Jump to content



Αντικατάσταση ανεμιστήρων και ψύχτρας


deNordic

Recommended Posts

Το σύστημα μου στεγάζεται σε ένα Phanteks Entoo Pro M TG αυτή τη στιγμή.

Στα πλαίσια μιας οικονομικής ανανέωσης θέλω να αλλάξω όλους τους ανεμιστήρες καθώς και (πιθανόν) την H100 που έχω στο CPU γιατί τα έχει τα χρονάκια της...

 

Χωρίς ιδιαίτερης σκέψη και με βάση την κριτική από σκρουτζ το έχω στο μυαλό μου έτσι:

1x https://www.skroutz.gr/s/10766962/Arctic-F14-PWM-PST-140mm.html για εισαγωγή από μπροστά

1x https://www.skroutz.gr/s/10766962/Arctic-F14-PWM-PST-140mm.html για εξαγωγή πίσω

2 x https://www.skroutz.gr/s/4240116/Arctic-F12-PWM-PST.html εγκατεστημένους στην H100 που βγάζει προς τα πάνω

 

Υπάρχει κάποιο καλύτερο setup; Τα PST τι διαφορά έχουν από τα "απλά";

Σε περίπτωση που αλλάξω την H100, ποια αερόψυχτρα (ή AIO) να προτιμήσω μέχρι 30-40€;

Έχω επίσης έναν fan controller στο 5.25 bay του κουτιού ο οποίος ίσως χρειαστεί να αντικατασταθεί. Ποιον fan controller μπορώ να βάλω εκεί στη θέση του;

 

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία από deNordic
Link to comment
Share on other sites

Στους ανεμιστήρες τις Arctic:

Το πρώτο γράμμα "F" δηλώνει οτι είναι για κουτί ή "P" οτι είναι για ψύκτρα/ψυγείο.

Ο αριθμός το μέγεθος (8=80mm, 12=120mm κλπ.).

Το PST είναι για διαμοιρασμό του σήματος PWN (ο ανεμιστήρας έχει "έξοδο" τετράπινη για να συνδεθεί άλλος τετράπινος ανεμιστήρας).

Υπάρχουν και κάποιοι που έχουν το "CO" στο τέλος (μάλλον από το "constant") και είναι φτιαγμένοι για συνεχή λειτουργία.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@deNordic

Αυτοί που έχεις διαλέξει είναι αυτοί:

Arctic F14 PWM PST.jpg

Αλλά για ρίξε και μια ματιά  σε αυτούς:

 

Arctic P14-PWM-PST.jpg

 

Όπως εύκολα διαπιστώνεις έχουν λιγότερο θόρυβο (αρκετά λιγότερο) και αισθητά υψηλότερη στατική πίεση και υπολείπονται σε airflow μόνο  1,2 cfm !

Πράγμα που σημαίνει πολύ καλύτερη εκμετάλλευσή τους  σε "οποιαδήποτε" θέση του κουτιού.

 

9 hours ago, deNordic said:

Σε περίπτωση που αλλάξω την H100, ποια αερόψυχτρα (ή AIO) να προτιμήσω μέχρι 30-40€;

 

Μόνο σε περίπτωση που η ΑΙΟ που έχεις,  έχει εξαιρετικά μειωμένη απόδοση (λόγω βλάβης ), και μόνο αν οι απαιτήσεις σου έχουν προσαρμοστεί σε αυτήν την μειωμένη απόδοση, θα χώραγε σαν ερώτημα το παραπάνω.

Αν όμως η ΑΙΟ λειτουργεί κανονικά και αν το σύστημά σου αξιοποιεί τις δυνατότητές της, τότε δεν υπάρχει εύκολη απάντηση !

 

9 hours ago, deNordic said:

Έχω επίσης έναν fan controller στο 5.25 bay του κουτιού ο οποίος ίσως χρειαστεί να αντικατασταθεί. Ποιον fan controller μπορώ να βάλω εκεί στη θέση του;

 

Εδώ όλα εξαρτώνται από το τι διαθέτεις.

Στους αρκετούς fan controllers υπάρχει μία πόρτα ελέγχου ανεμιστήρων PWM  και σε αυτήν "φορτώνεις" όποιον PWM ανεμιστήρα χρησιμοποιείς.

Αν όμως θέλεις να έχεις ουσιαστικά καλύτερο έλεγχο και σημαντικά μεγαλύτερη  ευελιξία και ακρίβεια χρήσης, τότε πρέπει να πας σε fan controller με περισσότερες θύρες ελέγχου PWM ανεμιστήρων.

Τέτοιοι δεν υπάρχουν αρκετοί, και από ότι έχω διαπιστώσει ένας από τους πιο καλούς είναι ο Corsair Commander Pro.

Τσούζει λίγο και δεν είναι για θέση 5,25, αλλά κατά τα άλλα . . . κάνει "Παπάδες" ! 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Seafalco said:

Αλλά για ρίξε και μια ματιά  σε αυτούς:

 

Arctic P14-PWM-PST.jpg

 

Όπως εύκολα διαπιστώνεις έχουν λιγότερο θόρυβο (αρκετά λιγότερο) και αισθητά υψηλότερη στατική πίεση και υπολείπονται σε airflow μόνο  1,2 cfm !

Πράγμα που σημαίνει πολύ καλύτερη εκμετάλλευσή τους  σε "οποιαδήποτε" θέση του κουτιού.

 

Ποιο μοντέλο είναι αυτοί;

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος denz έγραψε:

 

Ποιο μοντέλο είναι αυτοί;

Arctic P14 (140mm)

Έχω ενα ζευγάρι σε μια Η110. Ομολογώ ότι ησύχασε η υδρόψυξη με τα συγκεκριμένα φανακια. ΠΟΛΥ vfm

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Οκ οπότε θα πρέπει να πάρω 2 x P12 για την H100 (ή τυχόν αερόψυχτρα push/pull)

και 2 x F14 για in & out.

 

Στο μπροστά μέρος μπορώ να βάλω 2 αντί για 1, αλλά κάπου διάβασα για αρνητική πίεση. Δηλαδή η εισαγωγή πρέπει να είναι μικρότερη της εξαγωγής. Καλά το κατάλαβα αν όντως ισχύει;

Έγινε επεξεργασία από denz
Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος denz έγραψε:

Οκ οπότε θα πρέπει να πάρω 2 x P12 για την H100 (ή τυχόν αερόψυχτρα push/pull)

και 2 x F14 για in & out.

 

Στο μπροστά μέρος μπορώ να βάλω 2 αντί για 1, αλλά κάπου διάβασα για αρνητική πίεση. Δηλαδή η εισαγωγή πρέπει να είναι μικρότερη της εξαγωγής. Καλά το κατάλαβα αν όντως ισχύει;

Το ανάποδο είναι καλύτερο, δηλαδή θετική πίεση (περισσότερη εισαγωγή) γιατί δεν θα εισάγει σκόνη από άλλα σημεία.

Τα κουτιά δεν είναι στεγανά, έχουν γρίλιες και τρύπες 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.