Jump to content



Μικρή αντλία για μεταφορά νερού με αυτοκίνητο


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Εδω που μένω το νερό απο τη βρύση δεν πίνεται. Οπότε έχω αγοράσει μια πλαστική δεξαμενή 200 λίτρων που τη βάζω στο πορτμπαγκάζ και τη γεμίζω νερό απο άλλο σημείο που το νερό πίνεται.

Στο σπίτι εχω δυο ανοξείδωτες δεξαμενές (100+100 λίτρα). Ο στόχος είναι να μεταφέρω το νερό απο το αμάξι στις δεξαμενές στο σπίτι. 

Το σπίτι είναι ισόγειο, οι ανοξείδωτες είναι σχεδόν στο ίδιο ύψος με το αμάξι. Η απόσταση απο τη μια δεξαμενή στην άλλη είναι περίπου 7 μέτρα.

Τι αντλία θα προτείνατε; Είναι κάποιες που δουλεύουν και χωρίς να έχουν νερό μέσα τους;

Link to comment
Share on other sites

200 κιλά στο πορτμπαγκάζ δεν ενδείκνυται σε καμία περίπτωση. Το πρόβλημα είναι πως να την αδειάζεις μόνο; Εκεί μπορείς να πάρεις μια 220volt αντλία αφού παίρνεις ρευμα απ το σπίτι. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Lakisss said:

200 κιλά στο πορτμπαγκάζ δεν ενδείκνυται σε καμία περίπτωση. Το πρόβλημα είναι πως να την αδειάζεις μόνο; Εκεί μπορείς να πάρεις μια 220volt αντλία αφού παίρνεις ρευμα απ το σπίτι. 

Το βάρος είναι ενα θέμα. Μπορεί να τη γεμίζω με 100 κιλά και να πηγαίνω δυο φορές. Όντως 220 volt αντλία θέλω. Απλώς έψαχνα μήπως υπάρχει κάποιος ειδικός τύπος αντλίας για τέτοια δουλειά. Λογικά όλες κάνουν;

59 minutes ago, slalom said:

Αν υπαρχει υψομετρικη διαφορα, και με αναρροφηση κανεις δουλεια

Δυστυχώς το αυτοκίνητο είναι πιο χαμηλά απο τις δεξαμενές, οπότε δεν γίνεται

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, minast said:

Δεν είναι αυτό που ρώτησες, αλλά κοίταξες καθόλου για τοποθέτηση φίλτρου;

Είτε απλά σε μία βρύση για πόσιμο, είτε στην κεντρική παροχή για όλες τις χρήσεις.

Έχω πάρει ενα τέτοιο κουτί: 

whole-house-water-filter-primato-cel-5-1
WWW.FILTRA.NEROU.GR

Εγκαθίσταται στην κεντρική παροχή του σπιτιού. Διατομή εισόδου/εξόδου νερού: 1/2 ίντσα. Με...

και μέσα βάζω ενα φίλτρο ενεργού άνθρακα. Το συνδέω στη βρύση με λάστιχο πόσιμου νερού και έτσι γεμίζω τη δεξαμενή στο αμάξι. Το φίλτρο κάνει δουλειά, αφου το νερό προέρχεται απο πηγή και έχει λίγο χώμα. Το νερό στη δεξαμενή είναι πεντακάθαρο χωρίς καθόλου κατακάθια.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχε υπόψη οτι οι περισσότερες αντλίες εξαιτίας του τρόπου κατασκευής τους δεν κάνουν για πόσιμο νερό.

Ψάξε για αντλία που είναι food safe.

Υπάρχουν στα σκάφη αλλά συνήθως είναι 12 η 24 volt και χαμηλής παροχής πχ 10-14 lt/min.

 

Έγινε επεξεργασία από Siera
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Siera said:

Έχε υπόψη οτι οι περισσότερες αντλίες εξαιτίας του τρόπου κατασκευής τους δεν κάνουν για πόσιμο νερό.

Ψάξε για αντλία που είναι food safe.

Υπάρχουν στα σκάφη αλλά συνήθως είναι 12 η 24 volt και χαμηλής παροχής πχ 10-14 lt/min.

 

Δεν το ήξερα αυτό φίλε μου. Όντως βρήκα μικρές αντλίες που γραφουν για πόσιμο νερό. Απορώ όμως γιατι οι κλασικές αντλίες να μην κάνουν για πόσιμο…

Link to comment
Share on other sites

αν στο σπιτι μπει φιλτρο αντιστροφης οσμωσης;  πχ 

DSC_7837.jpg
SHOP.WATERFRESH.GR

Το νερό δεν είναι ίδιο σε κάθε οικιακή βρύση της Ελλάδας. Κατά συνέπεια, δεν υπάρχει ένα φίλτρο που να καλύπτει με οικονομικά αποδοτικό τρόπο όλες τις διαφορετικές ανάγκες των σπιτιών...

 

 

Έγινε επεξεργασία από vellamos
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, vellamos said:

αν στο σπιτι μπει φιλτρο αντιστροφης οσμωσης;  πχ 

DSC_7837.jpg
SHOP.WATERFRESH.GR

Το νερό δεν είναι ίδιο σε κάθε οικιακή βρύση της Ελλάδας. Κατά συνέπεια, δεν υπάρχει ένα φίλτρο που να καλύπτει με οικονομικά αποδοτικό τρόπο όλες τις διαφορετικές ανάγκες των σπιτιών...

 

 

Είναι νερό απο γεωτρήσεις, δεν μπαίνω στη διαδικασία να το πιω όσο φιλτράρισμα και να γίνει…

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος kavouras5 έγραψε:

Είναι νερό απο γεωτρήσεις, δεν μπαίνω στη διαδικασία να το πιω όσο φιλτράρισμα και να γίνει…

ειμαστε στην ιδια περιπτωση, εχω μια δεξαμενη 1 τονου πλαστικη συνδεμενη στην γεωρτηση, κανω χλωριωση και με φιλτρο αντιστροφης οσμωσης το νερο γινεται καλυτερο και απο εμφυαλωμενο. αν εχω κρατησει τις αναλυσεις θα τις ανεβασω να τις δεις. θα γλυτωσεις απο πολυ ταλεπωρια και μακροπροθεσμα και κοστος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, vellamos said:

ειμαστε στην ιδια περιπτωση, εχω μια δεξαμενη 1 τονου πλαστικη συνδεμενη στην γεωρτηση, κανω χλωριωση και με φιλτρο αντιστροφης οσμωσης το νερο γινεται καλυτερο και απο εμφυαλωμενο. αν εχω κρατησει τις αναλυσεις θα τις ανεβασω να τις δεις. θα γλυτωσεις απο πολυ ταλεπωρια και μακροπροθεσμα και κοστος

Το κακό είναι οτι δεν είναι μια γεώτρηση για να γνωρίζω τι γίνεται. Έχει ο δήμος πολλές γεωτρήσεις και δίνουν απο όπου έχει νερό. Οπότε το νερό αλλάζει συνέχεια. Πχ το καλοκαίρι το μηχάνημα που μετράω άλατα τερματίζει, το νερό βγαίνει χειρότερο απο το θαλασσινό σε άλατα (προφανώς έχει στερέψει το νερό και τραβάει η γεώτρηση θάλασσα).

Επίσης επειδή ο υδροφόρος δυστυχώς μολύνεται απο απορροφητικούς βόθρους, έχω βρει πολλές φορές κολοβακτηρίδιο στο νερό της βρύσης (προφανώς δε γίνεται καθόλου χλωρίωση).

Απεναντίας στα 10 λεπτά έχουμε φυσική πηγή στα 1.000 υψόμετρο, που απο εκεί και πάνω δεν υπάρχει τίποτα, μόνο δάσος. Τέλεια σύσταση, ποτέ δε βρήκα μικρόβια.

 

Γιαυτό και δεν το συζητάω για να επεξεργαστώ το νερό του δήμου…

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, kavouras5 said:

Το κακό είναι οτι δεν είναι μια γεώτρηση για να γνωρίζω τι γίνεται.[...]

Απεναντίας στα 10 λεπτά έχουμε φυσική πηγή στα 1.000 υψόμετρο, που απο εκεί και πάνω δεν υπάρχει τίποτα, μόνο δάσος. Τέλεια σύσταση, ποτέ δε βρήκα μικρόβια.

 

Γιαυτό και δεν το συζητάω για να επεξεργαστώ το νερό του δήμου…

 

Και πολύ καλά κάνεις!

 

@vellamos

Τι ανάλυση έχεις κάνει και που?

Το πρόβλημα είναι:

1. στερεοί ρύποι (σωματίδια κλπ.)

2. χημικοί ρύποι (ανόργανοι - π.χ. βαρέα μέταλλα ή οργανικοί, π.χ. φυτοφάρμακα)

3. βιολογικοί ρύποι (βακτηρίδια κλπ.)

4. σύσταση του τελικού προϊόντος

 

Ενδεικτικά η ανάλυση για φυτοφάρμακα και μόνο μπορεί να στοιχίζει ~500 ευρώ. Οπότε έχει μεγάλη σημασία και το εργαστήριο και το "πακέτο". 

 

Η αντίστροφη όσμωση όντως φιλτράρει, το θέμα είναι σε τι αποτελεσματικότητα και για πόσο καιρό, κάθε πόσο καιρό χρειάζονται αλλαγή τα φίλτρα, κάθε πόσο χρειάζεται αλλαγή το φίλτρο για εφαλάτωση και πόσο τελικά θα σου στοιχίσει το νερό :)

 

Προσωπικά θα παιρνα εμφιαλωμένο για πόσιμο και αντίστροφη όσμωση για να κάνω μπάνιο. Έχεις μια μικρή μετανάστευση μικροπλαστικών και μια μικρή τοξική μετανάστευση από την κόλα των πλαστικών, αλλά τουλάχιστον έχει προηγηθεί έλεγχος του προς εμφιάλωση νερού από κάποιους που ξέρουν τι κάνουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.