Jump to content



Αναβάθμιση σε σύστημα 12ετίας


Recommended Posts

On 22/10/2020 at 10:42 ΠΜ, το μέλος tragikos έγραψε:

Λοιπόν σας ευχαριστώ όλους για τα εποικοδομητικά σχόλια σας. Δυστυχώς έπρεπε να επισπεύσω την αγορά γιατί ο φίλος μου δε μπορούσε να περιμένει. Οπότε τελικώς προστέθηκε και ένα κουτί στην παραγγελία, βρήκα συμβατές μνήμες στα 2666Ghz, κατέβηκα λίγο στο PSU για να είναι άμεσα διαθέσιμο και παραγγείλαμε τα εξής:
 

CPUAMD RYZEN 5 3400G 3.70GHZ 4-CORE WITH WRAITH SPIRE BOX 141.90 € (3 χρόνια εγγύηση)

MoBoGIGABYTE B450M DS3H RETAIL 69.90 € (3 χρόνια εγγύηση) [σύμφωνα με το site τους υποστηρίζει τον επεξεργαστή]

RAMRAM KINGSTON KVR26N19S8/8 8GB DDR4 2666MHZ 32.50 € (Eφ όρου ζωής εγγύηση) [σύμφωνα με αυτό, φαίνεται να την υποστηρίζει η μητρική]

PSUPSU CORSAIR CX SERIES MODULAR CX450M - 450W 71.90 € (5 χρόνια εγγύηση)

CASECORSAIR CARBIDE SERIES 100R SILENT EDITION QUIET MID TOWER BLACK 79.90 € (1 χρόνο εγγύηση)

 

Σύνολο 396,10€

 

Αν η ψύκτρα που συνοδεύει τη CPU είναι θορυβώδης, λογικά θα αγοραστεί και μία ψύκτρα.

 

@Oric η οθόνη που έχει του είναι αρκετή, νομίζω είναι 22", οπότε δεν θα τον ενδιέφερε να δώσει παραπάνω χρήματα για αυτό.

@gdp77 ο SSD που έχει ήδη έχει εγκατεστημένα τα προγράμματα που θέλει, όπως τα θέλει σε Windows 10. Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα χρειαστεί να του κάνω format. Επίσης ο ίδιος είναι χρήστης χρόνια των Windows και έχει μία εξοικείωση, δεν θα ήθελα να μπω καν στη διαδικασία για κάτι άλλο. Ευχαριστώ πάντως.

@yanni ευχαριστώ για την εκτενή ανάλυση, δυστυχώς οι επιλογές μου περιορίστηκαν στο stock του e-shop για λόγους που ανέφερα πιο πάνω.

 

Γενικά σας ευχαριστώ όλους, ήταν πιο πολλές οι απαντήσεις απ' ότι περίμενα για το σύντομο διάστημα που ανέβασα το θέμα. Θα το αφήσω ανοιχτό για σχόλια (και κράξιμο που κατέληξα όπου κατέληξα :p) αλλά και για να ενημερώσω για την εξέλιξη. Έχω να στήσω PC γύρω στα 5 χρόνια, ελπίζω να μην έχω χάσει πολλά επεισόδια.

 

Καλα κανατε και επιλεξατε A3400G. ειναι υπεραρκετος για την χρηση που προοριζεται. 

 

ΟΜΩΣ, εγω στην θεση σου ΔΕΝ θα εδινα 80€ για κουτι, και το συστημα να το αφησω με 8GB RAM...!!   μην ξεχνας... οτι ενα ποσο της RAM δεσμευεται απο την APU για την VGA, αρα.. "καθαρα", θα μεινουν περι τα 6gb..!  Αν συνυπολογισεις και καποιες διεργασιες WIN.... ακομα λιγοτερα...!  

 

Θα μπορουσατε καλλιστα να παρετε ενα φθηνοτερο κουτακι , και 2x8GB RAM, εφ οσον προκειται να μεινει και χρονια σε χρηση...!!!    

Έγινε επεξεργασία από cabdik
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

@cabdik το είδα το κουτάκι αυτό, έκανα τη σκέψη αυτή αλλά το συγκεκριμένο δεν έχει κανένα ανεμιστηράκι πάνω, οπότε θα έδινες σίγουρα και 10€+ για 2x 120άρια ανεμιστηράκια. Όσο για την RAM είναι πραγματικά η πιο εύκολη αναβάθμιση. Αν προκύψει τελικά η ανάγκη θα προστεθούν ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος tragikos έγραψε:

@cabdik το είδα το κουτάκι αυτό, έκανα τη σκέψη αυτή αλλά το συγκεκριμένο δεν έχει κανένα ανεμιστηράκι πάνω, οπότε θα έδινες σίγουρα και 10€+ για 2x 120άρια ανεμιστηράκια. Όσο για την RAM είναι πραγματικά η πιο εύκολη αναβάθμιση. Αν προκύψει τελικά η ανάγκη θα προστεθούν ?

 

οκ..., απλα εκανα την σκεψη, γιατι και ανεμιστηρια μπορεις να βαλεις μετα... ΑΝ χρειαστει ποτε.....! 

 δεν εχει θερμοκρασιες τρελες ο 3400G, και απο οτι καταλαβα ουτε θα στρεσσαριστει ποτε σε τετοιο βαθμο, που να ειναι αναγκαια η ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΨYΞΗ...!  οποτε ελεγα καλυτερα να μπει η μνημη εξ αρχης, για τους λογους που ανεφερα...!

 

αυτο το Setup, εγω θα το σκεφτομουν μεχρι και για PASSIVE HTPC...!!! 

Έγινε επεξεργασία από cabdik
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αμφιβάλλω μια APU να έχει ανάγκη επιπλέον ανεμιστήρων στο κουτί. Είναι λιγάκι συνήθεια που μας γίνεται με τον καιρό εμμονή, αλλά σταδιακά εγώ έχω βγάλει ότι ανεμιστήρες είχα σε κουτί που δεν είναι όλα τα εξαρτήματα στριμωγμένα και με υψηλή κατανάλωση.

 

Το Coolermaster έχει το τροφοδοτικό πάνω, έχει και ανεμιστήρα στο πίσω μέρος και η APU είναι το μοναδικό εξάρτημα μέσα στο κουτί που παράγει μια κάποια θερμότητα.

Προσωπικά δεν θα κοίταγα καν το θέμα των ανεμιστήρων και αν πήγαινα στο πολύ ακριβότερο Corsair θα πήγαινα καθαρά για λόγους ποιότητας και σχεδίασης κουτιού - εφόσον κρίνεται ανώτερη - και κανέναν άλλον λόγο.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ο 3400 σε συνδυασμό με ψυκτρα Dark Rock Slim αυτή την περίοδο η θερμοκρασία του σε ένα κουτί με 3 ανεμιστήρες κυμαίνεται μεταξύ 32 και 43 βαθμούς, ανάλογα ποτέ "ξυπνάνε" τα επιπλέον GHz. Σε gaming δεν ξεπερνά τους περίπου 55 βαθμούς, με ανοιχτό παράθυρο και σχετική δροσιά στο δωμάτιο. 

 

Το καλοκαίρι σε idle βρισκόμουν 37 με 46 ανάλογα τι έκανα στα Windows και στο gaming έφτανα τους 70 με το stress test να τον φτάνει maximum έως τους 73 και να σταθεροποιείται εκεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ένα update κάμποσο καιρό αφού το έστησα:

- Ο φίλος μου είναι πολύ ικανοποιημένος, η έκφραση που χρησιμοποίησε είναι "Όλα πάνε καλά. Τέλεια. Πετάει!" :p

- Δεν έχουν αλλάξει πολλά στο πως στήνεται ένα απλό PC τελικά, ευχαριστήθηκα την διαδικασία.

- Τα Windows βρήκαν τα πάντα σε drivers δεν χρειάστηκε να κάνω τίποτα περισσότερο από το να βάλω νέο key όπως σωστά είπε ο @p55. ;Άραγε το παλιό κλειδί είναι άχρηστο πλέον;

 

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους, είχαμε αίσιο τέλος.

Έγινε επεξεργασία από tragikos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το κλειδί πάει με τη μητρική.

Δηλαδή, αν στο μέλλον αλλάξεις επεξεργαστή, κάρτες γραφικών, μνήμες, βάλεις-βγάλεις δίσκους, τα windows δεν θα ζητήσουν τίποτα.

Ακόμα και αν κάνεις φορματ δεν θα χρειαστείς το κλειδί, θα το καταλάβει και θα ενεργοποιηθεί μόνο του.

Αν αλλάξεις μητρική θα θέλει ενεργοποίηση.

Με νέο κλειδί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.