Jump to content


AMD RX 6000 Radeon RDNA2 Architecture


Recommended Posts

4 λεπτά πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:


όχι ρε φούστη μου ταλαιπωρία αλλά θα βγάλεις άκρη, φαντάσου να την έπαιρνες από κανένα σκρουτζομάγαζο ποια υλοποίηση πείρες  ?

Την pulse που είχε προσφορά το Πλαίσιο.

 

4 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Πας κατευθείαν και την παραδίδεις DOA. Μήπως είσαι και τυχερός και στην αλλάξουν επί τόπου. Δεν ξέρω και τι πολιτική επιστροφών έχει το Π αυτή την περίοδο. Έχω κόψει επαφές μαζί τους χρόνια...

 

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να πάω στο Πλαίσιο μιας και είμαι Χαλκίδα. Ξενερα όσο δεν πάει...

  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος Lamogio έγραψε:

Δυστυχώς δεν μπορώ να πάω στο Πλαίσιο μιας και είμαι Χαλκίδα. Ξενερα όσο δεν πάει...

 

Τότε, ναι, τηλέφωνο πρωί πρωί να συνεννοηθείς, και την στέλνεις πίσω με ένα courier άμεσα. Καλώς εχόντων των πραγμάτων μέχρι τα τέλη της άλλης βδομάδας θα έχεις στα χέρια σου την αντικατάσταση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Τότε, ναι, τηλέφωνο πρωί πρωί να συνεννοηθείς, και την στέλνεις πίσω με ένα courier άμεσα. Καλώς εχόντων των πραγμάτων μέχρι τα τέλη της άλλης βδομάδας θα έχεις στα χέρια σου την αντικατάσταση.

Μακάρι να είναι αναίμακτη η όλη διαδικασία και να μου την αντικαταστήσουν όσο γίνεται πιο άμεσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, το μέλος Lamogio έγραψε:

Μακάρι να είναι αναίμακτη η όλη διαδικασία και να μου την αντικαταστήσουν όσο γίνεται πιο άμεσα.

 

κλασικά βγάλε φωτογραφίες την κάρτα το κουτί κλπ για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο κλπ !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις με πήρανε από Πλαίσιο και λένε ότι το σύστημα τους την βλέπει κανονικά και περνάει τα benchmarks που τρέχουν. Τι να τους πω ? Να τους πω να μου την στείλουν ξανά πίσω ? 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος Lamogio έγραψε:

Παιδιά μόλις με πήρανε από Πλαίσιο και λένε ότι το σύστημα τους την βλέπει κανονικά και περνάει τα benchmarks που τρέχουν. Τι να τους πω ? Να τους πω να μου την στείλουν ξανά πίσω ? 

 

Σε τι σύστημα την έβαλαν ; , λογικά σε ένα της τωρινής εποχής amd 4/5 ή intel

Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

 

Σε τι σύστημα την έβαλαν ; , λογικά σε ένα της τωρινής εποχής amd 4/5 ή intel

 

Αυτό δεν μου το είπαν. Κατά τις 6 το απόγευμα με ξαναπήραν και μου είπαν οτι την δοκίμασαν και σε άλλο σύστημα και ήταν όλα οκ. Δευτέρα θα μου την στείλουν πάλι πίσω. Δεν έχω και άλλο σύστημα να την δοκιμάσω γαμώτο.

Link to comment
Share on other sites

Είτε σε παραμυθιάζουν από το Π και θα σου στείλουν working κάρτα, είτε το τροφοδοτικό σου δεν είναι ικανό να την τροφοδοτήσει σωστά. Ποια μητρική έχεις και ποιο τροφοδοτικό? Νομίζω χρειάζεται minimum 650W. Σε άλλο x16 slot της μητρικής είχες δοκιμάσει που σου είχα πει?

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Επεμβαίνω λίγο στην κουβέντα για να γράψω ένα σχόλιο που αφορά τους RX6600 χρήστες και πονοκεφαλιάζουν με artifacts όταν βρίσκονται στο desktop - ενώ τα games τρέχουν άψογα.

 

A useful Tip for RX6600

Δοκίμασα δεκάδες drivers, όλοι είχαν τα ίδια προβλήματα. Artifacts και περίεργα πράγματα ενώ βρισκόμουν στον browser ή άνοιγα PDF αρχεία. Μεγάλο μέρος του προβλήματος είναι το Multiplane Overlay - αντίστοιχο πρόβλημα είχε αναφέρει και η NVIDIA. Το απενεργοποίησα μέσω Registry και τα θέματα ως επί τω πλείστων έγιναν καλύτερα. 

 

Κατεβάστε παρακάτω και τα 2 αρχεία (disable, enable) απευθείας από NVIDIA. Ναι, λειτουργεί και σε AMD αφού αφορά ρύθμιση στη Registry.

https://nvidia.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/5157

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

53 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Είτε σε παραμυθιάζουν από το Π και θα σου στείλουν working κάρτα, είτε το τροφοδοτικό σου δεν είναι ικανό να την τροφοδοτήσει σωστά. Ποια μητρική έχεις και ποιο τροφοδοτικό? Νομίζω χρειάζεται minimum 650W. Σε άλλο x16 slot της μητρικής είχες δοκιμάσει που σου είχα πει?

 

Το τροφοδοτικό είναι της coolermaster 850W. Έχει 2 slot για κάρτες η μητρική αλλά και στην δεύτερη που την είχα βάλει δεν άλλαξε κάτι. Βέβαια το 2ο slot είναι χ8

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αυτό που λέει ο @gdp77 με το τροφοδοτικό το συνάντησα πρόσφατα έρχεται το παλικάρι να πάρει την 3070 ti που έδωσα , την είχα στο παλιό μου τροφοδοτικό 850watt xfx 2015 το οποίο δουλεύει μια χαρά μέχρι και σήμερα με μια αλλαγή fan μιας και τα έφτυσε έκανε θόρυβο .
βάζουμε bench όλα καλά ! την βλέπει να τρέχει με tomb raider ! όλα καλά !
 

Την πάει σπίτι και την βάζει σε ένα 650watt τροφοδοτικό με παίρνει τηλέφωνο δεν ανάβει το πισί κλπ

έβγαλε την μπαταρία το άφησε το έβαλε του άναψε μια φορά στις 20 προσπάθειες 1 φορά άναβε αλλά δεν (η 3070 ti είναι 300watt κάρτα)
πήρε ένα καινούργιο και όλα οκ !


υπάρχει κανένας γνωστός με άλλο τροφοδοτικό γιατί η κάρτα  δεν είναι πολλά σε watt

και όπως είπε σε άλλο slot μια δοκιμή δεν βλάπτει :D

 

δοκίμασε και την μπαταρία να βγάλεις μήπως έχει φάει φλασιά

 

-----

Να σας πάω σε άλλη φάση που το λύσαμε χθες βράδυ φίλος με b450 tomahawk την πρώτη γενιά όχι την max, 2600Χ, rx 580  16gigs

ξεκινάει και παραπονιέται ότι έχει τρελό stuttering μετά από 5-6 λεπτά gaming μέχρι και στο πιο απλό παιχνίδι LOL εδώ και 2 μήνες

παίρνει μια rx 6600

Την βάζει πάνω τα ίδια μου το αναφέρει και του αναφέρω μια κατάσταση που με είχε πάρει τηλέφωνο με την χαρακτηριστική φάση έκανα bios update και έσβησε και δεν ανάβει ! καταφέραμε και βάλαμε ξανά το bios έπαιξε κανα μήνα καλά και μετά ξεκίνησαν τα προβλήματα ...
μην τα πολυλογώ  του είπα κατέβασε το 1ο bios που έχει υποστήριξη ο 2600x και βάλτο

το βάζει και πάει για δοκιμή δεν έκανε απολύτως τίποτα ωραία του λέω άστο και βάλε windows 10  να είσαι κομπλέ είχε δοκιμάσει & windows 11 (τι φορματ είχε κάνει πριν τι το ένα τι το άλλο κλπ)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν με bios της μητρικής θα αλλάξει κάτι μιας και μετά από τόσο καιρό σιγά μην έχει βγάλει η gigabyte update. Τώρα για το τροφοδοτικό δεν νομίζω ότι έχει θέμα γιατί η 670 έχει ένα 6πινο και ένα 8πινο, είναι και καλά πιο ενεργοβόρα κάρτα και παίζει κανονικά με τέρμα oc εδώ και χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

δεν ενούωσα να κάνεις bios update ο φίλος το έπαθε γιατί έπαιζε με αυτά

 

απλά βγάλε και την μπαταρία να γυρίσει σε default αφού έχεις πάρει τις ρυθμίσεις σου πρώτα φωτογραφία κινητό κλπ

επίσης μπορείς να τρέξεις και χωρίς μπαταρία για να ξεμπλοκάρει αν έχει μπλοκάρει το mobo το λέω γιατί έπαιζα στο δικό μου με O/C πάω να κάνω restart τίποτα παίρνανε ρεύμα και κόλλαγε sto boot στις ram (έχει 4 ledakia για debug) βγάζω - βάζω μπαταρία τα ίδια , λέω ας βγάλω την μπαταρία τελείως το ανοίγω - φορτώνει κανονικά μπαίνω windows και το κλείνω, του βάζω την μπαταρία πάλι ολα οκ είχε φάει φλασιά η μητρική 😛

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος Lamogio έγραψε:

Μόλις έρθει η κάρτα από Πλαίσιο θα κάνω και τις δοκιμές που μου είπατε μήπως και δουλέψει...αλλιώς θα τα κλαίω τα 350€

 

Μήπως έχει κάποιο βύσμα για έξτρα τροφοδοσία η μητρική που δεν έχεις συνδέσει και δεν μπορούσε να δώσει η mobo τα W που ζητάει η κάρτα από το PCI_slot ?

 

Επίσης το PCIx8 είναι άσχετο, θα έπρεπε να μπορεί να παίξει και εκεί.

 

Τώρα για το BIOS τι να πω μου φαίνεται κουλό να επηρεάζει ΤΟΣΟ πολύ που κανένα OS δεν μπορεί να δει καν την κάρτα (ούτε win ούτε Linux που δοκίμασες).

 

Ειλικρινά πιστεύω ότι σου άλλαξαν την κάρτα στο Π για να μην παραδεχτούν ότι πούλησαν DOA προϊόν.

 

Γράψε ποια μητρική έχεις pls.

Link to comment
Share on other sites

το έχει στην υπογραφή ίσως δεν φένεται σε mobile οπότε το παραθέτω -->

 

PC1-> Case: CM Kwn1 Elite 430 MB: Gigabyte Z77X-UD3H CPU: I5-3570K@4.4GHz CPU COOLER: CM Hyper 412 GPU: Gigabyte GTX 670 OC 2GB

PSU: CM V850 RAM: 2x 4GB Corsair Vengeance 1600MHz SSD: Samsung 830 128GB HDD: WD 1TB Caviar Blue

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Μήπως έχει κάποιο βύσμα για έξτρα τροφοδοσία η μητρική που δεν έχεις συνδέσει και δεν μπορούσε να δώσει η mobo τα W που ζητάει η κάρτα από το PCI_slot ?

 

Επίσης το PCIx8 είναι άσχετο, θα έπρεπε να μπορεί να παίξει και εκεί.

 

Τώρα για το BIOS τι να πω μου φαίνεται κουλό να επηρεάζει ΤΟΣΟ πολύ που κανένα OS δεν μπορεί να δει καν την κάρτα (ούτε win ούτε Linux που δοκίμασες).

 

Ειλικρινά πιστεύω ότι σου άλλαξαν την κάρτα στο Π για να μην παραδεχτούν ότι πούλησαν DOA προϊόν.

 

Γράψε ποια μητρική έχεις pls.

 

Δεν νομίζω να έχει έξτρα τροφοδοσία η μητρική...το τροφοδοτικό είναι αυτό πάντως... 

PER.641183.jpg
WWW.E-SHOP.GR

Áíáðôý÷èçêå ãéá íá åßíáé õøçëüôåñçò ðïéüôçôáò, ç Cooler Master ðñïóÝããéóå ðñïóåêôéêÜ êÜèå SKU:PER.641183

 

 

Σας ευχαριστώ παίδες και μόνο που ασχολείστε...

Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, το μέλος Lamogio έγραψε:

 

Δεν νομίζω να έχει έξτρα τροφοδοσία η μητρική...το τροφοδοτικό είναι αυτό πάντως... 

PER.641183.jpg
WWW.E-SHOP.GR

Áíáðôý÷èçêå ãéá íá åßíáé õøçëüôåñçò ðïéüôçôáò, ç Cooler Master ðñïóÝããéóå ðñïóåêôéêÜ êÜèå SKU:PER.641183

 

 

Σας ευχαριστώ παίδες και μόνο που ασχολείστε...

 

Στη σελίδα 26 του manual υπάρχει η αναφορά σε ένα έξτρα power connector για το PCIe x16

 

Αυτό το έχεις συνδεδεμένο στην τροφοδοσία? long shot είναι, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

 

image.png.c3f70bae20110d9c457765d675ce7741.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Στη σελίδα 26 του manual υπάρχει η αναφορά σε ένα έξτρα power connector για το PCIe x16

 

Αυτό το έχεις συνδεδεμένο στην τροφοδοσία? long shot είναι, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

 

image.png.c3f70bae20110d9c457765d675ce7741.png

 

wtf ? Πρώτη φορά το βλέπω αυτό σοβαρά...πριν κουμπώσω την κάρτα θα το συνδέσω και αυτό με το τροφοδοτικό. sata είναι από ότι κατάλαβα ε?

Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, το μέλος Lamogio έγραψε:

wtf ? Πρώτη φορά το βλέπω αυτό σοβαρά...πριν κουμπώσω την κάρτα θα το συνδέσω και αυτό με το τροφοδοτικό. sata είναι από ότι κατάλαβα ε?

 

Ναι. Αναφέρει ότι είναι για 2 κάρτες, αλλά ίσως για τις ανάγκες των μοντέρνων καρτών όπως η 6700 που αγόρασες να κάνει τη διαφορά... Κάτι άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ για την περίπτωσή σου. Κοίτα και αν είσαι με τελευταίο BIOS (τελευταίο το 2015 απ' ό,τι είδα στο site της gigabyte.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.