Jump to content



UPS για φουλ κάλυψη ηλεκτρονικού εξοπλισμού


Recommended Posts

Καλησπέρα. 

 

Βρίσκομαι σε διαδικασία αγοράς ενός αριθμού από UPS για να καλύψω τις ανάγκες μου για τον ηλεκτρονικό εξοπλισμό μέσα στο σπίτι. Η διάρθρωση έχει ως εξής:

  • Ένα UPS να προστατεύει και να υποστηρίζει το router μου, το οποίο βρίσκεται (δυστυχώς) μόνο του και απομακρυσμένο. Έχω ένα Netgear Orbi RBR20.
  • Ένα UPS να προστατεύει και να υποστηρίζει το σύστημα της κοπέλας μου (2 οθόνες, περιφερειακά, πύργος / i7-8700 , RTX3080 , PSU (850W))
  • Ένα (ή δύο) UPS να προστατεύει(-ουν) και να υποστηρίζει(-ουν) το σύστημα μου και το rack μου αντίστοιχα (2 οθόνες, περιφερειακά, ηχοσύστημα, πύργος / i7-3770, RX580, PSU (800W), Modem, 8-port switch, QNAP NAS, Intel NUC, 3 x Raspbery Pi)

 

Χωρίς να γνωρίζω καθόλου τι θα κοστίσουν αυτά, θα ήθελα σε πρώτη φάση να αγνοήσουμε λίγο το οικονομικό (για χάρη ελευθερίας) και να προσπαθήσουμε να εξασφαλίσουμε ένα uptime 1 ώρας με τα PC σε low/normal load (όχι gaming).

 

Υπό νορμάλ συνθήκες θα πήγαινα να χτυπήσω μερικά τέτοια (https://www.skroutz.gr/s/6234121/APC-Back-UPS-950VA-Schuko.html) αλλά λίγο που την έχω πατήσει στο παρελθόν με το να μην κάνω καλύτερη έρευνα αγοράς, λίγο που διάβασα στα σχόλια για τις μπαταρίες τους ότι δεν αλλάζουν και άρα μετά από μια διετία τα πετάς και πρέπει να πάρεις άλλα, είπα να έρθω εδώ να το συζητήσουμε.

 

Θα χαρώ να ακούσω τις προτάσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Για 1 ώρα uptime στο σύστημα ας πούμε της κοπέλας σου ( καλύτερο PC η κοπέλα σου από εσένα ? απαράδεκτο :D ) θες πραγματικά αρκετά μεγάλο και ποιοτικό UPS.
Ειδικά αν θέλει στην 1 ώρα αυτή να έχει και τις 2 οθόνες ενεργές και να κάνει ας πούμε workloads όπως π.χ. Photoshop, Premiere, κλπ., πας για UPS του χιλιάρικου μόνο για της κοπέλας σου.

 

Ή θα ξοδέψεις αρκετά ( και θα πάρεις μηχανήματα αξιόπιστα και που να κάνουν αυτά που θες ), ή θα πρέπει να αλλάξεις απαιτήσεις ( ώστε να μην ξοδέψεις μια περιουσία ).

 

Καλό θα ήταν για να μην λέγονται λόγια του αέρα να θέσεις ένα ρεαλιστικό έστω upper limit του budget σου για τα UPS.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα uptime είναι ακριβός στόχος. Είτε θα πρέπει να πάρεις υπερδιαστασιολογημένα (από πλευράς ισχύος) UPS είτε να πάρεις κατάλληλης ισχύος με batery pack. Τίποτα από τα δύο δεν είναι φτηνό.

Προσωπικά θα επέλεγα μερικά UPS που βγάζουν καθαρό ημίτονο (και όχι κατά προσέγγιση όπως τα "φτηνά" BackUPS της APC) με ρεαλιστικό χρόνο έως μισάωρο.

Αυτά που προτιμώ ως αρκετά αξιόπιστα και οικονομικά προσιτά για οικιακή χρήση είναι τα Cyberpower.

Για τη δική σου περίπτωση θα έπαιρνα:

1x mini UPS (DC) για για το router

2x CyberPower CP1500EPFCLCD, που παίρνουν διπλές μπαταρίες ικανοποιητικής χωρητικότητας και σχετικά εύκολα διαθέσιμες για μελλοντική αντικατάσταση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1500VA ελαχιστη ισχυ (πρεπει να σηκωνει το φορτιο), και θα σου κρατησει λιγα λεπτα, οχι πανω απο 15'

 

Η χρηση των UPS ειναι για να προλαβεις να σωσεις και να κλεισεις, οχι για να δουλευεις. Μετα πας σε Η/Ζ

 

Και οι μπαταριες αλλαζουν σε ΟΛΑ τα UPS

Έγινε επεξεργασία από slalom
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ok , παιδιά συγγνώμη! Μη βαράτε! ? Το είπα εξάλλου στο αρχικό μου post ότι δεν ξέρω τι είναι ρεαλιστικό σε αυτή την τεχνολογία - ήξερα γενικά ότι επειδή αγοράζεις long-running μπαταρίες πρακτικά στοιχίζουν, αλλά δεν ήξερα ότι η 1 ώρα uptime δεν είναι ρεαλιστικό για μέσο χρήστη.

 

Ας κατέβουμε λοιπόν στις προτάσεις σας.

 

  • Μπορούμε να πάμε στα 15' με 30' με λογικά κόστη και έξοδα?
  • Να μοιράσω το σύστημα μου με το rack σε δύο διαφορετικά UPS? Ή να κάνω μια φιλότιμη προσπάθεια να κάνω aggregate τα πάντα σε ένα σημείο?
  • Ποια UPS προτείνετε?

 

Για τον φίλο @billpeppas - στο θεωρητικό σενάριο που πέφτει το ρεύμα και αναλαμβάνουν τα UPS δεν αναμένω high workloads , αναμένω medium to low workloads. 

Επίσης @slalom όταν λες αλλάζουν εννοείς κανονικά από κατασκευής τους ή εμπεριέχεται κάποιο είδος τεχνικής γνώσης και third-party αγορών μπαταρίας?

 

Edit: Τώρα κοιτάω τις προτάσεις του @minast 

Έγινε επεξεργασία από mr_element
Link to comment
Share on other sites

Για αλλαγή μπαταρίας, η δυσκολία σε αυτή τη σειρά των BackUPS και σε μερικά άλλα δύστροπα μοντέλα είναι ότι ανοίγουν δύσκολα και πρέπει να τα κάνεις "βίδες".

Διαφορετικά, όλα χρησιμοποιούν μπαταρίες μολύβδου συγκεκριμένων διαστάσεων, χωρητικότητας και ακροδεκτών που μπορείς να βρεις από τρίτους προμηθευτές.

Υπάρχουν και με πιο εξωτικές μπαταρίες, αλλά δεν είναι για την τρέχουσα συζήτηση ;).

 

Για να πάρεις μια εικόνα για την πρόταση που σου έκανα, ένα Cyberpower 1300 (λίγο μικρότερη χωρητικότητα από το 1500) με:

i7-7700K, GTX 1070

2 οθόνες

NAS με 4 δίσκους

Router

VDSL modem

Δίνει ονομαστικό χρόνο 24' (το PC σε κατάσταση ηρεμίας).

 

Έχω και άλλα δείγματα μετρήσεων, αλλά αυτό είναι το πιο κοντινό στο δικό σου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, minast said:

Για αλλαγή μπαταρίας, η δυσκολία σε αυτή τη σειρά των BackUPS και σε μερικά άλλα δύστροπα μοντέλα είναι ότι ανοίγουν δύσκολα και πρέπει να τα κάνεις "βίδες".

Διαφορετικά, όλα χρησιμοποιούν μπαταρίες μολύβδου συγκεκριμένων διαστάσεων, χωρητικότητας και ακροδεκτών που μπορείς να βρεις από τρίτους προμηθευτές.

Υπάρχουν και με πιο εξωτικές μπαταρίες, αλλά δεν είναι για την τρέχουσα συζήτηση ;).

 

Για να πάρεις μια εικόνα για την πρόταση που σου έκανα, ένα Cyberpower 1300 (λίγο μικρότερη χωρητικότητα από το 1500) με:

i7-7700K, GTX 1070

2 οθόνες

NAS με 4 δίσκους

Router

VDSL modem

Δίνει ονομαστικό χρόνο 24' (το PC σε κατάσταση ηρεμίας).

 

Έχω και άλλα δείγματα μετρήσεων, αλλά αυτό είναι το πιο κοντινό στο δικό σου...

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις προτάσεις και την αιτιολόγηση με παραδείγματα. Τα CyberPower είναι μέσα στο budget που είχα στο μυαλό μου (και τα 1500ρια ακόμα). Μια απορία που έχω είναι για το mini UPS DC. Βρήκα την σχετική καταηγορία στο skroutz και τα κοιτάω, βλέπω ότι όλα διαχωρίζονται με βάση volt/watt.

 

Πρέπει να πάρω κάποιο που να ταιριάζει ακριβώς στο router μου? Ή ένα με μεγαλύτερο voltage/wattage απλά θα μπορεί να σηκώσει περισσότερες συσκευές ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος mr_element έγραψε:

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις προτάσεις και την αιτιολόγηση με παραδείγματα. Τα CyberPower είναι μέσα στο budget που είχα στο μυαλό μου (και τα 1500ρια ακόμα). Μια απορία που έχω είναι για το mini UPS DC. Βρήκα την σχετική καταηγορία στο skroutz και τα κοιτάω, βλέπω ότι όλα διαχωρίζονται με βάση volt/watt.

 

Πρέπει να πάρω κάποιο που να ταιριάζει ακριβώς στο router μου? Ή ένα με μεγαλύτερο voltage/wattage απλά θα μπορεί να σηκώσει περισσότερες συσκευές ?

 

Απαραίτητα ίδια Volt, αλλά τα ρουτεράκια είναι πλέον σχεδόν όλα 12V.

Watt θέλεις τουλάχιστον τόσα όσα είναι ο μετασχηματιστής του router και ιδανικά λίγο παραπάνω για όταν φορτίζει το UPS.

Εάν το αναφέρει στις προδιαγραφές, όσο μεγαλύτερη χωρητικότητα μπαταρίας (σε mAh ή Wh), τόσο μεγαλύτερη διάρκεια θα έχεις.

Εάν έχεις πάροχο ΟΤΕ και τηλεφωνία VoIP και παραπονεθείς ότι έχεις συναγερμό, ηλικιωμένους, κλπ και χρειάζεσαι αδιάλλειπτη παροχή για το τηλέφωνο, τότε μπορεί να σου δώσουν και χωρίς χρέωση κάτι τέτοιο:

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος mr_element έγραψε:

Ok , παιδιά συγγνώμη! Μη βαράτε! ? Το είπα εξάλλου στο αρχικό μου post ότι δεν ξέρω τι είναι ρεαλιστικό σε αυτή την τεχνολογία - ήξερα γενικά ότι επειδή αγοράζεις long-running μπαταρίες πρακτικά στοιχίζουν, αλλά δεν ήξερα ότι η 1 ώρα uptime δεν είναι ρεαλιστικό για μέσο χρήστη.

 

Ας κατέβουμε λοιπόν στις προτάσεις σας.

 

  • Μπορούμε να πάμε στα 15' με 30' με λογικά κόστη και έξοδα?
  • Να μοιράσω το σύστημα μου με το rack σε δύο διαφορετικά UPS? Ή να κάνω μια φιλότιμη προσπάθεια να κάνω aggregate τα πάντα σε ένα σημείο?
  • Ποια UPS προτείνετε?

 

Για τον φίλο @billpeppas - στο θεωρητικό σενάριο που πέφτει το ρεύμα και αναλαμβάνουν τα UPS δεν αναμένω high workloads , αναμένω medium to low workloads. 

Επίσης @slalom όταν λες αλλάζουν εννοείς κανονικά από κατασκευής τους ή εμπεριέχεται κάποιο είδος τεχνικής γνώσης και third-party αγορών μπαταρίας? *

 

Edit: Τώρα κοιτάω τις προτάσεις του @minast 

Ολα ρεαλιστικα ειναι αν υπαρχει τσεπη

Παιρνεις ενα 5KVA (ή 6), με τους ανεμιστηρες και το θορυβο του, για ολα, και σου βγαζει 1 ωρα

 

Απλα να ξερεις σε 3-4 χρονια θα χρειαστεις >500€ για τις μπαταριες του

 

Ενα πενταρι που εχουμε εχει 2 συρταρια, 16 μπαταριες σε 2 συστοιχιες στο συνολο

 

*Αλλαζουν ευκολα ή δυσκολα, τα επαγγελματικα πχ εχουν κουμπι bypass για να αφαιρεσεις τα συρταρια τους

 

Έγινε επεξεργασία από slalom
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή όταν ήμουν πιο νέος είχα κι εγώ τέτοιες απαιτήσεις (μετά πήρα λάπτοπ), είχα 2 1400VA της APC (ημίτονο) + 1 MGE 600ρι μικρούλι.

Με ένα μικρούλι 600ρι στηρίζεις το απομακρυσμένο router.

Μετά στο κάθε PC, παίρνεις ένα καλό 1500ρι.

Δεν έχει νόημα να κοιτάξεις κάτι διαφορετικό, γιατί πολύ απλά: 

1. δεν αξίζει να αγοράσεις κάτι καλύτερο για αυτό το hardware

2. αν σου κοπεί το ρεύμα βράδυ μόνο από τη φασαρία των UPS (ανεμιστήρες, inverter και beeper) θα βλαστημάς.

Τα UPS είναι θορυβώδεις συσκευές ΟΤΑΝ χρειαστεί να δουλέψουν.

 

Τα 1500ρια δεν είναι φτηνά, τα παίρναμε 200 ευρώ μεταχειρισμένα με φτηνές μπαταρίες, όταν μόνο οι APC μπαταρίες έκαναν τόσο.

Κάθε τόσο (2-3 χρόνια ρεαλιστικά) θα θες μπαταρίες. Μπαταρίες οι πιο φτηνές, είναι 150-200 ευρώ.

 

Μήπως να το γυρίσεις σε laptop?

2χ https://www.skroutz.gr/s/15338847/APC-Smart-UPS-1500VA-LCD-with-SmartConnect.html?from=catspan 

1χ αυτό που δείχνεις για το ρούτερ

= ~1300 ευρώ

Έγινε επεξεργασία από sotiris
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.