικά χωρίσματα. 

Για τα εργαλεία βλέπω να φτάσω τις 20 ταμπακιέρες Stanley SortMaster 1-97-483  37.5Χ29Χ6.7 cm

Δεν είναι αποκλειστικά μόνο εργαλεία. Υπάρχει ταμπακιέρα για φορτιστές και μπαταρίες, για φακούς, για ραφτικά υφασμάτων, για ψαρικά, ....

1-97-483-STANLEY.jpg

 

 

 

 

 

Για τα αναλώσιμα (βίδες, νοβοπανόβιδες, λαμαρινόβιδες, ...) ήθελα μια ταμπακιέρα με σκαφάκια. 

Και εδώ ήθελα την ίδια ταμπακιέρα για όλα τα αναλώσιμα. Οπότε και εδώ κατέληξα να τροποποιώ τα σκαφάκια της ταμπακιέρας για να χωράνε σωστά όλα τα υλικά.

Για τα αναλώσιμα θα φτάσω της 15 ταμπακιέρες  της Stanley 1-92-748 42x33.5x5.4 cm

και της αδελφή της που έχει τις ίδιες διατάσεις αλλά είναι βαθύτερη  Stanley 1-92-749 42x33,5x10,5

1-92-748-STANLEY.jpg

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

Είχα το ίδιο περίπου προβληματισμό και κατέληξα ότι όλα τα εργαλεία θα τα βάζω σε ταμπακιέρες ανά κατηγορία.

Οι ταμπακιέρες έπρεπε να είναι όλες ίδιες για να υπάρχει εύκολη μεταφορά και αποθήκευση. 

Οπωσδήποτε οι ταμπακιέρες έπρεπε να έχουν διάσταση που να ταιριάζει στα ράφια μου που είναι 30 και 42 cm. Θα αρχειοθετούνται σαν ντοσιέ.  :)

Και επειδή δεν υπάρχει καμία ταμπακιέρα που τα χωρίσματά της να ταιριάζουν με όλα τα εργαλεία, κατέληξα να τις τροποποιώ εσωτερικά,  κόβοντας ράβοντας κολλώντας τα πλαστικά χωρίσματα. 

Για τα εργαλεία βλέπω να φτάσω τις 20 ταμπακιέρες Stanley SortMaster 1-97-483  37.5Χ29Χ6.7 cm

Δεν είναι αποκλειστικά μόνο εργαλεία. Υπάρχει ταμπακιέρα για φορτιστές και μπαταρίες, για φακούς, για ραφτικά υφασμάτων, για ψαρικά, ....

1-97-483-STANLEY.jpg

 

 

 

 

 

Για τα αναλώσιμα (βίδες, νοβοπανόβιδες, λαμαρινόβιδες, ...) ήθελα μια ταμπακιέρα με σκαφάκια. 

Και εδώ ήθελα την ίδια ταμπακιέρα για όλα τα αναλώσιμα. Οπότε και εδώ κατέληξα να τροποποιώ τα σκαφάκια της ταμπακιέρας για να χωράνε σωστά όλα τα υλικά.

Για τα αναλώσιμα θα φτάσω της 15 ταμπακιέρες  της Stanley 1-92-748 42x33.5x5.4 cm

και της αδελφή της που έχει τις ίδιες διατάσεις αλλά είναι βαθύτερη  Stanley 1-92-749 42x33,5x10,5

1-92-748-STANLEY.jpg

 

 

Σε ευχαριστώ για τις ιδέες!

 

ενδιαφέρον επιλογή οι ταμπακιέρες  αν και ομολογω δεν εχω τοσα αναλώσιμα ακόμη.

 Τα ηλεκρονικά μου εξαρτήματα τα εχω σε 2 συρταριερες του λιντλ αλλά το βασικό μου θέμα ειναι τα εργαλεία.

Link to comment
Share on other sites

Αν δουλεύεις μακριά από το μαγαζί η βαλίτσα δεν συγκρίνετε. Τα έχεις όλα μπροστά σου και όχι ανακατεμένα. Επίσης όταν φεύγεις με μια ματιά διαπιστώνεις αν ξέχασες κάποιο εργαλείο

Προσωπικά έχω αυτή την τσάντα και είναι η δεύτερη της ίδια μάρκας

 

 

718-5IjqY2L._AC_SL1200_.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σωστός! Εργαλειοθήκες ήθελα να γράψω λόγο του ότι αναφέρθηκε αγορά εργαλειοθήκης στην αρχή και αν δεν έγραφες σχόλιο δε θα το είχα πάρει χαμπάρι :p Το διόρθωσα. Εξίσου καλή λύση, καλύτερη θα έλεγα αν δεν έχεις πρόβλημα χώρου, οι βαλίτσες αλλά στην τιμή είναι πιο τσουχτερές από τις τσάντες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

Σωστός! Εργαλειοθήκες ήθελα να γράψω λόγο του ότι αναφέρθηκε αγορά εργαλειοθήκης στην αρχή και αν δεν έγραφες σχόλιο δε θα το είχα πάρει χαμπάρι :p Το διόρθωσα. Εξίσου καλή λύση, καλύτερη θα έλεγα αν δεν έχεις πρόβλημα χώρου, οι βαλίτσες αλλά στην τιμή είναι πιο τσουχτερές από τις τσάντες.

 

Όταν μου έσπασε η προηγούμενη πεύτοντας μαζί με το μηχανάκι από κάτι σκαλοπάτια που το είχα παρκάρει την είχε προσφορά 180€. Σκεπτόμενος πονηρά περίμενα να πέσει η τιμή και την επόμενη εβδομάδα που πήγε 230 κατάλαβα την βλακεία μου και την αγόρασα : P

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Αν δουλεύεις μακριά από το μαγαζί η βαλίτσα δεν συγκρίνετε. Τα έχεις όλα μπροστά σου και όχι ανακατεμένα. Επίσης όταν φεύγεις με μια ματιά διαπιστώνεις αν ξέχασες κάποιο εργαλείο

Προσωπικά έχω αυτή την τσάντα και είναι η δεύτερη της ίδια μάρκας

 

 

718-5IjqY2L._AC_SL1200_.jpg

 

 

 

Όταν κάνεις μια συγκεκριμένη δουλειά, ναι έχεις μια τέτοια τσάντα.

Άμα είσαι ερασιτέχνης που κάνει όλες τις δουλειές, δηλαδή μπορεί να έχεις εργαλεία ηλεκτρολόγου, υδραυλικού, μαραγκού, σιδερά, μηχανικού αυτοκινήτων, ..... θα έπρεπε η μία τσάντα σου, να είναι μπαούλο.  :lol:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτή ήταν η επόμενή μου σκέψη, να το γυρίσω σε ένα καλό σακίδιο (μαξ 50 ομως)  και σιγά σιγα να αντικαθιστω τα εργαλεία μου με καλύτερα, ωστε να εχω 20εργαλεία στη τσάντα και οχι 100 ?

 

 

Πολυ ωραία η βαλιτσούλα  @ΓιαγκΤ αλλά τσιμπημένη γιακάτι που δεν κάνω επαγγελματικά.

 

Αν εχεις πιο οικονομικές προτάσεις για εμας τους ερασιτέχνες πες μου ?

 

 

Η Stanley FatMax 1-95-611 φαινεται καλή επιλογή πάντως

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

FMST1-80147-200x200.jpg
WWW.STANLEYCENTER.GR

Υφασμάτινη τσάντα εργαλείων με 3 μεγάλα διαμερίσματα: κεντρικός ανοιχτός χώρος, 2 πτυσσόμενα διαμερίσματα με κατακόρυφα διαμερίσματα αποθήκευσης Εσωτερικές και εξωτερικές θήκες για...

 

 

FMST1-80144-200x200.jpg
WWW.STANLEYCENTER.GR

Κλείσιμο με διπλό φερμουάρΑδιάβροχη πλαστική βάση - Προστατεύει απο την υγρασία και τη βρωμιά4 διαφορετικά χωρίσματα - Γρήγορη πρόσβασηΣτιβαρό σχήμα - Μπορεί να στηθεί ανοικτό και να επιτρέψει...

 

Έγινε επεξεργασία από f117
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

προσωπικά χρησιμοποιώ συνδυασμό ταμπακιέρα(ες) και τσαντούλα(ες)

μπορείς να τα οργανώσεις (τα μικρά αντικείμενα στις ταμπακιέρες και τα μεγάλα εργαλεία στις τσάντες) και στη συνέχεια

να μπουν όλα μαζί σε κάποιο ντουλάπι / ράφι etc

 

τα παραπάνω για το σπίτι

τώρα για το εργαστήριο

 

συρταριέρες / σκαφάκια / ντουλάπες / και ότι άλλο βολεύει στον χώρο

και επειδή χρησιμοποιούνται πολλά από αυτά (τα εργαλεία) συνέχεια, όσο και να το παιδέψεις πάντα θα γίνετε ένας μικρός χαμούλης  ?

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 13/7/2020 at 1:13 ΜΜ, το μέλος f117 έγραψε:
FMST1-80147-200x200.jpg
WWW.STANLEYCENTER.GR

Υφασμάτινη τσάντα εργαλείων με 3 μεγάλα διαμερίσματα: κεντρικός ανοιχτός χώρος, 2 πτυσσόμενα διαμερίσματα με κατακόρυφα διαμερίσματα αποθήκευσης Εσωτερικές και εξωτερικές θήκες για...

 

 

FMST1-80144-200x200.jpg
WWW.STANLEYCENTER.GR

Κλείσιμο με διπλό φερμουάρΑδιάβροχη πλαστική βάση - Προστατεύει απο την υγρασία και τη βρωμιά4 διαφορετικά χωρίσματα - Γρήγορη πρόσβασηΣτιβαρό σχήμα - Μπορεί να στηθεί ανοικτό και να επιτρέψει...

 

Πήγα είδα το σακίδιο σήμερα. Γκουμούτσα μου φάνηκε και επειδή δεν δουλεύω στο πεδίο ακόμη δεν ξέρω αν χρειάζεται.

 

Την εχει κανένας που να τον εχει βολεψει?

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος georgeps έγραψε:

Πήγα είδα το σακίδιο σήμερα. Γκουμούτσα μου φάνηκε και επειδή δεν δουλεύω στο πεδίο ακόμη δεν ξέρω αν χρειάζεται.

 

Την εχει κανένας που να τον εχει βολεψει?

Καλημέρα και από εμένα, έχω και τις δύο εργαλειοθήκες.

Την τσάντα την έχω, αν δεν κάνω λάθος 2,5 χρόνια, και είναι σκυλί μαύρο, την έχω φορτωμένη, πάνω από 15kg (μερικές φορές και 20) κάθε μέρα και δεν έχει πάθει το παραμικρό.

Πάρα πολλές θήκες, πάρα πολλά χωρίσματα και μπορείς και ταξινομείς τα πάντα

Το σακίδιο επίσης καλό, πρακτικό, αλλά θα ήθελα μερικές θήκες ακόμα, δεν της έχω βάλει τόσο βάρος όσο την τσάντα, και την έχω μόνο ένα χρόνο, για να ξέρω αντοχές αλλά γενικά φαίνεται και αυτή καλή. Εγώ την έχω για το ηλεκτρολογικό κομμάτι και βολέυει πολύ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εχω την τσαντα πλατης της φακομ , επειδη κινουμε με μηχανακι αξιζει με χιλια , εχει πολλες θηκες και την εχω φουλαρει , παιζει να κουβαλαω και 20+ κιλα .

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μερικές σκέψεις.. 

Επειδη ειμαι σε φάση μετακομισης εχω εργαλεία χύμα και στο σπιτι που ειμαι τωρα δεν ειχα κανει καποια ιδιαιτερη προσπάθεια και ηταν σε πολυ στενο χωρο.. Παντως σιγουρα πιστευω πως χρειάζονται συρτάρια/ραφια για να αξιοποιήσεις το κάθετο χωρο.. Προβλημα ειναι και τα μεγάλα εργαλεία σε εμενα.. Πχ προιονια,βαριοπουλες, μυστρια , κουβαδες. Προβλημα ειναι και τα μεγαλα power tools πχ χορτοκοπτικα μπορντουροψαλιδα και τα παρελκομενα τους τα οποια δε μπαινουν σε τσαντες/κασετίνες.

Ενα αλλο προβλημα ειναι οταν χρειάζεσαι εργαλεία απο διαφορετικές θηκες κάπως πρεπει να τα μεταφερεις και αν ειναι τοποθετημενα σε εργαλειοθηκη το ενα πανω στο αλλο πρεπει να βγάλεις καποια και τοτε γινεται ενας ωραίος χαμός! Νομιζω πως το να ειναι το ενα πανω στο αλλο μεσα σε κουτι ειναι προβλημα μερικες φορες.. 

Έγινε επεξεργασία από Parhs
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδή μιλάτε για βαλίτσες που κάνουν εκατοντάδες ευρώ, εγώ θα έλεγα ο ερασιτέχνης να πάρει μια ωραία βαλίτσα  με 120 ευρώ που συμπεριλαμβάνει και όλα τα εργαλεία. :lol:

 

valitsa_ergalion_me_399_tmx_RoyalKraft_L
TRUSTTOOLS.GR

ΠεριγραφήΗ βαλίτσα από την εταιρία RoyalKraft Line περιλαμβάνει 399 εργαλεία κατασκευασμένα από ατσάλι χρωμίου βαναδίου τοποθετημένα...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 30/7/2020 at 11:10 ΠΜ, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

Επειδή μιλάτε για βαλίτσες που κάνουν εκατοντάδες ευρώ, εγώ θα έλεγα ο ερασιτέχνης να πάρει μια ωραία βαλίτσα  με 120 ευρώ που συμπεριλαμβάνει και όλα τα εργαλεία. :lol:

 

valitsa_ergalion_me_399_tmx_RoyalKraft_L
TRUSTTOOLS.GR

ΠεριγραφήΗ βαλίτσα από την εταιρία RoyalKraft Line περιλαμβάνει 399 εργαλεία κατασκευασμένα από ατσάλι χρωμίου βαναδίου τοποθετημένα...

 

έχω ήδη τα εργαλεία μάστορα, και με κούρασαν τα κινέζικα ?

 

καλή σκέψη ισως για κάποιον που τώρα ξεκινάει τη συλλογή του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.