Jump to content



Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ


Recommended Posts

Αν πιστεύεις ότι η διαφορά ενός Gameboy emulator με ένα πραγματικό Gameboy είναι μόνο στο μυαλό τι να σου πω :p

Έχω την εντύπωση οτι ο Νίκος μιλάει για τη διαφορά στο αποτέλεσμα. Και δεν νομίζω να έχει άδικο (ή τουλάχιστον όχι πολύ)

Αν σε οποιονδήποτε έδιναν το ίδιο καρέ, τραβηγμένο μια φορά με φιλμ και μια με ψηφιακή πιστεύεις ότι θα μπορούσε να διακρίνει (όσο εμπειρος και να ήταν) ποιο ειναι τραβηγμένο έτσι και ποιο αλλιώς ;

Να μιλούσαμε για διαφορά μεσαίου φορμάτ με 135 να πω οκ :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 16,7k
  • Created
  • Last Reply

αν τα λουλούδια αυτά τα είχες παρουσιάσει με D800 ¨ολοι θα μίλαγαν για θόρυβο σε basic iso

στο background

τώρα είναι συναισθηματικός κόκκος

Gpavly αν παίξεις τα cd Playstation 1 σε playstation 2 θα σε χαλάσει?

αναρωτιέμαι γιατί να βγήκαν οι ψηφιακές πλάτες για κάτι γομάρια μεσαίου φορμα...

καλά δεν ήμασταν και με τις πλάκες :)

νομίζω οτι βλέπετε πράγματα που δεν υπάρχουν, πολύ εύκολα.

σαφώς και υπάρχει τεχνικό υπόβαθρο,διαφορά στον τρόπο που αποδίδουν τα δυο μέσα το φιλμ φως.

και τα δύο υπολείπονται του ματιού,

η αναπαράσταση είναι ατελής ούτως η άλλως.

διαφωνεί κανείς σε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

αν τα λουλούδια αυτά τα είχες παρουσιάσει με D800 ¨ολοι θα μίλαγαν για θόρυβο σε basic iso

στο background

τώρα είναι συναισθηματικός κόκκος

Θα ήθελα και τις απόψεις του racer και @soulclaimer

Link to comment
Share on other sites

Πλεον το ψηφιακο υπερτερει σε ολα εναντι του φιλμ.

Να δεχτω μονο την "κουλτουρα" της ιδεας οτι ασχολουμαι με την εμφανιση του φιλμ.

οχι ομως για καλυτερα αποτελεσματα.Αυτο σε καμμια περιπτωση να αποδειξει καποιος το αντιθετο.

Και το θετικο οτι σκεφτεσαι παραπανω πριν το κλικ.Ολα τα αλλα ειναι απλως για να ελπιζουμε πως το φιλμ δεν εχει πεθανει ενω στην ουσια ειναι πεθαμενο καιρο τωρα

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=130]DarkSaga[/MENTION], είπα emulator, εσύ το γελοιοποιείς λέγοντας μου απλά τη νέα βελτιωμένη έκδοση, ίδιας όμως λογικής και λειτουργίας.

Το φιλμ είναι όπως το βινύλιο στη μουσική, το χαρτί στο σχέδιο και ο καμβάς στη ζωγραφική. Μπορεί το CD και το DVD να έχουν ξεπεράσει το βινύλιο, αλλά στα αυτιά ενός φίλου της Jazz για παράδειγμα, το βινύλιο είναι το κορυφαίο.

Για καλλιτέχνες παραείστε "στυγνοί" και ρηχοί, αντιπαρέθεστε :)

Link to comment
Share on other sites

μήπως η φωτογραφία είναι στιγμή?

μήπως το μέσο πρέπει να σε βοηθάει και όχι να σε κοντράρει?

τι πειράζει αν δω το φλερ δλδ και κάνω μια μικρή πουστιά στο επιτόπου?

αποκτά βάρος το καρέ από την σκέψη του φωτογράφου?

εγώ πέρα από τα τεχνικά,που δεν έχει αναφέρει κανείς κάτι μετρήσιμο.

εναντιώθηκα στο ψυχή κλπ διότι απλά δεν το καταλαβαίνω.

Αν μπορείς βοήθησε με.

ο ήχος από το πικαπ έχει άλλη χροιά άλλο σώμα (νομίζω)

περιγράφεται

πες μου οτι στο φιλμ γουστάρω τον κόκκο,θα το καταλάβω.

πες μου οτι είναι πιο έτσι ή πιο αλλιώς.

μετά πες μου που εκτυπώνεις ,σε ποιο minilab να σου πω τι αυτόματες διορθώσεις σου κρύβει :)

το οτι καταργήθηκαν τα φιλμ δεν σημαίνει οτι πάμε σε κάτι καλύτερο.

Η ζωγραφική ενσωματώνει την έννοια του μοναδικού αντίτυπου.του γνήσιου.

που δεν αναπαράγεται, μην την μπλέκεις.

το παιδί στην κολυμπήθρα φίλος με 2 αναλογικές :)

και ο θεός βοηθός :p

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα και τις απόψεις του racer και @soulclaimer

Δεν είναι απαραιτητο να έχει κόκκο σαν κοτρώνα για να έχει συναίσθημα. Απλά είναι το tint και η αισθηση που εχει το ασπρομαυρο που εμφάνισες εσυ εναντι αυτού της ψηφιακής(εκτυπωμένο με οτι printer θες) και όχι μονο σε εσένα ως δημιουργό.

Σε εγχρωμο δε βλέπω το point του να τραβάς φιλμ και να το δίνεις στον καθε *τυχον* μαγαζοτορα να στο κάνει οτι θέλει. Αμα θες ίδιο look με φιλμ σε εγχρωμο καρφώνεις έναν Jenna/Helios κτλ και τραβας.

Link to comment
Share on other sites

Άρα δε σου φταίει το μέσο που λες ότι έχει ψυχή, οποιαδήποτε φωτογραφία, είτε με φιλμ είτε από ψηφιακή θα μπορούσε να έχει ψυχή και οποιαδήποτε φωτογραφία, είτε με φιλμ είτε από ψηφιακή ΔΕΝ θα μπορούσε να έχει.

Link to comment
Share on other sites

μήπως η φωτογραφία είναι στιγμή?

μήπως το μέσο πρέπει να σε βοηθάει και όχι να σε κοντράρει?

τι πειράζει αν δω το φλερ δλδ και κάνω μια μικρή πουστιά στο επιτόπου?

αποκτά βάρος το καρέ από την σκέψη του φωτογράφου?

εγώ πέρα από τα τεχνικά,που δεν έχει αναφέρει κανείς κάτι μετρήσιμο.

εναντιώθηκα στο ψυχή κλπ διότι απλά δεν το καταλαβαίνω.

Αν μπορείς βοήθησε με.

ο ήχος από το πικαπ έχει άλλη χροιά άλλο σώμα (νομίζω)

περιγράφεται

πες μου ότι στο φιλμ γουστάρω τον κόκκο,θα το καταλάβω.

πες μου ότι είναι πιο έτσι ή πιο αλλιώς.

μετά πες μου που εκτυπώνεις ,σε ποιο minilab να σου πω τι αυτόματες διορθώσεις σου κρύβει :)

το οτι καταργήθηκαν τα φιλμ δεν σημαίνει ότι πάμε σε κάτι καλύτερο.

Η ζωγραφική ενσωματώνει την έννοια του μοναδικού αντίτυπου.του γνήσιου.

που δεν αναπαράγεται, μην την μπλέκεις.

το παιδί στην κολυμπήθρα φίλος με 2 αναλογικές :)

και ο θεός βοηθός :p

Σαφώς και η φωτογραφία είναι στιγμή. Σαφώς και το σώμα πρέπει να σε βοηθάει. Τώρα για το βάρος του καρέ από τη σκέψη, αν πιστεύεις ότι όλες οι καλές φωτογραφίες ήταν αποτέλεσμα τύχης ή καλής στιγμής ΟΚ. Γιατί προσωπικά πιστεύω ότι τη στιγμή την αιχμαλωτίζεις και κατόπιν σκέψεως.

Η προσωπική μου εμπειρία και άποψη, μου επιτρέπουν να πω ότι είναι άλλη η ποιότητα. Δεν λέω καλύτερη/χειρότερη, αυτό το κρίνει ο καθένας όπως νομίζει. Ούτε είμαι λάτρης, ή ειδικός της μουσικής για να καταλάβω τη διαφορά μεταξύ CD και βινυλίου. Την διαφορά του φιλμ, την βλέπω σαν φωτογράφος, όχι ο θεατής. Αν με ρωτάς αν μπορώ να καταλάβω από κάπου αν οι φωτογραφίες του Πέτρου είναι όντως από φιλμ, όχι δεν ξέρω. Αν με ρωτάς όμως, που έχω σαν φωτογράφος μεγαλύτερη αγωνία, σκέψη, προσοχή και ενθουσιασμό, τότε είναι στο φίλμ. Αυτά θα έχω στο νου μου μετά κοιτώντας τις φωτογραφίες μου.

Link to comment
Share on other sites

^Δεν έχω γράψει ψέμματα στο ποστ μου για τις φωτογραφίες. Ξαναδιάβαστο με προσοχή ;), αν θες.

Επίσης το ότι δίνεις εσύ προσοχή μόνο στις φωτό που τραβάς από το φιλμ, δεν έχει να κάνει με το μέσο. Θα μπορούσες κάλλιστα, να δίνεις την ίδια ή και περισσότερο προσοχή όταν φωτογραφίζεις με ψηφιακή.

Link to comment
Share on other sites

Αναλωνόμαστε με τα ίδια λόγια, να με συγχωρείς, γιατί η συζήτηση έτσι δεν θα τελειώσει ποτέ! Δεν είπα ότι δεν δίνω προσοχή στις ψηφιακές, αλλά δεν είναι σε καμία περίπτωση το ίδιο.

Μου λες δηλαδή, ότι θα δώσεις την ίδια προσοχή στην ψηφιακή που άνετα λες θα τραβήξω 20 καρέ μέχρι να πετύχω αυτό που θέλω; Ή που το τραβάς κατόπιν σκέψης και επιτόπου βλέπεις αν ήσουν σωστός; Και πέραν της προσοχής, νιώθεις την ίδια αγωνία; Και στο τέλος, έχεις την ίδια ικανοποίηση;

ΥΓ: είπα κάπου ότι λες ψέμματα;

Link to comment
Share on other sites

Αν με ρωτάς αν μπορώ να καταλάβω από κάπου αν οι φωτογραφίες του Πέτρου είναι όντως από φιλμ, όχι δεν ξέρω.

Δηλαδή αυτό πώς εξηγείται, πέρα από αμφισβήτηση σε αυτό που έγραψα; Συζήτηση κάνουμε δεν τρέχει τίποτα.:coax:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αυτό πώς εξηγείται, πέρα από αμφισβήτηση σε αυτό που έγραψα; Συζήτηση κάνουμε δεν τρέχει τίποτα.:coax:

Έτσι:

Αν με ρωτάς αν μπορώ να καταλάβω από κάπου αν οι φωτογραφίες του Πέτρου είναι όντως από φιλμ, όχι δεν ξέρω.

Το αντικείμενο προς συζήτηση είναι η ικανότητα να αναγνωρίσει κανείς αν μία τυπωμένη φωτογραφία είναι από ψηφιακή ή αναλογική πηγή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νόμιζα ότι ήταν αν οι φωτογραφίες από φιλμ έχουν "ψυχή" ή κάτι άλλο που τις κάνει να βγάζουν πιο πολύ "συναίσθημα" και αν γίνεται να πάρουμε το ίδιο οπτικά αποτέλεσμα από ψηφιακή.

Link to comment
Share on other sites

Το συναίσθημα δεν αποτυπώνεται τεχνικά. Η μέθοδος μπορεί να σε τοποθετήσει σε άλλο σημείο και η λήψη σου να είναι τελείως διαφορετική. Μπορεί στα δικά σου μάτια η φωτογραφία σου να είναι 3 φορές καλύτερη γιατί την έκανες "όπως παλιά".

Όλα αυτά εξαρτώνται από τον εκάστοτε χρήστη/φωτογράφο. Είναι αυτό που λένε "my arm is now complete", όταν του τοποθετήσεις το κατάλληλο εξάρτημα. Το ζαλίσαμε το κουνούπι τόσες ώρες. :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.