Jump to content


Πρόβλημα με θερμοκρασίες σε νέο pc


Recommended Posts

Γεια σας παιδιά καλη χρονιά με υγεία και κάθε νέα ευτυχία!!!

 

Αγόρασα σήμερα ενα νέο σύστημα, με τα εξής χαρακτηριστικά

CASE SUPERCASE RA08A RAIDER SERIES

Asus b550-a (wifi) prime 

amd ryzen 5 3600xt με stock ψύκτρα

msi rx5600xt 6gb

RAM G.SKILL F4-3200C16D-16GTZB 16GB (2X8GB) DDR4 3200MHZ TRIDENT Z DUAL CHANNEL KIT

SSD SAMSUNG MZ-V7E500BW 970 EVO 500GB V-NAND NVME PCIE GEN 3.0 X4 M.2 2280

DEEPCOOL Z3 NEW THERMAL GREASE

PSU THERMALTAKE SMART BM2 650W SEMI MODULAR 80 PLUS BRONZE

 

To πρόβλημα μου ειναι οτι σε idle κατασταση ο cpu εχει 50C και η gpu 54C

 Εχω ελένξει τα παντα με διαφορετικα προγραμμάτα και απο το bios και οι θερμοκρασιες ειναι παντα αυτες και μονο ανεβαίνουν δεν πέφτουν.

Τι μπορώ να κάνω προκειμένου να μην ειναι τόσο ζεστό το σύστημα; 

Σας ευχαριστω πολύ όλους για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα να κοιτάξεις μήπως κάποια background προγράμματα monitoring π.χ. rgb, hardware monitors, epic games launcher δεν αφήνουν τον επεξεργαστή να πέσει σε κατάσταση ηρεμίας, αλλά βλέπω ότι και η gpu σου είναι στους ίδιους βαθμούς, επομένως το airflow στο κουτί σου μάλλον δεν είναι καλό.

 

Βλέπω από το Link ότι έχει 3 ανεμιστήρες εισόδου (φραγμένους από tempered glass άρα με χάλια airflow). Ανεμιστήρες εξόδου έχεις βάλει? Για τον επεξεργαστή θα μπορούσες να σκεφτείς και aftermarket λύση μέσου κόστους.

Βλέπω ότι η πρόσοψη είναι αποσπώμενη. Για δοκίμασε να την αφαιρέσεις λίγο και δες αν πέφτουν οι θερμοκρασίες. Αυτό θα ήταν μια ένδειξη ότι πρέπει να βελτιώσεις το airflow στο κουτί.

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα ηδη τις λυσεις που προτεινεται και δεν υπηρχε καποια διαφορα αντε να ηταν σε 1 με 2 βαθμους! 

Απο οτι διαβασα και σε ξενα φορουμ ειναι φυσιολογικες αυτες οι θερμοκρασιες και αλλοι χρηστες που εχουν τα ιδια κομματια (cpu, gpu) εχουν το ιδιο θέμα.

Οσο αφορά για ανεμιστήρες εξοδου εχω βαλει εναν πισω και εναν πανω.

Έγινε επεξεργασία από panosshave
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, panosshave said:

Δοκιμασα ηδη τις λυσεις που προτεινεται και δεν υπηρχε καποια διαφορα αντε να ηταν σε 1 με 2 βαθμους! 

Απο οτι διαβασα και σε ξενα φορουμ ειναι φυσιολογικες αυτες οι θερμοκρασιες και αλλοι χρηστες που εχουν τα ιδια κομματια (cpu, gpu) εχουν το ιδιο θέμα.

Οσο αφορά για ανεμιστήρες εξοδου εχω βαλει εναν πισω και εναν πανω.

 

Τότε, αν σε ενδιαφέρει να ρίξεις και άλλο τις θερμοκρασίες του επεξεργαστή, πας σε μια καλή μέσου κόστους aftermarket ψύκτρα.

 

Όσο για την 5600ΧΤ αυτές είναι οι θερμοκρασίες μου σε idle, με ρυθμισμένες τις στροφές του ανεμιστήρα στις 900 (δεν την αφήνω σε fanless λειτουργία)

 

image.png

 

Επομένως δες αν η δικιά σου κάρτα είναι ρυθμισμένη σε fanless mode, να την ρυθμίσεις στο 30%  ελάχιστο (περίπου 900 στροφές - εξακολουθεί και είναι αθόρυβη η δικιά μου της υπογραφής)

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, panosshave said:

Δοκίμασα ήδη τις λύσεις που προτείνεται και δεν υπηρχε καποια διαφορα αντε να ηταν σε 1 με 2 βαθμους! 

Απο οτι διαβασα και σε ξενα φορουμ ειναι φυσιολογικες αυτες οι θερμοκρασιες και αλλοι χρηστες που εχουν τα ιδια κομματια (cpu, gpu) εχουν το ιδιο θέμα.

Οσο αφορά για ανεμιστήρες εξοδου εχω βαλει εναν πισω και εναν πανω.

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους.

Επίσης κάτοχος ενός 3600xt με stock cooling σε idle είμαι απο 30 μέχρι 40c.

Μήπως δεν έχει κουμπώσει καλά η ψήκτρα του επεξεργαστή?

 

Untitled.thumb.png.4944fcea269957c7e88d44d20a546f90.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, panosshave said:

Την εχω βγαλει και την εχω ξαναβαλει με καινουργια θερμοαγωγιμη καθε φορα και δεν εχει αλλαξει κατι 


φρόντιζες να καθαρίζεις καλά την παλιά θερμοαγώγιμη κάθε φορά κι όχι να βάζεις καινούρια επάνω στα υπολείμματα της προηγούμενης. Φαντάζομαι ότι το έκανες σωστά.
Εφόσον τα έχεις κάνει όλα σωστά, κουμπώματα, δοκιμές, εσωτερική τακτοποίηση του κουτιού όσο είναι δυνατόν ώστε να μην έχει εμπόδια η ροή του αέρα, έλεγξες κι ελάφρυνες το λειτουργικό από άχρηστα προγράμματα που ενδέχεται να τρέχουν διαρκώς στο background, δεν έχεις κάποια εφαρμογή στο desktop που κρατά διαρκώς τον επεξεργαστή σε λειτουργία, πειραματίστηκες με τις στροφές των όποιων ανεμιστήρων, διαπίστωσες ότι οι ανεμιστήρες λειτουργούν όπως πρέπει κι εξακολουθείς να βλέπεις θερμοκρασίες 50°C σε αληθινά idle κατάσταση, δεν μένει κάτι άλλο παρά να δοκιμάσεις πρώτα με ανοιχτό κουτί κι ύστερα με άλλο κουτί.

Εδώ όσοι συμφορουμίτες απάντησαν σου λένε ότι θα έπρεπε να βλέπεις χαμηλότερεςαπό 50 σε idle. Αν το 50°C θεωρείται φυσιολογικό όπως διάβασες κάπου αλλού τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Σε λειτουργία με φορτίο, είτε ελαφρά είτε όταν ζορίζεται, σε τι θερμοκρασίες φτάνουν ο επεξεργαστής κι η κάρτα; Μόνο στο idle είναι υψηλές;

 

Link to comment
Share on other sites

Nαι την καθαρισα πολυ καλα και απο το cpu και απο την ψυκτρα. Ολες οι συνδεσεις κλπ ειναι καλα κουμπωμενες και τακτοποιημενες.

Ρυθμισα τους 2 πισω ανεμιστηρες να βγαζουν αερα και επεσα σε 40 βαθμους idle περιπου. Σας παραθετω και screenshot να δειτε.

Δοκιμασα με ανοιχτο κουτι κλπ δεν αλλαξε κατι. Μονο σε αλλο κουτι δεν δοκιμασα γιατι δεν υπαρχει.

Σε φόρτο ας πουμε σε gaming η καρτα φτανει 70C και ο cpu 65 περιπου

 

Screenshot_2.png

Screenshot_3.png

Έγινε επεξεργασία από panosshave
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panosshave said:

Nαι την καθαρισα πολυ καλα και απο το cpu και απο την ψυκτρα. Ολες οι συνδεσεις κλπ ειναι καλα κουμπωμενες και τακτοποιημενες.

Ρυθμισα τους 2 πισω ανεμιστηρες να βγαζουν αερα και επεσα σε 40 βαθμους idle περιπου. Σας παραθετω και screenshot να δειτε.

Δοκιμασα με ανοιχτο κουτι κλπ δεν αλλαξε κατι. Μονο σε αλλο κουτι δεν δοκιμασα γιατι δεν υπαρχει.

Σε φόρτο ας πουμε σε gaming η καρτα φτανει 70C και ο cpu 65 περιπου

 

Screenshot_2.png

Screenshot_3.png

 

Στην 5600ΧΤ μου με 900 στροφές έχω idle 28 βαθμούς. Είναι σημαντική η διαφορά μας. Δεν μπορώ να την εξηγήσω λογικά παρά μόνο από τη διαφορά στα κουτιά μας (το δικό μου έχει και sife fan 200άρη που ρίχνει αέρα πάνω στην GPU). Λογικά το airflow μέσα στο κουτί σου είναι χάλια. Δηλαδή αν αφαιρέσεις το πλαινό του κουτιού, δεν βλέπεις καμία διαφορά στην GPU? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα που βλεπω ειναι 1 με 2 βαθμους 

Επισης αυτο που προσεξα ειναι οτι ακομα και σε idle κατασταση ο cpu τρεχει στα 4ghz περιπου 

Έγινε επεξεργασία από panosshave
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, panosshave said:

Επισης αυτο που προσεξα ειναι οτι ακομα και σε idle κατασταση ο cpu τρεχει στα 4ghz περιπου 

 

Μήπως από το BIOS έχεις πειράξει κάποια ρύθμιση που δεν αφήνει τον επεξεργαστή να ρίχνει συχνότητες?

Μήπως στα windows έχεις πειράξει κάτι που προκαλεί το ίδιο θέμα?

Δοκίμασε να κλείσεις όλα τα background προγράμματα και τρέξε μόνο CPU-Z να δεις αν ρίχνει τον πολλαπλασιαστή.

 

ΥΓ μια πιο "ψαγμένη" λύση είναι να παίξεις και με το Clock Tuner for AMD Ryzen.

news_teaserimage
WWW.GURU3D.COM

Download ClockTuner for Ryzen (CTR), Guru3D is the official download partner for this handy utility that can possibly boost ZEN2 processor performance on your PC....

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε στο power plan που έχεις ενεργό (το AMD Ryzen Balanced), στην επιλογή "Processor power management" πόσο είναι το minimum processor state (μάλλον κάπως έτσι θα το λέει, στα Ελληνικά είναι "κατάσταση ελάχιστων επιδόσεων"). Μήπως έχει ανεβασμένη τιμή ( π.χ. 90% και όχι 5-10%).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.