Jump to content



Γενικα για NVMe


Recommended Posts

  • 9 months later...

https://www.guru3d.com/news-story/samsung-990-pro-users-report-a-rapidly-declining-lifespan-for-the-ssd.html


 

Παράθεση

 

There are reports of dissatisfaction among some owners of the 2 TB version of Samsung's SSD flagship, the 990 Pro. Users have claimed that the service life of the SSD has fallen below 95 per cent after just a few days of use. Samsung's support team reportedly found no problems after contacting an owner, causing concern among users.

The 990 Pro SSD with a capacity of 2 terabytes is reportedly experiencing issues with its lifespan. For some time, users have been reporting that the SSD is losing service life quickly, even with little use. This is unexpected as Samsung's Pro SSD models are known for their good quality and long service life.

 

 

Παράθεση

The Neowin author contacted Samsung's support and went through the RMA process. Still, Samsung informed him that a decreasing service life of a few percent is normal and sent the same SSD back to the sender formatted and reset to factory settings, as they could not find any errors. 

 

  • Like 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Έχω την τελευταία έκδοση του Samsung Magician, και δεν βλέπω να κάνει κάποια εκτίμηση σε ποσοστό για την κατάσταση υγείας του δίσκου.

Βρίσκω υπερβολικό να στείλεις έναν δίσκο χωρίς πρόβλημα για RMA επειδή ένα τρίτο πρόγραμμα εκτίμησε βάσει κάποιων χαρακτηριστικών (ποιων;) ότι έχασε σημαντικό ποσοστό υγείας.

Συνήθως στους Samsung το χαρακτηριστικό που ρίχνει το ποσοστό είναι το wear-levelling count, αλλά σε κάθε περίπτωση φαίνεται ότι κάτι δεν πάει καλά με τους 990 - είτε είναι μόνο θέμα SMART/reporting είτε κάνουν πραγματικά κάτι λάθος στον ελεγκτή τους...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

https://www.guru3d.com/news-story/samsung-issues-new-firmware-to-prevent-dying-980-pro-ssds.html

 

Παράθεση

If your 980 Pro is still functioning and running the 3B2QGXA7 firmware, you should update it to the latest version (5B2QGXA7) using the Samsung SSD Magician software.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω:

  • 2x 970Evo 1TB
  • 1x 990 Pro 1TB (καινούργιος με 0 Data Integrity Errors, μόλις 15 ώρες λειτουργίας 250GB read/write)

και όλοι είναι μια χαρά (>=99%), πρόσφατα έδωσα έναν 850Evo (sata, 5-6 ετών) και ξέχασα να τσεκάρω, αν και αυτός μια χαρά ήταν τελευταία που είχα δει.

 

Ο ένας 970Evo έχει 29.005 ώρες λειτουργίας, 47,2ΤΒ read 28,3 TB write και πάλι βγάζει 99%

 

Τελευταία φορά που είχα δει σκληρό μου με κάτω από 99% ήταν ένας OCZ 250 GB κάπου το 2015..

 

Τώρα με τους 990Pro, φαίνεται να πάει κάτι στραβά (ευτυχώς όχι ακόμα με τον δικό μου), να δούμε πως θα ανταποκριθεί η Samsung και αν δεν είναι απλά πρόβλημα reporting και οι σκληροί χαλάνε τόσο γρήγορα.. 

970evo_laptop.jpg

970evo_pc.png

990_pro.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για 990 Pro βγήκε καινούργιο firmware

WWW.NEOWIN.NET

The German Samsung community forum admins reports a new firmware that addresses the rapid health degrade on 990 Pro SSDs. Sadly, it comes with some pros and cons that are important to note.

 

Έχουμε εδώ 4-5 συστήματα που έχουν 990 Pro 1TB μέσα, στο χειρότερο είχε φτάσει στο 85%. Κάναμε firmware upgrade πριν μερικές μέρες και παρακολουθούμε τώρα τις εξελίξεις.. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 1/2/2023 at 2:53 ΜΜ, το μέλος GFFermari έγραψε:

Ναι, το πέτυχα τυχαία, ίσως στο YouTube, έλεγξα τον δίκο μου και (κλασσικά) ήταν με το 3B2QGXA7 firmware. Πήρα τρομάρα. ΔΕΝ τρέχουν όλοι Window$ για να μπορούν να ξέρουν αυτομάτως. Δυστυχώς εκκινώντας από το firmware ISO της Samsung δεν εντοπίστηκε ότι υπάρχει nvme που χρειάζεται upgrade, δοκίμασα και με τον 980 Pro πάνω στο Μ.2 slot της μητρικής και με PCIe adapter και δοκίμασα και σε 2 διαφορετικές μητρικές. Ίσως έφταιγε που ήμουν με Ventoy (?). Από Live Linux δεν έγινε τίποτα με το fwupdmgr και δεν γνώριζα για αυτόν τον τρόπο. Τελικά αναγκάστηκα να εγκαταστήσω κάπου προσωρινά Win10, να εγκαταστήσω το Samsung SSD Magician και να κάνω την αναβάθμιση. 😒

Έγινε επεξεργασία από gorg
  • Like 2
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Παιδιά οι ταχύτητες αυτές σας φαίνονται φυσιολογικές για τον nvme της υπογραφής μου? Crucial P1

Έχω μπει σε διαδικασία να ψάχνομαι γιατί από τότε που άλλαξα πλατφόρμα σε AMD από INTEL και win11 από win10 έχω παρατηρήσει σημαντική μείωση της ταχύτητας του. Δυστυχώς, πριν δεν είχα τρέξει κάποιο από τα παρακάτω tests 

Screenshot_1.png

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Παιδιά οι ταχύτητες αυτές σας φαίνονται φυσιολογικές για τον nvme της υπογραφής μου? Crucial P1

Έχω μπει σε διαδικασία να ψάχνομαι γιατί από τότε που άλλαξα πλατφόρμα σε AMD από INTEL και win11 από win10 έχω παρατηρήσει σημαντική μείωση της ταχύτητας του. Δυστυχώς, πριν δεν είχα τρέξει κάποιο από τα παρακάτω tests 

Screenshot_1.png

Crucial P1 NVMe M.2 SSD Product Flyer (EN)

 

image.png.bf31c3ad79a7464ee6865f4f5647a5e6.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
WWW.TECHPOWERUP.COM

A trend we've seen in the 2023 Computex is that SSD manufacturers aren't advertising...

 

Παρε και ΑΙΟ 120 για να κουλαρεις τον nvme….για σας που γελούσατε με το πρώτο ποστ με τη ψύκτρα και φαν…

:hehe:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:
WWW.TECHPOWERUP.COM

A trend we've seen in the 2023 Computex is that SSD manufacturers aren't advertising...

 

Παρε και ΑΙΟ 120 για να κουλαρεις τον nvme….για σας που γελούσατε με το πρώτο ποστ με τη ψύκτρα και φαν…

:hehe:

WWW.SKROUTZ.GR

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 4 weeks later...

αγόρασα την παρακάτω θήκη για nvme -> RAIDSONIC ICY BOX IB-1817M-C31

image.png.66a46969ae23ddc5edcff98f7c1bfc02.png

 

μερικές μετρήσεις με Kingston Fury Renegade 2tb gen4

image.png.dc1932897ed2ecc271bd7c2b03da252e.png

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

συνδεση σε USB 3.2 Gen 2 και μεταφορά αρχείων
(φάκελος με διάφορα αρχεία 10gb)                                                 συμπιεσμένος φάκελος 10gb

image.png.6b9169fde41db6748c126615f3fae81f.png   image.png.8779be5fbe613b2a765ed7de9c903946.png

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

usb type-c

συνδεση σε USB 3.2 Gen 2 και μεταφορά αρχείων
(φάκελος με διάφορα αρχεία 10gb)                                                 συμπιεσμένος φάκελος 10gb

image.png.348e9136af7b3958b12055b034861b76.png    image.png.40883529f70d0834b6e6b623b598e871.png

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 4
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.