Jump to content



AMD RX 6000 Radeon RDNA2 Architecture


Recommended Posts

Δεν ξέρω πως και τι κάνουν λόγο αγοράς 6800xt το καλοκαίρι που είχε ένα φοβερό bundle

το κουπόνι που ήρθε κωδικός το εξαργυρώνεις https://www.amdrewards.com πραγματικά δεν έχω ιδέα πως το κάνουν .
αλλά από όσο γνωρίζω για την amd είναι το plaisio πως το έχουν καταφέρει no idea

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
17 ώρες πριν, το μέλος Shadow KnighT έγραψε:

Σ'εμένα(6900XT) η gpu πάντα είναι χαμηλά στο desktop με 2 οθόνες, αλλά η μνήμη πάντα παίζει κοντά στην πάνω συχνότητα.

 

Και εγώ αυτό διάβασα γενικά, γιατί έκανα μια παραγγελία στην "προσφορά" της 6700. Δεν βρήκα αν με κάποιον driver λύθηκε το θέμα. Κρίμα είναι να ακυρώσω για κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

Το θυμάμαι απ'όταν είχα ακόμα την 290Χ. Είχα κάνει κάτι πατέντες στο desktop να έχει πάνω όριο στα ρολόγια της μνήμης στο ελάχιστο επιτρεπτό, αλλά δεν είδα καμιά διαφορά σε θερμοκρασίες, και σπάνια σε πολύ φορτωμένο dekstop(3 1080p οθόνες me 5-6 παράθυρα) μπορεί να παιζε κάνα stutter στο scroll. Το έβγαλα τελικά γιατί κάνα 2 φορές ξέχασα να το επαναφέρω για games και εκνευρίστηκα 😂

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος Shadow KnighT έγραψε:

Το θυμάμαι απ'όταν είχα ακόμα την 290Χ. Είχα κάνει κάτι πατέντες στο desktop να έχει πάνω όριο στα ρολόγια της μνήμης στο ελάχιστο επιτρεπτό, αλλά δεν είδα καμιά διαφορά σε θερμοκρασίες, και σπάνια σε πολύ φορτωμένο dekstop(3 1080p οθόνες me 5-6 παράθυρα) μπορεί να παιζε κάνα stutter στο scroll. Το έβγαλα τελικά γιατί κάνα 2 φορές ξέχασα να το επαναφέρω για games και εκνευρίστηκα 😂

 

Δεν το λέω για τις θερμοκρασίες αλλά πιο πολύ για το οτι θα δουλεύουν τέρμα ενώ δεν χρειάζεται. Μπορεί στο μέλλον να δημιουργηθεί θέμα στις μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Δεν παθαίνουν τίποτα εδώ τις έλιωναν οι miners 

 

Με τις μνήμες έπαιζαν φουλλ

 

Ναι οκ μπορεί να μην πάθουν ποτέ τίποτα αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι πρέπει να δουλεύουν τέρμα. Έτσι δεν είναι ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν παθαίνει τίποτα, δουλεύει στις προδιαγραφές για τις οποίες είναι φτιαγμένη. Η κανονική RAM δε χαμηλώνει ποτέ ρολόγια και τρώει περισσότερο ξύλο καθ'ολη τη ζωή της(εκτός αν παίζεις μόνο παιχνίδια στο PC).

 

Ανεκδοτικά(αν είναι η σωστή λέξη 😂) είχα φλασάρει BIOS στην 290Χ που κλόκαρε παραπάνω τις μνήμες και έσφιγγε τα timings γιατί η Sapphire τα είχε κάνει overspec τα τσιπάκια. 7 χρόνια δε βγάλαν κιχ, και φίλος που την έχει τώρα μόνο για κάτι ρουλεμαν στον ανεμιστήρα παραπονέθηκε.

 

Το μόνο που θα επηρεάσει είναι ίσως λίγο η κατανάλωση, αλλά νομίζω πως είναι σε αμελητέο βαθμό. Κάποιος που έχει wattόμετρο ας βοηθήσει 😛

Έγινε επεξεργασία από Shadow KnighT
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, το μέλος Shadow KnighT έγραψε:

Το μόνο που θα επηρεάσει είναι ίσως λίγο η κατανάλωση, αλλά νομίζω πως είναι σε αμελητέο βαθμό. Κάποιος που έχει wattόμετρο ας βοηθήσει 😛

 

Όπως γράφεις για την κατανάλωση θα είναι αμελητέα συνολικά άρα δεν με πολυαπασχολει. Ας έρθει πρώτα με το καλό γιατί μέχρι τα 400€ δεν βλέπω να υπάρχει κάτι καλύτερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να έρθει και δοκίμασε το RSR radeon super resolution εμένα με βόλεψε σε saints row & plague tale 2 - όταν τα παιχνίδια δεν έχουν FSR !
Aν την πήρες από Πλαίσιο λογικά θα έχεις και τα παιχνιδάκια (περιμένεις 2 μέρες και τους κάνεις τηλεφωνάκι για να σου στείλουν το κουπόνι) δώρο το Callisto protocol έρχεται αυτή την βδομάδα που θα έχει FSR 2 , επίσης FSR 2.1 έχει και το Forza horizon 5 και Ray tracing για να δοκιμάσεις !

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Με το καλό να έρθει και δοκίμασε το RSR radeon super resolution εμένα με βόλεψε σε saints row & plague tale 2 - όταν τα παιχνίδια δεν έχουν FSR !
Aν την πήρες από Πλαίσιο λογικά θα έχεις και τα παιχνιδάκια (περιμένεις 2 μέρες και τους κάνεις τηλεφωνάκι για να σου στείλουν το κουπόνι) δώρο το Callisto protocol έρχεται αυτή την βδομάδα που θα έχει FSR 2 , επίσης FSR 2.1 έχει και το Forza horizon 5 και Ray tracing για να δοκιμάσεις !

Γενικά δεν παίζω πλέον διαφορετικών ειδών παιχνίδια, κανα fps του στυλ bf ή warzone και αυτά άμα βρεθεί χρόνος. Γι' αυτό έχω ξεμείνει με το 3570κ 😝

Link to comment
Share on other sites

Αλάνια βοήθεια, βγάζω τους υπάρχον drivers της nvidia με ddu ξηλωνω την 670 και βάζω την rx6700 αλλά τίποτα δεν την αναγνωρίζει για να βάλω τους drivers. Τι στο καλό κάνω λάθος ?

Αν βάλω την 670 πάλι πίσω την αναγνωρίζει και βάζω κανονικά drivers από nvidia

Έγινε επεξεργασία από Lamogio
Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, το μέλος Lamogio έγραψε:

Αλάνια βοήθεια, βγάζω τους υπάρχον drivers της nvidia με ddu ξηλωνω την 670 και βάζω την rx6700 αλλά τίποτα δεν την αναγνωρίζει για να βάλω τους drivers. Τι στο καλό κάνω λάθος ?

Αν βάλω την 670 πάλι πίσω την αναγνωρίζει και βάζω κανονικά drivers από nvidia

 

1) boot με Linux live  και κάνε ένα system report για να δεις αν η κάρτα είναι OK ή DOA

 

2) Εφόσον η κάρτα δεν είναι DOA... reinstall windows (και στείλε φιλάκια στη MS και στο μαμάτο λειτουργικό της).

 

Αν δεν μπορείς να κάνεις το 1, τότε απλά reinstall windows.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

1) boot με Linux live  και κάνε ένα system report για να δεις αν η κάρτα είναι OK ή DOA

 

2) Εφόσον η κάρτα δεν είναι DOA... reinstall windows (και στείλε φιλάκια στη MS και στο μαμάτο λειτουργικό της).

 

Αν δεν μπορείς να κάνεις το 1, τότε απλά reinstall windows.

 

Θα προσπαθήσω για το 1 αν και δεν το έχω με αυτά γιατί αυτή την στιγμή δεν έχω την επιλογή να ξαναπεράσω windows. 

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, το μέλος Lamogio έγραψε:

@gdp77  Παπαλα ε ? 

IMG_20221202_222337.jpg

Καταρχάς μπράβο που το κατάφερες! Εντυπωσιάστηκα....

 

Εάν η photo είναι με την κάρτα καρφωμένη στο mobo, τότε δυστυχώς έχεις θέμα.... Είσαι σίγουρος ότι την έχεις καρφώσει στην τροφοδοσία? 2 8πινα δεν δέχεται αυτή? Είναι καλά συνδεδεμένα στο τροφοδοτικό? Εάν έχει άλλα PCIex η μητρική, δοκίμασε να την καρφώσεις και στα άλλα, μήπως υπάρχει θέμα με το slot....

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Καταρχάς μπράβο που το κατάφερες! Εντυπωσιάστηκα....

 

Εάν η photo είναι με την κάρτα καρφωμένη στο mobo, τότε δυστυχώς έχεις θέμα.... Είσαι σίγουρος ότι την έχεις καρφώσει στην τροφοδοσία? 2 8πινα δεν δέχεται αυτή? Είναι καλά συνδεδεμένα στο τροφοδοτικό?

1 8πινο έχει. Άλλαξα και καλώδια και θέση στο βύσμα από το τροφοδοτικό. Πάλι τίποτα. Με την 670 στο system report την εμφανίζει. Άρα τηλέφωνο στο Πλαίσιο αύριο από ότι καταλαβαίνω 😭

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος Lamogio έγραψε:

1 8πινο έχει. Άλλαξα και καλώδια και θέση στο βύσμα από το τροφοδοτικό. Πάλι τίποτα. Με την 670 στο system report την εμφανίζει. Άρα τηλέφωνο στο Πλαίσιο αύριο από ότι καταλαβαίνω 😭


όχι ρε φούστη μου ταλαιπωρία αλλά θα βγάλεις άκρη, φαντάσου να την έπαιρνες από κανένα σκρουτζομάγαζο ποια υλοποίηση πείρες  ?

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος Lamogio έγραψε:

1 8πινο έχει. Άλλαξα και καλώδια και θέση στο βύσμα από το τροφοδοτικό. Πάλι τίποτα. Με την 670 στο system report την εμφανίζει. Άρα τηλέφωνο στο Πλαίσιο αύριο από ότι καταλαβαίνω 😭

 

Πας κατευθείαν και την παραδίδεις DOA. Μήπως είσαι και τυχερός και στην αλλάξουν επί τόπου. Δεν ξέρω και τι πολιτική επιστροφών έχει το Π αυτή την περίοδο. Έχω κόψει επαφές μαζί τους χρόνια...

Just now, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

όχι ρε φούστη μου ταλαιπωρία αλλά θα βγάλεις άκρη, φαντάσου να την έπαιρνες από κανένα σκρουτζομάγαζο ποια υλοποίηση πείρες  ?

 

Εφόσον έχει κάρτα να κάνει τη δουλειά του , δεν υφίσταται "ταλαιπωρία".  Ξενέρα καταλαβαίνω, αλλά για φαντάσου να μην έχεις και καθόλου κάρτα....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.