Jump to content



Πρόβλημα με αγοραπωλησία


Recommended Posts

On 3/3/2022 at 6:56 ΜΜ, το μέλος rastaman έγραψε:

@Daytime Dreamer

Το "παζάρι" εξαφανίστηκε  πριν από 2 ημέρες . . . 

Αν θέλεις στείλε μου σε pm τι ακριβώς θέλεις να σε βοηθήσω :)

Προτιμώ να γράψω δημόσια τι έχει γίνει γιατί θα με ενδιέφερε να μου πουν και άλλοι την γνώμη τους.

 

Αγόρασα μεταχειρισμένα AirPods από τον @pas2007 . To link του thread είναι αυτό εδώ αλλά πλέον δεν μπορώ να το δω: https://www.thelab.gr/forums/topic/187564-apple-airpods-2nd-gen-με-λίγη-χρήση-σε-άριστη-κατάσταση/

Όταν τα έλαβα είχε θέμα το δεξί airpod. Κάνω copy-paste το ΠΜ που έστειλα στον κύριο και δεν μου απάντησε ποτέ:

"Λοιπόν τα παρέλαβα τα ακουστικά, έκανα reset τα airpods, τα φόρτισα και το δεξί airpod έχει θέμα. Μέτα από 15-20 λεπτά από πλήρη φόρτιση χάνει εντελώς την σύνδεση. Και για να ξανασυνδεθεί πρέπει να τα βάλεις και τα 2 στην θήκη, να ξανακάνουν connect και μετά αποσυνδέεται πάλι το δεξί σχεδόν άμεσα, μετά από 1-2 λεπτά την δεύτερη φορά.

Τα δοκίμασα σε iPhone 8 με iOS 14, iPhone 11 με iOS 15, iPhone 13 Pro με iOS 15 και σε iPad. Παντού τα ίδια. Επανεκίννησα συσκευές, τα έκανα reset τα airpods πολλάκις, τίποτα. Πάντα τα ίδια."

Τον κυνηγάω 10 μέρες στο κινητό του, έχω στείλει SMS να με πάρει πίσω, μηνύματα εδώ, τίποτα. Ο τύπος εντωμεταξύ συνεχίζει να πουλάει κανονικά και στις καινούργιες αγγελίες. Του έστειλα πίσω τα AirPods και του ζήτησα να μου γυρίσει τα 50 ευρώ. Αν δεν επικοινωνήσει μαζί μου έχασα 50 ευρώ. Όφειλα να ενημερώσω όμως.

Και για να προλάβω ορισμένους είμαι αρκετά έμπειρος με iPhone, AirPods και γενικότερα Apple συσκευές. Πραγματικά για 3-4 μέρες δοκίμασα ότι υπάρχει για να βεβαιωθώ ότι δεν ήταν θέματα συσκευών ή κάτι άλλο.

  • Like 5
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

@Daytime Dreamer

Λουκά αυτό που περιγράφεις δεν είναι ευχάριστο για την κοινότητα μας.

Σε καμία περίπτωση τέτοιου τύπου συμπεριφορές δεν είναι αποδεκτές και δεν επιδοκιμάζονται.

 

Παρόλα αυτά σύμφωνα με τους κανόνες των αγγελιών 

Το TheLab.gr όχι μόνο δεν έχει καμία συμμετοχή στις αγοραπωλησίες των μελών του αλλά απαλλάσσεται από τυχόν διαφωνίες, αντιδικίες, ζημίες και αξιώσεις που μπορούν να λάβουν χώρα μεταξύ των μελών.

 

 

ps Ξεχώρισα και μετέφερα το "πρόβλημα" σε νέο θέμα μέχρι να μπορέσεις να βρεις λύση

και θα παραμείνει ανοιχτό όσο η συζήτηση παραμένει στα πλαίσια του διαλόγου.

Αν υπάρχει τρόπος που μπορούμε να σε βοηθήσουμε από την μεριά μας feel free to ask :)

 

Μέχρι νεωτέρας λοιπόν αφαιρέθηκε από το μέλος η δυνατότητα προσθήκης αγγελιών. . . 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Παρε τον αριθμο που εχεις και πηγαινε στην αστυνομια.

Δειξε και τις αλλες αγγελιες και πες για απατη.

 

Τι χρειάζεται; Μόνο τα SMS μυνήματα και να τους δείξω την επικοινωνία;

 

 

1 ώρα πριν, το μέλος rastaman έγραψε:

@Daytime Dreamer

Λουκά αυτό που περιγράφεις δεν είναι ευχάριστο για την κοινότητα μας.

Σε καμία περίπτωση τέτοιου τύπου συμπεριφορές δεν είναι αποδεκτές και δεν επιδοκιμάζονται.

 

Παρόλα αυτά σύμφωνα με τους κανόνες των αγγελιών 

Το TheLab.gr όχι μόνο δεν έχει καμία συμμετοχή στις αγοραπωλησίες των μελών του αλλά απαλλάσσεται από τυχόν διαφωνίες, αντιδικίες, ζημίες και αξιώσεις που μπορούν να λάβουν χώρα μεταξύ των μελών.

 

 

ps Ξεχώρισα και μετέφερα το "πρόβλημα" σε νέο θέμα μέχρι να μπορέσεις να βρεις λύση

και θα παραμείνει ανοιχτό όσο η συζήτηση παραμένει στα πλαίσια του διαλόγου.

Αν υπάρχει τρόπος που μπορούμε να σε βοηθήσουμε από την μεριά μας feel free to ask :)

 

Μέχρι νεωτέρας λοιπόν αφαιρέθηκε από το μέλος η δυνατότητα προσθήκης αγγελιών. . . 

 

 

 

Σε ευχαριστώ my bro! Δεν θα το έκανα θέμα αλλά ο συγκεκριμένος έγινε φαντομάς εφόσον ολοκληρώθηκε η αγοραπωλησία.

 

Θα πάω αύριο αστυνομία να δω τι θα μου πούνε.

Link to comment
Share on other sites

Παρε τις αγγελιες ολες. Θα πας εκει και θα πει το και το.

Θα τις δειξεις και θα πεις οτι ειναι επιτηδειος. Θα τα βρουν αυτοι ολα.

Λογικα θα εχει και αλλους αριθμους.

 

Μην το βλεπεις οτι χανεις μονο 50 ευρω. Ειναι και αλλοι στην μεση.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλως ή κακος καθημερινα στο internet και κυριως στο fb συμβαινουν αρκετες απατες με αγγελιες.

Δεν ξερω αν η καταγγελια ειναι η λυση ή αν στο τμημα θα μπορεσει να δοθει ουσιαστικη λυση :(

Σιγουρα παντως ειναι κατι που δεν πρεπει να συμβαινει στις κλειστες κοινωνιες ενος φορουμ!!

Δεν σας κρυβω οτι και εγω την εχω πατησει με αγγελια στο παρελθον και ειχε πονεσει αρκετα ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο που μου είχε συμβεί εμένα ήταν να παραλάβω ένα μικρό πακέτο και να μου ζητάει η courrier 12 ευρώ μεταφορικά αντί για 5.Τι είχε κάνει ο τύπος.Τους κάλεσε να παραλάβουν το πακέτο απο το σπίτι και έβαλε τη χρέωση στον παραλήπτη εμένα δλδ.Όταν τους είπα να το στείλουν πίσω τελικά πλήρωσα 5 ευρώ.

  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος rastaman έγραψε:

Καλως ή κακος καθημερινα στο internet και κυριως στο fb συμβαινουν αρκετες απατες με αγγελιες.

Δεν ξερω αν η καταγγελια ειναι η λυση ή αν στο τμημα θα μπορεσει να δοθει ουσιαστικη λυση :(

Σιγουρα παντως ειναι κατι που δεν πρεπει να συμβαινει στις κλειστες κοινωνιες ενος φορουμ!!

Δεν σας κρυβω οτι και εγω την εχω πατησει με αγγελια στο παρελθον και ειχε πονεσει αρκετα ...

 

Συμφωνώ. Αλλά εδώ είναι κλειστή κοινωνία ο Λάμπης. Είδα ότι πουλάει αρκετά ο τύπος, το έστειλε με αντικαταβολή, μου έδωσε τα στοιχεία του, λέω θα είναι οκ.

Όταν παρέλαβα και είχα θέμα, μια εβδομάδα προσπαθούσα με κάθε τρόπο να το βρω και να τα βρούμε μεταξύ μας. Λάθη γίνονται, μπορεί να τα είχε ξεχασμένα για 1 χρόνο και στο ντουλάπι και οι μπαταρίες να τα φτύσανε. Αλλά ο τύπος έγινε φαντομάς και συνέχισε να βάζει αγγελίες.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος edward έγραψε:

Ένα άλλο που μου είχε συμβεί εμένα ήταν να παραλάβω ένα μικρό πακέτο και να μου ζητάει η courrier 12 ευρώ μεταφορικά αντί για 5.Τι είχε κάνει ο τύπος.Τους κάλεσε να παραλάβουν το πακέτο απο το σπίτι και έβαλε τη χρέωση στον παραλήπτη εμένα δλδ.Όταν τους είπα να το στείλουν πίσω τελικά πλήρωσα 5 ευρώ.

 

 

Η ιστορία που περιγράφεις είναι από το ίδιο μέλος ??

Είναι κάτι που έχει συμβεί εντός φόρουμ ??

Είναι κάτι που σου έχει συμβεί γενικότερα??

 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, το μέλος rastaman έγραψε:

 

 

Η ιστορία που περιγράφεις είναι από το ίδιο μέλος ??

Είναι κάτι που έχει συμβεί εντός φόρουμ ??

Είναι κάτι που σου έχει συμβεί γενικότερα??

 

Όχι απ'αυτόν το έγραψα γενικά τι μπορεί να συμβεί για να προσέχουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.