Jump to content



High end cooling - airflow midi case new


icy20

Recommended Posts

Με απλα λογια θελω να αλλαξω το ΝΖΧΤ (μου αρεσει πιο πολυ απο οτιδηποτε εμφανισιακα αλλα σε αποδοση ψυξης δυστυχως υπολειπεται αρκετα απο οτι καταλαβαινω) μου.

Εχω ενα τριπλο ψυγειο οπως φαινεται, θελω midi tower με χωρους. Κυριος παραγων ειναι καλη ψυξη και ανεκτα looks. Μου αρεσε το Fractal Design Torrent αλλα βλεπω 2 προβληματα:

Δεν παιρνει πανω ανεμιστηρες ΚΑΝ αρα θα εχω παρομοιο προβλημα με το τωρινο που οι πανω ανεμιστηρες ριχνουν τον αερα στο μασιφ πανω μερος του κουτιου και δεν μπαινει καν εκει η υδροψυξη (το ειχα δοκιμασει και επιανε 95αρια γιατι δεν ειχε που να φυγει ο αερας), οπως και οτι παιρνει το τροφοδοτικο πανω (δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι μειονεκτημα η πλεονεκτημα) και δεν ξερω αν θα εχει χωρο να χωρεσω ολα αυτα που εχω πανω (αναγκαστικα θα παρω και τον controller της NZXT για να ελεγχω τους ανεμιστηρες της υδροψυξης εφοσον οι ηλιθιοι στην Χ62 που ειχα ειχε δικο του controller αλλα στο Χ73 ΔΕΝ εχει χαχχαχχα. Το τωρινο κουτι εχει ενσωματομενο το συγκεκριμενο controller)

Eνα αλλο που ειχα δει αλλα εχω πολλα ερωτηματικα ειναι το 5000D. Εχω το 4000Χ και οι θερμοκρασιες ειναι μαλλον προς το κακες με το ψυγειο πανω και τους 3 στοκ ανεμιστηρες μπροστα. Με 45% cpu load (μονο streaming-recording κανει) ο 3900Χ πιανει 60-63 βαθμους. Δηλαδη σε stress test θα εσβηνε ας πουμε?

Να σας προλαβω το Ο11 ενω μου αρεσει δεν θα ηθελα να παω εκει γιατι ειναι πολυ πλατυ και ειμαι ΗΔΗ οριακα στο γραφειο απο χωρο.

Απο ανεμιστηρες εχω τους stock της Χ73 που θεωρω οτι ειναι καλα fans και 3 pure 12 argb της thermaltake και εναν Α12 red παλι της themaltake.

 

Εννοειται καθε προταση θα αξιολογηθει και ευχαριστω εκ των προτερων.

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

2326800-n0.jpg
GEIZHALS.EU

✔ Preisvergleich für Phanteks Eclipse P500A DRGB schwarz ✔ Bewertungen ✔ Produktinfo ⇒ Extern: N/A • Intern: 2x 2.5"/3.5" (quer, Festplattenkäfig), 3x 2.5", 8x 2.5"/3.5" (optional) • Front I/O…...

 

------------
μπορείς να το πεις και midi xD

 

Torrent-Black-Solid-AC-2-scaled.jpg
WWW.FRACTAL-DESIGN.COM

Built to maximize cooling potential straight out of the box, the Torrent comes with a brand-new component layout and two custom-made 180 x 38 mm Dynamic PWM / Prisma RGB fans. The Torrent...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι το torrent το εγραψα πανω αλλα δες τι εγραψα για την περιπτωση μου. Αν επαιρνε ανεμιστηρες πανω το είχα πάρει χτες. Βαζοντας τη υδροψυξη μπροστα μετα ακυρωνω τους μεγαλους που θα μπουν κατω που σιγουρα δεν θα ειναι τοσο αποτελεσματικοι οσο μπροστα. Να μπει κατω η υδροψυξη δεν ξερω δεν ειναι ιδιαιτερα σωστο

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Torrent k custom WC ή Ρ500Α κ ΑΙΟ. Ολα τα αλλα ειναι κοτετσια.

 

Απλα το Ρ500Α δεν ειναι τοσο ωραιο (οπως κ το δικο μου Ρ200Α). Εσυ που δεν εχεις θεμα με τα θηριωδη κουτια, πηγαινε σε Torrent.

Κ κανε μια απλη custom WC. Δυο ρακορ κ δυο σωληνες ειναι. Πιο γρηγορα κ απο ΑΙΟ στηνεται σε τετοιο κουτι.

Δε σου πα να κανεις ανωμαλιες σα κ μενα με τρια 240 rad στο P200A...

Link to comment
Share on other sites

Οχι οχι μακρυα δεν θελω να πρεπει να κανω συντήρηση στην υδροψυξη. Ειχα πολυ παλια και απο τοτε ειπα ποτε ξανα. Οσον αφορα τις ερωτησεις που εκανα για το τορρεντ τι λετε?

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Απλα σε ολα τα reviews ειναι ολοι με αεροψυκτρες. Αρα εχουν το intended airflow. Το ψυγείο σιγουρα κοβει

Δεν σε ενδιαφερει. Εκει που θες τον αερα τον εχεις απο κατω.

Link to comment
Share on other sites

Ο κυβος ερριφθη. Torrent black light tint. Ordered 3 μαζι με φιλους και θα τα μοιρασουμε μολις ερθουν. Θα γινουμε πιο σοβαροι. Θα φυγουν τα rgb fans και θα μπουν 6 bionix 120αρια που ειναι τερμα value for money για ψυγειο. Γιατι αν επαιρνα rgb θα ηθελα 120 ευρω για τους ανεμιστηρες. Παρηγγειλα και το nzxt controller για τα fans της υδροψυξης και ολα κομπλε

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 8/22/2021 at 12:23 PM, icy20 said:

Ο κυβος ερριφθη. Torrent black light tint. Ordered 3 μαζι με φιλους και θα τα μοιρασουμε μολις ερθουν. Θα γινουμε πιο σοβαροι. Θα φυγουν τα rgb fans και θα μπουν 6 bionix 120αρια που ειναι τερμα value for money για ψυγειο. Γιατι αν επαιρνα rgb θα ηθελα 120 ευρω για τους ανεμιστηρες. Παρηγγειλα και το nzxt controller για τα fans της υδροψυξης και ολα κομπλε

 

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμενω να μου στειλουν το νεο controller. Δεν εχω θεμα. Αλλωστε εχω και το fan controller της NZXT αρα κατι θα χωρεσει μεχρι να ερθει το 9αρι

Έγινε επεξεργασία από icy20
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.