Jump to content


Μηχανισμός Ξύλινου Κουφώματος


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Στο σπίτι που νοικίαζω, έχω παλία ξύλινη μπαλκονόπορτα στο σαλόνι με χειροκίνητο μηχανισμό που ανεβάζω και κατεβάζω το ρολό...στο κάτω μέρος του σχοινιού υπάρχει ένα στρογγυλό πραγμα σαν ρουλεμάν που έχει χαλάσει. Υπάρχει κάποιο εμπορικό στην Αθήνα που να εχει ποικιλία απο τέτοια ειδη;

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος sanji_kun έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά. Στο σπίτι που νοικίαζω, έχω παλία ξύλινη μπαλκονόπορτα στο σαλόνι με χειροκίνητο μηχανισμό που ανεβάζω και κατεβάζω το ρολό...στο κάτω μέρος του σχοινιού υπάρχει ένα στρογγυλό πραγμα σαν ρουλεμάν που έχει χαλάσει. Υπάρχει κάποιο εμπορικό στην Αθήνα που να εχει ποικιλία απο τέτοια ειδη;

 

Αν κατάλαβα καλά εννοείς αυτό που λένε ταμπακιέρα ιμάντα ρολού. Κάνε και μία αναζήτηση με αυτό τον όρο για επιβεβαίωση. Τα περισσότερα εργαλειάδικα έχουν, απλά βρες κάποιο κοντινό. Αν δεις και online τιμές, το κόστος είναι λίγα ευρώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, sanji_kun said:

Καλησπέρα παιδιά. Στο σπίτι που νοικίαζω, έχω παλία ξύλινη μπαλκονόπορτα στο σαλόνι με χειροκίνητο μηχανισμό που ανεβάζω και κατεβάζω το ρολό...στο κάτω μέρος του σχοινιού υπάρχει ένα στρογγυλό πραγμα σαν ρουλεμάν που έχει χαλάσει. Υπάρχει κάποιο εμπορικό στην Αθήνα που να εχει ποικιλία απο τέτοια ειδη;

 

Καλώς ήρθες στη παρέα μας!  :)

Για βάλε κάνα δυο φωτογραφίες (όσο μπορείς πιο καθαρές και κοντινές, γιατί έτσι όπως το λες "παλιά ξύλινη μπαλκονόπορτα" είναι πιθανόν η "ταμπακιέρα" αυτή να είναι χωνευτή στον τοίχο και η κίνηση του ιμάντα να γίνεται σε δυο φάσεις (τραβάω ιμάντα κάτω και μετά συγκρατώντας το τράβηγμα πλησιάζω το χέρι μου στη ταμπακιέρα για να πάρει μέσα τον ιμάντα του τράβηξα >>>> ρολό ανεβαίνει  / ή τραβάω ιμάντα έξω από τη ταμπακιέρα και στον κινώ το χέρι μου προς τα επάνω για να δώσω τον ιμάντα που τράβηξα στο επάνω ράουλο του ρολού >>>> ρολό κατεβαίνει)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ψάξε για κάτι τέτοιο :

 

μηχανισμός-ιμάντα-ρολού-μπαλκονόπορτας-3
WWW.HOME-SHOP.GR

Μηχανισμός ιμάντα ρολού Μπαλκονόπορτας Εξαρτήματα Παραθύρων Μηχανισμός ιμάντα παλαιού ρολού Μπαλκονόπορτας

 

Το θέμα είναι να βρείς κάτι που να σου κάνει στις διαστάσεις που έχεις εσύ (βίδες κλπ ) για να μην κάνει πατέντες!

Πάρε ανά χείρας το χαλασμένο κομμάτι (έχει σπάσει το ελατήριο που μαζεύει τον ιμάντα) και πήγαινε σε σχετικό μαγαζί, θα βοηθήσει!  :)

Καλή συνέχεια !

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος οτι υπάρχουν διαφορετικές διαστάσεις, σε 3-4 σπίτια που έχω δοκιμάσει έχουν όλα την ίδια διάσταση και χρησιμοποιώ τα ίδια ανταλλακτικά. Αυτό που δείχνεις είναι το ελατήριο, και πρακτικά αυτό είναι που κρατάει το ρολό στην πάνω θέση (τυλιγμένο).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ούτε κι εγώ ξέρω αν υπάρχουν διαφορετικές διαστάσεις, γι' αυτό είπα το δείγμα ανά χείρας για να "δεθεί ο γάιδαρος"! :)

Έχω την εντύπωση -διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, γιατί τα ρολά αυτά είναι μια ανάμνηση θολή που λένε!  :pότι αυτό που συγκρατεί σε μια θέση το ρολό -εκτός φυσικά από τον ιμάντα- είναι το σύστημα με το αρθρωτό ραουλάκι μέσα από το οποίο βγάνει ο ιμάντας από την ταμπακιέρα.  Αυτό όταν ο ιμάντας έρθει σε θέση ηρεμίας, κάτω από την δύναμη που εξασκεί στο ραουλάκι , αυτό αλλάζει θέση και μαγκώνει τον ιμάντα σε αυτή το θέση / ύψος.

Γι αυτό και η πρώτη κίνησή μας όταν θέλουμε να αλλάξουμε ύψος στο ρολό είναι να τραβήξουμε τον ιμάντα μακρυά από τον τοίχο, να αλλάξει αυτός γωνία, να αλλάξει θεση και το ραουλάκι και να τον ξεμαγκώσει για να μπορέσει να κινηθεί  πάνω - κάτω.

Το ελατήριο είναι για να μπορεί να τυλίγεται το "περίσσευμα" του ιμάντα μέσα στην ταμπακιέρα και ελάχιστα συμβάλει στην συγκράτηση του βάρους του ρολού σε μια συγκεκριμένη θέση, τη δουλειά την κάνει το ανακλινόμενο ραουλάκι.

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πάλι πέφτει το ρολό, χρειάζεται αυτή η μικρή δύναμη από το ελατήριο για να κρατήσει την ορθή γωνία στο ράουλο. Η προσωρινή λύση είναι κόμπος στο πάνω σημείο :p 

Επίσης η πιο συχνή βλάβη είναι να κοπεί ο ιμάντας, το ελατήριο είναι πιο έλεγκαντ βλάβη.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.