Jump to content



πρόβλημα με το wireless του υπολογιστή μου


Recommended Posts

 Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά!!

 από χθες αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα σχετικά με την ασύρματη σύνδεση στον υπολογιστή μου. Ο υπολογιστής είναι σταθερός και η motherboard είναι ολοκαίνουργια. Πριν από τρεις μέρες έκανα το build. Στην αρχή ήταν όλα καλά λειτουργούσε κανονικά το Wireless, μέχρι  κάποια στιγμή που τον έκανα επανεκκίνηση και όταν ξανάνοιξε εμφάνιζε το παρακάτω εικονίδιο  και δεν μπορώ να συνδεθώ από τότε. Έτρεξα κανονικά τους drivers από την σελίδα της μητρικής αλλά και πάλι τίποτα.

Να επισημάνω ότι έχει μία κεραία για το ασύρματο δίκτυο η μητρική την οποία έχω κουμπώσει επάνω κανονικά. Είναι εξωτερική έχω παίξει με τα καλώδια μήπως φταίει κάτι τέτοιο αλλά και πάλι τίποτα, όταν την συνδέω στον υπολογιστή δεν μου εμφανίζει μήνυμα ότι κάποια συσκευή συνδέθηκε όπως κάνει με όλες τις άλλες θύρες. Εννοείται ότι έχω κάνει όλες τις ενημερώσεις των Windows

Μήπως ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει γιατί έχω απηυδήσει;;

Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων!!

20210106_191059.jpg

Έγινε επεξεργασία από Sakaros94
Link to comment
Share on other sites

To WiFi για λοιπές συσκευές στο σπίτι, λειτουργεί κανονικά να υποθέσω; 

 

To networkd troubleshooter των windows το έχεις τρέξει; 

 

Μήπως έχεις πατήσει κάποιον συνδυασμό πλήκτρων που απενεργοποιεί το WiFi adapter?

 

 

1 hour ago, Sakaros94 said:

Είναι εξωτερική έχω παίξει με τα καλώδια μήπως φταίει κάτι τέτοιο αλλά και πάλι τίποτα, όταν την συνδέω στον υπολογιστή δεν μου εμφανίζει μήνυμα ότι κάποια συσκευή συνδέθηκε όπως κάνει με όλες τις άλλες θύρες.

Τέτοια μηνύματα εμφανίζονται όταν συνδέσεις κάποια συσκευή usb και όχι μια κεραία στο πίσω μέρος του υπολογιστή που απλά επεκτείνει την εσωτερική κεραία της wifi κάρτας που διαθέτει η μητρική σου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοείται το wifi του σπιτιού λειτουργεί κανονικά. Όλες οι άλλες συσκευές έχουν internet

Δεν έχω τρέξει αυτό που μου είπες. Δεν το ήξερα καν. Θα το δοκιμάσω και αυτό

Τώρα όσον αφορά το συνδυασμό πλήκτρων τι να σου πω νομίζω πως όχι αλλα αν έχει γίνει κάτι τέτοιο ποια είναι η λύση;

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Sakaros94 said:

Τώρα όσον αφορά το συνδυασμό πλήκτρων τι να σου πω νομίζω πως όχι αλλα αν έχει γίνει κάτι τέτοιο ποια είναι η λύση;

 

Ξεκίνα με το network troubleshooter των windows. Γράψε "network troubleshoother" στην αναζήτηση 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1) Πάτα start και γράψε ncpa.cpl + enter.

Θα σου ανοίξει ένα παράθυρο με τα Network Connections. Βεβαιώσου ότι είναι active η κάρτα και ότι δεν έχει καρφωτή κάποια ip (δεξλι κλικ ιδιότητες -> IPv4 είναι όλα στο auto) .

2) Αν η κάρτα βρίσκει άλλα wifi αλλά όχι το δικό σου δοκίμασε να αλλάξεις wifi channel στο router.

 

image.png.7f0e7f25c46dbcf9df91d74b19a8dc28.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος salde έγραψε:


ενσύρματα συνδέεται κανονικά ο υπολογιστής;

 

πριν 7 ώρες, το μέλος salde έγραψε:


ενσύρματα συνδέεται κανονικά ο υπολογιστής;

Ναι ενσυρματα εχω κανονικα internet

 

πριν 11 ώρες, το μέλος p55 έγραψε:

Γράψε ποια μητρική είναι.

Ειναι η aurous b550 pro ac της gigabyte

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βάλει τους Intel Bluetooth Driver και Intel WIFI driver από τη σελίδα της Gigabyte ;

 

 

2020052114400111a7a6204fde84811d331f4cad
WWW.GIGABYTE.COM

Lasting Quality from GIGABYTE.GIGABYTE Ultra Durable™ motherboards bring together a unique blend of features and technologies that offer users the absolute ...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Ξεκίνα με το network troubleshooter των windows. Γράψε "network troubleshoother" στην αναζήτηση 

Αααα!! Εσύ εννοείς την αντιμετώπιση προβλημάτων Εννοείται ότι την έχω τρέξει και την ξανά έτρεξα σήμερα και στο τέλος μου λέει ότι δεν επιδιορθώθηκε

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος suboy έγραψε:

1) Πάτα start και γράψε ncpa.cpl + enter.

Θα σου ανοίξει ένα παράθυρο με τα Network Connections. Βεβαιώσου ότι είναι active η κάρτα και ότι δεν έχει καρφωτή κάποια ip (δεξλι κλικ ιδιότητες -> IPv4 είναι όλα στο auto) .

2) Αν η κάρτα βρίσκει άλλα wifi αλλά όχι το δικό σου δοκίμασε να αλλάξεις wifi channel στο router.

 

image.png.7f0e7f25c46dbcf9df91d74b19a8dc28.png

 Ναι το έλεγξα και είναι όλα στο Auto

 Το μόνο που συμβαίνει και δεν ξέρω αν είναι σωστό ή όχι δεν έχει τσεκαρισμένο τον πολυπλεκτη όπως θα δεις και μόνος σου στην φωτογραφία

20210107_124546.jpg

20210107_124504.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος p55 έγραψε:

Έχεις βάλει τους Intel Bluetooth Driver και Intel WIFI driver από τη σελίδα της Gigabyte ;

 

 

2020052114400111a7a6204fde84811d331f4cad
WWW.GIGABYTE.COM

Lasting Quality from GIGABYTE.GIGABYTE Ultra Durable™ motherboards bring together a unique blend of features and technologies that offer users the absolute ...

 

 Ναι τους έβαλα κανονικά

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος suboy έγραψε:

δώσε ένα screenshot από τις κάρτες δικτύου. Εκεί που έβγαλες τις φώτο.

 

20210107_172752.jpg

πριν 4 ώρες, το μέλος suboy έγραψε:

Κοιτάς μάλλον λάθος κάρτα. Αυτή είναι η Ethernet. Αν δεν βλέπεις άλλη κάρτα μάλλον δεν έχεις εγκαταστήσει drivers.

Όχι τους έβαλα κανονικά τους drivers έτσι κι αλλιώς πιο πριν είχα Internet ασύρματα Απλά Σταμάτησε από κάποια στιγμή και μετά

Link to comment
Share on other sites

εδώ αυτά που δείχνεις είναι για το ενσύρματο LAN. Στο έγραψαν παραπάνω, το WIFI δεν το παίρνεις από την κάρτα δικτύου της Realtek. Σου το δίνει το module της Intel και μάλλον είναι το Intel® Wi-Fi 3168. Για αυτό πρέπει να δεις τι ρυθμίσεις υπάρχουν. Το βλέπεις αυτό πουθενά;

Άλλη σύνδεση η ενσύρματη της Realtek, με καλώδιο Ethernet από το Ethernet της μητρικής μέχρι τον router. Λεςαυτή δουλεύει κανονικά χωρίς πρόβλημα.

Άλλη σύνδεση η WiFi Intel 3168. Σε αυτήν θέλεις να δεις τι τρέχει.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν εγκατεστημένη η κάρτα wifi της μητρικής θα φαινόταν στο παραπάνω screenshot εδώ:

 

image.png

 

Εφόσον δεν φαίνεται, είτε οι drivers δεν υπάρχουν, είτε η κάρτα wifi κάηκε και δεν την βλέπουν τα windows, είτε απενεργοποιήθηκε με κάποιον τρόπο (από BIOS ίσως; )

 

Θα πω και την κλασική μου ατάκα, μπες με ένα Linux Live USB να δεις αν εκεί φαίνεται. lol

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sakaros94 said:

 

 

Spoiler

20210107_172752.jpg

 

Όχι τους έβαλα κανονικά τους drivers έτσι κι αλλιώς πιο πριν είχα Internet ασύρματα Απλά Σταμάτησε από κάποια στιγμή και μετά

 

1) Δεξί κλικ στο start και device manager (διαχείριση συστήματος?)

2) Διπλό κλικ στο network adapters (δεν θυμάμαι στα ελληνικά πως λέγεται).

3) screenshot να δούμε τι παίζει.  θες κάτι τέτοιο

 

image.png.2e3fb8906ba062a044cd8b1f676896b6.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Θα πω και την κλασική μου ατάκα, μπες με ένα Linux Live USB

Καιρός ήταν να το πεις,  είχαν αρχίσει να με ζώνουν οι ανησυχίες.

Φοβήθηκα βρε παιδάκι μου μην έπαθες κάτι  και δεν το λες. 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, p55 said:

Καιρός ήταν να το πεις,  είχαν αρχίσει να με ζώνουν οι ανησυχίες.

Φοβήθηκα βρε παιδάκι μου μην έπαθες κάτι  και δεν το λες. 

 

Διαφορετικά enjoy 3-4 σελίδες με screenshots και άκρη να μην βγαίνει... ?

 

Αντί για 800 posts με ένα 

sudo lshw -class network -short

 

Θα ξέραμε αν τουλάχιστον υπάρχει το wifi adapter σε φυσικό επίπεδο. Εδώ ακόμα το ψάχνουμε....

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.