Jump to content



2 Συνδέσεις σε 1 δίκτυο


Recommended Posts

Καλημέρα σας , τελικά μετά από αναβάθμιση ΟΤΕ επειδή έχω στο χώρο εργασία μου 2 γραμμές ISDN, πλέον έχουν και οι 2 ιντερνέτ 50mbps οπότε θα ήθελα εάν μπορέσω να τις εκμεταλλευτώ και τις 2 στο ίδιο δίκτυο υπολογιστών που έχω , μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο ??
Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

On 17/6/2021 at 3:00 ΜΜ, το μέλος Sjxristos έγραψε:

Καλημέρα σας , τελικά μετά από αναβάθμιση ΟΤΕ επειδή έχω στο χώρο εργασία μου 2 γραμμές ISDN, πλέον έχουν και οι 2 ιντερνέτ 50mbps οπότε θα ήθελα εάν μπορέσω να τις εκμεταλλευτώ και τις 2 στο ίδιο δίκτυο υπολογιστών που έχω , μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο ??
Ευχαριστώ

Γίνεται με κάποιο load balancing router. Έχει κάποια μειονεκτήματα, πχ δεν μπορείς να κατεβάζεις ένα αρχείο με το άθροισμα της ταχύτητας των δύο γραμμών, αλλά μπορείς να κατεβάζεις δύο αρχεία, το καθένα με το μέγιστο της κάθε γραμμής.

Εν γένει τέτοιες εγκαταστάσεις ρυθμίζονται είτε με την μία να είναι η βασική και η άλλη εφεδρική, είτε με την λογική να μοιράζονται οι συνδέσεις μεταξύ τους. Στην δεύτερη περίπτωση, χρειάζονται προβλέψεις ώστε (απλουστευμένα) ο ίδιος χρήστης να βγαίνει σχετικά προβλέψιμα από την ίδια γραμμή, για να μην έχει πρόβλημα με την πιθανή αλλαγή IP. Για αυτό το λόγο, είτε παίρνεις κάποιο "εύκολο" router που το κάνει σχετικά αυτόματα, είτε επιλέγεις κάτι πιο ισχυρό με την προϋπόθεση ότι όποιος το στήσει ξέρει τι κάνει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σουμάρισμα μπορεί να γίνει, είτε χωρίς εξτρά software σε προγράμματα που υποστηρίζουν multiple connections ( torrents, download managers ).
Υπάρχει και software λύση που εφαρμώζει και αλλού το σουμάρισμα του download αλλά έχει τα ελαττώματα της.

Το upload δεν σουμάρεται δυστυχώς.

 

Σωστότερα θα λειτουργούσε αν ο ISP υποστήριζε MLPPP αλλά φευ :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 17/6/2021 at 3:00 ΜΜ, το μέλος Sjxristos έγραψε:

Καλημέρα σας , τελικά μετά από αναβάθμιση ΟΤΕ επειδή έχω στο χώρο εργασία μου 2 γραμμές ISDN, πλέον έχουν και οι 2 ιντερνέτ 50mbps οπότε θα ήθελα εάν μπορέσω να τις εκμεταλλευτώ και τις 2 στο ίδιο δίκτυο υπολογιστών που έχω , μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο ??
Ευχαριστώ

Τώρα που έδινε η cosmote τα unlimited data κάθε ΣΚ, το δοκίμασα να ενώσω την 100άρα παρέα με ότι έδινε το 5G (κινητό > usb c to ethernet > switch > router ).

Το router είναι  OpenWRT x64 σε VM με το mwan3 πακέτο.

 

Στα speedtest τα έπιανε, έβλεπα ~300mbps down και ~40 mbps up, το latency ανέβηκε λίγο αλλά όχι κάτι ανησυχητικό.

Αλλά σε torrents το max που είδα ήταν 15-17 MB/sec, και αυτό με το ubuntu-server. 

 

Μπορείς να διαλέξεις τι κίνηση περνάει από κάθε γραμμή, οπότε στη μια κατεβάζεις και στην άλλη σερφάρεις, αλλά γενικώς δεν αξίζει ο κόπος αν δεν έχεις συγκεκριμένο use case, συνήθως είναι για failover και για αυτό το σενάριο όποιο load balancing router και να βάλεις θα δουλέψει.

 

Θέλω να δοκιμάσω το OpenMPTCProuter, λογικά για αυτό το σενάριο θα δουλέψει καλύτερα, αλλά χρειάζεσαι και ένα VPS που να μπορεί να κάνει route στην συνολική ταχύτητα των γραμμών σου.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 19/6/2021 at 2:51 ΠΜ, το μέλος billpeppas έγραψε:

Το upload δεν σουμάρεται δυστυχώς.

Αν ανοίγεις πολλαπλές συνδέσεις, μπορεί να αθροιστεί με τον ίδιο τρόπο που αθροίζεται η ταχύτητα του κατεβάσματος. Αλλιώς μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη λύση του VPS που ανέφερε ο Larry πιο πάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, trendy said:

Αν ανοίγεις πολλαπλές συνδέσεις, μπορεί να αθροιστεί με τον ίδιο τρόπο που αθροίζεται η ταχύτητα του κατεβάσματος. Αλλιώς μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη λύση του VPS που ανέφερε ο Larry πιο πάνω.

 

Εννοώ πρός τον ίδιο host (για το upload summing).

Κάτι που υποστηρίζουν πολύ λίγοι out there.

 

Το VPS είναι λύση, όπως και software τύπου Connexify αλλά εμπεριέχεται η πιθανότητα να έχει πάνω κάτω η απόδοσή του.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.