Jump to content



Προέκυψε ανάγκη για "gaming" PC του υιού....


Recommended Posts

Λοιπόν θέλουμε να κινηθούμε στο 1000άρικο.

 

1) Gaming laptop 1200€ - 200€ voucher, απορρίφθηκε λόγω χαμηλών επιδόσεων, μικρής οθόνης, ευαισθησίας μετά τη διετία της εγγύησης (μετά είναι τζόγος) και μη δυνατότητα αναβάθμισης.

 

2) Έτοιμο branded gaming PC απορρίφθηκε επίσης. Είναι υπερκοστολογημένα και με υποσυστήματα χαμηλής ποιότητας (για να πετύχουν καλύτερες τιμές). π.χ. μπορεί να έχει οριακό μέτριο τροφοδοτικό και όταν στο μέλλον πας να αλλάξεις gpu, να μην την αντέχει κτλ. Επίσης πολλές φορές έχουν custom υλοποιήσεις μητρικών και μπορεί να είναι ασύμβατες με μελλοντική αναβάθμιση επεξεργαστή κτλ κτλ. Δεν μου αρέσει σαν λύση και με 1200€ παίρνουμε χάλια μηχάνημα ΧΩΡΙΣ ΟΘΟΝΗ.

 

3) Σύνθεση με κομμάτια που έχω "spare" ή που θα πουλούσα + κάποια καινούργια που θα αγοραστούν. Όπου βλέπετε κόστος "0" σημαίνει ότι έχω το κομμάτι.

 

1 cpu AMD RYZEN 3700X + μαμά ψύκτρα 0
2 mobo Asus ROG Strix B550-A Gaming 145
3 ram G.Skill Ripjaws V 16GB F4-3600C16D-16GVKC 88
4 gpu Sapphire Radeon RX 6600 XT 8GB Nitro+ 410
5 psu Corsair RMx RM650x 100
6 ssd Samsung 850 512 GB 0
7 hdd Seagate 1 TB 0
8 tower Cougar MX410 Mesh-G RGB 73
9 monitor MSI Optix G241 IPS 177
10 keyboard Logitech G15 0
10 mouse Logitech G305 0
11      
  ΣΥΝΟΛΟ   993

 

 

Πώς σας φαίνεται η σύνθεση πριν "πατήσω το κουμπί" ????? Κάτι που παρέβλεψα ή κάτι καλύτερο που θα κάνατε εσείς ?

 

Ας ξεκινήσει η μάχη!

 

ΥΓ Ο γιος θα παίζει κατά competitive online games. Fortnite, Warzone, Rocket League, Valorant κτλ.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Η μητρικη μου φαινεται λιγο ακριβη αλλα δεν εχει κ αλλη αξιολογη η Asus κατω απο τα χρηματα αυτα.

Δλδ δεν αξιζει να πας σε TUF κ να κερδισεις 10-15€. Φανταζομαι δε κοιτας αλλες μαρκες.

 

Οι μνημες κ το τροφοδοτικο ειναι οκ. (ενω δε μ'αρεσει η Corsair, εχω τροφοδοτικα απο αυτη 10+ χρονια κ κανενα δεν εκανε κιχ no matter what)

 

Το κουτι δε μ'αρεσει εμφανισιακα αλλα οκ. Μια χαρα ειναι για αυτα που ζηταει.

 

Η καρτα γραφικων δε μ'αρεσει. Ουτε το μοντελο, ουτε η τιμη. Προσωπικα θα πηγαινα σε μτχ, ειδικα τωρα που τα κρυπτο επεσαν κ οι νεες καρτες ειναι προ των πυλων.

Το ebay γεμισε καρτες που τις χαριζουν, νομιζωντας πως η επομενη γενια θα ειναι 600% πιο γρηγορες.

 

+1 για Radeon καρτα που δε θελει cpu να τη σπρωχνει εφοσον μιλαμε για online gaming only.

Προτεινω swap λυση, με τη δικη σου να παει στο γιο κ συ σε καλυτερη, αν ειναι δυνατον βεβαια.

 

Για την οθονη δε ξερω. IPS 144 ειναι. What could possibly go wrong?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Η μητρικη μου φαινεται λιγο ακριβη αλλα δεν εχει κ αλλη αξιολογη η Asus κατω απο τα χρηματα αυτα.

 

Εμπιστεύομαι ROG Strix σειρά λόγω της μακροημέρευσης και τη δικιάς μου. Δεν θέλω να πάω σε ακόμα πιο φτηνή για να γλιτώσω από 20-50€ για να έχει "αέρα" να υποστηρίξει και τον 3D μου, όταν αναβαθμίσω. Αλλά ακόμα και να γλίτωνα 20-50 ευρώ, τι να τα έκανα στο σύστημα? Δεν βελτιώνεις κάτι άλλο ουσιαστικό με αυτά τα χρήματα

 

13 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Οι μνημες κ το τροφοδοτικο ειναι οκ. (ενω δε μ'αρεσει η Corsair, εχω τροφοδοτικα απο αυτη 10+ χρονια κ κανενα δεν εκανε κιχ no matter what)

 

Αν και δεν είχα ποτέ, προτιμώ seasonic, αλλά α) με corsair είμαι και εγώ β) διαθεσιμότητα/τιμές/ποιότητα η corsair είναι στις πρώτες θέσεις τουλάχιστον στην ελληνική αγορά

 

14 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Το κουτι δε μ'αρεσει εμφανισιακα αλλα οκ. Μια χαρα ειναι για αυτα που ζηταει.

 

Δεν έχω ψαχτεί καθόλου με κουτιά. Το είδα στα best seller του skroutz, έχει RGB για τον γιο (εμένα με πιάνει εμετός) και δίνει και 4 ανεμιστήρες ψύξης. Η cougar είναι καλό όνομα στον χώρο.

 

17 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Η καρτα γραφικων δε μ'αρεσει. Ουτε το μοντελο, ουτε η τιμη. Προσωπικα θα πηγαινα σε μτχ, ειδικα τωρα που τα κρυπτο επεσαν κ οι νεες καρτες ειναι προ των πυλων.

Το ebay γεμισε καρτες που τις χαριζουν, νομιζωντας πως η επομενη γενια θα ειναι 600% πιο γρηγορες.

 

Για δείξε μαι καλύτερη που την χαρίζουν αν δεν σου κάνει κόπο. Αν και δεν παίζει να ρισκάρω με μτχ. mining κάρτα μια που το PC δεν θα είναι δικό μου.

 

18 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Προτεινω swap λυση, με τη δικη σου να παει στο γιο κ συ σε καλυτερη, αν ειναι δυνατον βεβαια.

Λόγω διαζυγίου και ποιος πληρώνει τι, οχι δεν παίζει η λύση αυτή. Εξάλλου επειδή τον "κόβω" λίγο στον επεξεργαστή, καλύτερα να έχει πιο δυνατή gpu

 

20 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Για την οθονη δε ξερω. IPS 144 ειναι. What could possibly go wrong?

 

Kai εγώ επίσης δεν είμαι ειδικός. Σε αυτά τα λεφτά  φαντάζομαι ότι όλες πάνω κάτω το ίδιο "μέτριες" θα είναι.

Link to comment
Share on other sites

1)Μονο εαν χωρεσει στο μπατζετ, θα πηγαινα για τριφανη xfx 6600xt (qick 308 η καπως ετσι). Χωρις να σημαινει οτι η nitro+ ειναι κακη. Το ακριβως αντιθετο θα ελεγα. (Την ειχα παραγγειλει πριν την 3060 αλλα εφαγα κανονι απο 2 καταστηματα) Απλα, το ελληνικο καλοκαιρι νομιζω το θελει το τριτο fan. 😛

 

2) οθονη 

 

20211104095123_asus_tuf_gaming_vg249q_mo
WWW.SKROUTZ.GR

Δες τιμή, χαρακτηριστικά & πραγματικές κριτικές χρηστών για το προϊόν Asus TUF Gaming VG249Q IPS...

Ξερεις κατι; Καλη χρυση η msi, αλλα αυτη η βαση ειναι εντελως σπασ@ρχ%#@/. Την εχει φιλος. Βλαστημαει συνεχεια για τη βαση. Η asus ειναι 0.0000005% καλυτερη, αλλα η μαζεμενη βαση ειναι 10000% προτιμοτερη για μαζεμενα γραφεια.

Λεπτομερειες ειχα να πω σε γενικες γραμμες, κατα τ'αλλα "push the button" απο εμενα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα 410 ειναι πολλα για την 6600ΧΤ.

Τα ~500 ειναι παλι πολλα για 6700ΧΤ αλλα πιο αποδεκτα για μενα καθως μιλαμε για σχεδον 2080Ti επιπεδο.

20210409153757_sapphire_radeon_rx_6700_x
WWW.SKROUTZ.GR

Δες τιμή, χαρακτηριστικά & πραγματικές κριτικές χρηστών για το προϊόν Sapphire Radeon RX 6700 XT 12GB GDDR6 Pulse Κάρτα...

 

Θα εκοβα απο οθονη κ τροφοδοτικο ισως για να αποφυγω την 6600.

 

20210412131210_lg_24gn600_b_monitor_23_8
WWW.SKROUTZ.GR

Δες τιμή, χαρακτηριστικά & πραγματικές κριτικές χρηστών για το προϊόν LG 24GN600-B IPS HDR Monitor 23.8" FHD 1920x1080...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ασχολιομουν με κατι περισσοτερο απο 5600G για να παιζει τετοιου ειδους παιχνιδια ..... 

Φαντασου να μην ειχες ηδη το μισο συστημα δηλαδη ... θα εδινες 1.5κ για valorant και fortnite ?

Έγινε επεξεργασία από kpetros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για την LG που προτεινει ο @GFFermari λεω κατηγορηματικα οχι. Οκ, να χωρεσουμε καλυτερη gpu, δε λεω, αλλα οχι και να παρουμε οθονη με βαση που δεν επιτρεπει ρυθμιση κλισης και υψους. Βαζρις την οθονη στο γραφειο και οπως κατσει δλδ; βλεπει δε βλεπει καλα ο μικρος; Σορρυ αλλα οχι. Κλιση, και υψος πρεπει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ να ρυθμιζονται για εμενα. Pivot ας μην υπαρχει, αλλα τα αλλα δυο σιγουρα. Εκτος και αν μπει στη συζητηση βραχιονας.

 

@kpetros Εννοεις ενσωματωμενα γραφικα; Για warzone ουτε καν, και τα αλλα παλι θα σερνονται νομιζω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

35fps στα 720p ειναι 2005! Οχι 2022! Και το game σιγουρα παει καρε καρε. Τωρα αν το βιντεο φτιαχτηκε και φαινεται smooth ειναι αλλο θεμα. Warzone με onboard δεν παιζεται πετραν. Εχουμε καψει τη ζωη μας για να παρουμε εστω αποδεκτες επιδοσεις σε μετρια συστηματα, σ αυτο το σκουπιδι. Και ο 3700Χ για να το παιξει αξιοπρεπως, θελει midrange gpu οχι low end. Η 6500 σαπια ειναι οπως και η 3050. Κακα τα ψεμματα η αναζητηση πρεπει να ξεκινησει απο RTX 3060 και πανω για να πεις οτι θα βγαλεις καποια χρονια. Πριν μερικους μηνες ανατιναχθηκε η 980ti μου και απο την αναζητηση μου συμπερανα οσα γραφω. Στοιχιζουν βεβαια, το ξερω, αλλα η καντο σωστα η καθολου. Δλδ να παρεις καρτα τωρα, και στο WZ2 να σερνεται το συμπαν;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1) Για την οθόνη παίδες, σε αυτά τα λεφτά, υπάρχουν συν και πλην ό,τι και να πάρεις. Η συγκεκριμένη MSI ξέρω ότι έχει θέμα με τη βάση, αλλά η εικόνα της μάλλον είναι η "καλύτερη" της κατηγορίας. Για το θέμα της βάσης, αν δεν παλεύεται καθόλου τελικά, ούτε με πατέντες, θα μπει βραχίονας.

 

2)  @kpetros

 

Εφόσον δίνεται ένα κονδύλι για το "gaming" PC καλό είναι να είναι αξιοπρεπές για τώρα και το προσεχές μέλλον. 5600G για να παίζει warzone δεν θα το έκανα ούτε στον εχθρό μου, όχι στον γιο μου. Επίσης τώρα παίζει online competitive, αύριο μεθαύριο μπορεί να βάλει single player "triple A" τίτλους. Το valorant, ξέρω, μπορείς να ρίξεις settings και να πιάσεις καλά FPS και με 5600G (το έχω δει σε μη gaming laptop να τρέχει ικανοποιητικά), τίτλοι όμως όπως το Warzone (και προσεχώς το Warzone 2) ούτε μία στο εκατομμύριο δεν παίζονται αξιοπρεπώς χωρίς discrete GPU.

 

Όσο για την 6500XT η κάρτα αυτή είναι ο ορισμός της ΑΠΑΤΗΣ. Έχει επιδόσεις ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ από την 5600ΧΤ μου, κάρτα ΔΙΕΤΙΑΣ. Τα ίδια σκατά και η 3050.

 

Η 6600ΧΤ για τα λεφτά που ζητάει (τη σήμερον ημέρα) είναι OK, ΕΦΟΣΟΝ χρειάζεσαι οπωσδήποτε GPU. Ακόμα και στο MSRP τους, οι κάρτες αυτές δείχνουν πόσο ΕΛΕΕΙΝΑ ΞΕΦΤΙΛΙΣΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΑΙΜΟΒΟΡΕΣ είναι η AMD και η Nvidia. Στα 300€ ΤΟ ΠΟΛΥ θα έπρεπε να πωλούνται και τώρα δίνεις 400 και λες και πάλι καλά.

 

Εφόσον όμως ΠΡΕΠΕΙ να αγοραστεί κάρτα, ρουφάμε το αβγό μας και προχωράμε.

 

 

1 ώρα πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Θα εκοβα απο οθονη κ τροφοδοτικο ισως για να αποφυγω την 6600.

 

Οθόνη πόσο να κόψεις? 144fps 1 ms GtG στα 180€ δεν πάει πιο κάτω. Υπάρχουν και επιλογές VA panel να γλιτώσεις ένα 20ευρώ, αλλά αυτά έχουν μεν καλύτερο μαύρο, αλλά περισσότερο blair και χειρότερα χρώματα. Και τα 20 € να τα βάλω πού ??? για να πάρω κάτι καλύτερο. Σίγουρα όχι για καλύτερη GPU. Οι 6700ΧΤ θέλουν +131 €

 

Από τροφοδοτικό που λες, θέλω gold 650W ασυζητητί. Οπότε άντε να κόψω 15€ να πάρω semimodular.

 

Οπότε max από τροφοδοτικό και οθόνη 15 + 20 = 35€. Δεν μου δίνουν τη δυνατότητα για καλύτερη GPU.

 

YΓ μετά από 30 χρόνια με PC, έχω μάθει καλά ένα πράγμα: OXI εκπτώσεις σε τροφοδοτικό

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Για την LG δε κοιταξα λεπτομερειες. Μονο IPS k 144. Προφανως οι ακριβοτερες θα ειναι καλυτερες απο αυτη, εστω κ σε λεπτομερειες.

 

Για το τροφοδοτικο λεω μονο κ μονο επειδη ο 3700Χ αλλα κ ο 3D αργοτερα δε ζητανε τιποτα.

Κ 500αρι να επαιρνες, ανετος ησουν. Ουτε κ γω θελω να κανω εκπτωσεις στο τροφοδοτικο αλλα οχι να πεταξω λεφτα στην 6600.

 

Ναι τραβηξα λιγο παραπανω το μπατζετ για να ξεφυγω απο την 6600...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To 550άρι τροφοδοτικό σου γλιτώνει 18€ . Και ρισκάρεις να έχεις θέμα με μελλοντικό upgrade GPU

 

0 3700X οντως δεν ζητάει τίποτα. Ο 3D ζητάει παραπάνω πάντως είναι 105W TDP

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

update για την τελική υλοποίηση (ΤΡΕΛΟ ΜΑΘΗΜΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ)

 

    Αρχικός σχεδιασμός Τελική υλοποίηση
1 cpu AMD RYZEN 3700X + μαμά ψύκτρα Αντί για μαμά ψύκτρα αξιοποιήθηκε η arctic freezer 34 που είχα ξεχάσει ότι είχα spare
2 mobo Asus ROG Strix B550-A Gaming NAI
3 ram G.Skill Ripjaws V 16GB F4-3600C16D-16GVKC Τελικά αγοράστηκαν (με καλύτερα timings 16-16-16-16-36) οι F4-3600C16D-16GTZKW
4 gpu Sapphire Radeon RX 6600 XT 8GB Nitro+ Βλακωδώς αγοράστηκε η Sapphire RX 6600XT Pulse με ελαφρώς υποδεέστερα ρολόγια (νόμιζα ότι ίσχυε το αντίθετο)
5 psu Corsair RMx RM650x Τελικά αγοράστηκε το Seasonic Focus GX 650W
6 ssd Samsung 850 512 GB NAI
7 hdd Seagate 1 TB NAI
8 tower Cougar MX410 Mesh-G RGB NAI
9 monitor MSI Optix G241 IPS NAI
10 keyboard Logitech G15 NAI
10 mouse Logitech G305 NAI
11      

 

 

Κατάθεση της εμπειρίας building (χρήσιμα μαθήματα και συμπεράσματα)

 

1) Η οθόνη είναι ΟΘΟΝΑΡΑ για τα λεφτά της και ΚΑΛΥΤΕΡΗ από τη δικιά μου Asus VP249, τόσο ως προς τα μενού (χειριστήριο με joystick αντί για 800 δύσχρηστα κουμπιά της Asus) όσο και ως προς την ποιότητα εικόνας

 

2) @giorgos2187 Η 6600ΧΤ ΣΠΕΡΝΕΙ, ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΛΠΙΣΤΑ!!!!! με τα settings που με 5800X3D + 5600XT πιάνω 90-160 fps με avg περίπου 130-140, ο συνδυασμός 3700Χ (stock) + 6600ΧΤ πιάνει 200άρια.... Τρελάθηκα λέμε, σε κανένα review δεν προέκυπτε τέτοια συμπεριφορά, δεν ξέρω τι να πω.....

 

3) To κουτί Cougar MX410 Mesh-G είναι απίστευτο value for money. Είναι βέβαια compact και χωράει τσίμα τσίμα το παραπάνω build, αλλά τα temps είναι εξαιρετικά (πιάνω 60C στο warzone).  Μοναδικό προβληματάκι ότι ένα από τα "λαμάκια" για cable management εμπόδιζε τη σύνδεση σε ένα από τα 6 SATA της μητρικής. Έχασα δηλαδή το 1 από τα 6 SATA. Προφανώς σε κάποια άλλη μητρική με λίγο πιο κάτω τις θέσεις SATA δεν θα υπήρχε πρόβλημα, αλλά μικρό το κακό. Επίσης τρομερά ήσυχο σε σχέση με το δικό μου build της υπογραφής...

 

4) Όταν δεν μπουτάρει το σύστημα μην είστε μ@λ@κες σαν τον gdp77 και κοιτάτε τα led-άκια της μητρικής να δείτε πού υπάρχει πρόβλημα..... Short story, πρώτο boot, δεν ..... Άναβε το PC δεν έπαιρνα εικόνα. ΠΑΡΑΣΥΡΘΗΚΑ από το γεγονός ότι η gpu δεν στροφάριζε ανεμιστήρες και νόμιζα ότι το πρόβλημα ήταν στην GPU (DOA). Τι την έβγαζα και την ξανακούμπωνα, τι άλλαζα καλώδια PCIe power (αναγκάστηκα να ξηλώσω το τροφοδοτικό για να μπορώ να αλλάξω καλώδια), μόνο mobo δεν έβγαλα έξω από το κουτί για debugging. Τελικά (μετά από 45 λεπτά άκαρπου debugging) πέφτει το μάτι μου στα led-άκια της μητρικής που κολλούσαν στη θέση DRAM και όχι στη θέση GPU.... ΈΛΕΟΣ ΑΠΛΑ ΕΛΕΟΣ. Ελέγχω τα dimms και φαινόντουσαν κουμπωμένα σωστά (το κλιπ είχε κουμπώσει). Και όμως. ..... Τις βγάζω τις ξαναβάζω κουμπώνει το κλιπ, αλλά αποδείχτηκε ότι έπαιρναν και άλλη πίεση για να κάτσουν καλά.... Power on και ΟΛΑ ΚΟΜΠΛΕ....

 

5) Το παραπάνω build με ένα γρήγορο τεστάρισμα πιάνει 350-400 FPS valorant με medium-low settings και όπως έγραψα 200άρια στο warzone με medium settings.... Έχω μείνει εκστατικός.... Αν αντί για 5800Χ3D + liquid freezer που τελικά αγόρασα για το δικό μου PC, έπαιρνα μια 6600ΧΤ (μένοντας με τον 3700X) θα είχα πολύ καλύτερες επιδόσεις. Βέβαια θα χρειαζόμουν CPU για τον υιό κτλ, δηλαδή οικονομικά δεν θα κέρδιζα κάτι, για επιδόσεις μιλάμε. Ούτως ή άλλως για τέλη 2022 αρχές 2023 έχω στο προγραμμα gpu upgrade ανάλογα με τη διακύμανση των τιμών, απλά καταθέτω την εμπειρία μου.

 

Αυτά. Ό,τι θέλετε ρωτάτε.

Link to comment
Share on other sites

 

 

edit: Δεν ισχύουν όσα έγραψα για τη gpu. Τα 200άρια στο warzone ήταν στο "training" που έπαιξε υποχρεωτικά μετά το πρώτο install. Στο rebirth πιάνει περίπου 150-160 avg από όσο είδα. Λέω και εγώ....

 

update εμπειρίας εγκατάστασης λειτουργικού:

 

Ο SSD που έβαλα στο σύστημα είχε εγκατεστημένο dual boot σύστημα, win 10 προ + Mint 20.2. ΈΧω περίπου 1 χρόνο που τον είχα στο ράφι, έχοντας αναβαθμίσει σε nvme. Οπότε όλα τα updates ήταν ενός έτους παλιά.

 

Πριν τον διαγράψω και κάνω καθαρή εγκατάσταση, πειραματικά μπήκα στα εγκατεστημένα λειτουργικά. Και τα 2 μπούταραν κανονικά χωρίς να διαμαρτυρηθούν για κάτι, με την ειδοποιό διαφορά ότι στο Linux Mint είχα ΚΑΙ δίκτυο, ενώ στα Windows όχι....  Το περίεργο με τα windows ήταν ότι με latest ISO που κατέβασα από τη Microsoft εχθές, ακόμα και μετά την εγκατάσταση, το μηχάνημα ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΔΙΚΤΥΟ. Έπρεπε να βάλω ένα στικάκι στο main pc μου, να κατεβάσω lan drivers από την asus και να τους περάσω μετά στα windows για να δουν δίκτυο.... Αυτά για όσους εξακολουθούν και νομίζουν ότι τα windows έχουν καλύτερο hardware support από το Linux...

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Δεν ισχύουν όσα έγραψα για τη gpu. Τα 200άρια στο warzone ήταν στο "training" που έπαιξε υποχρεωτικά μετά το πρώτο install. Στο rebirth πιάνει περίπου 150-160 avg από όσο είδα. Λέω και εγώ....

Α να χαθεις! Μεχρι να διαβασω αυτο εδω ημουν ετοιμος να ξεκουμπωσω την 3060 και να την πεταξω στα σκουπιδια!!!!!!!!!!!!!!! Στον τοπο θα μ αφηνες παρα λιγο.

Η 6600ΧΤ, ειναι παρα πολυ καλη καρτα. ΔΥΣΤΥΧΩΣ εγω οταν την παραγγειλα ,κανα δυο μαγαζια με επαιξαν με χρονους παραδοσης και διαθεσιμοτητες, ημουν χωρις pc και κατεληξα να παραγγειλω οτι βρηκα, σε ο,τι τιμη βρηκα. Anyway, ειπα τον πονο μου. Καρταρα η 6600ΧΤ αλλα ναι, τα 200 παραειναι πολλα για warzone. Τα 150 ομως πρεπει να τα εχει ευκολα στο rebirth τα οποια ειναι παραπανω απο ικανοποιητικα. Καλοριζικα, καλο λιωσιμο για τον μικρο, και στα δικα σου! 😛

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Α να χαθεις! Μεχρι να διαβασω αυτο εδω ημουν ετοιμος να ξεκουμπωσω την 3060 και να την πεταξω στα σκουπιδια!!!!!!!!!!!!!!! Στον τοπο θα μ αφηνες παρα λιγο.

Η 6600ΧΤ, ειναι παρα πολυ καλη καρτα. ΔΥΣΤΥΧΩΣ εγω οταν την παραγγειλα ,κανα δυο μαγαζια με επαιξαν με χρονους παραδοσης και διαθεσιμοτητες, ημουν χωρις pc και κατεληξα να παραγγειλω οτι βρηκα, σε ο,τι τιμη βρηκα. Anyway, ειπα τον πονο μου. Καρταρα η 6600ΧΤ αλλα ναι, τα 200 παραειναι πολλα για warzone. Τα 150 ομως πρεπει να τα εχει ευκολα στο rebirth τα οποια ειναι παραπανω απο ικανοποιητικα. Καλοριζικα, καλο λιωσιμο για τον μικρο, και στα δικα σου! 😛

 

Σε λίγες μέρες παίρνει τον μικρό η μάνα του, το pc θα μείνει σπίτι μου μέχρι Σεπτέμβρη. Οπότε θα έχω χρόνο να την καρφώσω στο δικό μου σύστημα με 5800Χ3D να δούμε τι πιάνει. Πιστεύω έχει να δώσει και άλλο με επεξεργαστή που δεν την κόβει.

 

Το μοναδικό πρόβλημα είναι ότι την 6600ΧΤ η AMD για λόγους κόστους την έχει PCIe 4.0 x8.

Επομένως βάζοντάς την στο δίκο μου σύστημα που είναι PCIe 3.0 θα παίζει πάλι x8 και όχι x16. Αλλά και πάλι πιστεύω θα δώσει πόνο...

 

Θα κάνω την τράμπα για να έχω ένα baseline για την όποια μελλοντική μου αναβάθμιση.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

Εχεις ενεργοποιησει το smart access memory ?  Αν ναι , ειδες καμια αξιολογη διαφορα ?

 

Δεν ασχολήθηκα με τίποτα όλα stock.

 

Πώς ενεργοποιείται αυτό?

 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Δεν ασχολήθηκα με τίποτα όλα stock.

 

Πώς ενεργοποιείται αυτό?

 

 

Μεσα απο bios , 

Τουλαχιστον στην asus μητρικη μου , το ονομαζει resize bar 

Υποτιθετε δινει 5-6% παραπανω performance

 

IMG_20220709_141401.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.