Jump to content



AMD RX 6000 Radeon RDNA2 Architecture


Recommended Posts

Μια που δεν το βρίσκω πιο πάνω, όταν την έβαζες στο mobo και δεν αναγνωριζόταν από το OS, λειτουργούσε τίποτα πάνω στην κάρτα π.χ. ανεμιστηράκια, κάποιο led άναβε ή κάτι άλλο που να δείχνει ότι ήταν "ζωντανή" ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Α και μια αλλη φλασια , μιας και ανεφερε το αμα ειναι ζωντανη η καρτα . 

Οταν ειχα τον 4590 + r380  , για να βγαλει εικονα η καρτα , επρεπε πρωτα να ειχα συνδεσει την οθονη στην μητρικη και απο εκει να ειχα απενεργοποιησει την igpu 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Μια που δεν το βρίσκω πιο πάνω, όταν την έβαζες στο mobo και δεν αναγνωριζόταν από το OS, λειτουργούσε τίποτα πάνω στην κάρτα π.χ. ανεμιστηράκια, κάποιο led άναβε ή κάτι άλλο που να δείχνει ότι ήταν "ζωντανή" ?

Ναι τα ανεμιστηράκια γύρναγαν κανονικά, led δεν είδα να ανάβει δεν έχει κάτι να ανάβει νομίζω.

 

19 λεπτά πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

Α και μια αλλη φλασια , μιας και ανεφερε το αμα ειναι ζωντανη η καρτα . 

Οταν ειχα τον 4590 + r380  , για να βγαλει εικονα η καρτα , επρεπε πρωτα να ειχα συνδεσει την οθονη στην μητρικη και απο εκει να ειχα απενεργοποιησει την igpu 

 

Είδα μια επιλογή που υπάρχει στο bios να δίνει προτεραιότητα στην pci, ήταν στο auto και την άλλαξα να δίνει στην pci αλλά και πάλι τίποτα. Γιατί να πρέπει να απενεργοποιήσω την igpu ενώ μέχρι τώρα δεν έχω ασχοληθεί καθόλου? Θα το κάνω και αυτό εννοείται αλλά μου φαίνεται περίεργο. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, ήρθε η κάρτα από το Πλαίσιο και είναι η ίδια. Έκανα bios update με το τελευταίο που έχει η gigabyte, αν και beta βέβαια, αλλά πάλι τίποτα. Απενεργοποίησα την igpu μήπως και δώσει σήμα στην 6700 αλλά τζίφος. Έβαλα και το επιπλέον sata για τροφοδοσία και αυτό τίποτα. Δεν ξέρω τι άλλες επιλογές υπάρχουν εκτός από να την δοκιμάσω σε άλλο pc. Όταν βάζω πάνω την gtx 670 όλα λειτουργούν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, το μέλος Lamogio έγραψε:

Παιδιά καλησπέρα, ήρθε η κάρτα από το Πλαίσιο και είναι η ίδια. Έκανα bios update με το τελευταίο που έχει η gigabyte, αν και beta βέβαια, αλλά πάλι τίποτα. Απενεργοποίησα την igpu μήπως και δώσει σήμα στην 6700 αλλά τζίφος. Έβαλα και το επιπλέον sata για τροφοδοσία και αυτό τίποτα. Δεν ξέρω τι άλλες επιλογές υπάρχουν εκτός από να την δοκιμάσω σε άλλο pc. Όταν βάζω πάνω την gtx 670 όλα λειτουργούν κανονικά.

Παράνοια.... Είτε κάτι παίζει με το mobo είτε με το τροφοδοτικό ή είναι ανάδρομος ο Ερμής....

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Για τσεκαρε μια 

 

check one option "PCI Rom Priority" somewhere in bios setup .. set it to legacy rom.

Έχει ένα other pci device rom priority...το έβαλα σε legacy oprom αλλά τίποτα...

 

20 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Παράνοια.... Είτε κάτι παίζει με το mobo είτε με το τροφοδοτικό ή είναι ανάδρομος ο Ερμής....

 

Τι να πω δεν ξέρω... μεγάλη ξενέρα.

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος zampONakiaskiou έγραψε:

Επειδή δεν έχω καταλάβει. Αν μπεις windows με την onboard τα windows δεν την βλέπουν καν την κάρτα στο device manager?

 

Ακριβώς, βγάζει μόνο τα ενσωματωμένα του επεξεργαστή, HD4000

Link to comment
Share on other sites

Γενικά η Gigabyte Z77X-UD3H την βλέπω με πολλά ψυχολογικά στα forums και με το πρόβλημα που αναφέρεις

Gigabyte GA-Z77X-UD3H not detecting GPU το google βγάζει 16000 αποτελέσματα .

έχω διαβάσει σε άλλους να τρέχει στην x8 ή x4 pci η κάρτα είτε nvidia είτε amd  1060 πχ nvidia 7850 amd  , που σημαίνει σύμφωνα με τα λεγόμενά τους ότι έχει κάποιο πρόβλημα το mobo στο τσιπάκι που διαχωρίζει τα pci lanes

έχω διαβάσει άλλους που λένε ότι υπάρχει bugia στον cpu και δεν κάνει αυτόματα την εναλλαγή των γραφικών κλπ .

άλλη λένε παρατήρησαν ότι ενώ έκαναν save στο reset χάνονταν η ρύθμιση κλπ κλπ κλπ

 

2 Λύσεις

1. Λύση

μεταχειρισμένη μητρική του socket σου ! LGA1155 (κανένας συμφουρήτης να του έχει ξεμείνει καμία)

 

2. Λύση
Τελικά μήπως είναι καιρός για cpu mobo ram τώρα που είναι φθηνά σχετικά ?

cpu 5500 ή 5600 αναλόγως το budget 100/140 euro , 55 euro ram 16gb + b550 mobo 130-150 euro κάτι γίνεται σε amd φυσικά υπάρχουν και τα αντίστοιχα σε intel.

 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν απενεργοποιήσεις εντελώς την ενσωματωμένη από BIOS?

 

Δεν έχει κάποιο PCI gpu device boot priority ή κάτι τέτοιο?

 

ΑΚΥΡΟ. Γράφεις πιο πάνω ότι τα έκανες αυτά.

 

Δεν θυμάμαι επίσης, clear cmos, αφού αφαιρείς την 680 έκανες?

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Αν απενεργοποιήσεις εντελώς την ενσωματωμένη από BIOS?

 

Δεν έχει κάποιο PCI gpu device boot priority ή κάτι τέτοιο?

 

Δεν θυμάμαι επίσης, clear cmos, αφού αφαιρείς την 680 έκανες?

 

Πρώτα έκανα clear cmos, δοκίμασα τίποτα, μετά έκανα update το bios χωρίς να πειράξω κάτι πάλι τίποτα. Απενεργοποίησα την igpu και πριν και μετά το update του bios τίποτα. Αυτό με το priority στην PCI μου το πρότεινε κάποιο παιδί πιο πάνω, μπορεί και εσύ να ήσουν, το άλλαξα σε ότι επιλογές είχε πάλι τίποτα.

 

@ARMAGEDDON Θέλω να κάνω αναβάθμιση αλλά από την μία δεν θέλω να πάω σε 13 γενιάς intel γιατί δεν έχει προοπτικές αναβάθμισης σαν πλατφόρμα και στην μεριά της Amd είναι πανάκριβες οι μητρικές ακόμα, συν το κόστος των DDR5 που είναι και αυτό υψηλό.

 

Τόσο πολύ θέμα έχει η ρημάδα η μητρική με την rx6700 και δεν την θέλει ? Ενώ μόλις μπει η gtx670 όλα κομπλέ σαν να μην έγινε καμία αλλαγή ?

Έγινε επεξεργασία από Lamogio
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, το μέλος Lamogio έγραψε:

Τόσο πολύ θέμα έχει η ρημάδα η μητρική με την rx6700 και δεν την θέλει ? Ενώ μόλις μπει η gtx670 όλα κομπλέ σαν να μην έγινε καμία αλλαγή ?

 

Αν το γκουγκλάρεις θα δεις ότι δεν είναι μόνο με AMD. Με πλειάδα καρτών εμφανίζει πρόβλημα και δεν αναγνωρίζει την κάρτα.

2 λεπτά πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

αν θυμάμαι καλά η gtx 670 είναι Legacy bios ενώ οι καινούργιες με UEFI

άν έχεις επιλογή για Uefi βάλτην

 

Αυτό ήμουν έτοιμος να γράψω μετά από γκουγκλάρισμα.

 

Οι νέες κάρτες θέλουν UEFI boot.

 

Δοκίμασε με UEFI (αν και φοβάμαι ότι θα πρέπει να ξαναπεράσεις windows, αλλά βάλτο να δεις αν την βλέπει στο BIOS)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

αν θυμάμαι καλά η gtx 670 είναι Legacy bios ενώ οι καινούργιες με UEFI

άν έχεις επιλογή για Uefi βάλτην

 

12 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

 

Οι νέες κάρτες θέλουν UEFI boot.

 

Δοκίμασε με UEFI (αν και φοβάμαι ότι θα πρέπει να ξαναπεράσεις windows, αλλά βάλτο να δεις αν την βλέπει στο BIOS)

 

Αυτή είναι κάποια επιλογή στο bios ή το bios πρέπει να είναι UEFI; Τα έχω μπερδέψει με τόσες αλλαγές που έχω κάνει 😝

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια ρύθμιση στο bios λογικά την έχει και η δικιά σου για τσεκαρε

  1. Power on system.
  2. Press F2 when prompted to enter BIOS menu.
  3. Navigate to Boot Maintenance Manager -> Advanced Boot Options -> Boot Mode.
  4. Select the desired mode: UEFI or Legacy.
  5. If UEFI option was selected, a new option named Video BIOS appears, select UEFI.
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Υπάρχει κάποια ρύθμιση στο bios λογικά την έχει και η δικιά σου για τσεκαρε

  1. Power on system.
  2. Press F2 when prompted to enter BIOS menu.
  3. Navigate to Boot Maintenance Manager -> Advanced Boot Options -> Boot Mode.
  4. Select the desired mode: UEFI or Legacy.
  5. If UEFI option was selected, a new option named Video BIOS appears, select UEFI.

 

Έχει μια επιλογή boot mode selection, την βάζω σε uefi only αλλά μου βγάζει μήνυμα "no bootable device is detected" και με βάζει πάλι στο bios. Σε αυτή την περίπτωση τι κάνουμε ?

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, το μέλος Lamogio έγραψε:

 

Έχει μια επιλογή boot mode selection, την βάζω σε uefi only αλλά μου βγάζει μήνυμα "no bootable device is detected" και με βάζει πάλι στο bios. Σε αυτή την περίπτωση τι κάνουμε ?

 

Αυτό πρέπει να είναι με τα windows σε τι μορφή είναι ο δίσκος αν είσαι σε Gpt κάτι τέτοιο είναι σε μορφή uefi αλλιώς είναι σε legacy 

 

 

Επίσης μπορείς να φτιάξεις και live usb Windows 

04JaFwNfmAfSgLOf2jFZ56b-60.fit_lim.size_
WWW.PCMAG.COM

Loading and running Windows 10 or Windows 11 from a USB drive is a handy option when you're using a...

 

Για βοηθήστε βρε παιδιά 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.