Jump to content



box vs tray CPUs: Μας κοροϊδεύουν εντελώς;


Recommended Posts

Πολλοί επεξεργαστές -αν όχι όλοι- διατίθενται σε box και σε tray έκδοση. Η tray έκδοση (πέρα από το ότι έχει τον κίνδυνο να έχει χρησιμοποιηθεί από το κάθε "καλόπαιδο" που ψάχνει να βρει golden samples) έρχεται χωρίς ψύκτρα και υποτίθεται ότι πωλείται λίγο φτηνότερα από τη box έκδοση. Ε λοιπόν αν ψάξει κανείς στο skroutz, υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις επεξεργαστών tray που όχι μόνο δεν πωλούννται φτηνότερα, ούτε καν στην ίδια τιμή, αλλά ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ από τη box έκδοση! Πώς γίνεται αυτό; Μου διαφεύγει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

νομίζω στα τελευταία οι tray δεν πωλούνται επισήμως από τις εταιρείες. Πρέπει να το δεις αυτό για να λύσεις την απορία. Είναι από OEM ημι-παρανόμως. Από εκεί και πέρα εφόσον δεν τους πωλεί ο κατασκευαστής τα υπόλοιπα είναι δευτερεύοντα.
Μπορεί να είναι inefficient αγορά επειδή δεν υπάρχει αρκετή ποσότητα κι είναι αδιαφανής.
Μπορεί να τους θέλουν κάποιοι =πληρώνοντας παραπάνω- με το σκεπτικό του golden sample που αναφέρεις. (αυτό θα ξέρουν ναστο απαντήσουν αν ισχύει, παιδιά που κάνουν αγωνιστικά υπερχρονισμό)
Τέλος - δε νομίζω ότι είναι εδώ η περίπτωση- επειδή και οι δυο σας κι άλλα παιδιά εδώ μεσα το έχουν αναρωτηθεί στο παρελθόν, το σημαντικό δεν είναι η τιμή μιας λίστας ή μιας αγγελίας αλλά η τιμή της συναλλαγής. Δεν είναι αδιανόητο είτε να έχει μείνει κάτι σε μια λίστα κατά λάθος είτε να μπαίνει σκοπίμως μια υψηλή τιμή για να μην αγοράσεις. Χωρίς να το έχουν δλδ. «Παιδιά πουλάω μια 3090 8χιλιάρικα». Χωρίς να την έχω καν. Μπορεί να έχω λόγο να το κάνω αυτό. Δε νομίζω ότι είναι η περίπτωση με τους tray.

A, tzinti δεν είδα αν το πέρασες στις ειδήσεις, το θυμήθηκα με τους tray, κάποιος έχει τρέξει συγκριτικό με την σειρά της AMD που δεν πουλιέται στον καταναλωτή ακόμα, είναι μόνο για OEM. Περιγράφουν εκεί και πώς μπορεί να τους προμηθευτεί κάποιος (δεν είναι ευθύς ο τρόπος αγοράς). Νομίζω είναι στο Anandtech, κοίτα το συγκριτικό αν σε ενδιαφέρει ως είδηση.

Έγινε επεξεργασία από salde
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί απλά να πρόκειται για "ξεχασμένες" τιμές. Τιμές που μπήκαν κάποτε δηλαδή, και δεν αλλαχτηκαν η δεν κατεβαστηκαν ποτέ. 

 

Πχ https://www.skroutz.gr/s/23146443/Samsung-Galaxy-S8-64GB-Midnight-Black.html

Άνθρωποι είναι από πίσω από αυτά που βλέπουμε παιδιά. Σίγουρα υπάρχει αισχροκέρδεια, αλλα υπάρχει και η παράλειψη, το λάθος, η άγνοια επίσης καμία φορά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gdp77 said:

Πολλοί επεξεργαστές -αν όχι όλοι- διατίθενται σε box και σε tray έκδοση. Η tray έκδοση (πέρα από το ότι έχει τον κίνδυνο να έχει χρησιμοποιηθεί από το κάθε "καλόπαιδο" που ψάχνει να βρει golden samples) έρχεται χωρίς ψύκτρα και υποτίθεται ότι πωλείται λίγο φτηνότερα από τη box έκδοση. Ε λοιπόν αν ψάξει κανείς στο skroutz, υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις επεξεργαστών tray που όχι μόνο δεν πωλούννται φτηνότερα, ούτε καν στην ίδια τιμή, αλλά ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ από τη box έκδοση! Πώς γίνεται αυτό; Μου διαφεύγει κάτι;

Πληρώνεις το unboxing και την ανακύκλωση της συσκευασίας ή και της ψύκτρας ?.

Seriously now, και εγώ ποτέ δεν το κατάλαβα.

Έγινε επεξεργασία από paxman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites


sτο αφήνω εδώ ΤζιΝτι, όποτε έχεις χρόνο δες το. Αν το έχεις βάλει στις ειδήσεις και μου ξέφυγε αγνόησε. Εδώ ας πούμε αυτοί οι επεξεργαστές δεν έχουν δοθεί ακόμα σε box συσκευασία στο retail. Πάνε μ΄νο χονδρική σε ΟΕΜs και system builders. Ενώ ενδιαφέρουν κάμποσο κόσμο, ίσως σε λίγο καιρό τους δώσουν και στο retail απευθείας. Προς το παρόν μόνο δια της πλαγίας μπορείς να τους βρεις, έχει ενδιαφέρον η περιγραφή που κάνουν πώς κατάφεραν να τους αγοράσουν εκτός από το συγκριτικό καθεαυτό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.