Jump to content



Αλλαγή σε "ποδαράκια" καρέκλας


Recommended Posts

Καλησπερα !
 
 Θελω βοηθεια, στο που να απευθυνθω για ενα ιδιαιτερο mod...
 
 Εχω την Cougar Ranger για το Playroom μου. Εξαιρετικη, υπερ-ανετη ΑΛΛΑ με ενα ομως μεγαλο μειονεκτημα...
Δεν κουνιεται ευκολα λογω βαρους (32 kg....)
 
 Τα ξυλιδα ποδαρακια της ειναι βιδωτα στο κατω μερος και σκεφτομαι αν μπορω να τα δωσω καπου, να μου φτιαξουν -κατι-
που θα μπαινει απο κατι, αλλα θα :
- ειναι ΜΕ ποδαρακια δυνατα να αντεξουν τα κιλα της καρεκλας και οποιον κατσει εκει (ας πουμε 120/130, αν 
και αντεχει μεχρι 160 βαση οδηγιων).
- Δεν θα αλλαξει το συνολικο υψος της καρεκλας, ωστε να μπαινει κατω απο το γραφειο μου
 
 Οποτε θελω αν καποιος εχει καποιο μαγαζι/τεχνιτη που να μπορει να παρει τα ποδαρακια και να μου προτεινει τι μπορω να κανω. (η τελευταια  φωτο δεν ειναι δικια μου...)
 
 
product-section-06-2.jpgCougarChair-1134bg1.png
Link to comment
Share on other sites

Όπως και να το δεις αν βάλεις ροδάκια σε αυτή την πολυθρόνα εμφανισιακά την καταστρέφεις. Τα μόνα που δεν αλλοιώνουν το ύψος είναι τα πλαϊνά που βάζουν στους πάγκους. Αν βρεις ξυλουργό να στα καλύψει με ξύλινα καπάκια, κάπως θα γίνει υποφερτό

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έχεις σκεφτεί?

αυτοκόλλητοι-ολισθητήρες-φ5cm-4τμχ-fix-o
WWW.EKOUZINA.GR

Αυτοκόλλητοι ολισθητήρες σε γκρι χρώμα της εταιρείας Fix-o-moll. Είναι ιδανικοί για την εύκολη και ανεμπόδιστη μετακίνηση βαρέων επίπλων σε δάπεδα.

 

Ashampoo_Snap_Δευτέρα, 8 Νοεμβρίου 2021_23h07m31s_002_.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@Seafalco

 

Δεν γνώριζα καν την ύπαρξη τους. Θα τα παραγγείλω αμεσα για δοκιμή. 

 

@Lakisss Δυστυχώς το γραφείο είναι σε τοίχο, οπότε δεν μπορώ να το κουνήσω.

 

@ΓιαγκΤΤο αισθητικο δεν με ενοχλεί. 

Link to comment
Share on other sites

IMG_5925.thumb.JPG.eaa440e6cfe71dab0826f9dc9dd218f3.JPGΚατ αρχην που θα μετακινητε, σε χαλι σε πατωμα σε πλακακι????????????

Τους ολισθητηρες του συνονοματου ,αποπανω τους εχω, κανουν δουλιτσα κ τους ειχα παρει απο ΠΡΑΚΤΙΚΕΡ...φτηνοι ,δε χανεις τιποτα μια δοκιμη...

Ροδακια τωρα....χωνευτα η κρυφα , η μπιλιας κοιτα...[δεν ξερω να σου βαλω λινκ, κ ο γιος κοιμαται!:)]

Θα μπουν στα 2 ποδια , η μπροστα ,[ευκολακι] αλλα πρεπει να σηκωνεις απο πισω για να μετακινηθει , [ποιο πολυ βαρος πισω ,υποθετω] η στα πισω ποδια [θελει μαστορεματακι]  κ σηκωνεις λιγο απο μπροστα...

Για να μπουν στα μπροστα ποδια τα μπιλιας η τα χωνευτα ροδακια ,απ οτι ειδα στο σχεδιο , απλα ξεβιδωνεις το κατω -κατω κοματι του ποδιου κ βαζεις αυτα , οποτε εισαι μια η αλλη στο υψος του ποδιου...

Το ιδανικο θαταν να υπηρχαν εσωτερικα ποδια με ροδα κ ελατηριο που στην αδεια καρεκλα [π,χ 40 κιλα ] να σηκωναν μισο η ενα ποντο για να τη μεταφερεις κ οταν καθοσουν ,να εξαφανιζονται...

Φαντασου ενα συρτη....[ΜΛΚ εκανα λογω κουρασης, πηγε πανω] για να καταλαβεις χοντρικα την αρχη λειτουργειας τους...

IMG_5923.thumb.JPG.a27fb8badc531dc35a6c287273498e82.JPG

Κ δες αυτο το προχειρο σχεδιο... να βιδωνει στη μεσα μερια του ποδιου,θεωρητικα  αορατο...

Δεν ξερω αν υπαρχει κατι τετοιο , αν δεν , ενα τιμητικο διπλωματακι ευρεσιτεχνιας για τη δοξα ρε γαμωτο ,θα το δεχομουν!:p

Τα πλα'ι'να για παγκους που προταθηκαν ποιο πανω ειναι θηρια για μεγαλες κατασκευες ,οποτε ξεχνα τα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nομίζω κάτι θα σε ταιριάξει

WWW.PRAKTIKER.GR

Βρείτε εργαλεία, δομικά υλικά, χρώματα, βερνίκια, πατώματα, πλακάκια, πόρτες, παράθυρα, είδη υγιεινής, έπιπλα μπάνιου, ηλεκτρολογικά, και πολλά ακόμα μόνο στο Praktiker

 

WWW.WORKTOOLS.GR

Ρόδα σφαιρική με βίδα περιστρεφόμενη 50mm 302-2 ιδανική για καρέκλες κομοδίνα με πολύ μεγάλη αντοχή

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η βίδα από τη φωτογραφία του ρεγουλατόρου είναι M6 κατα 99%

Οι ρόδες (οι σοβαρες μιας και θελει να αντεχει κάμποσα κιλά έκαστη) είναι πάνω από Μ8το σπείρωμα δε θα κάνει δουλειά και δε θα το εμπιστευομουν, ειδικά έτσι λοξά που βλέπω τα πίσω πόδια της καρέκλας.

Ψηφίζω τους ολισθητήρες που πρότεινε ο Στελιος. Προσωπικά έχω αυτούς

482x482
WWW.LEROYMERLIN.GR

Ολισθητήρας σε καφέ χρώμα από τεφλόν κατάλληλος για πλακάκι, ξύλο, laminate, παρκέ. Μεγάλη ποικιλία σε αξεσουάρ επίπλων που τοποθετούνται και αφαιρούνται εύκολα, συνδυάζουν εργονομία...

...αλλά στην πιο μεγάλη διάστασή τους και έχω βάλει στο μεγάλο τραπέζι της τραπεζαρίας, στις μεταλλικές καρέκλες, στον καναπε και έσωσα επιτέλους το ξύλινο δάπεδο. Πριν τους ανακαλύψω είχα δοκιμάσει με τσόχες, με λαστιχάκια, με διαολάκια κλπ αλλά ησύχασα. 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.