Jump to content



Αγορά 2ης οθόνης χια χρήση σε dual monitor setup & ταινίες


Recommended Posts

Λοιπόν χρησιμοποιώ ήδη 2 monitor σε dual monitor setup, αλλά μας προέκυψε vodafone tv & disney+

 

Εξηγούμαι:

 

Το βασικό μου monitor είναι ένα ASUS VP249QGR (144Hz / IPS / 1080p).

Το 2o monitor είναι ένα παλιό DELL U2412m (1920x1200 / IPS / 60Ηz)

 

Πρόσφατα απέκτησα vodafone TV & Disney+ και συνδέθηκε στο 2ο monitor (DELL) μέσω ένος HDMI to VGA+AUDIO μετατροπέα. O μετατροπέας ήταν απαραίτητος για να πάρω έξοδο ήχου, μια που το vodafone TV box ΔΕΝ δίνει έξοδο ήχου, μόνο HDMI (με τη λογική ότι θα το συνδέσεις σε τηλεόραση).

 

Θα ήμουν ικανοποιημένος από το setup αυτό, αλλά το πρόβλημα είναι ότι η οθόνη είναι 1920x1200 και όχι 1920x1080, οπότε βλέπω παραμορφωμένη εικόνα (την "τεντώνει" στον κάθετο άξονα κατά 120 pixels). H Dell δεν έχει κάποια ρύθμιση για να την υποχρεώσεις να δείξει 1920x1080 μαύρες μπάρες κάτω πάνω.

 

Κάποιοι μετατροπείς που κάνουν scaling την εικόνα 1200p --> 1080p κοστίζουν 300-400€ οπότε δεν το συζητάμε.

 

Σκέφτομαι λοιπόν να αγοράσω ένα 2ο monitor για αντικατάσταση της DELL. Χαρακτηριστικά που θα ήθελα είναι

 

1) 24" / 1080p

2) Να έχει έξοδο ήχου για να μην χρειάζεται να χρησιμοποιώ μετατροπέα για ήχο

3) Να έχει είσοδο display port για να συνδέεται με τον υπολογιστή και HDMI για να τη συνδέσω με το tv box

4) To stand είναι αδιάφορο, αρκεί να έχει vesa mount (έχω spare βραχίονα)

5) Επειδή τα 144Hz δεν απέχουν και πολύ από τα "απλά" ας είναι και 144Hz για να έχω τη δυνατότητα τράμπας αν κάποια στιγμή τα παίξει η Asus. Αν είναι και καλύτερη από την Asus, θα μπορούσε να γίνει αυτή η οθόνη main

 

Πέρα από τα παραπάνω, το μεγάλο ερώτημα είναι να πάω σε VA (καλύτερο μαύρο και contrast) ή IPS (καλύτερα χρώματα)? Εφόσον πιο πολύ θα χρησιμοποιηθεί για ταινίες, είναι  πιο λογικό να κοιτάξω VA ?

 

Με βάση τα παραπάνω, αν έχετε προτάσεις και σε συγκεκριμένο monitor, ευπρόσδεκτες. Θέλω να κινηθώ στην κατηγορία 150-200€

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

απο εμενα μονο IPS

 

 

https://www.msi.com/Monitor/Optix-G241/Specification

 

αν δεις στα χαρακτηριστικά της στο site της msi λεει για έξοδο ήχου 1x Earphone out. Φαντάζομαι εχει το κλασικο 3,5mm stereo jack

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

40 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

απο εμενα μονο IPS

 

 

https://www.msi.com/Monitor/Optix-G241/Specification

 

αν δεις στα χαρακτηριστικά της στο site της msi λεει για έξοδο ήχου 1x Earphone out. Φαντάζομαι εχει το κλασικο 3,5mm stereo jack

 

Αυτήν ακριβώς πήρα για το gaming PC του γιου μου. Είναι οθοναρα και αν πάω σε IPS σε αυτή θα καταλήξω κατά 90%. Αυτό που με προβληματίζει είναι μήπως οι VA κάνουν διάφορα στη θέαση ταινιών/σειρών HD

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Αυτήν ακριβώς πήρα για το gaming PC του γιου μου. Είναι οθοναρα και αν πάω σε IPS σε αυτή θα καταλήξω κατά 90%. Αυτό που με προβληματίζει είναι μήπως οι VA κάνουν διάφορα στη θέαση ταινιών/σειρών HD

 

Καλά όχι ότι ένα shitty VA θα είναι καλύτερο από ένα καλό IPS.

 

Και αυτό που κάνει την ουσιαστική διαφορά imo είναι το local dimming. 

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Καλά όχι ότι ένα shitty VA θα είναι καλύτερο από ένα καλό IPS.

 

Και αυτό που κάνει την ουσιαστική διαφορά imo είναι το local dimming. 

Σε αυτή την κατηγορία τιμής που κοιτάω νομίζω τα VA είναι οριακά φθηνότερα. Δεν ξέρω αν αυτό τα εντάσσει στα "shitty VA". Στα specs πάντως έχουν διαφορά στο contrast μεγάλη... Στην πράξη δεν ξέρω....

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

H Dell δεν έχει κάποια ρύθμιση για να την υποχρεώσεις να δείξει 1920x1080 μαύρες μπάρες κάτω πάνω.

Και αυτο μου φαινεται περιεργο, αλλα και το να μην υπαρχει μια ρυθμιση στην εφαρμογη που χρησιμοποιεις. Εψαξες και μεσα στις ρυθμισεις εικονας του vodafone tv και του disney plus? 

 

1 ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Εφόσον πιο πολύ θα χρησιμοποιηθεί για ταινίες, είναι  πιο λογικό να κοιτάξω VA ?

Εγω, ναι. VA θα κοιτουσα για ταινιες και σειρες. Αλλα πιο πολυ προς το προσωπικο γουστο τεινει αυτη η επιλογη.

 

30 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Και αυτό που κάνει την ουσιαστική διαφορά imo είναι το local dimming. 

Αν δεν καλιμπραριστει, μετρηθει, ρυθμιστε σωστα, υο local dimming καλυτερα να απενεργοποιηθει. Οσο καλο , τοσο κακο μπορει να κανει. Ειδικα οι υποτιτλοι ειναι θεμα πολυ δυσκολο προς επιλυση σε οθονες με local dimming.

 

1 ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

24" / 1080p

 

Για ταινιες και σειρες, γιατι οχι και μεγαλυτερη;

Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Και αυτο μου φαινεται περιεργο, αλλα και το να μην υπαρχει μια ρυθμιση στην εφαρμογη που χρησιμοποιεις. Εψαξες και μεσα στις ρυθμισεις εικονας του vodafone tv και του disney plus? 

 

Ναι. Δεν θα έμπαινα στον κόπο αν υπήρχε τρόπος να ρυθμιστεί. Στο vodafone TV δεν αλλάζει τίποτα σε ό,τι αφορά την ανάλυση ή το ratio, ούτε και στο disnay+.  Ούτε στα μενού της οθόνης (δίνει μόνο 16:10 / 4:3 και ένα κουλό 5:6 κάτι τέτοιο δεν θυμάμαι. Τα έχω δοκιμάσει όλα ούτως ή άλλως και... ΔΕΝ

 

31 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Για ταινιες και σειρες, γιατι οχι και μεγαλυτερη;

 

1) το monitor θα χρησιμοποιηθεί και ως 2ο (ή 1ο αν αποδειχτεί καλύτερο) σε dual monitor setup. Θα είναι λίγο άκυρο το ένα να είναι 24" και δίπλα το άλλο 27". Δεν νομίζω να βολέψει

 

2) οικονομικοί λόγοι. Δεν ήταν προγραμματισμένη αγορά, για μια λεπτομέρεια γίνεται, οπότε θέλω να ξοδέψω όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα.

 

 

 

update

 

Αν πάω σε VA, καλοβλέπω το Odyssey G30A (2021) της Samsung. Φαίνεται οικονομικό και έχει όσα ζητάω (1 HDMI / 1 DP / 1 έξοδο ήχου)

 

Αν πάω σε IPS, ζήλεψα το MSI OPTIX G241 που αναφέρθηκε και πιο πάνω.

 

Αν και υπάρχουν και άλλες επιλογές και από LG / AOC / Samsung

 

Asus δεν ξαναπαίρνω γιατί η ποιότητα εικόνας του δικού μου δεν με ικανοποίησε απόλυτα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ την ίδια Dell για δεύτερη και σκεφτόμουν παρόμοια αλλαγή. Για ρίξε και μια ματιά σε αυτήν. Η βάση λίγο σκυλέ αλλά οι reviewers λένε ότι είναι η ίδια βάση που δίνει σε μοντέλα αξίας 1000 ευρώ.

 

 

 

PER.171278.jpg
WWW.E-SHOP.GR

Gaming Ïèüíç LG 24GN650-B 24 UltraGear Full HD IPS 1ms.Ó÷åäéÜóôçêå ãéá áðßóôåõôç SKU:PER.171278

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος psyber έγραψε:

Έχω και εγώ την ίδια Dell για δεύτερη και σκεφτόμουν παρόμοια αλλαγή. Για ρίξε και μια ματιά σε αυτήν. Η βάση λίγο σκυλέ αλλά οι reviewers λένε ότι είναι η ίδια βάση που δίνει σε μοντέλα αξίας 1000 ευρώ.

 

 

 

PER.171278.jpg
WWW.E-SHOP.GR

Gaming Ïèüíç LG 24GN650-B 24 UltraGear Full HD IPS 1ms.Ó÷åäéÜóôçêå ãéá áðßóôåõôç SKU:PER.171278

 

Φαίνεται να είναι από τα πιο γρήγορα IPS στην κατηγορία με φωτεινότητα 300 nits που του επιτρέπει συμβατότητα με HDR 10, κάτι που σε άλλα monitor κάτω από 200 € δεν συναντάς. Είναι μία από τις κορυφαίες επιλογές. Ωστόσο, επειδή το όντως σούπερ σταντ δεν με ενδιαφέρει (έχω βραχίονα και θα μπει σε βραχίονα μάλλον), αναρωτιέμαι αν αξίζει να πληρώσω τη διαφορά από τη σίγουρα εξαιρετική MSI Optix G241 που φοράει panda panel (από τα κορυφαία στην κατηγορία - το  ίδιο φοράει και η επίσης εξαιρετικής φήμης ΑΟC 24G2A).

Όπως το πάμε το πράγμα πάντως, μάλλον αντί για 2ο monitor πάω για αντικαταστάτη του main μου....

 

ΥΓ το ενοχλητικό στην LG είναι ότι τα ports είναι στην πλάτη της οθόνης και σίγουρα δημιουργούν πρόβλημα αν θες να την "κολλήσεις" στον τοίχο. Στις περισσότερες οθόνες που κοιτάω, τα ports είναι τοποθετημένα με τέτοιο τρόπο ώστε να "κοιτάνε" προς τα κάτω, που είναι και το πιο σωστό...

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο, τα κάθετα βύσματα είναι το πλέον αρνητικό σημείο της LG. Την Msi δεν την είχα καν υπόψιν και φαίνεται αξιόλογη. Για μένα είναι θέμα η βάση γιατί θα χρειαστεί και κάθετη τοποθέτηση κάποιες φορές. Όσο αφορά στην AOC, έχω ακούσει ότι στην ευρώπη δεν δίνει zero pixel εγγύηση, ενώ στην Αμερική δίνει. Προκύπτει βάσιμα η εικασία ότι προωθούν τα καλά πάνελς εκεί και εδώ στέλνουν τη σαβούρα. Η MSI δίνει zero pixel εγγύηση;

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, το μέλος psyber έγραψε:

Έχεις απόλυτο δίκιο, τα κάθετα βύσματα είναι το πλέον αρνητικό σημείο της LG. Την Msi δεν την είχα καν υπόψιν και φαίνεται αξιόλογη. Για μένα είναι θέμα η βάση γιατί θα χρειαστεί και κάθετη τοποθέτηση κάποιες φορές. Όσο αφορά στην AOC, έχω ακούσει ότι στην ευρώπη δεν δίνει zero pixel εγγύηση, ενώ στην Αμερική δίνει. Προκύπτει βάσιμα η εικασία ότι προωθούν τα καλά πάνελς εκεί και εδώ στέλνουν τη σαβούρα. Η MSI δίνει zero pixel εγγύηση;

 

Εντάξει είναι ανησυχητικό αυτό που λες αλλά δεν αποδεικνύει κάτι. π.χ. στην Αμερική είναι πολύ συνηθισμένο να δίνεται ένα έτος εγγύηση σε πλήθος προϊόντων ενώ στην Ευρώπη είναι θεσπισμένη τουλάχιστον η διετία.

 

Όχι η MSI δεν φαίνεται να έχει zero pixel εγγύηση. Να ξέρεις όμως ότι το "καμένο" pixel παίζει να μην το καταλάβεις και ποτέ σου. Το "κολλημένο" pixel είναι το πρόβλημα. Βεβαίως το γεγονός ότι η LG δίνει τέτοια εγγύηση, εμπνέει άλλη εμπιστοσύνη στις οθόνες της.

 

Λεχθέντος τούτου, την τελευταία 10ετία, ό,τι και αν αγόρασα για μένα ή για τους συγγενείς μου, ακόμα και φθηνές οθόνες, δεν είχαν ποτέ κανένα πρόβλημα σε pixel. Το πιο ενοχλητικό που έχω δει ήταν το backlight bleeding στις οθόνες, που και αυτό στην Asus της υπογραφής είναι ανύπαρκτο (εκτός αν ήμουν τυχερός).

 

Όσο για τα βύσματα της LG, πραγματικά απορώ. Είναι εταιρεία με χρόνια εμπειρία στις οθόνες/τηλεοράσεις. Δεν προβληματίστηκε κανείς στη σχεδιαστική ομάδα?

7 ώρες πριν, το μέλος psyber έγραψε:

Την Msi δεν την είχα καν υπόψιν και φαίνεται αξιόλογη.

 

Όπως γράφω και πιο πάνω, την πήρα προ μηνός για το PC του γιου μου. Έχουν δει πολλές οθόνες τα μάτια μου, πίστεψέ με είναι οθονάρα. Το μόνο αρνητικό είναι η "βασική" βάση που έχει που δεν παρέχει τις ρυθμίσεις που θες. Οπότε θα πρέπει να υπολογίζεις κόστος αγοράς 3rd party βάσης ή βραχίονα. Επομένως για την περίπτωσή σου (και με δεδομένες τις καλές κριτικές της οθόνης και τα αναγραφομένα κορυφαία specs) νομίζω ότι πρέπει να προτιμήσεις την LG.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Υπόψιν για το zero pixel της LG, πριν από αρκετά χρόνια είχα αγοράσει μια οθόνη της LG και από την πρώτη στιγμή παρατήρησα ένα κολλημένο pixel (είχε κολλήσει στο πράσινο χρώμα). Μετά από επικοινωνία μαζι τους μου είπαν ότι το zero pixel αφορά καμένα pixel και όχι κολλημένα. Και ότι για να γίνει αλλαγή πάνελ η αντικατάσταση οθόνης πρέπει να έχει πάνω από 5 pixel κολλημένα. Ευτυχώς τότε μου την αντικατέστησε το κατάστημα αγοράς γιατί είχα ξενερώσει τη ζωή μου. Βέβαια αυτό μπορεί να έχει αλλάξει τώρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.