Jump to content



Προτεινόμενος τύπος δίσκου


Recommended Posts

Καλησπέρα. 

 

Το σύνολο των δεδομένων μου είναι 2+ ΤΒ. Έχω τρεις WD Blue 4TB. Δυο εσωτερικούς στον υπολογιστή και έναν εξωτερικό. 

 

Ο ένας εσωτερικός χρησιμοποιείται ως κύριος και οι άλλοι δυο ενημερώνονται περιοδικά με το Beyond compare. Οι δυο απ αυτούς είναι σχετικά παλιοί και αν και δεν τους έχω ελέγξει δεν μου εμπνέουν και μεγάλη εμπιστοσύνη. 

 

Θέλω να αντικαταστήσω τον κύριο δίσκο με κάποιον πιο γρήγορο και αξιόπιστο. Να προτιμήσω έναν WD red ; Έναν ssd 2 TB (υπάρχει πολύ σαβούρα και δίπλα αρχεία, μετά από εκκαθάριση τα 2ΤΒ θα αρκούν) ; 

 

Η απομακρυσμένη πρόσβαση δεν με ενδιαφέρει προς το παρόν ώστε να χρησιμοποιήσω NAS. 

 

Ο τρόπος που τους διαχειρίζομαι μπορεί να είναι λανθασμένος, ξεπερασμένος. Δεν ξέρω. Υπάρχει κάποια καλύτερη διαδικασία ; Raid ; Προτιμότερο πρόγραμμα από το Βeyond compare ;

 

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Το RAID δεν ειναι backup. Οποτε η λύση που εχεις τωρα ειναι και η πιο σίγουρη πως δεν θα χασεις δεδομένα. 

Απο εκει και περα γιατι να αλλάξεις σε SSD. Χρειαζεσαι τη γρήγορη διαμεταγωγη του ή το γρηγορο access time;

Ή απλα για να πεις πως εβαλες SSD;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ανάγκη ταχύτητας, όχι δεν υπάρχει. Κριτήριο η αξιοπιστία και η αντοχή σε βάθος χρόνου. Ο ένας δίσκος χρησιμοποιείται καθημερινώς και ίσως ένας ssd είναι καλύτερος γι αυτή τη χρήση λόγω μη κινουμένων μερών ; Δεν ξέρω. 
 

Δηλώνω άσχετος με το θέμα. Οι δίσκοι που έχω είχαν αγοραστεί με μόνο κριτήριο το MB/€ και ο τρόπος που τους διαχειρίζομαι δεν με είχε απασχολήσει. 
 

Αν είναι αποδοτικός και ασφαλής, οκ. Δε θέλω να τον αλλάξω μόνο για την αλλαγή.  Απλώς αναλογιζόμενος την αξία για εμένα των δεδομένων που υπάρχουν εκεί μέσα θεώρησα καλό να ρωτήσω για αποδοτικότερο hw και τρόπο διαχείρισης. 

Link to comment
Share on other sites

Καλή η αξιοπιστία αλλά απέχει έτη φωτός από το backup.

Για τις καθημερινές εργασίες μπορείς να έχεις έναν ssd και ανά κάποιο χρονικό διάστημα να κάνει backup σε ένα εσωτερικό ή εξωτερικό δίσκο.

Η συχνότητα και ο τρόπος του backup εξαρτάτε από την κρισιμότητα των data που έχεις. Για άλλους ένας εξωτερικός μπορεί να είναι αρκετός, για άλλους backup σε εσωτερικό και μετά σε εξωτερικό ο οποίος θα βρίσκεται σε άλλο σημείο (εκτός σπιτιού / γραφείου) κτλ.

 

Το raid όπως είπε και ο jax δεν είναι backup. Παράδειγμα αν έχεις Raid1 που έχεις 2 δίσκους mirror, αν σβήσεις ένα αρχείο, αυτό σβήνεται και από τους δύο δίσκους.
Στο λέω μπακάλικα για να έχεις μια εικόνα.

 

Το μέγεθος του/των δίσκου/ων που θα έχεις εξαρτάται από σένα και μόνο. Εσύ ορίζεις τι είναι σαβούρα και τι είναι παραγωγικά data.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν στον κύριον δίσκο πας σε SSD, θα δεις ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ διαφορές στην ταχύτητα και αποκρισιμότητα του συστήματος. Το πρόβλημα είναι ότι αν θες ο κύριος δίσκος σου να είναι 4ΤΒ, το κόστος SSD 4ΤΒ είναι εξωφρενικό. Μήπως να αλλάξεις τον τρόπο εργασίας σου; Θα μπορούσες να πάρεις 1 ΤΒ SSD για OS+ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ+ΤΡΕΧΟΝΤΑ Projects (εφόσον επαρκεί) και να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς τους άλλους δίσκους για storage + εσωτερικό backup + εξωτερικό backup.

 

Διαφορετικά, και σε πιο γρήγορο μηχανικό 4ΤΒ να πας, διαφορές ως προς την ταχύτητα δεν νομίζω να αισθανθείς (επειδή αναφέρεις ότι θέλεις πιο "γρήγορο" μηχανικό)

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις γνώμες. 
 

Καταρχάς μια διευκρίνιση. SSD στο σύστημα υπάρχει σχεδόν από την κυκλοφορία τους. Για το λογισμικό. 
 

Κύριο σκληρό προηγουμένως εννοούσα το σκληρό που πρωτογράφω δεδομένα. Μετά, με το Beyond compare (υπάρχει ευκολότερος - αυτόματος τρόπος;) ενημερώνω τον δεύτερο μηχανικό μέσα στον υπολογιστή σε εβδομαδιαία περίπου βάση ή νωρίτερα αναλόγως τη χρήση και σε μηνιαία περίπου βάση ενημερώνω και τον εξωτερικό δίσκο. 
 

Με Raid 1 στους δυο εσωτερικούς δίσκους δεν έχω μόνιμο mirroring μεταξύ τους, καλύτερη ταχύτητα και ασφαλή δεδομένα αν ένας χτυπήσει ; 

 

Ίσως η παρούσα κατάσταση είναι οκ, δεν ξέρω. Έχω άγνοια όμως και δεν παρακολουθώ, γι αυτό θεώρησα σωστό να ρωτήσω. 
 

Αν δηλαδή δεν υπήρχαν οι δίσκοι και έπρεπε να αγοράσω hw για αποθήκευση και χρήση δεδομένων 2 TB, θα προτεινόταν οποιοσδήποτε μηχανικός και 2-3  «κλώνοι»  του, αναλόγως σπουδαιότητας δεδομένων ; Ένας nas δίσκος απλώς θα αντέξει περισσότερο χρόνο χρήσης δηλαδή ; 

Έγινε επεξεργασία από DiS
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DiS said:

Με Raid 1 στους δυο εσωτερικούς δίσκους δεν έχω μόνιμο mirroring μεταξύ τους, καλύτερη ταχύτητα και ασφαλή δεδομένα αν ένας χτυπήσει ; 

 

Όπως το θέτεις ναι. Με δύο σημειώσεις:

 

1) Ως προς την ταχύτητα θα έχεις καλύτερη ταχύτητα ανάγνωσης, αλλά η εγγραφή είναι ίδια.

2) Ως προς το αντίγραφο ασφαλείας δεν θα έχεις versioning. Δηλαδή ας ονομάσουμε τους δυο εσωτερικούς σου δίσκους 1 και 2. Αν αλλάξεις ένα αρχείο στον δίσκο 1 και κρατάς incremental backup στον 2, αυτό σημαίνει ότι στον δίσκο 2 θα έχεις και την προηγούμενη μορφή του αρχείου και τη μεταγενέστερη (ανάλογα και την εφαρμογή που χρησιμοποιείς βέβαια). Έτσι αν διαπιστώσεις ότι χρειάζεσαι το αρχείο πριν την αλλαγή, θα έχεις πρόσβαση. Στην περίπτωση του RAID1, όποια αλλαγή κάνεις στο αρχείο στον δίσκο 1, την ίδια στιγμή θα αλλάζει και στον δίσκο 2 (mirroring). Έτσι αν ξαφνικά διαπιστώσεις ότι έκανες πατάτα και ότι χρειάζεσαι την προγενέστερη μορφή του αρχείου, τότε δεν θα έχεις τη δυνατότητα αυτή. Τα βλέπεις αυτά ανάλογα τον τρόπο εργασίας σου. Αν δεν σε προβληματίζει αυτή η παράμετρος, τότε πας σε RAID1 και εννοείται έχεις καβάντζα και το εξωτερικό backup σου.

 

ΥΓ Αν πας σε RAID1, προς Θεού ΟΧΙ RAID1 από τη μητρική σου. Να επιλέξεις το software RAID του λειτουργικού. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ένα NAS δεν θα αλλάξει ιδιαίτερα την αξιοπιστία. Αντί να έχεις τον δίσκο στο pc τον έχεις δικτυακά. Από εκεί και πέρα παίζει  το πως θα χρησιμοποιήσεις την κάθε τεχνολογία. Παράδειγμα μπορείς να έχεις σε NAS RAID1 και το ίδιο το nas backup σε ένα εξωτερικό ο οποίος θα βρίσκεται εκτός σπιτιού / γραφείου (somewhere safe).

Προσθέτεις όμως το κόστος του nas αλλά δεν εξαρτάσαι από το λειτουργικό που έχεις στο pc ή την κάθε δυσλειτουργία του pc.

Από ότι καταλαβαίνω η σκέψη σου είναι |DATA -> RAID1 -> ext.HDD| ή |DATA -> int.HDD -> RAID1 -> ext.HDD|

 

Για να δεις τι backup σε βολεύει πρέπει να σκεφτείς και να δοκιμάσεις το restore. Το να κάνεις restore πρώτη φορά όταν τον χρειαστείς πραγματικά είναι επικίνδυνο. Πρέπει να είσαι σίγουρος αυτό που παίρνεις backup και ο τρόπος που το δουλεύεις βοηθάει σε αυτό που θες να κάνεις. Επίσης βάλε στο παιχνίδι και το backup του system state που λέμε αν δεν το έχεις σκεφτεί. Παράδειγμα σκάει το λειτουργικό / δίσκος / whatever  έχεις το image του (C) restore image και δουλεύεις χωρίς να ξαναχτίσεις λειτουργικό και μετά restore αρχεία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Όπως το θέτεις ναι. Με δύο σημειώσεις:

 

1) Ως προς την ταχύτητα θα έχεις καλύτερη ταχύτητα ανάγνωσης, αλλά η εγγραφή είναι ίδια.

2) Ως προς το αντίγραφο ασφαλείας δεν θα έχεις versioning. Δηλαδή ας ονομάσουμε τους δυο εσωτερικούς σου δίσκους 1 και 2. Αν αλλάξεις ένα αρχείο στον δίσκο 1 και κρατάς incremental backup στον 2, αυτό σημαίνει ότι στον δίσκο 2 θα έχεις και την προηγούμενη μορφή του αρχείου και τη μεταγενέστερη (ανάλογα και την εφαρμογή που χρησιμοποιείς βέβαια). Έτσι αν διαπιστώσεις ότι χρειάζεσαι το αρχείο πριν την αλλαγή, θα έχεις πρόσβαση. Στην περίπτωση του RAID1, όποια αλλαγή κάνεις στο αρχείο στον δίσκο 1, την ίδια στιγμή θα αλλάζει και στον δίσκο 2 (mirroring). Έτσι αν ξαφνικά διαπιστώσεις ότι έκανες πατάτα και ότι χρειάζεσαι την προγενέστερη μορφή του αρχείου, τότε δεν θα έχεις τη δυνατότητα αυτή. Τα βλέπεις αυτά ανάλογα τον τρόπο εργασίας σου. Αν δεν σε προβληματίζει αυτή η παράμετρος, τότε πας σε RAID1 και εννοείται έχεις καβάντζα και το εξωτερικό backup σου.

 

ΥΓ Αν πας σε RAID1, προς Θεού ΟΧΙ RAID1 από τη μητρική σου. Να επιλέξεις το software RAID του λειτουργικού. 

 

πριν 2 ώρες, το μέλος suboy έγραψε:

Ένα NAS δεν θα αλλάξει ιδιαίτερα την αξιοπιστία. Αντί να έχεις τον δίσκο στο pc τον έχεις δικτυακά. Από εκεί και πέρα παίζει  το πως θα χρησιμοποιήσεις την κάθε τεχνολογία. Παράδειγμα μπορείς να έχεις σε NAS RAID1 και το ίδιο το nas backup σε ένα εξωτερικό ο οποίος θα βρίσκεται εκτός σπιτιού / γραφείου (somewhere safe).

Προσθέτεις όμως το κόστος του nas αλλά δεν εξαρτάσαι από το λειτουργικό που έχεις στο pc ή την κάθε δυσλειτουργία του pc.

Από ότι καταλαβαίνω η σκέψη σου είναι |DATA -> RAID1 -> ext.HDD| ή |DATA -> int.HDD -> RAID1 -> ext.HDD|

 

Για να δεις τι backup σε βολεύει πρέπει να σκεφτείς και να δοκιμάσεις το restore. Το να κάνεις restore πρώτη φορά όταν τον χρειαστείς πραγματικά είναι επικίνδυνο. Πρέπει να είσαι σίγουρος αυτό που παίρνεις backup και ο τρόπος που το δουλεύεις βοηθάει σε αυτό που θες να κάνεις. Επίσης βάλε στο παιχνίδι και το backup του system state που λέμε αν δεν το έχεις σκεφτεί. Παράδειγμα σκάει το λειτουργικό / δίσκος / whatever  έχεις το image του (C) restore image και δουλεύεις χωρίς να ξαναχτίσεις λειτουργικό και μετά restore αρχεία.

 

Κατατοπιστικότατοι και οι δύο. Ευχαριστώ. 

 

Backup συστήματος είχα κάποτε και μου χρειάστηκε 1-2 φορές. Πλέον η εγκατάσταση των Windows 10 είναι αρκετά πιο γρήγορη και εύκολη και τα προγράμματα που χρησιμοποιώ ελάχιστα που δεν έχω, είναι η αλήθεια. Δε θα ήταν κακό βέβαια. Μόλις καταλήξω με τους σκληρούς θα πρέπει να κράτησω ένα backup. 

 

Χρήση του υπολογιστή γίνεται πλέον μόνο για διαχείριση και αποθήκευση των δεδομένων. Ίσως και για σπάνιες περιπτώσεις που κάποια ιστοσελίδα πχ δεν τρέχει σε φορτητές συσκευές πχ iPad που χρησιμοποιώ κατά κόρον. 

 

Κάτι που θα σας κάνει να σκεφτείτε ότι ένα NAS είναι ιδανική λύση. Δε χρειάζομαι όμως όλα τα αρχεία απομακρυσμένα και δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο και το χρήμα. Τα τρέχοντα αρχεία μοιράζονται με cloud services και στο τέλος καταλήγουν στους σκληρούς. 

 

Το RAID1 νομίζω είναι η ιδανική για μένα λύση. Γλιτώνω την χειροκίνητη ενημέρωση των εσωτερικών σκληρών και κερδίζω ταχύτητα ανάγνωσης με τον ίδιο διαθέσιμο χώρο. Το versioning δε θα με απασχολήσει μιας και θα συνεχίσει να γίνεται χειροκίνητα η ενημέρωση του εξωτερικού δίσκου. Και έχω περιθώριο να χτυπήσουν 2 δίσκοι, σωστά ; 

 

Στην αρχική μου ερώτηση, δεν έχει δηλαδή νόημα τι τύπο δίσκου θα χρησιμοποιήσεις αλλά ο τρόπος που θα τους στήσεις ; Δηλαδή, οκ, SSD ακόμα όχι για δεδομένα σε τέτοιες χωρητικότητες λόγω κόστους. Από τους μηχανικούς, ένας WD red (αυτό εννοούσα προηγουμένως ως NAS δισκό, όχι δίσκο στημένο σε NAS) ή ένας Gold θα σου βγάλει θεωρητικά περισσότερες ώρες λειτουργίας από έναν blue και μόνο αυτό ; Δεν υπάρχει άλλη διαφορά στη λειτουργία τους ;  Βάζεις δηλαδή δικλείδες ασφαλείας με τον τρόπο διαχείρισης, RAID και αριθμό αντιγράφων και από hw βάζεις οτιδήποτε σε καλύπτει σε χωρητικότητα και αν χτυπήσει το αντικαθιστάς ; 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, DiS said:

Από τους μηχανικούς, ένας WD red (αυτό εννοούσα προηγουμένως ως NAS δισκό, όχι δίσκο στημένο σε NAS) ή ένας Gold θα σου βγάλει θεωρητικά περισσότερες ώρες λειτουργίας από έναν blue και μόνο αυτό ;

 

Μεγάλη κουβέντα ανοίγεις περί "αξιοπιστίας δίσκων". Οι πιο ψαγμένοι θα σου πουν ότι όχι οι σειρές "nas", "pro" /whatever δεν σου εγγυώνται καλύτερη αξιοπιστία, αλλά μεγαλύτερη εγγύηση κατασκευαστή. Παίζει σε πολλές περιπτώσεις να είναι και οι ίδιοι δίσκοι με άλλη ταμπέλα. Αν σε ενδιαφέρει η εγγύηση κατασκευαστή αγόρασε ανάλογα, αλλά γενικά το πότε θα χτυπήσει ο δίσκος είναι ζαριά. Μπορεί και την επόμενη μέρα της αγοράς, μπορεί και ποτέ μέσα στην ωφέλιμη ζωή του.

 

29 minutes ago, DiS said:

 Βάζεις δηλαδή δικλείδες ασφαλείας με τον τρόπο διαχείρισης, RAID και αριθμό αντιγράφων και από hw βάζεις οτιδήποτε σε καλύπτει σε χωρητικότητα και αν χτυπήσει το αντικαθιστάς ; 

 

Με μια λέξη, "ΝΑΙ"

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όπως ειπώθηκε η θεωρία απέχει λίγο στο τι είναι αξιόπιστος δίσκος. Σωστά, ένας σουπερ ντουπερ δίσκος μπορεί να μην ξαναγυρίσει την επόμενη μέρα. Γιαυτό έχουμε το backup.

 

-Το NAS μπορεί να το πάρει κάποιος μόνο και μόνο για το RAID παράδειγμα και όχι για το file sharing. Σε enterprise περιβάλλον έχουμε τα storage. Δεν φορτώνεις ένα server δίσκους. Αφήνεις το storage να διαχειριστεί τους δίσκους και εσύ έχεις τον χώρο. (το τι γίνεται στο χώρο του IT καμιά φορά δεν πλησιάσει το Best Practices).

-Το spin up/down των μηχανικών ίσως να καταπονεί περισσότερο ένα δίσκο από το να τον έχεις power on 24/7 με 30 βαθμούς.

-Το RAID δεν είναι backup. Θα το λέμε συνέχεια. Βοηθάει να έχεις online τα data σου ακόμα και με fail δίσκο.

-Αν παρακολουθείς την υγεία των δίσκων ίσως και ένας εσωτερικός για backup ο οποίος θα γίνεται backup (clone) σε εξωτερικό εκτός του χώρου που βρίσκεσαι, ίσως να είναι μια πιο απλή λύση. 

-Σιγουρέψου πρώτα πόσο χώρο θες και αφαίρεσε την "σαβούρα". Ίσως να σου φτάσει και ένα cloud backup Onedrive, Acronis με compression. Ίσως να σου βγει απλούστερα από το να τα έχεις στο manual όλα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Μεγάλη κουβέντα ανοίγεις περί "αξιοπιστίας δίσκων". Οι πιο ψαγμένοι θα σου πουν ότι όχι οι σειρές "nas", "pro" /whatever δεν σου εγγυώνται καλύτερη αξιοπιστία, αλλά μεγαλύτερη εγγύηση κατασκευαστή. Παίζει σε πολλές περιπτώσεις να είναι και οι ίδιοι δίσκοι με άλλη ταμπέλα. Αν σε ενδιαφέρει η εγγύηση κατασκευαστή αγόρασε ανάλογα, αλλά γενικά το πότε θα χτυπήσει ο δίσκος είναι ζαριά. Μπορεί και την επόμενη μέρα της αγοράς, μπορεί και ποτέ μέσα στην ωφέλιμη ζωή του.

 

 

Με μια λέξη, "ΝΑΙ"

 

 

πριν 18 λεπτά, το μέλος suboy έγραψε:

Όπως ειπώθηκε η θεωρία απέχει λίγο στο τι είναι αξιόπιστος δίσκος. Σωστά, ένας σουπερ ντουπερ δίσκος μπορεί να μην ξαναγυρίσει την επόμενη μέρα. Γιαυτό έχουμε το backup.

 

-Το NAS μπορεί να το πάρει κάποιος μόνο και μόνο για το RAID παράδειγμα και όχι για το file sharing. Σε enterprise περιβάλλον έχουμε τα storage. Δεν φορτώνεις ένα server δίσκους. Αφήνεις το storage να διαχειριστεί τους δίσκους και εσύ έχεις τον χώρο. (το τι γίνεται στο χώρο του IT καμιά φορά δεν πλησιάσει το Best Practices).

-Το spin up/down των μηχανικών ίσως να καταπονεί περισσότερο ένα δίσκο από το να τον έχεις power on 24/7 με 30 βαθμούς.

-Το RAID δεν είναι backup. Θα το λέμε συνέχεια. Βοηθάει να έχεις online τα data σου ακόμα και με fail δίσκο.

-Αν παρακολουθείς την υγεία των δίσκων ίσως και ένας εσωτερικός για backup ο οποίος θα γίνεται backup (clone) σε εξωτερικό εκτός του χώρου που βρίσκεσαι, ίσως να είναι μια πιο απλή λύση. 

-Σιγουρέψου πρώτα πόσο χώρο θες και αφαίρεσε την "σαβούρα". Ίσως να σου φτάσει και ένα cloud backup Onedrive, Acronis με compression. Ίσως να σου βγει απλούστερα από το να τα έχεις στο manual όλα.


Λύσατε απορίες. Ευχαριστώ και πάλι. 
 

Καλώς ή κακώς το backup θέλω να με εξασφαλίζει κυρίως σε αστοχία δίσκου. Κλοπή κλπ στην περίπτωσή μου είναι σενάρια εξαιρετικά απίθανα. Ακόμα και ο εξωτερικός είναι στον ίδιο χώρο, εκτός ρεύματος. Καταλαβαίνω τη διάκριση που κάνετε σε RAID και backup βέβαια. Ποτέ μη λες ποτέ. 

 

Τα δεδομένα δύσκολο να πέσουν κάτω από 2 TB. Δεν είναι τόση η σαβούρα. Υπηρεσίες cloud για το σύνολο των δεδομένων είναι ασύμφορες. 
 

Τα 250-300€ ενός 2bay NAS δικαιολογούνται από την ευκολία στησίματος RAID1 και την απόδοση σε σχέση με την ίδια διάταξη μέσα σε pc ; Όπως είπαμε δε θα δουλεύει ως file server. 
 

Προτεινόμενο πρόγραμμα για έλεγχο των δίσκων ; Δεν ελέγχω ούτε τον SSD. 

Επίσης, για να μην ψάχνω και κατεβάσω κάτι επικίνδυνο, πρόγραμμα για έλεγχο διπλών αρχείων ή και οργάνωσης εκτός του κουραστικού περιβάλλοντος του explorer των windows ; 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος DiS έγραψε:

Ο ένας εσωτερικός χρησιμοποιείται ως κύριος και οι άλλοι δυο ενημερώνονται περιοδικά με το Beyond compare. Οι δυο απ αυτούς είναι σχετικά παλιοί και αν και δεν τους έχω ελέγξει δεν μου εμπνέουν και μεγάλη εμπιστοσύνη. 

 

Θέλω να αντικαταστήσω τον κύριο δίσκο με κάποιον πιο γρήγορο και αξιόπιστο. Να προτιμήσω έναν WD red ; Έναν ssd 2 TB (υπάρχει πολύ σαβούρα και δίπλα αρχεία, μετά από εκκαθάριση τα 2ΤΒ θα αρκούν) ; 

Ετσι τα κανω και εγω, χειροκινητα.

Φροντισε να εχεις ενημερωμενα αντιγραφα και μη σε νοιαζει ποτε θα βαρεσει καποιος

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

To HDSentinel θα έλεγα (για Windows).

 

Όλοι οι hdd εξαιρετική υγεία και επίδοση, 1000+ μέρες ακόμα λέει...

 

Ο 840 Evo του 2014 !  το βγάζει δεν το βγάζει το 2021 λέει... !! 325 μέρες, 48% υγεία. 

 

Τα δούλεψε τα λεφτά του, δε λέω. Έχει κατεστραμμένο τομέα. Χρειάζεται να κάνω κάτι ή απλά να έχω έτοιμο άλλο δίσκο για αντικατάσταση ; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος DiS έγραψε:

Προτεινόμενο πρόγραμμα για έλεγχο των δίσκων ; Δεν ελέγχω ούτε τον SSD.

 

Αν έχετε motherboard Intel, το καλύτερο είναι το ανάλογο προγραμματάκι της Intel. Φορτώνεται κατά την εκκίνηση και όταν συμβεί κάτι, σας ειδοποιεί.

πριν 49 λεπτά, το μέλος DiS έγραψε:

Χρειάζεται να κάνω κάτι ή απλά να έχω έτοιμο άλλο δίσκο για αντικατάσταση ; 

 

Πρέπει να τον αντικαταστήσετε το συντομότερο δυνατό. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα διαγώνια τη συζήτηση και γενικά θεωρώ ότι είμαστε όλοι στο ίδιο μήκος κύματος, αλλά πρέπει να καταθέσω τη διαφωνία μου με κάποια πράγματα.

 

Καταρχάς, αφού μιλάτε για WD Red vs Blue, δεν είναι ίσα βάρκα-ίσα νερά από αξιοπιστία ή χρησιμότητα. Σύμφωνοι, υπάρχει πάντα ο κίνδυνος ένας δίσκος να αποδημήσει εις Κύριον, αλλά στατιστικά η πιθανότητα είναι μικρότερη για τους Red. Αυτό αποτυπώνει και η μεγαλύτερη εγγύηση. Επιπλέον, με τη διαφορά στην τιμή τους αγοράζεις δυνατότητες που είναι χρήσιμες για τη χρήση σε NAS, ιδίως σε περιβάλλον RAID. Ενδεικτικά, Error Recovery Control στο firmware, vibration reduction/vibration tolerance και υποστήριξη μερικών επιπλέον εντολών από ATA/SMART command sets.

 

1 hour ago, DiS said:

Ο 840 Evo του 2014 !  το βγάζει δεν το βγάζει το 2021 λέει... !! 325 μέρες, 48% υγεία. 

 

Μην πανικοβάλλεσαι. Απλώς σταδιακά συμπληρώνει το μέγιστο των εγγραφών που καλύπτει η εγγύηση (στον 840 EVO λογικά σου μετρά health % από το wear leveling count). Προφανώς κάποια στιγμή θέλεις να τον αντικαταστήσεις, αλλά χωρίς ιδιαίτερο πανικό. Και όταν φτάσει στο 0% περιμένεις να συνεχίζει να δουλεύει, αλλά τότε καλό είναι να έχεις ήδη εναλλακτική. Αντίθετα, ένας συμβατικός δίσκος θα ήταν ήδη αναξιόπιστος αν βρισκόταν στο ~50% και θα σε παρότρυνα να τον αντικαταστήσεις χτες (ανάλογα και με τις αιτίες που θα φαίνονταν στο HD Sentinel).

 

Για τους SSD έχε υπόψη ότι όσο πιο άδειος είναι ο δίσκος σου και όσο λιγότερο γράφεις σ' αυτόν τόσο παρατείνεις τη ζωή του. Όσο φτάνεις στο όριο των εγγυημένων εγγραφών, κάποιες θα αποτυγχάνουν και θα αρχίσει να αναλώνεται ο εφεδρικός χώρος του δίσκου, που δεν καν είναι προσβάσιμος σε σένα (παρόμοια με το sector reallocation των μηχανικών). Όταν έχει σχεδόν αναλωθεί κι ο εφεδρικός χώρος, τότε μόνο ο δίσκος έχει καταστεί εντελώς αναξιόπιστος.

 

Αν και δεν μπορεί να στο εγγυηθεί κάποιος, οι Samsung γενικά είναι λειτουργικοί για τουλάχιστον άλλες τόσες εγγραφές μετά το 0%. Αυτό εφόσον το health υπολογίζεται με βάση το wear leveling. Αντίθετα, αν το ποσοστό πέφτει λόγω πχ πολλών Reported Uncorrectable Errors ή Reallocation Events, τον αλλάζεις άμεσα.

Έγινε επεξεργασία από acct
a word
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, DiS said:

 

Όλοι οι hdd εξαιρετική υγεία και επίδοση, 1000+ μέρες ακόμα λέει...

 

Ο 840 Evo του 2014 !  το βγάζει δεν το βγάζει το 2021 λέει... !! 325 μέρες, 48% υγεία. 

 

Τα δούλεψε τα λεφτά του, δε λέω. Έχει κατεστραμμένο τομέα. Χρειάζεται να κάνω κάτι ή απλά να έχω έτοιμο άλλο δίσκο για αντικατάσταση ; 

 

Μην περιμένεις να σκάσει κάτι για να το αλλάξεις. Πάρε ένα ssd και κάνε clone τον τωρινό. Εκτός αν τον έχεις σε μη παραγωγικό μηχάνημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Oric έγραψε:

 

Αν έχετε motherboard Intel, το καλύτερο είναι το ανάλογο προγραμματάκι της Intel. Φορτώνεται κατά την εκκίνηση και όταν συμβεί κάτι, σας ειδοποιεί.

 

Πρέπει να τον αντικαταστήσετε το συντομότερο δυνατό. 

Θα το δοκιμάσω, ευχαριστώ. Δεν έχει interface ; Μόνο ειδοποιήσεις σε περίπτωση προβλήματος ; 

πριν 14 λεπτά, το μέλος slalom έγραψε:

Βαλε παραγγελια σιγα-σιγα, να υπαρχει

Ο μελλοθάνατος έχει κατειλλημένα τα 50 από τα 110 GB του. Τι παίρνουν τώρα. 240 GB για να αντέξει περισσότερο ; 

πριν 4 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

Διάβασα διαγώνια τη συζήτηση και γενικά θεωρώ ότι είμαστε όλοι στο ίδιο μήκος κύματος, αλλά πρέπει να καταθέσω τη διαφωνία μου με κάποια πράγματα.

 

Καταρχάς, αφού μιλάτε για WD Red vs Blue, δεν είναι ίσα βάρκα-ίσα νερά από αξιοπιστία ή χρησιμότητα. Σύμφωνοι, υπάρχει πάντα ο κίνδυνος ένας δίσκος να αποδημήσει εις Κύριον, αλλά στατιστικά η πιθανότητα είναι μικρότερη για τους Red. Αυτό αποτυπώνει και η μεγαλύτερη εγγύηση. Επιπλέον, με τη διαφορά στην τιμή τους αγοράζεις δυνατότητες που είναι χρήσιμες για τη χρήση σε NAS, ιδίως σε περιβάλλον RAID. Ενδεικτικά, Error Recover Control στο firmware, vibration reduction/vibration tolerance και υποστήριξη μερικών επιπλέον εντολών από ATA/SMART command sets.

 

 

Μην πανικοβάλλεσαι. Απλώς σταδιακά συμπληρώνει το μέγιστο των εγγραφών που καλύπτει η εγγύηση (στον 840 EVO λογικά σου μετρά health % από το wear leveling count). Προφανώς κάποια στιγμή θέλεις να τον αντικαταστήσεις, αλλά χωρίς ιδιαίτερο πανικό. Και όταν φτάσει στο 0% περιμένεις να συνεχίζει να δουλεύει, αλλά τότε καλό είναι να έχεις ήδη εναλλακτική. Αντίθετα, ένας συμβατικός δίσκος θα ήταν ήδη αναξιόπιστος αν βρισκόταν στο ~50% και θα σε παρότρυνα να τον αντικαταστήσεις χτες (ανάλογα και με τις αιτίες που θα φαίνονταν στο HD Sentinel).

 

Για τους SSD έχε υπόψη ότι όσο πιο άδειος είναι ο δίσκος σου και όσο λιγότερο γράφεις σ' αυτόν τόσο παρατείνεις τη ζωή του. Όσο φτάνεις στο όριο των εγγυημένων εγγραφών, κάποιες θα αποτυγχάνουν και θα αρχίσει να αναλώνεται ο εφεδρικός χώρος του δίσκου, που δεν καν είναι προσβάσιμος σε σένα (παρόμοια με το sector reallocation των μηχανικών). Όταν έχει σχεδόν αναλωθεί κι ο εφεδρικός χώρος, τότε μόνο ο δίσκος έχει καταστεί εντελώς αναξιόπιστος.

 

Αν και δεν μπορεί να στο εγγυηθεί κάποιος, οι Samsung γενικά είναι λειτουργικοί για τουλάχιστον άλλες τόσες εγγραφές μετά το 0%. Αυτό εφόσον το health υπολογίζεται με βάση το wear leveling. Αντίθετα, αν το ποσοστό πέφτει λόγω πχ πολλών Reported Uncorrectable Errors ή Reallocation Events, τον αλλάζεις άμεσα.

 

Καλοδιατυπωμένμο το μάθημα ! Ευχαριστώ. 

 

Όντας άσχετος, μου φαίνεται πιο λογική η δική σου προσέγγιση περί υπαρκτών διαφορών. Ίσως οι προηγούμενοι εννοούν πως οι διαφορές αυτές δεν ανταποκρίνονται στη διαφορά της τιμής ;

 

Υπάρχουν μηχανικοί μη συμβατοί με NAS ; Νομίζω κάπου το διάβασα σε κάποια specs. 

 

Με 50GB σε χρήση στον ssd χωρίς προοπτική να αυξάνονται τουλάχιστον σημαντικά, τι μέγεθος να έχει ο αντικαταστάτης ; 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.