Jump to content



Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ


Recommended Posts

  • Replies 16,7k
  • Created
  • Last Reply

8549079469_e1cab21f29_c.jpg

8550178102_75240bd551_b.jpg

Στελιο ασχετο με τις φωτογραφιες σου καθαυτες, απλα εφαγα σκαλωμα

H πρωτη εχει κατι περιεργα πλαισια ή τα ματια μου κανουν πουλακια?

και το degrade στη βαση της γεφυρας

φαινεται smooth? (οποτε θα πρεπει να ξαναδω τις ρυθμισεις της οθονης μου...)

ή εχει οντως ενα ελαφρυ banding?

post-166-1416077138,8999_thumb.jpg

post-166-1416077138,9623_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για βάλε τη γέφυρα Ρίου στο έγχρωμο που είχες και μου έδειξες. Μου άρεσε απείρως περισσότερο.

Γουστα ειναι αυτα, εμενα μου καθοταν πιο καλα σε ασπρομαυρο η συγκεκριμενη. Σαν εγχρωμο την εχει βαλει ο jason παρακατω.

Στελιο ασχετο με τις φωτογραφιες σου καθαυτες, απλα εφαγα σκαλωμα

H πρωτη εχει κατι περιεργα πλαισια ή τα ματια μου κανουν πουλακια?

και το degrade στη βαση της γεφυρας

φαινεται smooth? (οποτε θα πρεπει να ξαναδω τις ρυθμισεις της οθονης μου...)

ή εχει οντως ενα ελαφρυ banding?

Στην 1η φωτογραφια στο κατω μερος εκανα copy-paste μερικα κομματια του νερου και τα εβαλα σε layer mode color για να χρωματησω σωστα καποια σημεια που δεν μου αρεσαν οποτε μπορει να στο δειχνει ετσι επειδη δεν ειχα σβησει καλα τις ακρες (δεν θυμαμαι αν το εκανα η οχι). Στην αλλη τωρα με την γεφυρα ειχα σβησει τα βραχια με clone tool και για να σπασει λιγο το γκρι της θαλασσας εβαλα ενα ασπρο βινιεταρισμα στο κατω μερος ωστε να φωτιστει λιγο. Δεν ξερω πως στα δειχνει στην οθονη σου αλλα στην δικη μου το 1ο που ειπες δεν φαινεται καθολου και το 2ο ελαχιστα. Η αληθεια ομως ειναι οτι ουτε εγω την εχω καλιμπραρει ποτε και ισως πρεπει να το κοιταξω καποια στιγμη αυτο.

Εντωμεταξυ δεν ηξερα καν το banding σαν ορο και ψαχνομουν στο google :p

Link to comment
Share on other sites

Κι σε εμένα με την EIZO CRT φαίνονται και τα 2 που λέει ο Κοπρίτης.

Θα μπορούσε να είναι λίγο πιο οξύ το αριστερό μάτι, κάτι με χαλάει πάντως.

Φακός;

Και εμένα κάτι με χαλάει. Είναι ο Nikkor Ai-s 85mm f/2 @f/2, χαλασμένος, με ένα κρύσταλλο γρατσουνισμένο από τρίψιμο και λίγο θολό. Ενώ έχει καλή οξύτητα γενικά, το προβληματικό στοιχείο δημιουργεί ένα εμφανές halo γύρω από τα αντικείμενα και λασπώνει, πχ το ανεστίαστο τρίχωμα. Δείτε π.χ. εδώ, δεν φαίνεται:

100% crop από το κέντρο του φακού.

Poli_zps7b34a7c9.jpg

Επειδή όμως ο πωλητής στο ebay που τον πήρα δεν ανέφερε ότι είχε ξηλώσει ΟΛΟ το μηχανισμό του διαφράγματος, σήμερα τον επιστρέφω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.