Jump to content



χαθηκε ξαφνικά το wifi......


xdoc

Recommended Posts

οπως λέει και ο τίτλος ξαφνικά στο λάπτοπ χάθηκε η επιλογη  wifi και  Bluetooth ....δεν υπάρχουν τα αντίστοιχα εικονίδια.....στις ρυθμίσεις των windows (10) δεν υπάρχει καμμια επιλογη για αυτα τα δύο (εικόνα 1) και στη προβολή ιδιοτήτων υλικού κσι σύνδεσης δειχνει την εικόνα 2 ..........τα εφτυσε ο wifi adapter ? οι αντένες ? και τα δύο ? κάτι άλλο ? (π.χ  μητρική ?)

εικόνα1

625340106_1.thumb.jpg.2be9f01a64fb381c844429740cd160f0.jpg

εικόνα 2

508495512_2.thumb.jpg.667a00761c1a29fa476cafbb75f86b89.jpg

 

Έγινε επεξεργασία από xdoc
Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι, δεν αποκλείεται να μην τα έχει φτύσει τίποτα. Έχουν αρκετοί τέτοιου είδους προβλήματα με win10.  Αν γκουγκλάρεις laptop no wifi windows10 ή wifi disappeared θα σου βγάλει κατεβατά. Άρχισε όμως πρώτα το ψάξιμο από την σελίδα του φορητού μπας και σου δείξει κατευθείαν την λύση. Αλλιώς θα δοκιμάζεις μία μία τις προτεινόμενες λύσεις από την σελίδα της microsoft .

Άρχισε από αυτό που σου γράφει ο Vagouridis, να διαπιστώσεις αν φαίνεται ο adapter στις συσκευές, ρίξε και μια ματιά στο Airport mode (λειτουργία πτήσης), ακόμα κι αν είναι off βάλε το μία στο on κι αμέσως πάλι off.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

airplane (στο είπα, έχω πρόβλημα...!!!?)

Αν οι επανεκκινήσεις και τα On off δεν παίξουν ρόλο τότε ίσως να έχει ξεκολλήσει η καρτούλα. Μία αναζήτηση στο εσύσωλήνας θα σου δείξει πού τη βρίσκεις

Αν δε σου αρέσουν τα κατσαβίδια μπορείς να δοκιμάσεις και με ένα usb linux πρώτα

Έγινε επεξεργασία από schumifer
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Vagouridis έγραψε:

Στο device manager φαινεται η ασυρματη καρτα? Εαν ναι κοιτα εαν εχει καποιο κουμπι η συντομευση στο πλητρκολογιο  για on/οff .

οχι δεν φαινεται

πριν 3 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

....Άρχισε από αυτό που σου γράφει ο Vagouridis, να διαπιστώσεις αν φαίνεται ο adapter στις συσκευές, ρίξε και μια ματιά στο Airport mode (λειτουργία πτήσης), ακόμα κι αν είναι off βάλε το μία στο on κι αμέσως πάλι off.

η ενεργοποιηση -απενεργοποιηση της λειτουργίας πτήσης δεν αλλάζει την κατάσταση (δεν φαινεται η κάρτα)

Μία ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Δοκίμασε με ένα USB live linux mint cinnamon 20. Αν δεν σου παίζει ούτε εκεί, κοιτάς για hardware θέμα.

εχω στο λάπτοπ linux mint cinnamon 20 ....και εκει δεν εμφανίζεται η κάρτα και μου λέει δεν υπάρχει adapter

η κάρτα ειναι πανεύκολα προσβάσιμη (λυνεις δυο βίδες και την παίρνεις στο χερι) την εβγαλα την ξαναέβαλα......πάλι τα ίδια......γι αυτό εκανα και το πόστ

επικοινώνησα και με την τεχνικη υποστηριξη της HP με ρωτήσανε εαν εκανα τελευταία κάποια ενημέρωση των win (τους ειπα ναι...την απεγκατέστησα ) μου είπαν να κάνω και κάποιες αλλες ενέργιες (εγιναν δεν άλλαξε το αποτέλεσμα) και μου ειπαν οτι πιθανόν ειναι η κάρτα το πρόβλημα αλλά επειδη το μηχάνημα ειναι εκτός εγγύησης δεν μπορούν αυτοί να μου στείλουν το replacment hp spare (το οποίο βέβαια μου ειπαν ποιό ειναι -κωδικός-) και θα πρέπει να το πάω σε εξουσιοδοτημένο σερβις, με ρωτησαν σε ποιά πόλη ειμαι και μου ειπαν οτι στην περιοχή μου μονο σε ΠΛΑΙΣΙΟ ή ΚΩΤΣΟΒΟΛΟ μπορω να το πάω !!!( κανουν αυτοί επισκευές ή το πακετάρουν και το στέλνουν Αθήνα).....μια πρόχειρη αναζήτηση του υλικού μου εδειξε οτι δεν ειναι ιδιαίτερα ακριβο ( απο 6 εως 20 ευρω ) αλλά ειναι ολα εξωτερικού ......δεν μπόρεσα να βρω κατι ελλάδα

 

Έγινε επεξεργασία από xdoc
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, xdoc said:

εχω στο λάπτοπ linux mint cinnamon 20 ....και εκει δεν εμφανίζεται η κάρτα και μου λέει δεν υπάρχει adapter

 

Ε αν δεν φαίνεται ούτε με linux, οι πιθανότητες είναι να υπάρχει hardware πρόβλημα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ακούσει ποτέ να χαλάσει αυτή η καρτούλα. Κρίμα να μην είμαστε κοντά, έχω κάπου 3-4, κάποιο θα σου έκανε. Πάρε usb προς το παρόν να κάνεις τη δουλειά σου και αγόρασε με την ησυχία σου ένα ίδιο. Αν έχεις κάποιον που να ασχολείται με φορητά παίζει και να έχει 50 τέτοια να κάθονται σε ένα συρτάρι

 

Επίσης θα έπαιρνα να μάθω κόστος επισκευής στους προαναφερθέντες... ειδικά αν έχεις καιρό να γελάσεις θα είναι ό,τι πρέπει...

Έγινε επεξεργασία από schumifer
  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/8/2020 at 1:14 ΜΜ, το μέλος schumifer έγραψε:

Επίσης θα έπαιρνα να μάθω κόστος επισκευής στους προαναφερθέντες... ειδικά αν έχεις καιρό να γελάσεις θα είναι ό,τι πρέπει...

Τους ρώτησα χθες (Κωτσόβολο) εαν μπορουν να μου παραγγείλουν και να περάσω να παρω το ανταλλακτικό.......σήμερα μου απάντησαν οτι οχι δεν γίνεται διότι εφόσον χρειάζεται ανοιγμα το λάπτοπ πρέπει να αποσταλει στην Αθήνα για εκτεταμένο έλεγχο....ανταλλακτικό δεν μπορούν να μου φέρουν.......απλά τους ευχαρίστησα και εφυγα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.