Jump to content



Hisense QLED vs LG led.... Ποια να επιλεξω?


Recommended Posts

Χαιρετω την παρεα.

 

Εχω καταληξει στις εξης 2 τηλεορασεις βασιζομενος στο budget μου.

 

Η μια ειναι η αυτη: https://www.skroutz.gr/s/31956533/Hisense-Smart-Τηλεόραση-QLED-4K-UHD-55E76GQTUK-HDR-55.html

 

Και η αλλη μοντελο του 2020 αυτη: https://www.skroutz.gr/s/24162893/LG-Smart-Τηλεόραση-LED-4K-UHD-55UN73006-HDR-55.html?fbclid=IwAR1C5ZKQF-SYtHnt4NZCaY7phFo8d0GdSKVjIxMagE69VagGvDp521EhjSg

 

Αναφορικα με την hisense δε μπορω να καταλαβω αν το qled Που αναφερει βασιζεται στην λογικη direct light η edge light. Μπορειτε να με βοηθησετε σε αυτο ;

 

Επισης απο την εμπειρια σας θεωρειτε αξιοπιστες τις hisense και εν τελη ποια απο τις 2 θα μου προτεινατε;

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια ακριβώς Hisense θα στήσω στο καθιστικό μου το αργότερο την κυριακή. Την πρόλαβα σε electronet στα 469. Εάν μπορείς να περιμένεις θα σου πω εντυπώσεις.

 

Πάντως, η μεν Hisense είναι VA, η δε LG είναι IPS.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GriGaS said:

Την ίδια ακριβώς Hisense θα στήσω στο καθιστικό μου το αργότερο την κυριακή. Την πρόλαβα σε electronet στα 469. Εάν μπορείς να περιμένεις θα σου πω εντυπώσεις.

 

Πάντως, η μεν Hisense είναι VA, η δε LG είναι IPS.

Πιστευεις οτι θα εχει θεμα με light bleeding ......η το γεγονος οτι ειναι qled εξαλυφει καπως αυτη τη πιθανοτητα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος narcsoul έγραψε:

Πιστευεις οτι θα εχει θεμα με light bleeding ......η το γεγονος οτι ειναι qled εξαλυφει καπως αυτη τη πιθανοτητα?

Το blooming θα ειναι λιγοτερο, θεωρητικα, γιατι παιζει ρολο και το πως δουλευει το local dimming  Το light bleed ειναι προβλημα του πανελ οχι του τροπου φωτισμου.

Σε αυτες τις τιμες μην περιμενεις πολλα. Θα εχει απλα το θεμα ειναι κατα ποσο το δεχεσαι.

 

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.