Jump to content


laptop πρόβλημα σε κάρτα οθόνης/hdd/windows???


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Ήθελα μία βοήθεια στο θέμα εδώ....

 

Πρόκειται για το laptop Compaq CQ58. Το πρόβλημα είνα ότι στα Windows 10 που φορτώνουν, φτάνει πολύ αργά από το όνομα χρήστη στο desktop (πρώτο θέμα), και, όταν φτάνει στο desktop, ύστερα από 1-2 δευτερόλεπτα, αναβοσβήνει με μαύρη οθόνη και φορτώνει πάλι desktop, ξανά μαύρο αναβόσβησμα-desktop, μαύρο αναβόσβησμα-desktop, μαύρο αναβόσβησμα-desktop, κ.τ.λ. , κ.τ.λ. , . . . (δεύτερο θέμα)

Δεν μπορώ/προλαβαίνω να κάνω τίποτα στο desktop. Μπορώ/Προλαβαίνω να δω τα εικονίδια, και αυτό που γίνεται συνέχεια είναι να κινείται το βελάκι τού mouse.

 

Εάν πατήσω Ctrl+Shift+Esc, ανοίγει το αντίστοιχο παράθυρο, αλλά από αυτό το παράθυρο δεν μπορώ να κάνω κάτι. Αυτό το παράθυρο στο blink δεν σβήνει. Σαν να μην κολλάνε τα Windows. Κάποιο άλλο πρέπει να είναι το πρόβλημα.

 

Όταν το laptop είναι σβηστό, όταν πατάω το power on, μου δείχνει να πατήσω κάποια F (Fx pressings) σε σταθερή οθόνη (no blinking), αλλά στα windows υπάρχει αυτό το πρόβλημα με τα αναβοσβησήματα στο desktop.

 

Όταν συνδέω σε εξωτερική οθόνη με VGA καλώδιο το laptop, ταυτόχρονα, την ίδια στιγμή, αναβοσβήνουν ασταμάτητα καί οι δύο οθόνες:laptop καί εξωτερική

Πριν προχωρήσω να κάνω κάτι με τον σκληρό δίσκο και τα windows σε αυτόν, (σε υπολογιστή με windows 8.1 έχω εγκατεστημένο Acronis True Image), πάω να πάρω σε image τον σκληρό δίσκο τού laptop (Seagate 9WS142-020), αλλά το backup δεν ξεκινάει καν (μπάρα προόδου). Ο χρόνος διαρκείας τού backup απλά αυξάνει συνεχώς, και τον σταματάω (συνήθως σταματάω όταν δείχνει ότι χρειάζεται 6-7 ώρες).

Το ίδιο γίνεται όταν προσπαθώ να πάρω image τον σκληρό δίσκο με Acronis bootable cd. Απλά δεν ξεκινάει η μπάρα προόδου όταν προγραμματίζω τη διαδικασία backup.

Απ' το παρελθόν, από τόσους δίσκους που έχω πάρει backup με το Acronis, είναι ο πρώτος που δεν γίνεται backup.
 

Δοκίμασα να αλλάξω καλώδιο SATA και ρεύματος στον δίσκο τού laptop στον υπολογιστή desktop, που τον έχω συνδέσει σαν δεύτερο για να πάρω το backup, αλλά τίποτα. Κανένα backup. 
 

Κάποια βοήθεια για το όλο θέμα;

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται να είναι hardware το πρόβλημα από την περιγραφή σου, αλλά για αρχή θα δοκίμαζα να μπουτάρω με ένα live linux usb για να δεις αν η συμπεριφορά είναι ίδια και εκεί. Αν ναι, τότε είναι θέμα hardware. 

 

Μέσα από live linux (π.χ. Linux mint 20) μπορείς να ελέγξεις και την υγεία του δίσκου με την ενσωματωμένη εφαρμογή Disks.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν προσπαθήσεις να μπεις αμέσως μετά το άνοιγμα σε Safe Mode, τότε κάθεται κανονικά μέσαστα windows ή πάλι σου κάνει αυτό το «restart» που περιγράφεις; Δοκίμασε να μπεις απευθείας σε Safe Mode

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το είχα σκεφτεί και γω αυτό με το safe mode. Δεν είχα χρόνο να το κάνω. Θα το κάνω, αρχικά, και θα ανεβάσω.

 

Σχετικά με το mint, θα το δοκιμάσω καί αυτό. Απλά, το check μέσα από το mint software το ψιλοσκεφτομαι, μήπως μου χάσει τίποτε αρχεία. Έχει ΜΟΝΟ check; Γι'αυτό το προσπαθώ το image backup στο δίσκο πρίν ο,τιδήποτε (όπως πάντα).

 

Στο PC που βάζω το δίσκο τού laptop για image backup, στην εκκίνηση, το HDD Regenerator, μου τον δείχνει:

Performance: 97%

Health: 97%

 

και αναφέρει μετατόπιση κάποια data στο δίσκο από κατεστραμμένους sectors. Ο δίσκος έχει σίγουρα πρόβλημα.

Ήθελα να βρω εάν έχω θέμα και με κάτι άλλο.

 

Θα κάνω αρχικά αυτό με το safe mode και θα ανεβάσω.

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, serpico75 said:

Το είχα σκεφτεί και γω αυτό με το safe mode. Δεν είχα χρόνο να το κάνω. Θα το κάνω, αρχικά, και θα ανεβάσω.

 

Σχετικά με το mint, θα το δοκιμάσω καί αυτό. Απλά, το check μέσα από το mint software το ψιλοσκεφτομαι, μήπως μου χάσει τίποτε αρχεία. Έχει ΜΟΝΟ check; Γι'αυτό το προσπαθώ το image backup στο δίσκο πρίν ο,τιδήποτε (όπως πάντα).

 

Στο PC που βάζω το δίσκο τού laptop για image backup, στην εκκίνηση, το HDD Regenerator, μου τον δείχνει:

Performance: 97%

Health: 97%

 

και αναφέρει μετατόπιση κάποια data στο δίσκο από κατεστραμμένους sectors. Ο δίσκος έχει σίγουρα πρόβλημα.

Ήθελα να βρω εάν έχω θέμα και με κάτι άλλο.

 

Θα κάνω αρχικά αυτό με το safe mode και θα ανεβάσω.

 

Το Live linux mint φορτώνει στην μνήμη και δεν πειράζει δίσκο (θα πρέπει να το προσπαθήσεις πολύ).

 

Αντίθετα το safe mode windows χρησιμοποιεί τον δίσκο συστήματος και σε περίπτωση που ο δίσκος έχει ήδη πρόβλημα θα καταπονηθεί και άλλο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

αν είσαι σίγουρος ότι ο δίσκος έχει πρόβλημα καλά σου λέει να μην τον πολυπειράζεις. Αν παρά ταύτα μπεις σε windows, έτσι και δεν έχεις ήδη backup κι έχει αρχεία δεδομένων που σου είναι σημαντικά, προσπάθησε να τα τραβήξεις σε κάποιο εξωτερικό μέσο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχουμε εξελίξεις.

 

Ξέχασα να αναφέρω παραπάνω ότι, όταν έβαλα αρχικά στο desktop τον δίσκο τού laptop για image, τα 8-άρια, το πρώτο που έκαναν, ήταν check στον δίσκο. Αμέσως εντόπισαν ότι υπήρχε θέμα, και τον έλεγξαν. Ένας δίσκος 500GB, και το check διήρκησε περίπου 5-6 λεπτά.

 

Τώρα, έχουμε τα εξής:

 

Έβαλα πάλι το δίσκο στο laptop. Ήμουν έτοιμος να φτάσω στη login screen, και με shift να κάνω το restart για το list με τις επιλογές, αλλά είχαμε, τελικά, άλλες εξελίξεις.

Μετά το check, φαίνεται, που έκαναν τα 8-άρια, ίσως εκεί κάτι διορθώθηκε, και για πρώτη φορά, μπήκαν τα 10-άρια σταθερά (και χωρίς καθυστέρηση) στο desktop. Πήγα στα properties τού συστήματος, και εκεί στις συσκευές, για να δω εάν (τυπικά τα Windows 10) ανέφεραν κάποιο θέμα, αλλά ήταν όλες οι συσκευές ok. Κανένα κίτρινο ερωτηματικό, ή κόκκινο x.

 

Είπα να κάνω μία επανεκκίνηση στα Windows 10 (κανονική, πριν ίσως χρειαστεί safe mode), να δω τί έχουμε.

Λοιπόν, δίνω την παρακάτω λίστα σε επανεκκίνηση σε normal mode:

 

Επανεκκίνηση normal mode Windows 10 -> 14:12

Κατά την εκκίνηση, πήρα τα εξής:
                    " Έναρξη αυτόματης επιδιόρθωσης"
                     "Αναζήτηση προβλημάτων"
                    "Πραγματοποιείται προσπάθεια για επιδιορθώσεις" -> 14:14 εως 14:17

Το σύστημα εδώ κάνει επανεκκίνηση.
                     "To skip disk checking press an key within 5..4..3..2..1..0" -> 14:19 (φυσικά το άφησα να κάνει check)
                     Ο έλεγχος τού δίσκου, λόγω τού ότι είχε γίνει δύο φορές (μία στα 8-άρια, και μία λίγο παραπάνω που αναφέρω), ολοκληρώθηκε σε 1-2 sec.
 

Από τότε, έχω δοκιμάσει 2-3 φορές normal επανεκκίνηση, και όλα φαίνεται να δουλεύουν κανονικά.

Τί να πω; Είναι σε τόσα χρόνια, η δεύτερη, μόνο, ανάμεσα σε πολλές επιδιορθώσεις που αφήνω να κάνουν τα ίδια τα Windows, και η επιδιόρθωση δουλεύει.

 

Βέβαια δεν είμαστε ακόμη σίγουροι. Θα κάνω πολλές επανεκκινήσεις ακόμη, και θα το παρακολουθήσω.

Επίσης, σε αυτή την κατάσταση, θα δοκιμάσω image, και θα ανεβάσω.

 

Ακόμη, ίσως τα data που αναφέρει το HDD Regenerator στα 8-άρια για τα 10-άρια, έχουν να κάνουν με data του λειτουργικού, και όχι κάποιων προγραμμάτων. Έτσι, μετακινήθηκαν τα data των 10-αριών σε υγιεί sectors τού δίσκου (εάν κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει), και το repair ήξερε πού να κάνει την αναζήτηση, και δούλεψε. Τί να πω;

 

Θα εκτιμούσα πολύ γνώμες και απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Το backup έχει μουλαρώσει. Δεν γίνεται το image στα 10-άρια με το true image.

 

Έχω σε bootable cd το clonezilla, για να δοκίμαζα με αυτό το image backup των 10-αριών, αλλά δεν το έχω δουλέψει ποτέ το clone zilla. Και με τα sdx των linux, δεν τα ξέρω πολύ καλά, μην πάω να σβήσω κανέναν δίσκο των 8-αριών!!! Εκτός και εάν υπήρχε κάποιο url / youtube, αναλυτικό, μεν, αλλά απλό, να μου υποδείξετε για το clone zilla να δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites


Είναι bootable. Δηλαδή παίρνεις image του δίσκου χωρίς να μπεις στα windows.

 

Πρέπει πρώτα να τρέξεις ένα διαγνωστικό του δίσκου όμως να δεις τι γίνεται. Τρέξε HDDsentinel

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν έχεις μπει σε windows και έχεις σημαντικά αρχεία δεδομένων που θέλεις, σου επαναλαμβάνω τράβηξέ τα μόνα τους σε εξωτερικό μέσο. Με copy/αντιγραφή. Άσε τα images, τα backups κα τους κλωνους σε πρώτη φάση. Τράβα τα αρχεία που σε καίνε σε εξωτερικό μέσο, έλεγξε αν θες ότι ανοίγουν κανονικά και μετά αρχίζεις να κάνεις πειράματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.