Jump to content



Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ


Recommended Posts

δεν το έχω πειράξει έτσι είναι και το αρχικό.

Νομίζω βέβαια ότι έχει μερικά προβληματάκια (θα ήθελα να βρίσκονται στο κάτω τρίτο, να φαίνεται πιο πολύ σκιά και να υπάρχει περισσοτερος χώρος πάνω από το κεφάλι του ενήλικα ) αλλά μόνο μια πρόλαβα να βγάλω..

Τα δύο "πράσινα" γίνονται (βασικά με το που τους πας στο κάτω τρίτο, αυτόματα γίνεται και το άλλο) αλλά το πράσινο με το κόκκινο πως θα το κάνεις; Θα βάλεις την σκιά από πάνω; :p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 16,7k
  • Created
  • Last Reply
δεν το έχω πειράξει έτσι είναι και το αρχικό.

Νομίζω βέβαια ότι έχει μερικά προβληματάκια (θα ήθελα να βρίσκονται στο κάτω τρίτο, να φαίνεται πιο πολύ σκιά και να υπάρχει περισσοτερος χώρος πάνω από το κεφάλι του ενήλικα ) αλλά μόνο μια πρόλαβα να βγάλω..

Και εγω το ιδιο θα ηθελα..για αυτο και η αρχικη μου ερωτηση.

Τελικα αφου ειπες οτι δεν πειραξες την αρχικη ..και αφου "ψιλοεμεινα" για μερικα λεπτα με τετοια αναλογια μαλλον χρησιμοποιεις τη μηχανη σου λαθος (αποψη μου προφανως).

To 16:9 που εχεις δεν κανει τιποτα αλλο απο το να cropparei το σενσνορα σου..και απο τα συνολικα 12μπχ με αναλογια 4-3 να πας στα ~8.8μπχ με την περιεργη αναλογια .

Προφανως αν ησουν με 12μπχ ..θα "διορθωνες" και τα "προβληματακια" που επισημανες μιας και θα ειχες παραπανω αερα πανω κατω(αν ησουν το ιδιο κεντραρισμενος)

Καλη ληψη παντως....και προσωπικα μου αρεσε και το pp.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2402]Reaper[/MENTION]

Δεν το λέω για εσένα προσωπικά.

Πειράζει που δεν μου αρέσει καθόλου το από που ξεκίνησε αυτή η φωτογραφία, και που κατέληξε?

Εννοώ πολύ επεξεργασία ρε αδερφέ.

Κατά πάσα πιθανότητα εγώ είμαι ο παράξενος...Αλλά θα προτιμούσα να ψαχτώ κάπως παραπάνω ένα βραδάκι και να βρώ κάμια σκιά τέτοια.. και να τσιτώσω την αντίθεση λίγο από τη μηχανή, παρά να πιάσω το 4πύρινο νυχτιάτικα και να το αλλάξω το σκηνικό τελείως...

Επαναλαμβάνω δεν το λέω για εσένα (αποκλειστικά), απλά εσύ είσαι η αφορμή για να πω τον πόνο μου :hang2:

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το ιδιο θα ηθελα..για αυτο και η αρχικη μου ερωτηση.

Τελικα αφου ειπες οτι δεν πειραξες την αρχικη ..και αφου "ψιλοεμεινα" για μερικα λεπτα με τετοια αναλογια μαλλον χρησιμοποιεις τη μηχανη σου λαθος (αποψη μου προφανως).

To 16:9 που εχεις δεν κανει τιποτα αλλο απο το να cropparei το σενσνορα σου..και απο τα συνολικα 12μπχ με αναλογια 4-3 να πας στα ~8.8μπχ με την περιεργη αναλογια .

Προφανως αν ησουν με 12μπχ ..θα "διορθωνες" και τα "προβληματακια" που επισημανες μιας και θα ειχες παραπανω αερα πανω κατω(αν ησουν το ιδιο κεντραρισμενος)

Καλη ληψη παντως....και προσωπικα μου αρεσε και το pp.

Ναι το ξέρω αυτό, απλά την έχω στα 16:9 γιατί πλέον όλες οι οθόνες είναι με τέτοια αναλόγια και μου τη σπάει όταν βλέπω μπάρες δεξιά αριστερά.

Αλλά με έβαλες σε σκέψεις τώρα που το ανέφερες.. Θα το αλλάξω δοκιμαστικά από σήμερα..

[MENTION=2402]Reaper[/MENTION]

Δεν το λέω για εσένα προσωπικά.

Πειράζει που δεν μου αρέσει καθόλου το από που ξεκίνησε αυτή η φωτογραφία, και που κατέληξε?

Εννοώ πολύ επεξεργασία ρε αδερφέ.

Κατά πάσα πιθανότητα εγώ είμαι ο παράξενος...Αλλά θα προτιμούσα να ψαχτώ κάπως παραπάνω ένα βραδάκι και να βρώ κάμια σκιά τέτοια.. και να τσιτώσω την αντίθεση λίγο από τη μηχανή, παρά να πιάσω το 4πύρινο νυχτιάτικα και να το αλλάξω το σκηνικό τελείως...

Επαναλαμβάνω δεν το λέω για εσένα (αποκλειστικά), απλά εσύ είσαι η αφορμή για να πω τον πόνο μου :hang2:

Όταν όρχησα να τραβάω φωτογραφίες συστηματικά (πριν μερικούς μήνες με αφορμή κάτι σεμινάρια φωτογραφίας) είχα πει ότι δεν πρόκειται ποτέ να πειράζω τις photos μου κυρίως γιατί το θεωρούσα χάσιμο χρόνου (και δεν έχω πολύ αυτόν τον καιρό) αλλά και γιατί δεν μ άρεσαν οι έντονα παραμορφωμένες εικόνες.

Ο δάσκαλος όμως μας είπε στα σεμινάρια ότι όταν είναι να δείξετε κάποια εικόνα στο κοινό είναι καλό να της κάνετε ένα απλό pp για να μην είναι η flat εκδοχή της μηχανής, επίσης στις ασπρόμαυρες το λίγο παραπάνω contrast δίνει και μια αίσθηση βάθους κτλ .

Επίτηδες έβαλα και την αρχική στην προηγούμενη απάντηση μου γιατί η επεξεργασία που έκανα ήταν MAX 5min και δεν ξέρω το Χριστό μου από Photoshop.

Έχουμε και λέμε levels -> convert to black and white -> αρκετό contrast (1min)

Όντος άλλαξε αρκετά αλλά το θέμα παραμένει το ίδιο και αναδεικνύετε καλύτερα έτσι νομίζω...

Ούτος η άλλος αν κοιτάξεις πολλοί "μεγάλοι" φωτογράφοι εφάρμοζαν την ιδία τεχνική, κατι που προφανώς αντιγράφω σαν noobas που είμαι! :p

Link to comment
Share on other sites

Καποιες δοκιμες με τον 50αρη 1.8G

πραγματικα φακος αστερι με την D600..

Εξιφ ΒΑΡΙΕΜΑΙ....βαλτε Plugin.Παντως δουλευα σε τερμα ανοιχτα διαφραγματα. 1.8 / 2.0 / 2.5

μονο οι 3 τελευταιες ειναι 1.8 / 4/ 7.1

DSC_4437_zpsdf468801.jpg

DSC_4438_zps9367dd45.jpg

DSC_4450_zps3f314dc3.jpg

DSC_4452_zps324cc771.jpg

DSC_4465_zpsad2feb1b.jpg

DSC_4464_zps8a6b83ba.jpg

DSC_4470_zpsd7fbe3e0.jpg

DSC_4473_zps80b92f2e.jpg

DSC_4474_zpsfa12a6a4.jpg

DSC_4475_zps35321942.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.