Jump to content



Recommended Posts

14 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Hard Disk Sentinel

 

 

1) Αν δεχτούμε ότι έχεις ελέγξει αξιόπιστα τις μνήμες και είσαι ΟΚ

 

και συνυπολογίσουμε ότι

 

2) κρασάρεις στο prime95 (που δεν εμπλέκεται η κάρτα γραφικών)

3) και στο furmark που εμπλέκεται η κάρτα γραφικών

 

όμως

 

4) και στα δύο παραπάνω σενάρια οι ενεργειακές απαιτήσεις είναι ανεβασμένες

 

τότε

 

5) Πιθανότατα έχεις θέμα τροφοδοτικού (χωρίς να αποκλείουμε και θέμα μητρικής)

 

Το να βρεις άκρη χωρίς "τράμπες" στο hardware είναι πολύ δύσκολο. Οι επιλογές σου:

 

1) Βρίσκεις φίλο με ΑΜ4 σύστημα, τον κερνάς σουβλάκια για το χρόνο του και ξεκινάτε τράμπες στο σύστημα.

2) Πληρώνεις τεχνική υπηρεσία για να σου βρουν τι φταίει

3) Ρισκάρεις αγοράζοντας ένα μεγαλύτερο (650W+) τροφοδοτικό, με κίνδυνο να μην φταίει το τροφοδοτικό και να σου μείνει στο χέρι (εντάξει ένα spare είναι πάντα χρήσιμο).

 

 

 

 

Χθες μου κρασαρε ακομα και στο απλο broswing .... το βραδυ ξαναεβαλα το memtest  , 6μιση ωρες , 4/4 pass  

Σημερα σηκωνομαι με ορεξη , τρεχω prime95+furmark  , κρασαρει στο δευτερολεπτο 

Κανω τραμπα τροφοδοτικο , ναι το 300w  και με αυτο μου τρεχει prime95+furmark για κανα 15λεπτο χωρις να κανει κιχ . 

Ξανακουμπωνω το sfx 450w στον αερα και το εχω τωρα και τρεχουν ενα μισαωρο χωρις προβλημα ..... 

 

Το μονο που καταλαβαινω απο αυτο ειναι πως απλα η επανατοποθετηση των καλωδιων , εφτιαξε το προβλημα ? 

Θα το αφησω να κλεισει ωρα και θα συναρμολογισω ξανα κανονικα το κουτι για να δω και ετσι τι γινεται 

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

Χθες μου κρασαρε ακομα και στο απλο broswing .... το βραδυ ξαναεβαλα το memtest  , 6μιση ωρες , 4/4 pass  

 

Από περιέργεια, ποιο memtest τρέχεις ακριβώς?

 

5 λεπτά πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

Ξανακουμπωνω το sfx 450w στον αερα και το εχω τωρα και τρεχουν ενα μισαωρο χωρις προβλημα ..... 

 

Μου έχει συμβεί σε PC φίλου (+το έχω διαβάσει ότι μπορεί να συμβεί), μήπως κάποια επαφή με το case προκαλεί κάποιο βραχυκύκλωμα ή κάποιο καλώδιο που έχει "τσακίσει" άσχημα και έχει τραυματιστεί εσωτερικά. Συνδέοντάς το στον "αέρα" κάπως ισιώνει, αλλά το πρόβλημα μπορεί να επανέλθει όταν το ξανατοποθετήσεις στο κουτί. Μπορεί βέβαια να ήταν και κάποια σύνδεση που δεν ήταν "κουμπωμένη" σωστά. Εύχομαι να βγάλεις άκρη...

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Από περιέργεια, ποιο memtest τρέχεις ακριβώς?

 

 

Μου έχει συμβεί σε PC φίλου (+το έχω διαβάσει ότι μπορεί να συμβεί), μήπως κάποια επαφή με το case προκαλεί κάποιο βραχυκύκλωμα ή κάποιο καλώδιο που έχει "τσακίσει" άσχημα και έχει τραυματιστεί εσωτερικά. Συνδέοντάς το στον "αέρα" κάπως ισιώνει, αλλά το πρόβλημα μπορεί να επανέλθει όταν το ξανατοποθετήσεις στο κουτί. Μπορεί βέβαια να ήταν και κάποια σύνδεση που δεν ήταν "κουμπωμένη" σωστά. Εύχομαι να βγάλεις άκρη...

 

 

Μακαρι να ειναι κατι τοσο χαζο γιατι κοιταγα τιμες νεων τροφοδοτικων και εχουν ξεφυγει εντελως .....

Μπορει τα 450w να ειναι λιγα αλλα και οι αναγκες που εχω δεν ειναι τραγικες για να χρειαζομαι κατι παραπανω 

 

IMG_20230326_114012.thumb.jpg.acda76d3de0832cc1dc6cc923ed079bf.jpg

Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

Μακαρι να ειναι κατι τοσο χαζο γιατι κοιταγα τιμες νεων τροφοδοτικων και εχουν ξεφυγει εντελως .....

 

Έχεις δίκιο, δεν είχα πάρει χαμπάρι.. .Κοίταξα και εγώ χθες τα 650άρια της προκοπής. Οι τιμές σχεδόν έχουν διπλασιαστεί.... Έχουμε ξεφύγει παντού....

 

Το Memtest86 της passmark (δεν έχει σχέση με το Memtest86+), στην free έκδοση που το έχεις, επιτρέπει μέχρι 4 passes. Χρειάστηκε σχεδόν 7 ώρες για 4 passes? wtf?

 

Τέλος πάντων, αν επανέλθουν τα προβλήματα, μπορείς να τσεκάρεις και με το Memtest86+ και αν θέλεις αν ξετρυπώσεις οποιοδήποτε πρόβλημα που ενδεχομένως να ξεφεύγει από τα προηγούμενα, προτείνω το StressAppTest (οδηγίες εδώ). Σε δικό μου πρόβλημα στο παρελθόν, το εν λόγω τεστ ξετρύπωσε εντός δευτερολέπτων πρόβλημα που δεν μπορούσε να διαπιστώσει κανένα άλλο memtest tool και μάλιστα μετά από πολύωρα runs.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Έχεις δίκιο, δεν είχα πάρει χαμπάρι.. .Κοίταξα και εγώ χθες τα 650άρια της προκοπής. Οι τιμές σχεδόν έχουν διπλασιαστεί.... Έχουμε ξεφύγει παντού....

 

Το Memtest86 της passmark (δεν έχει σχέση με το Memtest86+), στην free έκδοση που το έχεις, επιτρέπει μέχρι 4 passes. Χρειάστηκε σχεδόν 7 ώρες για 4 passes? wtf?

 

Τέλος πάντων, αν επανέλθουν τα προβλήματα, μπορείς να τσεκάρεις και με το Memtest86+ και αν θέλεις αν ξετρυπώσεις οποιοδήποτε πρόβλημα που ενδεχομένως να ξεφεύγει από τα προηγούμενα, προτείνω το StressAppTest (οδηγίες εδώ). Σε δικό μου πρόβλημα στο παρελθόν, το εν λόγω τεστ ξετρύπωσε εντός δευτερολέπτων πρόβλημα που δεν μπορούσε να διαπιστώσει κανένα άλλο memtest tool και μάλιστα μετά από πολύωρα runs.

 

 

85e πριν ακριβος 5 χρονια απο το askadam  , δεν υπαρχει πλεον .... 

Το 750αρι εχει 180ε σημερα 

 

Μεχρι στιγμης τρεχει μια χαρα ..... ειμαι 20 λεπτα και με furmark και prime95 , δεν εχει καταλαβει τιποτα 

Εβαλα το τροφοδοτικο στην μπροστινη θεση , τα καλωδια δεν ειναι αρκετα μακρυα για να τοποθετηθουν ομορφα αλλα τουλαχιστον δουλευει  😄

 

 

 

IMG_20230326_152616.jpg

Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

 

 

85e πριν ακριβος 5 χρονια απο το askadam  , δεν υπαρχει πλεον .... 

Το 750αρι εχει 180ε σημερα 

 

Μεχρι στιγμης τρεχει μια χαρα ..... ειμαι 20 λεπτα και με furmark και prime95 , δεν εχει καταλαβει τιποτα 

Εβαλα το τροφοδοτικο στην μπροστινη θεση , τα καλωδια δεν ειναι αρκετα μακρυα για να τοποθετηθουν ομορφα αλλα τουλαχιστον δουλευει  😄

 

 

 

IMG_20230326_152616.jpg

 

Δεν έχω ξαναδεί τέτοια διάταξη σε case... Τέσπα, αν σου δουλεύει, όλα καλά. Από θερμοκρασίες cpu/gpu όταν τρέχεις prime95+furmark πώς είσαι? Δεν νομίζω ότι έχεις καλό airflow όπως το βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Δεν έχω ξαναδεί τέτοια διάταξη σε case... Τέσπα, αν σου δουλεύει, όλα καλά. Από θερμοκρασίες cpu/gpu όταν τρέχεις prime95+furmark πώς είσαι? Δεν νομίζω ότι έχεις καλό airflow όπως το βλέπω...

 

68 cpu , 72 gpu , εχει κλεισει 1 ωρα που τρεχουν 

Κανονικα το sfx τροφοδοτικο μπαινει ακριβος διπλα στην μητρικη flat  , το σημειο αυτο το εχει για την περιπτωση που καποιος θελησει να βαλει ΑΤΧ , στο οποιο ομως πρεπει να παρεις και ενα καινουργιο bracket 

 

Ρε μπας και να του φτιαξω custom καλωδια ακριβος οπως πρεπει 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

Ρε μπας και να του φτιαξω custom καλωδια ακριβος οπως πρεπει 

 

Η γνώμη μου είναι, αν πλέον σου δουλεύει, όλα καλά. Μην το πειράξεις. Μπορεί να μην ήταν τα καλώδια αλλά κάποιο "κούμπωμα" σε κάποια σύνδεση.

Δούλεψέ το έτσι να δεις αν σε βάθος χρόνου είσαι σταθερός.

 

ΥΓ Το τροφοδοτικό όταν το είχες δίπλα στη μητρική "flat" που αναφέρεις, μήπως έκανε καμιά περίεργη επαφή ? Μπορεί να ήταν και αυτό και όχι τα καλώδια.

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Η γνώμη μου είναι, αν πλέον σου δουλεύει, όλα καλά. Μην το πειράξεις. Μπορεί να μην ήταν τα καλώδια αλλά κάποιο "κούμπωμα" σε κάποια σύνδεση.

Δούλεψέ το έτσι να δεις αν σε βάθος χρόνου είσαι σταθερός.

 

ΥΓ Το τροφοδοτικό όταν το είχες δίπλα στη μητρική "flat" που αναφέρεις, μήπως έκανε καμιά περίεργη επαφή ? Μπορεί να ήταν και αυτό και όχι τα καλώδια.

 

Στην προηγουμενη θεση- την κανονικα δηλαδη , τα καλωδια αναγκαστηκα παιρνουν αποτομες γωνιες , κατα πασα πιθανοτητα να ηταν εκει το θεμα 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.