Jump to content



ΚΑΗΚΕ ΤΟ ΣΤΙΚΑΚΙ ΜΟΥ


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους σας...Είμαι άσχετη με το φόρουμ αλλά από ότι βλέπω από τα μηνύματα όλοι σίγουρα γνωρίζετε πολλά παραπάνω από μένα...Μην τα πολυλογω!Κάηκε το usb που είχα και μέσα είχα όλες τις φωτογραφίες και το βίντεο του γάμου μου και δυστυχώς ο φωτογράφος δεν έχει αρχείο κρατήσει!Υπάρχει κάποιος τρόπος να επαναφέρω τα αρχεία!Σας παρακαλώ για την άμεση απάντηση πραγματικά γιατί έχω στεναχωρηθεί πααααρα πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

O @fatalara σωστά σε ρώτησε. Πρέπει να διευκρινίσεις κάτι.

Αν ο υπολογιστής βλέπει ή όχι το στικάκι.

 

ΑΝ το βλέπει αλλά δεν μπορείς να έχεις πρόσβαση στις φωτογραφίες σου ίσως  να μπορέσεις να τις επαναφέρεις και μόνη σου.

Αν δεν αναγνωρίζει το στικάκι ο υπολογιστής, μόνο μια εταιρία ανάκτησης δεδομένων ή κάποιος που κάνει επισκευές σε επίπεδο πλακέτας θα σε βοηθήσει, με το ανάλογο κόστος φυσικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος Dimitra Rabavila έγραψε:

Κάηκε το usb

 

Πρέπει να διευκρινίσεις τι ακριβώς σημαίνει "κάηκε". Ποια η συμπεριφορά όταν το συνδέσεις στον υπολογιστή? Δοκίμασες και με άλλες usb θύρες ?

 

1 ώρα πριν, το μέλος Dimitra Rabavila έγραψε:

είχα και μέσα είχα όλες τις φωτογραφίες και το βίντεο του γάμου μου

 

Καταλαβαίνω τη στενοχώρια σου. Αν είχες όμως παραδοσιακές εκτυπωμένες φωτογραφίες θα έχεις backup τα αρνητικά. Έτσι πρέπει να συμβαίνει και στο ψηφιακό υλικό μας. Τα σημαντικά αρχεία πρέπει να τα έχουμε backup τουλάχιστον σε 3 διαφορετικά σημεία (π.χ. 3 usb). Κανόνας που πρέπει να τηρούμε πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Το βάζω στον υπολογιστή η στην τηλεόραση κι μου βγάζει απλά το παραθυράκι ότι συνδέθηκε το usb αλλά υπήρξε κάποιο σφάλμα...Ενώ μου το ανοίγει στα αρχεία κανονικά φαίνεται άδειο μέσα...Δεν έκανα κάτι όμως εγώ απλά ήταν η δεύτερη φορά που ήθελα να το βάλω να διαλέξω κάποιες φωτογραφίες και δεν δούλεψε...Το ξέρω ότι έπρεπε να περάσω τα αρχεία και στο υπολογιστή κατευθείαν απλά το πήρα πριν μια βδομάδα και με ένα μωρό στο σπίτι δεν βρήκα το χρόνο να το κάνω...Είχε και ένα φωτακι που άναβε και τώρα δεν ανάβει δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό...Απλά ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση να μπορέσουν να ανακτηθούν τα βίντεο και οι φωτογραφίες με κάποιο τρόπο ακόμα και αν είναι καμμένο...Γνωρίζει κάποιος από εσάς να κάνει αυτή τη δουλειά η να με παραπέμψει σε κάποιον που ξέρει και εννοείται με το ανάλογο κόστος 

13 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Πρέπει να διευκρινίσεις τι ακριβώς σημαίνει "κάηκε". Ποια η συμπεριφορά όταν το συνδέσεις στον υπολογιστή? Δοκίμασες και με άλλες usb θύρες ?

 

 

Καταλαβαίνω τη στενοχώρια σου. Αν είχες όμως παραδοσιακές εκτυπωμένες φωτογραφίες θα έχεις backup τα αρνητικά. Έτσι πρέπει να συμβαίνει και στο ψηφιακό υλικό μας. Τα σημαντικά αρχεία πρέπει να τα έχουμε backup τουλάχιστον σε 3 διαφορετικά σημεία (π.χ. 3 usb). Κανόνας που πρέπει να τηρούμε πάντα!

Σε όποια θύρα και να το βάλω είτε υπολογιστή είτε τηλεόρασης δεν δείχνει κάτι...Απλά το αναγνωρίζει αλλά μου λέει σφάλμα 

13 ώρες πριν, το μέλος p55 έγραψε:

O @fatalara σωστά σε ρώτησε. Πρέπει να διευκρινίσεις κάτι.

Αν ο υπολογιστής βλέπει ή όχι το στικάκι.

 

ΑΝ το βλέπει αλλά δεν μπορείς να έχεις πρόσβαση στις φωτογραφίες σου ίσως  να μπορέσεις να τις επαναφέρεις και μόνη σου.

Αν δεν αναγνωρίζει το στικάκι ο υπολογιστής, μόνο μια εταιρία ανάκτησης δεδομένων ή κάποιος που κάνει επισκευές σε επίπεδο πλακέτας θα σε βοηθήσει, με το ανάλογο κόστος φυσικά.

Ποιος είναι ο τρόπος να προσπαθήσω μήπως υπάρχει περίπτωση να προσπαθήσω να τις ανακτήσω και μόνη Μου?

Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν, το μέλος Dimitra Rabavila έγραψε:

υπάρχει περίπτωση να προσπαθήσω να τις ανακτήσω και μόνη Μου

 

Για αρχή κατέβασε το Recuva (τη Free Version) και εγκατέστησε το.

 

Θα το βάλεις να ψάξει για διαγραμμένα αρχεία στο στικάκι σου .

 

Δες και ένα βιντεάκι που θα σε βοηθήσει.

 

Κάνε αυτά και πες μας τι έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Οι παραπάνω οδηγίες είναι σωστές, αλλά δεδομένης της συναισθηματικής αξίας των δεδομένων, θα πρότεινα να μην κάνεις η ίδια δοκιμές και να απευθυνθείς εξαρχής σε κάποια αξιόπιστη εταιρεία ανάκτησης δεδομένων.

Εάν το στικάκι έχει πρόβλημα υλικού, είναι πιθανό να επιδεινώνεται η κατάστασή του με τη συνεχιζόμενη χρήσή του.

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον τα δεδομενα ειναι ιδιαιτερης αξιας, δεν κανεις ΚΑΜΙΑ δοκιμη. Πας σε εξειδικευμενο εργαστηριο οπου θα σου πουν τι μπορει να ανακτηθει.

 

Φυσικα με το αναλογο αντιτιμο !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.