Jump to content



Σιφόνι κουζίνας - ιδιοκατασκευή


Recommended Posts

Η μητέρα μου έχει πρόβλημα με το σιφόνι της κουζίνας, βουλώνει συχνά.

Αριστερά βλέπετε αυτό που έχει. Τα βελάκια δείχνουν τα σημεία στα οποία, υποθέτω, φρακάρει.

Δεξιά αυτό που σκέφτομαι να κάνω (να κατασκευάσω σιφόνι με χοντρούς σωλήνες αποχέτευσης PVC Φ75) , βαλβίδα (αυτή που έχει ήδη), συστολή Φ75/50 (ή όποια ταιριάζει τέλος πάντων), σωλήνα Φ75.

sifoni_diplo.thumb.jpg.fe5754d0d59fe3ec366bf2d180427299.jpg

 

(τα σιφώνια που πουλάνε έτοιμα έχουνε διάμετρο νομίζω Φ40)

 

Τι λέτε;

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ πρόκειται να κάνει κάτι τέτοιο. (εκ πείρας μιλάω)

(λάδια από τηγάνια δεν υπάρχουν, δεν τηγανίζει ποτέ)

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει κάποια κατάχρηση από την οποία να έχει τα συχνά βουλώματα, αντίθετα είναι αρκετά επιμελής νοικοκυρά.

Άμα της πω 'τα στερεά στο καλαθάκι' θα είναι σαν να δείχνω στον παππού μου τ' αμπελοχώραφά του...

Στο προηγούμενο σπίτι της δεν βούλωνε ΠΟΤΕ. (είχε σιδερένιους σωλήνες - σιφόνι)

Οπότε το θέμα δεν είναι να αλλάξει κάποιες συνήθειες, είναι νοικοκυρά αρκετά άνω του μετρίου :shifty:.

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Από περιέργεια, τι πράγματα βουλώνουν το σιφώνι; Με ακριβώς ίδια διάταξη και διαμέτρους, 10 χρόνια σπίτι μου δεν εχει κάνει κιχ. Μήπως εφαρμόζει τις παλιές τακτικές του πλυσίματος ταψιών με ROL;

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα τι πράγματα το βουλώνουν. Πού να ξέρω;

Τι είναι οι 'παλιές τακτικές του πλυσίματος ταψιών με ROL';

Υπάρχουν τέτοια κόλπα; :hehe:

 

Πάντως Fairy χρησιμοποιεί.

 

Μια άλλη σκέψη που 'χει περάσει από το μυαλό μου είναι το υλικό.

Ενώ και η μάνα μου και ο GriGaS έχουνε πλαστικούς σωλήνες (ABS υποθέτω), ίσως υπάρχουν διάφορες ποιότητες πλαστικού.

Κάποιες να βουλώνουν και κάποιες όχι. (π.χ. σε κάποιες να κολλάνε τα λίπη ενώ σε άλλες όχι)

Τώρα που το σκέφτομαι, αυτό πρέπει να 'ναι.

GriGaS, μήπως οι δικές σου είναι PVC;

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εβαλες ειναι S trap. 2-3 γνωστους κατασκευαστες κανουν bottle trap η P trap. Στην αμερικη "απαγορευεται" το S.

Βασικά πρεπει να σιγουρευτεις οτι βουλωνει εκει που νομιζεις. Αμφιβαλλω αν βουλώνει εκει.Αν το λυσεις ομως ισως να θες νεες φλατζες και τωρα που ειναι κλειστα τα μαγαζιά ίσως ειναι ριψοκινδυνο εκτος αν εχεις βρει.

Παντως αν ειναι ετσι μπορεις να λυσεις το κατω κατω που ειναι για καθαρισμο.

Συνηθως φρακαρει πιο κατω σε γωνιες στην αποχετευση

Έγινε επεξεργασία από Parhs
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Parhs έγραψε:

Βασικά πρεπει να σιγουρευτεις οτι βουλωνει εκει που νομιζεις. Αμφιβαλλω αν βουλώνει εκει.Αν το λυσεις ομως ισως να θες νεες φλατζες και τωρα που ειναι κλειστα τα μαγαζιά ίσως ειναι ριψοκινδυνο εκτος αν εχεις βρει.

Δεν μπορώ να το ανοίξω για έλεγχο γιατί θα μείνει η μητέρα μου χωρίς νεροχύτη.

Δεν πρόκειται να βρω φλάντζες αυτό τον καιρό.

 

Όταν λες  ότι βουλώνει 'πιο κατω σε γωνιες στην αποχετευση' εννοείς τους σωλήνες μετά την έξοδο;

Άρα δεν είναι πρόβλημα του σιφονιού;

 

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

Δεν μπορώ να το ανοίξω για έλεγχο γιατί θα μείνει η μητέρα μου χωρίς νεροχύτη.

Δεν πρόκειται να βρω φλάντζες αυτό τον καιρό.

 

Σε ποιο σημείο πιστεύεις ότι βουλώνει;

 

Το μόνο σημείο που μπορεί να βουλώσει είναι το κάτω και για αυτό το λόγο υπάρχει και η τάπα, την ξεβιδώνεις, απομακρύνεις ότι έχει μαζέψει και ξαναβιδώνεις.

Στο δικό μου σιφόνι νεροχύτη, ετών 30+, όσες φορές έχει βουλώσει ήταν  μετα την σύνδεση του "S" στον "τοίχο" όπου το ξεβουλώνω με ατσαλίνα και παράλληλα λύνω και  καθαρίζω το σιφόνι. (ποτε καμοιά φλάτζα δεν έχει χαλάσει κατα το λύσιμο/δέσιμο)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, IOANNISTSA said:

Το μόνο σημείο που μπορεί να βουλώσει είναι το κάτω και για αυτό το λόγο υπάρχει και η τάπα, την ξεβιδώνεις, απομακρύνεις ότι έχει μαζέψει και ξαναβιδώνεις.

Στο δικό μου σιφόνι νεροχύτη, ετών 30+, όσες φορές έχει βουλώσει ήταν  μετα την σύνδεση του "S" στον "τοίχο" όπου το ξεβουλώνω με ατσαλίνα και παράλληλα λύνω και  καθαρίζω το σιφόνι. (ποτε καμοιά φλάτζα δεν έχει χαλάσει κατα το λύσιμο/δέσιμο)

Η κατω μπορει να ειναι οκ αλλα οι υπολοιπες χαλανε με το καιρο. Αν λυθουν τελος

Link to comment
Share on other sites

Θα σε συμβούλευα προτού κάνεις οποιαδήποτε μετατροπή να βεβαιωθείς ότι δεν υπάρχει κάπου αλλού πρόβλημα. Για αρχή δοκίμασε με καυτό νερό, σόδα και άλλα γιατροσόφια που κυκλοφορούν στο Internet.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

Κάποιες να βουλώνουν και κάποιες όχι. (π.χ. σε κάποιες να κολλάνε τα λίπη ενώ σε άλλες όχι)

Και ξαναλεω, τα σχαρακια ειναι εκει για καποιο λογο

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος geochal έγραψε:

Θα σε συμβούλευα προτού κάνεις οποιαδήποτε μετατροπή να βεβαιωθείς ότι δεν υπάρχει κάπου αλλού πρόβλημα. Για αρχή δοκίμασε με καυτό νερό, σόδα και άλλα γιατροσόφια που κυκλοφορούν στο Internet.

Τα έχει δοκιμάσει η μάνα μου αλλά δεν έχει δει καμιά διαφορά, δηλαδή δεν έχει μειωθεί η συχνότητα βουλώματος.

  

πριν 51 λεπτά, το μέλος slalom έγραψε:

Και ξαναλεω, τα σχαρακια ειναι εκει για καποιο λογο


Ποια 'σχαράκια';

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Α, οκ.

Λοιπόν κατόπιν διαλογισμού (:shifty:) καταλήγω στις εξής δύο αιτίες, με αυτή τη σειρά:

1. βουλώνει κάπου στην αποχέτευση και όχι στο σιφώνι

2. το υλικό των σωλήνων ίσως να κάνει τα λίπη (και ότι άλλο) να κολλάνε στα τοιχώματα

Link to comment
Share on other sites

Αν στην ίδια όδευση πέφτουν λάδια κλπ. από νεροχύτη και υπάρχει και αποχέτευση πλυντηρίου ρούχων που χρησιμοποιείται απορρυπαντικό σε σκόνη να ξέρεις ότι στις αποχετεύσεις πιάνει πουρί. Αν υπάρχει αυτή η εκδοχή πρώτα άλλαξε απορρυπαντικό από σκόνη σε υγρό!!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.