Jump to content



Νέο PC - Budget 600€


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Η ατυχία μου χτύπησε την πόρτα. Το PC το οποίο είχα έως σήμερα (SFF, Intel i5 3570, 16GB RAM) μας άφησε χρόνους. Μάλλον είναι το CPU ή η MOBO. Αλλα επειδή μιλάμε για SFF Prebuilt της HP, αν είναι η MOBO δεν βρίσκεις ανταλλακτικά. Spare επεξεργαστή δεν έχω και πραγματικά δεν έχω το χρόνο ούτε τη διάθεση να ψάξω τι ακριβώς συμβαίνει. 

 

Ούτως η άλλως είχα στο μυαλό μου να αγοράσω κάτι κυρίως για Browsing/Λίγο Photoshop/Office και τα λοιπά. Αλλά επειδή δεν θέλω να ρίξω πολύ τις απαιτήσεις, θέλω να προσπαθήσω να έχω έναν υπολογιστή που καλύπτει αυτά και αρκετά παραπάνω (όχι gaming για την ώρα).

 

Το budget μου είναι τα 600€ μόνο για το tower, το οποίο ομολογώ θα ήθελα να είναι μικρό σε μέγεθος. 

 

Οπότε μιλάμε για:

  • CPU (θα άξιζε ένας 3300x;)
  • Motherboard
  • PSU
  • NVMe δίσκο
  • 16GB RAM τουλάχιστον
  • Ξεχνάω κάτι; (Δίσκους HDD, DVD, περιφερειακά, οθόνη έχω)

 

Ιδανικά θα ήθελα να έχει και ένα AIO Kit υδρόψυξης (όχι κάτι το συναρπαστικό, αλλά να έχω το κεφάλι μου ήσυχο). Το ξέρω δύσκολο με το budget που έχω. Δεν θα έλεγα όχι και σε APU τύπου 3400g.

 

Επίσης, θα ήθελα αν (και όποτε) προσθέσω μία κάρτα γραφικών (τύπου 1660, 2060) να μπορεί να ανταπεξέλθει και στο Gaming. Δεν δίνω ούτε 10% σε αυτό το ενδεχόμενο (κυρίως λόγω του PlayStation) αλλά θα ήθελα να αφήσω ανοιχτό και αυτό το παράθυρο.

 

Καλοί συμφορουμίτες, μπορείτε να με βοηθήσετε;

 

υ/γ: Αναγκαστικά όλες οι αγορές θα γίνουν μετά τις 24-25 Αυγούστου (αν παίζει κάποιο ρόλο και αναμένεται να κυκλοφορήσει κάτι αυτές τις μέρες).

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Έγινε επεξεργασία από trib
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, trib said:

Οπότε μιλάμε για:

  • CPU (θα άξιζε ένας 3300x;)
  • Motherboard
  • PSU
  • NVMe δίσκο
  • 16GB RAM τουλάχιστον
  • Ξεχνάω κάτι; (Δίσκους HDD, DVD, περιφερειακά, οθόνη έχω)

 

Δεν βλέπω κάρτα γραφικών, άρα να υποθέσω ότι θέλεις επεξεργαστή με ενσωματωμένα γραφικά;

 

Σε αυτή την περίπτωση ο 3300Χ αποκλείεται καθώς δεν διαθέτει κάτι τέτοιο. Είτε πας σε Intel είτε σε προηγούμενη γενιά ΑΜD. (Οι νεώτεροι Renoir APUs προορίζονται για ΟΕΜ συστήματα προς το παρόν).

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

με τόσο πιεσμένο προϋπολογισμό αξίζει να έχεις τα μάτια σου ανοιχτά για κάνα έτοιμο σύστημα σε προσφορά. Το ζήτημα που ρωτά ο τζιντι, αν πας για ξεχωριστή κάρτα ή για ενσωματωμένα γραφικά. Για ενσωματωμένα αξίζει να κοιτάς κάποιο έτοιμο (HP, Dell, Lenovo κλπ) με τους Renoir που αναφέρει ο τζιντι. Μπας κι εμφανιστούν στο διάστημα που ψάχνεις.

 

33 minutes ago, gdp77 said:

Δεν βλέπω κάρτα γραφικών,

 

8 hours ago, trib said:

Επίσης, θα ήθελα αν (και όποτε) προσθέσω μία κάρτα γραφικών (τύπου 1660, 2060) να μπορεί να ανταπεξέλθει και στο Gaming. Δεν δίνω ούτε 10% σε αυτό το ενδεχόμενο (κυρίως λόγω του PlayStation) αλλά θα ήθελα να αφήσω ανοιχτό και αυτό το παράθυρο.


έτσι όπως το διατυπωνει το ερμηνεύω ότι προς το παρόν θέλει με ενσωματωμένα γραφικά.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Με αγχώσατε λίγο είναι η αλήθεια για το budget.

 

43 minutes ago, gdp77 said:

Δεν βλέπω κάρτα γραφικών, άρα να υποθέσω ότι θέλεις επεξεργαστή με ενσωματωμένα γραφικά;

 

Ναι, αναγκαστικά με ενσωματωμένα στην αρχή (ενδέχεται να μην βάλω και ποτέ κάρτα γραφικών). 

 

7 minutes ago, salde said:

Για ενσωματωμένα αξίζει να κοιτάς κάποιο έτοιμο

 

Έχεις κάποιο κατά νου; Πχ κάποιο από τα παρακάτω;

https://www.skroutz.gr/s/19433501/E-GATE-AMD-Swift-GTX-Lava-RYZEN-5-3600-8GB-1TB-240GB-GeForce-GTX-1650-No-OS.html

 

https://www.skroutz.gr/s/20111568/ZeroOne-PC-GameMate-R5-Plus-Ryzen-5-3400G-16G-240GB-SSD-Radeon-TM-RX-570-No-OS.html

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, trib said:

 

Να ξέρεις ότι τα APUs 3xxxG είναι Zen+ (προηγούμενη γενιά)

Τα APUs 4xxxG είναι Ζεν 2 "Renoir". Τέτοια ακόμα δεν θα βρεις στην Ελλάδα και θα χρειαστούν αρκετές εβδομάδες να έρθουν δεδομένης της κατάστασης με Covid

 

 

Εγώ θα πήγαινα σε κάτι τέτοιο:

 

https://www.skroutz.gr/s/22447885/Lenovo-V530s-07ICR-i5-9400-8GB-256GB-W10-with-Wi-Fi.html

 

Και με τα ρέστα θα έβαζα άλλα 8GB

 

Λογικά θα έχει και μια ελεύθερη PCIe για κάρτα γραφικών, αν χρειαστείς, στο μέλλον.

Από εσωτερικά Ι/O δεν ξέρω τι διαθέτουν βέβαια αυτά τα επώνυμα

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, trib said:

Έχεις κάποιο κατά νου;

όχι, γιατί συνήθως παρακολουθώ ξεχωριστά εξαρτήματα για DIY build. Εννοώ πάντως μη τυχόν εμφανιστεί κάποιο από μεγάλες μάρκες (HP, Dell, Lenovo) σε προσφορά.
στα ενσωματωμένα έχεις το δίλημμα ότι συντόμως θα εμφανιστούν συστήματα με Renoir. Πόσο σύντομα; Ατυχώς δεν γνωρίζω. Αν ο Αύγουστος είναι σφιχτό όριο, περιορίζεσαι είτε σε intel είτε σε κάτι όπως ο 3400G.

Δεν είμαι σίγουρος αν ο 3400G είναι συμβατός με το 550chipset. Σε Χ470 δεν θα πήγαινα σήμερα εκτός αν είναι ανυπερβλητο το ζήτημα κόστους. Το Χ570 σε ρίχνει σε λίγο ακριβότερες μητρικές (μπορείς να βρεις Χ570 σε ίδια χρήματα με Β550 αλλά πιθανότατα όχι στην ακριβώς αντίστοιχων προδιαγραφών μητρική).
Αν αποκλείσεις εξ' ορισμού AMD χωρίς ενσωματωμένο, νομίζω δυσχεραίνεις κάπως τις επιλογές σου. Ή πας κατευθείαν σε intel. Την δουλειά σου θα την κάνεις με 600-700 ευρώ κουτσά στραβά, δεν είμαι βέβαιος αν αξίζει ως vfm όμως αυτό το εύρος τιμής.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, trib said:

Το παρακάτω βγαίνει ακριβώς (more or less) στα 600€. 

 

image.thumb.png.e6c049e53c1936b7ed80312f718f2681.png

 

Θα άξιζε τον κόπο να πάω σε κάτι τέτοιο;

 

Πολύ καλή σύνθεση, αν δεν έχεις πρόβλημα με τις single-core επιδόσεις του 3400g που είναι υποδεέστερες του Intel 9400.

 

Με αυτή τη σύνθεση βέβαια έχεις σαφές upgrade path και σε zen 2 αλλά και για τους επερχόμενους zen 3. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

imho όχι

Το drive δεν είναι μάλλον η καλύτερη επιλογή. Το κουτί χωρά την μητρική; Τροφοδοτικό αν θέλεις μελλοντικά να έχεις την επιλογή κάρτας καθώς κι αλλαγές σε επεξεργαστή θα ανέβαινα λίγο σε 650W. Μνημες, η ποσότητα είναι υπεραρκετή αλλά καλό είναι να τσεκάρεις αν συνεργάζονται καλά με την μητρική. Όλα αυτά, λίγο λίγο το καθένα, μπορεί να σε ανεβάσουν στο ποσόν, όχι δραματικά αλλά πάντως εκτός ορίων των 600 Ευρώ.

Όσο εισαι σε φαση αναζήτησης ίσως σε βολεύει να κοιτάς εδώ, οι τιμές Γερμανίας είναι παρόμοιες συνήθως και η σελίδα είναι καλύτερα φτιαγμένη για να δοκιμάζεις διάφορες συνθέσεις.

Το τέλος ?Αυγούστου είναι αδιαπραγμάτευτο όριο για την αγορά ή μπορείς να βολευτείς με αγορά 2-3 μήνες αργότερα;

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, salde said:

Το τέλος ?Αυγούστου είναι αδιαπραγμάτευτο όριο για την αγορά ή μπορείς να βολευτείς με αγορά 2-3 μήνες αργότερα;

 

Χρειάζομαι έναν υπολογιστή για να δουλέψω τα δικά μου projects και λόγω αδειών κτλ, πρέπει τουλάχιστον μέχρι τις πρώτες μέρες Σεπτέμβρη να αγοράσω κάτι. Ίσως να μπορούσα να ανεβάσω και λίγο ακόμη το budget, ας πούμε 50-60€ (αν κάνει κάποια διαφορά).

 

Θα ελέγξω παρ' όλα αυτά, όσα αναφέρεις. 

 

Παιδιά, ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, salde said:

Τροφοδοτικό αν θέλεις μελλοντικά να έχεις την επιλογή κάρτας καθώς κι αλλαγές σε επεξεργαστή θα ανέβαινα λίγο σε 650W.

 

Μπα. Με το PC της υπογραφής σε πολύ απαιτητικό τίτλο (Cod Warzone) δεν ξεπερνώ τα 250-300W (μαζί με την οθόνη,, μετρημένα όλα από το UPS). 500W είναι αρκετά, εκτός και αν πρόκειται να πάει σε κάρτα επιπέδου Titan, πράγμα που δεν νομίζω. Άσε που αυτή τη στιγμή 650άρι τροφοδοτικό και ετοιμοπαράδοτο βρίσκεις σε πολύ ανεβασμένες τιμές λόγω covid. Δεν αξίζει imo, δεδομένων των απαιτήσεων του @trib

 

28 minutes ago, trib said:

Ίσως να μπορούσα να ανεβάσω και λίγο ακόμη το budget, ας πούμε 50-60€ (αν κάνει κάποια διαφορά).

 

Σε AMD APU δεν θα κάνει διαφορά μια που 3400G είναι ό,τι καλύτερο μπορείς να αγοράσεις αυτή τη στιγμή. Αν πήγαινες σε Intel δεν ξέρω αν σου βγαίνει μια σύνθεση με τον 9400. Χάνεις όμως τη δυνατότητα αναβάθμισης που σου παρέχει η AMD πλατφόρμα.

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Στα 656€ (και δύσκολο να ανέβω ακόμη και 1€) βλέπω κάτι σε αυτό:

 

image.thumb.png.47950452ad7d205f9233974031ab14cf.png

 

  • Άλλαξα το κουτί όντως γιατί δεν χωρούσε τη μητρική
  • Άλλαξα τον δίσκο σε κάτι πιο ποιοτικό με λιγότερα GB
  • Άλλαξα επίσης τις μνήμες (Το site της μητρικής βέβαια δεν τις έχει μέσα στις υποστηριζόμενες - έχει για παράδειγμα τις αντίστοιχες των 8GB - δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι αυτό)
  • Και έβαλα και το τροφοδοτικό σου @gdp77

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή σύνθεση. Αντί για τον απλό EVO δες τη λύση του https://www.skroutz.gr/s/16602097/Adata-XPG-SX8200-Pro-512GB.html

που τον βρίσκεις λίγο φτηνότερα ( ~78€ ετοιμοπαράδοτο) και με 5ετή εγγύηση (αντί για τα 3 του evo) και αντίστοιχες επιδόσεις. 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.