Jump to content



Στήσιμο PC για πολιτικό μηχανικό - Σχεδιαστικά προγράμματα & Φωτορεαλισμός


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Έχω μία φίλη πολιτικό μηχανικό η οποία έχει PC 11ετίας και θέλει να αγοράσει ένα νέο. Οι απαιτήσεις τις είναι να τρέχει ικανοποιητικά τουλάχιστον δύο προγράμματα που θα χρησιμοποιεί και να κρατήσει σε βάθος χρόνου.

 

  • Το budget είναι γύρω στα 1500€ μόνο για το tower, δε μας απασχολούν περιφερειακά. Θα γίνει αγορά αργότερα ίσως και μίας οθόνης, αλλά δε μας απασχολεί προς το παρόν.
  • Τα προγράμματα που θα χρησιμοποιεί είναι AutoCAD (πιθανότητα το latest 2022) και ArchiCAD
  • Ενδιαφέρεται να κάνει και 3D με φωτορεαλισμό με βάση την CPU (μέσω CADWare), αλλά μιλάμε πάντα για σπίτια/διαμερίσματα/συγκροτήματα κατοικιών πχ
  • Θέλουμε όλα τα εξαρτήματα να είναι από ένα μαγαζί, ώστε να το στήσουν και να της το στείλουν στημένο.

 

Οι απαιτήσεις των προγραμμάτων είναι οι εξής:
 

archicad_mid-requirements.png.b268b53dbadd6c910cc423d08cf4829b.pngautocad-recommended-requirements.thumb.png.dfaa7f5d5c2d99c529b616db0b6c226a.png

 

 

Προσωπικά θα έλεγα ότι τεχνικά οι απαιτήσεις είναι κάτι τύπου (για να είναι σίγουρα καλυμμένη):

  • Ryzen CPU τουλάχιστον 8 cores (16 threads)
  • (αν χωράει στο budget) μία αερόψυκτρα για μικρότερο θόρυβο
  • 16GB RAM (αν χωράει στο budget και παραπάνω γιατί όχι)
  • NVMe SSD 500GB
  • (αν χωράει στο budget) HDD 2TB+ για αποθήκευση
  • 750W τροφοδοτικό
  • GPU με 4GB VRAM (αν χωράει στο budget και παραπάνω γιατί όχι)
  • Κουτί για ψύξη με αέρα
  • Μητρική που να τα συνδυάζει όλα αυτά χωρίς περιττά χαρακτηριστικά

 

Τι προτείνετε εσείς;

 

 

Έγινε επεξεργασία από tragikos
προσθήκη απαιτήσεων
Link to comment
Share on other sites

Στα γρήγορα από τυχαίο κατάστημα με pcbuilder (χωρίς links, sorry) Untitled.png.62b43fcb77b5596419ff724f7838ca03.png

κάτι τέτοιο νομίζω θα ήταν υπεραρκετό μέχρι να μπορέσει να πάρει καμιά κάρτα γραφικών. Ο Ryzen 5700g έχει 40-50€ διαφορά από τον 5800x και υπολείπεται πολύ λίγο στο rendering αλλά η iGPU του ίσως να καλύψει τις ανάγκες προσωρινά.  Αλλιώς ο 5800x θα ήταν η πιο σωστή επιλογή αλλά μετά θες και κάρτα επιπέδου 580 - 1060 και πάνω, δλδ από 200-300 ευρώ υπό κανονικές συνθήκες. Δες και αυτό εδώ το  Link που έχει ένα bench για το archicad με διάφορες κάρτες να καταλάβεις τι μπορεί να χρειαστείς.

COMMUNITY.GRAPHISOFT.COM

Windows Specific RecommendationsOpenGL 3.3 compatible graphics card with dedicated memory of 1024 MB or more is recommended to fully utilize hardware acceleration capabilities...

 

 

Από τα parts που επέλεξε εννοείται οτι με λίγο ψάξιμο και δυο τρείς αλλαγές θεωρώ ότι γύρω στα 100 με 150 ευρώ τα γλυτώνεις οπότε πάς στα 1200-1250 κόστος χωρίς κάρτα γραφικών. Το θέμα είναι πότε θα βρείς αξιόλογη κάρτα στα 250-300.

Έγινε επεξεργασία από Matia
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites


Οσο πιο γρηγορος επεξεργαστης τοσο το καλυτερο.
Ποτε δε θα πει α ειμαστε καλα τωρα. Παντα η παραπανω δυναμη / πυρηνες βοηθανε.
Οποτε χωρεσε στο budget σου τον δυνατοτερο επεξεργαστη που μπορεις

Quadro δεν εχει ΚΑΝΕΝΑ νοημα να βαλεις και εννοειται δεν βαζεις.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ένας 5600Χ είναι υπεραρκετός για δουλειά πολ. μηχανικού. Για δουλειά αρχιτέκτονα (φωτορεαλισμό κλπ) αν όχι 5900Χ, τότε 3900Χ ή 3950Χ.

Αν κάνει κ τα δυο κ συμφέρει, 5800Χ.

 

Καρτα γραφικών όχι quadro αλλά μόνο nvidia. Δε χρειάζεται τοπ μοντέλο. 
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παιδια το cadware τι φωτορεαλιστικο αποτελεσμα δινει ; 
Γιατι αν δε χρειαζεται vray η αλλα αντιστοιχα και δεν εχει απαιτησεις, τοτε οντως και ενας 6/12 μπορει να ειναι υπεραρκετος.

Αλλα οταν ακουω ρεαλιστικο render καταλαβαινω οτι οι απαιτησεις θα ειναι υψηλες. Και μπορει να μιλαμε για χρονους απο 10λεπτα εως 1 ωρα το καρε.

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις προτάσεις σας!

 

@GoMaR το CADware δεν το γνώριζα κι εγώ καν. Είναι ελληνικό προϊόν ως plugin στο AutoCAD απ' ότι καταλαβαίνω (επίσημη σελίδα εδώ). Ο φωτορεαλισμός του δεν είναι αυτό που θα περίμενε κανείς για τη σημερινή εποχή, αλλά κάποιους μάλλον τους καλύπτει (έχει βίντεο με επίδειξη εδώ). Και μιλάμε πάντα για στατικές εικόνες όχι βίντεο.

 

Επειδή πήρα τηλέφωνο την εταιρεία που το φτιάχνει, ο ειδικός μου είπε ότι δεν χρειάζεται ισχυρή κάρτα γραφικών, αλλά επεξεργαστή. Με 16GB RAM λέει είναι αρκετά, όταν ανέφερα τα 32GB μου είπε δεν χρειάζεται. Οπότε ναι δε νομίζω ότι είναι όσο απαιτητικό όσο πχ το 3DsMax με VRay. Επίσης ανέφερε ότι δεν θα οφελήσουν καθόλου επαγγελματικές κάρτες γραφικών τύπου Quadro και ότι με μία κάρτα γραφικών με 4GB VRam θα είναι οκ.

 

@Oric νομίζω θα ένιωθα καλύτερα με ένα 750W τροφοδοτικό (αντί για 550W που προτείνεις) που μένει έτσι κι αλλιώς για πολλά χρόνια ώστε να καλύπτει οποιαδήποτε μελλοντική αναβάθμιση. Ειδικά εφόσον η διαφορά είναι 40-50€.

 

Για την κάρτα γραφικών προβληματίζομαι αν θέλω όντως να συμπεριλάβω κάποια τώρα γιατί δεν βρίσκεις. Οπότε δεν ξέρω αν έχει νόημα να πάω σε επεξεργαστή με ενσωματωμένη κάρτα, με δεδομένο ότι η RAM θα είναι shared.

 

Το άλλο που δεν γνωρίζω είναι ότι οκ για AM4 socket κοιτάω αλλά με τι chipset;

Link to comment
Share on other sites

το 32GB δε τα παιρνεις μονο για τις αναγκες του cadware αλλα για να μπορει να εχει 2-3 autocad ανοιχτα οπως και αλλα προγραμματα ταυτοχρονα.
Μονο ο chrome θελει μια μνημη απο μονος του.

Ναι εψαξα και εγω τι εστι CADware. Γενικα ειναι πολυ πισω σε σχεση με την αγορα. 
Quadro εννοειται δεν παιρνεις. 
Τα 750 τα θεωρω πολλα για ενα τετοιο μηχανημα. Αλλα και το σκεπτικο σου εχει μια βαση. Οπως νιωθεις. 
Για καρτα γραφικων μπορεις να δεις μια 1660ti.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος tragikos έγραψε:

@Oric νομίζω θα ένιωθα καλύτερα με ένα 750W τροφοδοτικό (αντί για 550W που προτείνεις) που μένει έτσι κι αλλιώς για πολλά χρόνια ώστε να καλύπτει οποιαδήποτε μελλοντική αναβάθμιση. Ειδικά εφόσον η διαφορά είναι 40-50€.

 

Σε ενδιαφέρει να νιώθεις εσύ καλά, ή να έχει η φίλη σου έναν ΓΡΗΓΟΡΟ υπολογιστή, σε αυτά τα χρήματα; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Oric

Από τη στιγμή που με εμπιστεύεται για να της προτείνω κάτι και εφόσον ζητάει ένα μηχάνημα που θα της κρατήσει το "νιώθω καλά" έχει το νόημα ότι, ό,τι της προτείνω θέλω να ξέρω γιατί το προτείνω και με ποιο σκεπτικό. Κατά τ'άλλα αφού μιλάμε για 30-40€ διαφορά δεν είναι ότι θα πρέπει να κόψω από κάπου αλλού για αυτό. Όχι;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, η λογική λέει οτι για 100 και κάτι ευρώ εννοείται ότι πάς σε 5900x σε σχέση με έναν 5800x ή 5700g αλλά αναγκαστικά θα ανεβάσεις λίγο το μπάτζετ, ΔΕΝ θα κόψεις από τροφοδοτικό, motherboard, ψύκτρα και κουτί. Στην χειρότερη για να γλιτώσεις 100 ευρώ βάζεις 16gb μνήμη για αρχή και μετά από λίγο καιρό βάζεις άλλα 16gb που για μένα και για αυτή τη δουλειά είναι εξίσου απαραίτητα. Για μένα αυτά που σου πρότεινα είναι οι optimal επιλογές για ένα τέτοιο σύστημα. Και για να τα αναλύσουμε λίγο παραπάνω:

 

Κουτί: Το συγκεκριμένο Be Quiet Pure Base 500DX είναι μια από τις 2-3 κορυφές σε θέμα κυκλοφορίας αέρα και άνεσης γενικότερα. Τα 100 ευρώ δεν είναι πολλά, αν θες να γλιτώσεις από εδώ 30 ή και 40 ευρώ οκ υπάρχουν επιλογές αλλά κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει.

PSU: Είτε 650w είτε 750w gold είναι μια χαρά, από 90-120 το κόστος περίπου. Εφόσον βάλεις τούμπανο CPU και μια midrange κάρτα γραφικών η max κατανάλωση θα είναι λογικά λίγο πάνω από το 50%-60%, τώρα για 20-30 ευρώ δεν υπάρχει λόγος να πάς χαμηλότερα

Μητρική: Το ιδανικό chipset από θέμα κόστους και απόδοσης είναι το B550, για μένα δεν κόβεις για να πάς σε φτηνή λύση, 160-170 έχει μία  από τις κορυφαίες mobo, η MSI B550 Tomahawk και 190-200 η ASUS B550 F-Gaming .

Επεξεργαστής: 500 με 550 τον βρίσκεις τον 5900x, 400 με 430 τον 5800x και 370 με 400 τον 5700g, όπως είπα και πάνω το optimal είναι ο 5900x εφόσον βάλεις κάρτα όμως. Αλλιώς πάς στον 5700g σαν προσωρινή λύση, σημεία των καιρών.

Ψύκτρα CPU: Προφανώς απαραίτητη για τέτοια τούμπανα, για μένα η Noctua NH-U12S είναι safe bet στα 70 η μπέζ ή 85 η μαύρη, βέβαια έχει επιλογές και με 50-60 αρκετά αξιόλογες αλλά πάλι για 20-25 ευρώ δεν αξίζει για μένα.

Μνήμη: 16 gb στα 3200 ή και 3600 για αρχή καλά είναι αν θες να χωρέσεις στο μπάτζετ κάτι παραπάνω, γύρω στα 100-130 και εφόσον σιγουρευτείς από τη μητρική για την συμβατότητα και την δυνατότητα να προσθέσεις άλλο 1 16gb stick αργότερα. Ναι δεν θα δουλεύει με dual channel προσωρινά αλλά εντάξει δεν χάθηκε ο κόσμος.

SSD: Με Samsung 970 plus στα 80-90 ή 980 στα 70-80 500gb m.2  είσαι οκ φαντάζομαι και έναν 2tb hdd στα 60 περίπου, δεν έχει να κόψεις και τπτ σοβαρό από εδώ.

 

Χοντρικά το σύνολο με 5900x πάει ανάλογα τις επιλογές και τις τιμές από 1150 μέχρι 1300, οπότε μετά έχεις 200-350 ευρώ περιθώριο για κάρτα, μεταχειρισμένη προς το παρόν, τώρα αν θες από ένα μαγαζί όλα δεν ξέρω που θα φτάσει το συνολικό κόστος, μην τα θέλουμε και όλα. Επίσης απλά να πώ ότι ναι αν κόψεις λίγο από mobo, κουτί, ψύκτρα, PSU τότε ρίχνεις το κόστος στα 1000 και έχεις 500 ευρώ για κάρτα αλλά αξίζει? Για μένα όχι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος tragikos έγραψε:

@Oric

Από τη στιγμή που με εμπιστεύεται για να της προτείνω κάτι και εφόσον ζητάει ένα μηχάνημα που θα της κρατήσει το "νιώθω καλά" έχει το νόημα ότι, ό,τι της προτείνω θέλω να ξέρω γιατί το προτείνω και με ποιο σκεπτικό. Κατά τ'άλλα αφού μιλάμε για 30-40€ διαφορά δεν είναι ότι θα πρέπει να κόψω από κάπου αλλού για αυτό. Όχι;

 

Προσπαθώ να σου πω -εμμέσως, οκ- ότι το σκεπτικό σου είναι εσφαλμένο, διότι είσαι προκατειλημμένος, κολλημένος στο παρελθόν. Η εποχή των desktop υπολογιστών που λειτουργούσαν σαν σόμπες, παρήλθε ανεπιστρεπτί. Ας αφήσουμε κατά μέρος το gaming, που αν έχεις κάρτα κάτω από 200 βατ, θεωρείται βλασφημία. Κοντολογίς, 105W ο επεξεργαστής, πες 150. 75W η κάρτα, άλλα 15W οι ελεγκτές και ο δίσκος, σύνολο 240W. Πες 300W. Ποια 40 ευρώ και ποια 750 βατ τροφοδοτικό! Ακόμα κι αν αργότερα η γυναίκα πάρει κάποια RTX 4000, ας πούμε, που δεν θα τη χρειαστεί, αλλά της το εύχομαι, η ανώτατη κατανάλωση ισχύος θα είναι κάπου 400W. Λοιπόν;  

Επίσης, κάτι άλλο, σχετικό - άσχετο. Μην της βάλεις δεύτερο δίσκο, "για αποθήκη", "για backup" ξερωγωτί. Βάλτης 1TB ssd, να τα ισιώνει όλα, να αποθηκεύει εκεί που τη βολεύει, εκεί που της προτείνει η εφαρμογή, άντε κι ένα OneDrive κουμπωμένο στα έγγραφα τις εικόνες και το desktop. Αν χωράει στα λεφτά, βάλε 2ΤΒ ssd. Το ότι είναι μηχανικός δεν σημαίνει ότι ξέρει και να αντιγράφει αρχεία εδώ κι εκεί. Εντάξει, μπορεί να είμαι υπερβολικός - που μακάρι δηλαδή. Είμαι, όμως;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αντί desktop, αν την ενδιαφέρει η φορητότητα, ας έχει υπ' όψιν κάτι τέτοιο. Φυσικά, οι επιδόσεις είναι σαφώς κατώτερες, αλλά η φορητότητα πληρώνεται. Φορητότητα, εντάξει, ένα μηχάνημα που ζυγίζει δυόμισυ κιλά μαζί με τον φορτιστή και το ποντίκι του, δεν το λες και τόσο ελαφρύ, αλλά τέλος πάντων, οκ. 

 

WWW.MGMANAGER.GR

Dell Workstation Mobile Precision 3561, i7-11800H/15.6 FHD/32GB/1TB SSD/Webcam/Win10 Pro

 

WWW.MGMANAGER.GR

HP ZBook Firefly G8, i7-1165G7/15.6 FHD IPS/32GB/1TB SSD/Nvidia T500 4GB/Webcam/Win10 Pro, Grey

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λένε οτι το AutoCAD δεν μπορει να χρησιμοποιησει "καλα" πανω απο 2 cores. Οποτε πιστευω και οτι ειναι γραμμενο/ραμμενο πανω του. τωρα στις καινουργιες εκδοσεις δεν ξερω τι παιζει δεν εχω δοκιμασει. απο 2600K σε 3900Χ ειδα ελαχιστη διαφορα και αυτη ηταν σε πολυ μεγαλλα αρχεια χαρτων που εφτιαξα μονος...

 

Τωρα αν η φιλη σου παιξει με Vray και αλλα προγραμματα ναι. 

 

FORUMS.AUTODESK.COM

Would you like me to escalate your issue into a case so we can do a deeper dive into your issue you are experiencing?  I would be more than happy to.

 

 

Πολ. Μηχ here με 3900Χ ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και θα πέσετε να με φάτε, θα το γράψω απλά για να υπάρχει.

 

Shuttle DH470 350€

i7 10700 320€

32gb ram 160€

970 500gb 80€

WD Red 2.5" 1TB 75€

 

Σύνολο 985€

 

Και μόνο που το βάζεις στην τσάντα και το παίρνεις σπίτι σου φτάνει.

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Oric said:

 

Προσπαθώ να σου πω -εμμέσως, οκ- ότι το σκεπτικό σου είναι εσφαλμένο, διότι είσαι προκατειλημμένος, κολλημένος στο παρελθόν. Η εποχή των desktop υπολογιστών που λειτουργούσαν σαν σόμπες, παρήλθε ανεπιστρεπτί. Ας αφήσουμε κατά μέρος το gaming, που αν έχεις κάρτα κάτω από 200 βατ, θεωρείται βλασφημία. Κοντολογίς, 105W ο επεξεργαστής, πες 150. 75W η κάρτα, άλλα 15W οι ελεγκτές και ο δίσκος, σύνολο 240W. Πες 300W. Ποια 40 ευρώ και ποια 750 βατ τροφοδοτικό! Ακόμα κι αν αργότερα η γυναίκα πάρει κάποια RTX 4000, ας πούμε, που δεν θα τη χρειαστεί, αλλά της το εύχομαι, η ανώτατη κατανάλωση ισχύος θα είναι κάπου 400W. Λοιπόν;  

Επίσης, κάτι άλλο, σχετικό - άσχετο. Μην της βάλεις δεύτερο δίσκο, "για αποθήκη", "για backup" ξερωγωτί. Βάλτης 1TB ssd, να τα ισιώνει όλα, να αποθηκεύει εκεί που τη βολεύει, εκεί που της προτείνει η εφαρμογή, άντε κι ένα OneDrive κουμπωμένο στα έγγραφα τις εικόνες και το desktop. Αν χωράει στα λεφτά, βάλε 2ΤΒ ssd. Το ότι είναι μηχανικός δεν σημαίνει ότι ξέρει και να αντιγράφει αρχεία εδώ κι εκεί. Εντάξει, μπορεί να είμαι υπερβολικός - που μακάρι δηλαδή. Είμαι, όμως;

 

Τα περισσοτερα watts τα θελεις για λογους ασφαλειας. Οκ το 600αρι μπορει να σηκωσει 3080 και 10900Κ αλλα στο χρονο πανω θα τα καψει ολα. Στανταρ. Κ ασε τους youtubαδες να τραγουδουν.

Δυο δισκοι ειναι προτιμοτεροι σε περιπτωση που θελησει να αλλαξει υπολογιστη/λειτουργικο/γουατεβερ.

 

16 hours ago, Oric said:

Επίσης, αντί desktop, αν την ενδιαφέρει η φορητότητα, ας έχει υπ' όψιν κάτι τέτοιο. Φυσικά, οι επιδόσεις είναι σαφώς κατώτερες, αλλά η φορητότητα πληρώνεται. Φορητότητα, εντάξει, ένα μηχάνημα που ζυγίζει δυόμισυ κιλά μαζί με τον φορτιστή και το ποντίκι του, δεν το λες και τόσο ελαφρύ, αλλά τέλος πάντων, οκ. 

 

WWW.MGMANAGER.GR

Dell Workstation Mobile Precision 3561, i7-11800H/15.6 FHD/32GB/1TB SSD/Webcam/Win10 Pro

 

WWW.MGMANAGER.GR

HP ZBook Firefly G8, i7-1165G7/15.6 FHD IPS/32GB/1TB SSD/Nvidia T500 4GB/Webcam/Win10 Pro, Grey

 

 

 

Αστεια τα λαπτοπ. Ιδανικα για να πιασεις κοτσο κανενα κοριτσακι που δε ξερει απο τεχνολογια.

 

29 minutes ago, GriGaS said:

Αν και θα πέσετε να με φάτε, θα το γράψω απλά για να υπάρχει.

 

Shuttle DH470 350€

i7 10700 320€

32gb ram 160€

970 500gb 80€

WD Red 2.5" 1TB 75€

 

Σύνολο 985€

 

Και μόνο που το βάζεις στην τσάντα και το παίρνεις σπίτι σου φτάνει.

 

Δεν ειναι ασχημα τα shuttle. Ειδικα σημερα που πολλοι μηχ. κανουν απλα σχεδια autocad κ πολυ χαρτουρα κλπ, πραγματικα κ αυτο που εγραψες ειναι πλεονασμος ως προς τις δυνατοτητες.

Απλα η κοπελα θελει να κανει φωτορεαλισμο, οποτε κατι σε νορμαλ desktop κ με οριζοντα 10 χρονια ειναι προτιμοτερο.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος GFFermari έγραψε:

Δεν ειναι ασχημα τα shuttle. Ειδικα σημερα που πολλοι μηχ. κανουν απλα σχεδια autocad κ πολυ χαρτουρα κλπ, πραγματικα κ αυτο που εγραψες ειναι πλεονασμος ως προς τις δυνατοτητες.

 

Και εγώ μηχανολόγος μηχανικός είμαι, με Shuttle αισίως 5 χρόνια. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έφτιαξα την παρακάτω σύνθεση από MSystems (link εδώ) και περιμένω σχόλια σας!

msystems_1.thumb.png.7d7fa7efa85420dc7f4909f67b4efcf9.png

 

Σχόλια:

  1. Έβαλα 32GB RAM αλλά μόλις 2666Mhz θα έχει τόση διαφορά στα 3000 ή 3200 ή 3600 ώστε να έχει νόημα να το κοιτάξω; Θεωρώ ότι το μηχάνημα δεν πρόκειται να αναβαθμιστεί στο μέλλον, ό,τι αγοραστεί τώρα είναι. Το χειρότερο σενάριο είναι αν κάποια στιγμή θελήσει GPU rendering να επενδύσει σε κάποια κάρτα γραφικών. Αν έχει αξιόλογη διαφορά η ταχύτητα, να κοιτάξω ποιες είναι συμβατές της μητρικής που να τις διαθέτει και το κατάστημα.
  2. Κάρτες γραφικών δυστυχώς το συγκεκριμένο κατάστημα δεν έχει κάτι στη low end γκάμα πέρα του βασικού.
  3. Νιώθω ότι η μητρικές με socket B550 είναι overkill, σας άκουσα όμως και έβαλα μία με WiFi6.
  4. Τροφοδοτικό έβαλα το 650άρι μιας και το αντίστοιχο RMx750 είχε εξαντληθεί στο συγκεκριμένο κατάστημα (παρόλα αυτά "νιώθω" :p ότι και με αυτό θα είμαστε άνετοι)
  5. Ναι έβαλα και DVD-RW γιατί οι μηχανικοί ακόμα τα χρησιμοποιούν :D
  6. Θέλει και επίσημα Windows

 

Θα κοιτάξω τώρα και κάποια σύνθεση από το ΠΛΑΙΣΙΟ που φαίνεται να έχει μεγαλύτερη γκάμα στις κάρτες γραφικών. Άκυρο το ΠΛΑΙΣΙΟ έχει άλλες ελλείψεις. Υπάρχει άλλο κατάστημα να κοιτάξω;

Έγινε επεξεργασία από tragikos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.