Jump to content



Γενική συζήτηση για κάρτες γραφικών


Recommended Posts

Δεν ήθελα να ανοίξω νέο τοπικ (αλλά άνοιξα), ούτε να γράψω σε θέμα άλλου χρήστη.

Όποτε είναι για προτάσεις/ερωτήσεις αγοράς, ας γράφουμε εδώ.


 

Πριν 2-3 μήνες είχα βάλει την 2080Ti στο eBay. Ήταν πολύ φθηνές οι 3000 κ πολλές, ενώ για την Ti λέω αν φύγει έφυγε - δε τη χαρίζω. Δε μ ενδιέφερε κ πολύ καθώς για 4000 ενδιαφερομουν κ γιαυτο κ θα περίμενα μήνες. 
Η κάρτα παίζει τα πάντα, με εξαίρεση 2-3-4 τίτλους που πρέπει να κανεις εκπτώσεις (σε 3440x1440).

 

Το θέμα είναι ότι το listing το ξέχασα κ η κάρτα πουλήθηκε χθες!

Το ΣΚ πρέπει να πιάσω κατσαβίδι κ λεκάνη δλδ.

 

Στα καλά καθούμενα μένω χωρίς pc το ΣΚ κ αρχίζουν τα ζόρια.

Τι να πάρω τώρα;


3080/3090 μτχ 600-650£ πάνω κάτω

4070Ti new στις 799£

4080 δυστυχώς 1199£ new, ~950-1000 used

7900XT/XTX παίζουν κ μτχ κ new κ βλέπω έπεσαν οι τιμές (αλλά δε ξέρω αν αξίζουν ακόμα κ σε χαμηλότερη τιμή - υπάρχουν θέματα;). 

 

Μέχρι 650-700£ δίνω χωρίς σκέψη ιδιαίτερη. Πάνω από αυτό το ποσό, πρέπει να υπάρχει σοβαρό justification. 
 

 

Link to comment
Share on other sites

πλεον βρισκεις 3080 με 550ε πανω κατω, δεν ξερω σε τι κατασταση αλλα εννοειται δεν θα την παρεις στα τυφλά

αν θελεις οπωσδηποτε καινουρια η 4070ti ειναι μονοδρομος. αν μπορεις να γλυτωσεις και το ΦΠΑ, ειναι μονοδρομοσ x2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γύρω στις 600 λίρες παίζουν οι 3090 FE.

Η 4070Ti έχει 799£ η φθηνότερη (zotac).

Ουσιαστικά είναι 200£ πάνω για το dlss3.

 

Δε μπορώ να αποφασίσω, γι αυτό έγραψα να δω τι θα παίρνατε/προτείνατε εσείς.

Link to comment
Share on other sites

4070ti is your friend. Δώσε κάτι παραπάνω και τέλος. Dlss 3/υποστηρίζει και fsr (αν θυμάμαι καλά), οκ, στη μνήμη μάς τα χαλάει λίγο, αλλά είναι η μόνη επιλογή. 

Άσε που σχεδόν όλες έχουν overkill συστήματα ψύξης, επομένως δεν χρειάζεται να τις βάλεις στο νερό. Οι θερμοκρασίες τους είναι εξαιρετικές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

btw για 7900ΧΤ/ΧΤΧ δεν....?

 

Την είχα και εγώ στο μυαλό αντί της 4080 (την οποία παίρνω δίχως ΦΠΑ και βγάζω και 300 από την 1080Ti - από Gainward Phoenix GS που τελικά ναυάγησε, πάω σε Zotac Trinity OC), αλλά θα δώσεις που θα δώσεις τα παραπανίσια, ξέρω γω ίσως οι NVidia τεχνολογίες να είναι οι μόνες που τα δικαιολογούν (? - τίποτα δε δικαιολογεί τις τιμές αλλά να'χαμε να λέγαμε και να'χαμε να πούμε).

 

Η ανάλυσή σου δεν είναι 4Κ, δεν είναι 2Κ, είναι κάτι σαν 2.5Κ ένα πράμα. Για αυτήν την ανάλυση θα πήγαινα σε 4080 προσωπικά (όπως και κάνω απλά για 1440p@144/165Hz - για οθόνη που 'ρχεται μαζί με την GPU ). Ωστόσο η 7900ΧΤΧ είναι καλύτερη από την 4070Ti σε επιδόσεις (και ειδικά αν είναι 50-100 παραπάνω), αλλά δεν θα'χεις DLSS2/3/FG και μιλάμε για 400W VS 250W. Είναι περίεργη η φάση ρε γμτ.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Την είχα και εγώ στο μυαλό αντί της 4080 (την οποία παίρνω δίχως ΦΠΑ και βγάζω και 300 από την 1080Ti - από Gainward Phoenix GS που τελικά ναυάγησε, πάω σε Zotac Trinity OC), αλλά θα δώσεις που θα δώσεις τα παραπανίσια, ξέρω γω ίσως οι NVidia τεχνολογίες να είναι οι μόνες που τα δικαιολογούν (? - τίποτα δε δικαιολογεί τις τιμές αλλά να'χαμε να λέγαμε και να'χαμε να πούμε).

 

Η ανάλυσή σου δεν είναι 4Κ, δεν είναι 2Κ, είναι κάτι σαν 2.5Κ ένα πράμα. Για αυτήν την ανάλυση θα πήγαινα σε 4080 προσωπικά (όπως και κάνω απλά για 1440p@144/165Hz - για οθόνη που 'ρχεται μαζί με την GPU ). Ωστόσο η 7900ΧΤΧ είναι καλύτερη από την 4070Ti σε επιδόσεις (και ειδικά αν είναι 50-100 παραπάνω), αλλά δεν θα'χεις DLSS2/3/FG και μιλάμε για 400W VS 250W. Είναι περίεργη η φάση ρε γμτ.

 

 

-H 4070Ti ειναι λιγο ακριβη (830 λιρες η φθηνοτερη τωρα), αποδιδει ως 3090/3090Τι (που τη βρισκεις 200+ λιρες παρακατω). Τα 12GB δεν ειναι τοσο προβλημα οσο τo 192bit bandwidth.

Ηδη σε μεγαλες αναλυσεις μενει πισω ειτε απο μνημη ειτε απο bandwidth.

+Ομως καιει οσο η 2080Ti κ υποστηριζει DLSS3.

 

-Η 4080 ηταν η καρτα που ηθελα να παρω.

Αλλα ειναι λιγο αστειο οτι κοστιζει 1200 λιρες κ αποδιδει οσο 2x2080Ti, οταν την τελευταια τη πηρα 600 πριν 2,5+ χρονια.

 

-Η 3090 ειναι αυτη που κοιταω με ολα τα ασχημα της. Καιει τα κερατα της(αν κ παιζω με frame limiter/vsync κ σπανια πιανω peaks), δεν αποδιδει σε χαμηλες αναλυσεις/δεν αποδιδει γενικα σαν παιχνιδοκαρτα-η αρχιτεκτονικη της φαινεται να μην απλωνει ακομα κ οταν εχει χωρο (πχ η 4070Ti ανεβαζει τα AVG fps σημαντικα οταν ο τιτλος δεν ειναι απαιτητικος), δεν υποστηριζει DLSS3.

+Αλλα με 24GB μνημη στα 384bit (ισως μετρησει οταν ερθει το directstorage) και τιμη στα low 600.

 

-Εβαλα στο καδρο την 7900ΧΤΧ αλλα οκ, δε ρισκαρω. Με τον μπεμπη κλπ δεν εχω χρονο για ταρζανιες κλπ. μεχρι κ την custom υδροψυξη σκεφτομαι να δωσω (κ κουτι κλπ).

 

Δε ξερω....

...αλλα ειναι λογικο ολοι να προτεινουν την 4070Ti. Κ γω αυτη θα προτεινα.

Link to comment
Share on other sites

 

Ναι η gigabyte έχει ρίξει το quality δραματικά.

Ειδα το review παραπάνω κ φαίνεται οκ, γιαυτο σκεφτόμουν να το ρίξω σε αυτή.

 

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

 

Ναι η gigabyte έχει ρίξει το quality δραματικά.

Ειδα το review παραπάνω κ φαίνεται οκ, γιαυτο σκεφτόμουν να το ρίξω σε αυτή.

 

 

Τι να πω, εγώ βλέπω τα ίδια σκ@τοfans με τις προηγούμενες γενιές.

Σε mining κρατούσαν 2 μήνες πριν αρχίσουν να κροταλίζουν.

Σε κανονική χρήση με την 1660s που έχω στο personal rig, στο χρόνο+κάτι διάλυσαν μόνο και μόνο απ το σταματα ξεκίνα που κάνει καθε τόσο.

Οι MSI και οι tuf της asus έχουν ανωτερα φαν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.