Jump to content


AMD RX 6000 Radeon RDNA2 Architecture


Recommended Posts

1 ώρα πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

@gdp77 μένει να δούμε τελικές τιμές στο νέες, μην βγουν και πουν 300€ msrp και σκάσουν 900€ και θα κλαίμε όλοι μαζί !

Αναμένω να αγοράσω ! AMD

 

Οι RDNA3 θα είναι πιο ακριβές. Αναμένω καλύτερες επιδόσεις από τις 4xxx. Αλλά και αυτό να μην γίνει ΣΙΓΟΥΡΑ θα είναι πιο efficient, κάτι που θα παίξει ρόλο στην τιμολόγηση. Θα δούμε..

 

Είναι βέβαια πολλές οι παράμετροι. Η AMD θα φάει ΤΡΕΛΟ ΧΑΣΤΟΥΚΙ με τους ZEN4 και αυτό θα επηρεάσει τιμές και πρακτικές... Μην ξεχνάμε ότι έχουμε να ζήσουμε (ακόμα δεν είδαμε τίποτα) επισιτιστική και ενεργειακή κρίση. Και αυτό θα επηρεάσει τις τιμές των ηλεκτρονικών (ελπίζω προς τα κάτω).

 

Ενδεικτικά τώρα, η απερχόμενη γενιά έχει να φάει και άλλη πτώση.

 

Εγώ αναγκαστικά παίζω με AMD λόγω Linux support οπότε αναμένω λογικές τιμές για να τσιμπήσω μια 6700ΧΤ που λογικά θα μου επιτρέψει να πλησιάσω όσο το δυνατόν περισσότερο (με τις περιορισμένες αντοχές του πορτοφολιού μου) στα "καρφωμένα" 144 fps @ 1080p και θα με καλύψει και για Warzone 2 ,καλώς εχόντων των πραγμάτων.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Big cut και κουραφεξαλα , συνήθως όταν βγάζουν τέτοια άρθρα γίνεται το ανάποδο !

 

Επισιτικη κλπ θα αυξηθούν οι τιμές

Δεν θα πέσουν 

 

Μένει να δούμε τι θα γίνει 

Link to comment
Share on other sites

έκατσα στο πισί οπότε θα σας πω λίγο τι τιμές θα έχει η 4000 σειρά της nvidia και η 7000 της amd

ξεκινάμε με την παραδοχή ότι θα συνυπάρχουν για 1 χρόνο και οι παλιές λόγο στοκ

 

image.png.8261d363a385ee93315423b88845ce83.png

 

όπου 3 βάλτε 4χχχ

 

τελικές τιμές +200 $

υπάρχουν δύο εκδοχές που μπορεί να παίξει η nvidia και κάθε nvidia

 

σενάριο 1ο

η 4070 θα είναι μια 3080 === οπότε τιμή 3080 700ε+200ε = 900 ευρώ

η 4060 θα είναι μια 3070 === οπότε 500+200 = 700 ευρώ

κάπως έτσι

 

σενάριο 2ο

4070 με τιμή 3070 + 200 ευρώ ( παντού +200 ευρώ καπέλο) = 500 + 200  = 700 ευρώ

4060 με τιμή 3060 = 330 + 200 = 530 ευρώ

 

πάμε και στην AMDwitch is cheaper faster stronger etc

 

image.png.809021b20fef1665d33e38916a9a44f4.png

 

μία από τα ίδια για την 7000 σειρά θεωρητικά πάντα

 

σενάριο 1ο

η 7700xt θα είναι μια 6800xt === οπότε τιμή 6800xt 650ε+200ε = 850 ευρώ

η 7600xt  θα είναι μια 6700xt === οπότε 480 + 200 = 680 ευρώ

 

σενάριο 2ο

7700xt με τιμή 6700xt + 200 ευρώ ( παντού +200 ευρώ καπέλο) = 480 + 200  = 680 ευρώ

7600xt με τιμή 6600xt = 380 + 200 = 580 ευρώ

 

τραλαλα τραλαλό !

Τύφλα να έχει ο Στουρνάρας !

 

μένει να δούμε με τους κρυπτο τι θα γίνει

αν έστω γίνει κάτι θετικό στα κρύπτο , προσθέστε άλλο ένα 200~300 ευρώ πάνω

 

οι τιμές που αναφέρω παραπάνω είναι για DAY ONE αγορά ! που θα υπάρχει τεράστια ζήτηση !

τα μεταχειρισμένα θα φύγουν εκείνη την περίοδο γιατί ο απογοητευμένος χρήστης που περιμένει να πάρει κάρτα με 400-500-600 ευρώ καινούργια δεν θα βρίσκει και θα καταλήξει σε κάποια έτοιμη που υπάρχει σε αγγελία !
ο χρόνος θα δείξει που θα κάτσουν οι τιμές

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

οι τιμές που αναφέρω παραπάνω είναι για DAY ONE αγορά ! που θα υπάρχει τεράστια ζήτηση !

 

day 1 δεν είναι λόγω τεράστιας ζήτησης. Είναι για τους ψυχάκηδες. Δεν έχει προλάβει να φτάσει ικανό στοκ στα καταστήματα και οι ψυχάκηδες δίνουν όσο όσο.

 

Και ναι day1 υπάρχει mark-up τιμολόγηση χαίρω πολύ.

 

Λεχθέντος τούτου ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΤΟ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ να δώσει η Nvidia +200 msrp σε σχέση με τις παλιές. Σε καμία περίπτωση. Θα τους κράξουν από παντού. ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ.

 

Στο κρύπτο δεν θα γίνει τίποτα με τις τιμές ηλεκτρικού ρεύματος στο θεό.

 

Παράθεση

τα μεταχειρισμένα θα φύγουν εκείνη την περίοδο γιατί ο απογοητευμένος χρήστης που περιμένει να πάρει κάρτα με 400-500-600 ευρώ καινούργια δεν θα βρίσκει

 

Πιο πάνω κάνεις την παραδοχή ότι οι "παλιές" κάρτες θα συνυπάρχουν με τις νέες και μετά λες ότι δεν θα βρίσκει κάποιος με 400-500-600?

 

Τα μεταχειρισμένα θα ξεφτυλιστούν εκείνη την περίοδο, όσο είναι τώρα υπολόγισε στα μισά.

 

Με 400€ θα αγοράζεις άνετα 6700ΧΤ καινούρια από Σεπτέμβρη και έως Δεκέμβρη. Δεν τα αξίζει βέβαια η κάρτα, κανονικά 350€ max έπρεπε να κοστίζει καινούργια. Αυτό στην Ευρώπη. Στην Αμερική πιστεύω σύντομα θα δούμε 350$ την 6700ΧΤ.

 

 

 

 

Θα δούμε ποιος από τους δυο μας θα επαληθευτεί.

 

ΥΓ ξεχνάς πού βρίσκεται το τεράστιο πρόβλημα για nvidia/amd. Έχουν κάνει ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΠΟΣΟΣΤΗΤΕΣ παραγγελίες GPU, γιατί έκαναν προβλέψεις εποχής crypto και νόμιζαν ότι θα πουλούσαν με τιμές 200-300% πάνω στους miners και 500% πάνω στο retail. Τώρα θα μείνουν με τον ...... στο χέρι. Δεν τους παίρνει να τιμολογήσουν στο θεό, εγώ πιστεύω θα δούμε ίδια msrp ή και ελαφρώς μειωμένα.

 

ΥΓ2 ως gamers ΑΤΥΧΗΣΑΜΕ με τις ARC. Αν έπιαναν στοιχειωδώς επιδόσεις 3060ti εκεί θα έβλεπες αιματοκύλισμα στις τιμές. Δεν θα ξέραμε ποια gpu να αγοράσουμε. Δυστυχώς η Intel έκανε μια τρύπα στο νερό, μόνο για AV1 decoding/encoding είναι υποφερτές οι κάρτες της.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Είπα θα συνυπάρχουν δεν είπα όμως με τι τιμές

οι 6700xt θα παραμείνουν ως έχουν σε τιμή  στο skroutz όχι κάτω από 450ε

 

 

γενικά ένα μεγάλο μυστικό είναι ότι θα ανακοινώσουν και οι 2 εταιρίες τις μεγάλες τους κάρτες !

 

4090

4080

παίζεται αν θα ανακοινώσουν 4070

 

7900xt

7800xt

παίζεται αν θα ανακοινώσουν 7700xt

 

Το 2024 ξέρω ότι θα ανακοινώσουν όλες τις mid range κλπ κλπ

Οπότε όπως κατάλαβες η τιμή των τωρινών δεν θα αλλάξει και πολύ

 

Ποντάρω στο Μαύρο όλα σκ@@@Τ@ !
Μένει να έρθει ο Σεπτέμβριος - Οκτώβριος να δούμε τι θα γίνει !

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με τις τιμές, μια που γίνεται κουβέντα, δε ξέρω αν το παρατηρήσατε, αλλά κάποια καταστήματα βγάλανε nonLHR NV για πούλημα σε τιμές αρκετά αυξημένες σε σχέση με τις επικρατούσες.  

Που οι nonLHR είναι οι πρώτες φουρνιές και δε βγαίνουν εδώ και αρκετό καιρό. Που τις βρήκαν; Φαντάζομαι από το στοκ που είχαν.

Επομένως, εύκολα συμπεραίνουμε πως ειδικά στην Ελλάδα με την μικροσκοπική της αγορά οι τιμές είναι αποτέλεσμα scalping των καταστημάτων και η έλλειψη τεχνητή.

 

If it looks like a duck, swims like a duck, and quacks like a duck, then it probably is a duck...

 

Έτσι για να ξέρουμε που κινούμαστε σε σχέση με τον πολιτισμένο κόσμο.

  • Like 6
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Έτσι για να ξέρουμε που κινούμαστε σε σχέση με τον πολιτισμένο κόσμο.

 

Οποιοσδήποτε κάνει αγορά από Ελλάδα πρώτα θα πρέπει να κάνει ένα πέρασμα από geizhals.eu και amazon.de για να δει πού κυμαίνονται οι τιμές.

 

Και μια που συζητάμε για τιμές, στις αρχές του καλοκαιριού παρήγγειλα μια 6600ΧΤ ~ 410€ για ένα gaming pc με συγκεκριμένο budget που έπρεπε να στηθεί "εδώ και τώρα". Απάτη η τιμή, αλλά είπαμε, έπρεπε να στηθεί "εδώ και τώρα". Λοιπόν, περνάω σήμερα από skroutz και βλέπω ΑΥΞΗΣΗ στις τιμές τους. ΕΛΕΟΣ. Οι άνθρωποι εδώ είναι ό,τι αρπάξουν. Μπαίνω και geizhals.eu να δω αν είναι γενικευμένο και εκεί βλέπω το φυσιολογικό: σταθερά μειούμενες τιμές. Όχι βέβαια στα επίπεδα USA, αλλά τουλάχιστον υπάρχει μείωση.

 

Θα συμφωνήσω λοιπόν με @Cyber_Cookie. Οι ελληνάρες πήγαν διακοπές και κοιτάνε να βγάλουν τα σπασμένα από τα κορόιδα.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νταξει παιδια. Ηρεμηστε και λιγο με τους "Ελληναρες". Δεν ειναι δα και ολοι κλεφτες, ουτε εχουν και ολα τα μαγαζια τη δυνατοτητα να  πουλενα με τις τιμες που θελουμε εμεις και που νομιζουμε εμεις οτι ειναι σωστες. Εχουν μαγαζι οι δικοι μου και ξερω ωρες ωρες σε τι παλουκοκαταστασεις μπορεις να πεσεις, και ποσο μπορεις να πουλησεις. Ας αγορασει ο καθεις απο οπου θελει, αλλα οι χαρακτηρισμοι δεν τιμανε ουτε αυτον που τους δεχεται αλλα ουτε και αυτους που τους κανει.

Link to comment
Share on other sites

57 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Νταξει παιδια. Ηρεμηστε και λιγο με τους "Ελληναρες". Δεν ειναι δα και ολοι κλεφτες, ουτε εχουν και ολα τα μαγαζια τη δυνατοτητα να  πουλενα με τις τιμες που θελουμε εμεις και που νομιζουμε εμεις οτι ειναι σωστες. Εχουν μαγαζι οι δικοι μου και ξερω ωρες ωρες σε τι παλουκοκαταστασεις μπορεις να πεσεις, και ποσο μπορεις να πουλησεις. Ας αγορασει ο καθεις απο οπου θελει, αλλα οι χαρακτηρισμοι δεν τιμανε ουτε αυτον που τους δεχεται αλλα ουτε και αυτους που τους κανει.

 

Δεν θα διαφωνήσω με αυτό που γράφεις. Εγώ πάντως αναφέρθηκα σε μία τάση που παρατήρησα. Γενικά τα ελληνικά skroutz-ομάγαζα έχουν αντίστοιχες τιμές με geizhals.eu. Οπότε ΟΚ. Προσωπικά, αναφέρθηκα σε συγκεκριμένο ζήτημα τιμών με τις 6600ΧΤ, που ενώ αρχές Ιουλίου ήταν στις ευρωπαϊκές τιμές, ξαφνικά τέλη Αυγούστου πήραν την ανιούσα στην Ελλάδα ενώ στο geizhals.eu (και παγκοσμίως) συνεχίζουν την πτώση! Εμένα αυτό που φαίνεται για "αρπαχτή - back to school" και αυτό σχολιάζω μόνο.

 

ΓΕΝΙΚΑ πάντως στο skroutz οι τιμές είναι από τις καλύτερες ευρωπαϊκές.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος sstav έγραψε:

Τα μαγαζιά είναι άλλη ιστορία ... Yπάρχει σοβαρότατο πρόβλημα στις αγγελίες των μεταχειρισμένων. Έχει χαθεί κάθε εννοια της λέξης.

 

Όσο υπάρχουν κορόιδα/θύματα/κάποιοι σε ανάγκη να αγοράσουν, τα αρπακτικά των αγγελιών θα "πλουτίζουν". 2 χρόνια τώρα αυτό δεν γίνεται?

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Δεν θα διαφωνήσω με αυτό που γράφεις. Εγώ πάντως αναφέρθηκα σε μία τάση που παρατήρησα. Γενικά τα ελληνικά skroutz-ομάγαζα έχουν αντίστοιχες τιμές με geizhals.eu. Οπότε ΟΚ. Προσωπικά, αναφέρθηκα σε συγκεκριμένο ζήτημα τιμών με τις 6600ΧΤ, που ενώ αρχές Ιουλίου ήταν στις ευρωπαϊκές τιμές, ξαφνικά τέλη Αυγούστου πήραν την ανιούσα στην Ελλάδα ενώ στο geizhals.eu (και παγκοσμίως) συνεχίζουν την πτώση! Εμένα αυτό που φαίνεται για "αρπαχτή - back to school" και αυτό σχολιάζω μόνο.

 

ΓΕΝΙΚΑ πάντως στο skroutz οι τιμές είναι από τις καλύτερες ευρωπαϊκές.

Ειδικα για τις περιπτωσεις των καρτων γραφικων, το σκρουτζ πλεον το εμπιστευομαι οσο εμπιστευομαι και την τυχη μου οταν παιζω τζοκερ. Απο 2 μαγαζια παρηγγειλα την Rx6600XT επιλεγοντας μαγαζι με καλη τιμη ΚΑΙ διαθεσιμοτητα. Και στις 2 περιπτωσεις, ως δια μαγειας, ειδοποιηθηκα τηλεφωνικα λιγο μετα την παραγγελια οτι η καρτα δεν ηταν διαθεσιμη και οτι η εμφανιση της διαθεσιμοτητας στο σκρουτζ ηταν λαθος. Εαν ηθελα βεβαια, μπορουσα να περιμενω ωστε να ξαναπαραλαβουν αλλα φυσικα η τιμη δεν μπορουσε να ηταν εγγυημενη. Αναλογα με την παραλαβη θα διαμορφωνοταν και η τελικη τιμη. Οποτε, το να δω μια τιμη στο σκρουτζ, πραγματικα το λαμβανω τοσο υποψην οσο το να δω 5 νουμερα στον υπνο μου και να παω να τα παιξω. Πιστεψτε με, ολες οι τιμες ειναι φτιαχτες. Οι χαμηλες τιμες ομως ειναι πολυ πιο φτιαχτες και click bait

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο θα μας πείτε ότι οι αγγελίες φταίνε που τα μαγαζιά κρατάνε υψηλά τις τιμές !

 

Για συνέλθετε !!!

Και εγώ θέλω να πάνε τα μεγάλα μοντέλα στα 400€ αλλά δεν πρόκειται !

 

 

Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Σε λίγο θα μας πείτε ότι οι αγγελίες φταίνε που τα μαγαζιά κρατάνε υψηλά τις τιμές !

 

Για συνέλθετε !!!

Και εγώ θέλω να πάνε τα μεγάλα μοντέλα στα 400€ αλλά δεν πρόκειται !

 

 

 

Αυτο αναφερεται στο ποστ μου;

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Σε σχέση με τις τιμές, μια που γίνεται κουβέντα, δε ξέρω αν το παρατηρήσατε, αλλά κάποια καταστήματα βγάλανε nonLHR NV για πούλημα σε τιμές αρκετά αυξημένες σε σχέση με τις επικρατούσες.  

Που οι nonLHR είναι οι πρώτες φουρνιές και δε βγαίνουν εδώ και αρκετό καιρό. Που τις βρήκαν; Φαντάζομαι από το στοκ που είχαν.

Επομένως, εύκολα συμπεραίνουμε πως ειδικά στην Ελλάδα με την μικροσκοπική της αγορά οι τιμές είναι αποτέλεσμα scalping των καταστημάτων και η έλλειψη τεχνητή.

 

If it looks like a duck, swims like a duck, and quacks like a duck, then it probably is a duck...

 

Έτσι για να ξέρουμε που κινούμαστε σε σχέση με τον πολιτισμένο κόσμο.

Είναι ευρωπαϊκό το πρόβλημα. Στην άλλη άκρη της γης έχουν προσγειωθεί οι τιμές. Δεν είναι μόνο ελληνικό. 

 

Αυτά περί σκρουτζ και καλών τιμών, είναι αστεία, οι κάρτες είναι εικονικά διαθέσιμες στις περισσότερες αν όχι σε όλες τις περιπτώσεις, με το σημαντικότερο θέμα να υπάρχει στις mid to lower end κάρτες. (πχ RTX 3050 /RX 6600). Τιμές γελοίες πραγματικά. Και στα μεταχειρισμένα, τα ίδια, χάθηκε κάθε έννοια και λογική της λέξης "μεταχειρισμένο".

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.guru3d.com/news-story/amd-radeon-rx-6000-graphics-cards-are-becoming-a-tough-sell,2.html

 

AMD Radeon RX 6000 graphics cards are becoming a tough sell

And that's even with big price cutes. ASUS, Gigabyte, and MSI are having a hard time convincing vendors to buy Radeon RX 6000 cards.

 

Ενδιαφέρον το βρίσκω αν ισχύει, τα καταστήματα και εισαγωγείς φαντάζομαι, δεν φτάνει που σκαλπάρανε ασύστολα τώρα για άλλη μια φορά λειτουργούν εχθρικά προς τους καταναλωτές, εχθρικά γιατί αρνούνται να στοκάρουν με νέες χαμηλότερες τιμές καθώς έχουν είδη στοκ αγορασμένο και θέλοντας να το ξεφορτωθούν σε θύματα ακριβά.

 

Όταν αγοράζεις κάρτα MSRP και πάνω ενώ σε ~4 μήνες θα είναι EOL έ είσαι λίγο θύμα 😛 , αν είναι σε προσφορά σε καλή τιμή τότε οκ, aggrino 😛

 

Η Sapphire 6700xt από $543 σε $440 (το αρχικό MSRP ήταν 480$) ενώ σαν αντικαταστάτης της 5700ΧΤ θα έπρεπε να είχε ήδη 400$ και σαν soon to be EOL κάρτα κάτω από 400$... η 5700XT είχε φτάσει τα 350€ αντίστοιχη περίοδο το 2020.

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, το μέλος Havic έγραψε:

AMD Radeon RX 6000 graphics cards are becoming a tough sell

And that's even with big price cutes. ASUS, Gigabyte, and MSI are having a hard time convincing vendors to buy Radeon RX 6000 cards.

 

Ενδιαφέρον το βρίσκω αν ισχύει, τα καταστήματα και εισαγωγείς φαντάζομαι, δεν φτάνει που σκαλπάρανε ασύστολα τώρα για άλλη μια φορά λειτουργούν εχθρικά προς τους καταναλωτές, εχθρικά γιατί αρνούνται να στοκάρουν με νέες χαμηλότερες τιμές καθώς έχουν είδη στοκ αγορασμένο και θέλοντας να το ξεφορτωθούν σε θύματα ακριβά.

 

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ

 

9 λεπτά πριν, το μέλος Havic έγραψε:

Όταν αγοράζεις κάρτα MSRP και πάνω ενώ σε ~4 μήνες θα είναι EOL έ είσαι λίγο θύμα 😛 , αν είναι σε προσφορά σε καλή τιμή τότε οκ, aggrino 😛

 

EOL είναι οι κάρτες ΗΔΗ. Να διευκρινιστεί ότι EOL είναι μία κάρτα (εφόσον μιλάμε για κάρτες) που ΔΕΝ παράγεται πλέον. Λογικά τα fabs έχουν σταματήσει να παράγουν 6xxx GPUs (και αντίστοιχα για την nvidia rtx 3xxx), καθώς για τις νέες γενιές από την παραγγελία μέχρι και να βγουν τα πρώτα κομμάτια από το fab χρειάζονται 8 μήνες περίπου. Επομένως αυτή τη στιγμή τα fabs παράγουν τη νέα γενιά ήδη + υπολογίστε και πόσο χρόνο θέλουν οι AIBs να παραλάβουν GPUs και να τις υλοποιήσουν σε κάρτες γραφικών PCB + μνήμες κτλ και να τις διαθέσουν στην αγορά σε ικανό στοκ.

 

Συμπέρασμα η απερχόμενη γενιά είναι ήδη EOL, είναι ήδη 2 ετών "αρχαιολογία" και προσπαθούν να μας πείσουν ότι ακόμα και στο msrp (που δεν το έχουμε δει ΠΟΤΕ στην Ελλάδα για την τρέχουσα γενιά) είναι ευκαιρία. ΡΕ ΤΙ ΛΕΤΕ?? ΝΑ ΤΙΣ ΒΑΛΕΤΕ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΞΕΡΕΤΕ.

 

fair price για να αγοράσει τώρα κάποιος κάρτα είναι msrp ΜΕΙΟΝ 30%.

 

Και λεχθέντος τούτου, αν βρω 6700ΧΤ σε τιμή ΚΑΤΩ από το MSRP 20-30% αγοράζω άμεσα. Αλλιώς τα χρήματά μου δεν θα τα πάρετε (εντάξει κάποια στιγμή θα μου καεί η κάρτα που έχω και θα μου τα πάρουν πάλι, αλλά τουλάχιστον δεν θα τους κάνω το χατίρι εύκολα).

 

19 λεπτά πριν, το μέλος Havic έγραψε:

η 5700XT είχε φτάσει τα 350€ αντίστοιχη περίοδο το 2020.

 

Αν ήξερα τι ερχόταν, αυτή την κάρτα θα την αγόραζα.... Είναι καρτάρα + ορισμός του "AMD fine wine".

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αν βρω κάρτα σε καλή τιμή θα αγοράσω αλλιώς δεν έχω πρόβλημα να περιμένω άλλο τόσο, το gaming για μένα είναι hobby και καλός ή κακός υπάρχουν και άλλα hobby, οπότε είναι ανάλογα την φάση του καθενός, όταν έχεις ανέβει στο hype train που δημιουργούν όλοι (influencer κτλ) ειδικά αν έχεις ¨καεί¨από το περίμενε 2 χρόνια το καταλαβαίνω κάποιος να βλέπει MSRP και να τρέχει να προλάβει την "ευκαιρία", άσε που κάποιοι το πάνε ένα βήμα παραπέρα και καλλιεργούν και ένα κλίμα FOMO.

 

 

Η 5700χτ όντως η τότε προσφορά αποδείχτηκε πλέον τρελό VFM, όπως και η gtx1080 πριν κάνα 5 άρι χρόνια που είχε παίξει στα 550€ στο αμαζον. όποιοι πρόλαβαν τότε κάναν την καλύτερη αγορά αν αναλογιστεί κανείς ότι ακολούθησαν 2 τρελές ανατιμήσεις από το mining και η σειρά RTX2000 που ήταν χάλια από άποψη €/fps.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

fair price για να αγοράσει τώρα κάποιος κάρτα είναι msrp ΜΕΙΟΝ 30%.

 

μιλάς για καινούργια; για μεταχειρισμένη δηλαδή; 😆 

Να βγω παραδίπλα αν είναι με αγγελία ζήτησης 15% κάτω από MSRP...να δω ...τι θα πάρω; (αφήστε...μη το πείτε..ξέρω)

 

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.