Jump to content



Γενική συζήτηση για κάρτες γραφικών


Recommended Posts

7 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Μετά ίσως βγει καμία palit σε msrp. Καλύτερα palit από gigabyte?

 

Μια χαρά η Palit. Είχα μια 770 βέβαια, αλλά έχει βελτιωθεί . Απλά λίγο κιτς εμφάνιση :p

 

7 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Η zotac είναι μη διαθέσιμη, η gainward, ASUS κλπ πιο ακριβές.

Η Gainward για μένα μη διαθέσιμη και βρήκα ελαφρώς φτηνότερα Zotac Trinity OC και την περιμένω την επόμενη βδομάδα (καλώς εχόντων των πραγμάτων). Αλλά μιλώ για 4080, ίσως οι 4070Ti να είναι σε έλλειψη. Η ASus καλή χρυσή αλλά το premium στο κεφάλι

 

  

7 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Τι να πω, εγώ βλέπω τα ίδια σκ@τοfans με τις προηγούμενες γενιές.

Σε mining κρατούσαν 2 μήνες πριν αρχίσουν να κροταλίζουν.

Σε κανονική χρήση με την 1660s που έχω στο personal rig, στο χρόνο+κάτι διάλυσαν μόνο και μόνο απ το σταματα ξεκίνα που κάνει καθε τόσο.

Οι MSI και οι tuf της asus έχουν ανωτερα φαν.

Τι να πω ρε μαν. Η AORUS 1080Ti, της οποίας τα Fan τα'χω ανοιχτά πάντα (με ελεγχόμενες στροφές), τίποτα παρόμοιο όλα αυτά τα χρόνια. Και είναι σχεδόν 5 χρόνια. Και είχε και άλλον κάτοχο πιο πριν. Βράχος.

Αλλά οι Eagle είναι οι πιο φτηνιάρικες από άποψη υλικών πάντα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Μια χαρά η Palit. Είχα μια 770 βέβαια, αλλά έχει βελτιωθεί . Απλά λίγο κιτς εμφάνιση :p

 

Η Gainward για μένα μη διαθέσιμη και βρήκα ελαφρώς φτηνότερα Zotac Trinity OC και την περιμένω την επόμενη βδομάδα (καλώς εχόντων των πραγμάτων). Αλλά μιλώ για 4080, ίσως οι 4070Ti να είναι σε έλλειψη. Η ASus καλή χρυσή αλλά το premium στο κεφάλι

 

  

Τι να πω ρε μαν. Η AORUS 1080Ti, της οποίας τα Fan τα'χω ανοιχτά πάντα (με ελεγχόμενες στροφές), τίποτα παρόμοιο όλα αυτά τα χρόνια. Και είναι σχεδόν 5 χρόνια. Και είχε και άλλον κάτοχο πιο πριν. Βράχος.

Αλλά οι Eagle είναι οι πιο φτηνιάρικες από άποψη υλικών πάντα


Oι aorus είναι οι high end και ειναι καλύτερες. Όπως και οι άσπρες που ειναι creators series or something. 
Εγώ όμως για τις eagle λέω και μια ακόμα σειρά που έχει και είναι ακόμα πιο φτηνιάρικες. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Όπως και οι άσπρες που ειναι creators series or something. 

Σειρά vision. Έχω τέτοια 3060, και σκίζει. Δεν ζεσταίνεται, δεν ακούγεται καν. Μόνο σε κάνα καύσωνα το καλοκαίρι, πάει κάνα 65αρι βαθμούς αλλά και πάλι ακούγεται ελάχιστα. Πολύ καλή σειρά τελικά. Και την είχα πάρει εντελώς συμπτωματικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To story εχει οτι κοιτουσα για μτχ 3090, οσο πιο φθηνη γινεται.

Υπαρχουν αρκετες απο miners, δεν εχω θεμα προσωπικα, αλλα ολες ανεξαιρετως στο χαμηλο price range ειχαν θεματα.

Ενα οτι δεν ειχαν κουτια, καλωδια κλπ κ δευτερο οτι ΟΛΕΣ ειχαν σκουρια στο μπρακετ. Προφανως ηταν σε κανενα γκαραζ/υπογειο για καιρο.

 

Δεν ηθελα να παρω τετοια καρτα. Οποτε κοιταξα καλες κ εμφανισημες 3090, ομως οι τιμες αυτων πλησιαζαν τα επιπεδα της 4070Ti.

Για κανενα λογο, δε θα εδινα 700 λιρες για μτχ 3090.

Η 4070Ti ηταν η καρτα που θα ειχα, αν ηταν διαθεσιμο καποιο νορμαλ μοντελο στις 799 λιρες.

Δυστυχως μονο η Gigabyte Eagle ηταν διαθεσιμη κ αυτη τελειωσε μετα απο 1-2 μερες.

 

Πριν τελειωσει το στοκ της 4070Ti, κοιταξα στο ebay κ βρηκα την 4080 στις 999 λιρες, καινουρια.

Αν κ δε μου αρεσε αισθητικα στις φωτογραφιες, απο κοντα ειναι ωραια. Μονο το RGB να ειναι οφ, γιατι διαφορετικα μυριζει πανηγυρι στον καμπο της Ημαθιας.

Αφου την αγορασα κ σταλθηκε (1 day delivery before 1pm), συνειδητοποιησα οτι δε χωρουσε στο P200A!

H καρτα ειναι 3,5 σλοτς κ το phanteks παιρνει 3 κ λιγο ακομα. Συγκεκριμενα για 6 χιλιοστα δε χωραει.

Βεβαια ολο αυτο θεωρητικα καθως σιγουρα η καρτα θα εβρισκε σε ψυγεια, ανεμιστηρες, αντλια, τανκ, καλωδια κλπ....

 

Τη δοκιμασα 10-15 λεπτα στο αδιανοητα απαιτητικο A Plague Tale Requiem κ αλλο τοσο στο καπακι στο Cyberpunk 2077.

Αθορυβη τελειως (Silent profile) με μεγιστη θερμοκρασια 62 και hot spot 76.

 

Ειχα δυο λεπτα arctic fans κατω απο την καρτα αλλα το ενα κανει θορυβο/χτυπαει στο κουτι για καποιο λογο. Κακη κατασκευη του φαν μαλλον.

Οποτε θα τα σουταρω κ θα παρω ακομη ενα Noctua.

Το σεταπ ειναι δυστυχως προσωρινο καθως η αντλια κ το τανκ δεν εχουν θεση μεσα στο κουτι (βλεπετε τα δεματικα που τα κρατανε).

Κ τελος τα 3 ψυγεια που ειχα, θα φυγουν κ θα ερθει ενα 360.

*ακομα δεν εχω αποφασισει αν θα παω σε ΑΙΟ ή αν μεινω στο λουπ*

 

725359533_Photo11-03-2023120343.thumb.jpg.d0f89abbe27096ad52409401ec874b27.jpg

 

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

To story εχει οτι κοιτουσα για μτχ 3090, οσο πιο φθηνη γινεται.

Υπαρχουν αρκετες απο miners, δεν εχω θεμα προσωπικα, αλλα ολες ανεξαιρετως στο χαμηλο price range ειχαν θεματα.

Ενα οτι δεν ειχαν κουτια, καλωδια κλπ κ δευτερο οτι ΟΛΕΣ ειχαν σκουρια στο μπρακετ. Προφανως ηταν σε κανενα γκαραζ/υπογειο για καιρο.

 

Δεν ηθελα να παρω τετοια καρτα. Οποτε κοιταξα καλες κ εμφανισημες 3090, ομως οι τιμες αυτων πλησιαζαν τα επιπεδα της 4070Ti.

Για κανενα λογο, δε θα εδινα 700 λιρες για μτχ 3090.

Η 4070Ti ηταν η καρτα που θα ειχα, αν ηταν διαθεσιμο καποιο νορμαλ μοντελο στις 799 λιρες.

Δυστυχως μονο η Gigabyte Eagle ηταν διαθεσιμη κ αυτη τελειωσε μετα απο 1-2 μερες.

 

Πριν τελειωσει το στοκ της 4070Ti, κοιταξα στο ebay κ βρηκα την 4080 στις 999 λιρες, καινουρια.

Αν κ δε μου αρεσε αισθητικα στις φωτογραφιες, απο κοντα ειναι ωραια. Μονο το RGB να ειναι οφ, γιατι διαφορετικα μυριζει πανηγυρι στον καμπο της Ημαθιας.

Αφου την αγορασα κ σταλθηκε (1 day delivery before 1pm), συνειδητοποιησα οτι δε χωρουσε στο P200A!

H καρτα ειναι 3,5 σλοτς κ το phanteks παιρνει 3 κ λιγο ακομα. Συγκεκριμενα για 6 χιλιοστα δε χωραει.

Βεβαια ολο αυτο θεωρητικα καθως σιγουρα η καρτα θα εβρισκε σε ψυγεια, ανεμιστηρες, αντλια, τανκ, καλωδια κλπ....

 

Τη δοκιμασα 10-15 λεπτα στο αδιανοητα απαιτητικο A Plague Tale Requiem κ αλλο τοσο στο καπακι στο Cyberpunk 2077.

Αθορυβη τελειως (Silent profile) με μεγιστη θερμοκρασια 62 και hot spot 76.

 

Ειχα δυο λεπτα arctic fans κατω απο την καρτα αλλα το ενα κανει θορυβο/χτυπαει στο κουτι για καποιο λογο. Κακη κατασκευη του φαν μαλλον.

Οποτε θα τα σουταρω κ θα παρω ακομη ενα Noctua.

Το σεταπ ειναι δυστυχως προσωρινο καθως η αντλια κ το τανκ δεν εχουν θεση μεσα στο κουτι (βλεπετε τα δεματικα που τα κρατανε).

Κ τελος τα 3 ψυγεια που ειχα, θα φυγουν κ θα ερθει ενα 360.

*ακομα δεν εχω αποφασισει αν θα παω σε ΑΙΟ ή αν μεινω στο λουπ*

 

725359533_Photo11-03-2023120343.thumb.jpg.d0f89abbe27096ad52409401ec874b27.jpg

 

 

Τη gamerock πήρες; Αυτή με τα διαμάντια; Μια χαρά κάρτα είναι, καλορίζικη. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Τη gamerock πήρες; Αυτή με τα διαμάντια; Μια χαρά κάρτα είναι, καλορίζικη. 

 

 

You can't go wrong (except the money) με τις 4080 μου φαίνεται. Όλες είναι γομάρια, όλες έχουν μικροδιαφορές μεταξύ τους. Είχα ένα σκυλί Palit , την 770 Super Jetstream. Ήταν θερμόαιμες οι kepler αλλά αυτή ήταν σκυλί μαύρο. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Τη gamerock πήρες; Αυτή με τα διαμάντια; Μια χαρά κάρτα είναι, καλορίζικη. 

 

 

 

Ηθελα Founders αλλα δεν εδινα 1200+ λιρες.

Οταν ειδα αυτη στα 999, τη χτυπησα αν κ αισθητικα στις φωτο δε μου αρεσε. Απο κοντα ειναι μια χαρα, με κλειστα τα rgb.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

 

Ηθελα Founders αλλα δεν εδινα 1200+ λιρες.

Οταν ειδα αυτη στα 999, τη χτυπησα αν κ αισθητικα στις φωτο δε μου αρεσε. Απο κοντα ειναι μια χαρα, με κλειστα τα rgb.

 

Γιατί όμως είναι πανηγύρι της αγιαμαρινας τα RGB? Φταίει το logo "gamerock" στο πλάι;

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

 

Ειναι ο συνδυασμος RGB k design με διαμαντακια. Μονο το χρυσο μπρακετ κ η Πατουλαινα λειπει.

Static Color και ξεμπερδεύεις ρε συ. Αν δεν την έχεις όρθια δεν υπάρχει λόγος να μην ανάβει, θεωρώ. Λες και θα βλέπεις τα διαμάντια :p 

Εμένα το μόνο RGB είναι στο logo της ZOTAC. Είναι ευδιάκριτο αλλά και μαζεμένο, και έχει άπειρα εφφε , παρόλα αυτά διαλέγω static μαζί με τα υπόλοιπα.

ΔΕΝ ΘΕΣ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ FPS ΑΠΟ ΤΑ ΑΡ ΤΣΙ ΜΠΙ ? :hehe: 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Static Color και ξεμπερδεύεις ρε συ. Αν δεν την έχεις όρθια δεν υπάρχει λόγος να μην ανάβει, θεωρώ. Λες και θα βλέπεις τα διαμάντια :p 

Εμένα το μόνο RGB είναι στο logo της ZOTAC. Είναι ευδιάκριτο αλλά και μαζεμένο, και έχει άπειρα εφφε , παρόλα αυτά διαλέγω static μαζί με τα υπόλοιπα.

ΔΕΝ ΘΕΣ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ FPS ΑΠΟ ΤΑ ΑΡ ΤΣΙ ΜΠΙ ? :hehe: 

 

 

Ναι με static φαινεται ωραια ακομα κ αν ηταν ορθια. Απλα τωρα εχω θεμα με το καλωδιο, δε κλεινει το πλαινο του κουτιου, οποτε το εχω κλειστο για να μην τραβαει το βλεμμα του μπομπιρα.

Εχεις καμια ιδεα για ανταπτορα?

  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

 

Ναι με static φαινεται ωραια ακομα κ αν ηταν ορθια. Απλα τωρα εχω θεμα με το καλωδιο, δε κλεινει το πλαινο του κουτιου, οποτε το εχω κλειστο για να μην τραβαει το βλεμμα του μπομπιρα.

Εχεις καμια ιδεα για ανταπτορα?

Σε ποιο κουτί, στο Asus που πήρες; 

Για τι αντάπτορα μιλάς όμως; Για το 16πινο;

Έχει διάφορους αλλά νομίζω ότι δεν είναι φτιαγμένος για πολύ flex, εκεί είναι που ξεκινούν τα προβλήματα με αυτούς. Κι εμένα σχεδόν ακουμπάει αλλά δεν το λυγίζει ιδιαίτερα και αναγκαστικά φαίνεται καλωδιομάνι μπροστά. It's the price you pay...literally ! 

Link to comment
Share on other sites

53 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Ναι για 16πινο ανταπτορα.

Δοκιμασα να το κλεισω με λιγο πιεση, αρκει να ηταν καθετη, αλλα δε γινεται.

Προεξεχει αρκετα κ λυγιζει.

2000314580_Photo12-03-2023144400.thumb.jpg.500c648d36e89bf70fa07876e0a04b93.jpg

Για αυτό δεν παίρνουμε γομαροκάρτες για να τις βάλουμε σε οτιδήποτε κάτω από Full ATX Case :bleh: 

Έχετε κάνει league με τον @DEADLAZARUS? Πες την αλήθεια :hehe: 

( το παράδοξο είναι πως το κουτί σου νομίζω παίρνει και 360 ΑΙΟ ε; :p )

Κάτι που δεν καταλαβαίνω, είναι γιατί οι ΑΙΒ τουλάχιστον, δεν βρίσκουν έναν τρόπο να βάλουν το pci-e connector στο πλάι αντί μπροστά. 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι ημουν χειροτερος του deadlazarus...αλλα δεν ειχα θεμα με undervolting τα παντα κλπ.

Να σου θυμισω:

3.thumb.JPG.43213f3f1fcd652439f27c22bd634dc6.JPG

204197179_Photo31-10-2021121447(2).thumb.jpg.4ce307131e95079ceb922a4d07c54eba.jpg

 

Αλλα σταδιακα εβαζα λιτρα στο κρασι μου κ εφτασα στα 33 (απο 7 του Dan case)!

btw εχω αλλαξει 6 κουτια σε 5 χρονια, 1 απο αυτα απλα τo αγορασα κ τo πουλησα χωρις καν να στησω το pc (Meshilicius)....

 

Για τη θεση του καλωδιου συμφωνω. Αν δε μπορουν να το βαλουν στα πλαγια, τουλαχιστον ας το βαλουν με κλιση οπως οι 3080/3090.

Καθετα προς στο πανελ του κουτιου ενω εσυ ο ιδιος (nvidia+AIBs) σχεδιαζεις το layout κ το μεγεθος της καρτας σου.....Δλδ πρεπει να εισαι ηλιθιος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/3/2023 at 1:28 ΜΜ, το μέλος GFFermari έγραψε:

To story εχει οτι κοιτουσα για μτχ 3090, οσο πιο φθηνη γινεται.

Υπαρχουν αρκετες απο miners, δεν εχω θεμα προσωπικα, αλλα ολες ανεξαιρετως στο χαμηλο price range ειχαν θεματα.

Ενα οτι δεν ειχαν κουτια, καλωδια κλπ κ δευτερο οτι ΟΛΕΣ ειχαν σκουρια στο μπρακετ. Προφανως ηταν σε κανενα γκαραζ/υπογειο για καιρο.

 

Δεν ηθελα να παρω τετοια καρτα. Οποτε κοιταξα καλες κ εμφανισημες 3090, ομως οι τιμες αυτων πλησιαζαν τα επιπεδα της 4070Ti.

Για κανενα λογο, δε θα εδινα 700 λιρες για μτχ 3090.

Η 4070Ti ηταν η καρτα που θα ειχα, αν ηταν διαθεσιμο καποιο νορμαλ μοντελο στις 799 λιρες.

Δυστυχως μονο η Gigabyte Eagle ηταν διαθεσιμη κ αυτη τελειωσε μετα απο 1-2 μερες.

 

Πριν τελειωσει το στοκ της 4070Ti, κοιταξα στο ebay κ βρηκα την 4080 στις 999 λιρες, καινουρια.

Αν κ δε μου αρεσε αισθητικα στις φωτογραφιες, απο κοντα ειναι ωραια. Μονο το RGB να ειναι οφ, γιατι διαφορετικα μυριζει πανηγυρι στον καμπο της Ημαθιας.

Αφου την αγορασα κ σταλθηκε (1 day delivery before 1pm), συνειδητοποιησα οτι δε χωρουσε στο P200A!

H καρτα ειναι 3,5 σλοτς κ το phanteks παιρνει 3 κ λιγο ακομα. Συγκεκριμενα για 6 χιλιοστα δε χωραει.

Βεβαια ολο αυτο θεωρητικα καθως σιγουρα η καρτα θα εβρισκε σε ψυγεια, ανεμιστηρες, αντλια, τανκ, καλωδια κλπ....

 

Τη δοκιμασα 10-15 λεπτα στο αδιανοητα απαιτητικο A Plague Tale Requiem κ αλλο τοσο στο καπακι στο Cyberpunk 2077.

Αθορυβη τελειως (Silent profile) με μεγιστη θερμοκρασια 62 και hot spot 76.

 

Ειχα δυο λεπτα arctic fans κατω απο την καρτα αλλα το ενα κανει θορυβο/χτυπαει στο κουτι για καποιο λογο. Κακη κατασκευη του φαν μαλλον.

Οποτε θα τα σουταρω κ θα παρω ακομη ενα Noctua.

Το σεταπ ειναι δυστυχως προσωρινο καθως η αντλια κ το τανκ δεν εχουν θεση μεσα στο κουτι (βλεπετε τα δεματικα που τα κρατανε).

Κ τελος τα 3 ψυγεια που ειχα, θα φυγουν κ θα ερθει ενα 360.

*ακομα δεν εχω αποφασισει αν θα παω σε ΑΙΟ ή αν μεινω στο λουπ*

 

725359533_Photo11-03-2023120343.thumb.jpg.d0f89abbe27096ad52409401ec874b27.jpg

 

 

Welcome to the club. Ημουνα κι εγω στα ιδια πριν κατι εβδομαδες, ειναι ακριβες οι ρημαδες αλλα μολις τις κουμπωσεις και ξεκινησεις να παιζεις ξερεις οτι εκανες την σωστη επιλογη! :)

Έγινε επεξεργασία από goku_dbz
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.