Jump to content


Recommended Posts

Τις τελευταιες μερες με βασανιζει σοβαρο προβλημα , εκει που παιζω , τσουπ σβηνει ο υπολογιστης χωρις μπλε οθονες .

Μηπως ειναι update των windows που εγινε χωρις να το θυμαμαι ? μηπως απο το παιχνιδι που αυτο και δεν υπαρχει περιπτωση να θυμαμαι ? Αγνωστον 

Το θεμα ειναι πως παντα οταν συμβαινει αυτο  , στο event viewer εχω το εξης μηνυμα .

Ειχα κοιταξει λιγο και καπου ελεγαν πως φταινει το software της asus . Αλλα απενεργοποιοντας το , το προβλημα παραμενει 

 

Οποιαδηποτε ιδεα , ευπροσδεκτη , μου εχει κανει τα raids μαρτυριο 

 

image.thumb.png.18e6d6169d4319e7b7a0683ddc66307f.png

Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Δεν φαινεται το μηνυμα. Εχεις επεκτασεις στα καλωδια του τροφοδοτικου?

 

Δεν φαινεται το error στο certificates ? 

Οχι δεν εχω επεκτασεις στα καλωδια και εχω να ακουμπησω τα εντερα του πολυ καιρο οποτε δεν εχει κουνηθει κατι . 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

σβηνει ο υπολογιστης χωρις μπλε οθονες .

 

Άρα είτε τροφοδοτικό, είτε κάποιο υποσύστημα τα έχει παίξει και σε καταστάσεις gaming βγαίνει είτε θερμικά είτε ηλεκτρικά εκτός προδιαγραφών με αποτέλεσμα το άμεσο κλείσιμο του υπολογιστή.

 

Δες καταρχάς αν μπορείς να αναπαράξεις το πρόβλημα με κάποιο stress test. Ξεκινάς με prime95 small ftt και συνεχίζεις με furmark.

 

Βλέποντας την υπογραφή σου, οι υποψίες μου πέφτουν στο τροφοδοτικό (είναι αρκετό το 450άρι ???? ) είτε στην κάρτα γραφικών (που είναι αρκετά παλιά νομίζω και πιθανόν κάτι εκεί να στρεσάρεται στο gaming και να βγαίνει εκτός προδιαγραφών).

 

 

 

 

18 λεπτά πριν, το μέλος Oric έγραψε:

vrm thermals??

 

vrm thermals με τον 5600Χ σε gaming που ζήτημα αν πιάνει 50% ο επεξεργαστής, και σε τόσο καινούργιο mobo, πολύ αμφιβάλλω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Άρα είτε τροφοδοτικό, είτε κάποιο υποσύστημα τα έχει παίξει και σε καταστάσεις gaming βγαίνει είτε θερμικά είτε ηλεκτρικά εκτός προδιαγραφών με αποτέλεσμα το άμεσο κλείσιμο του υπολογιστή.

 

Δες καταρχάς αν μπορείς να αναπαράξεις το πρόβλημα με κάποιο stress test. Ξεκινάς με prime95 small ftt και συνεχίζεις με furmark.

 

Βλέποντας την υπογραφή σου, οι υποψίες μου πέφτουν στο τροφοδοτικό (είναι αρκετό το 450άρι ???? ) είτε στην κάρτα γραφικών (που είναι αρκετά παλιά νομίζω και πιθανόν κάτι εκεί να στρεσάρεται στο gaming και να βγαίνει εκτός προδιαγραφών).

vrm thermals με τον 5600Χ σε gaming που ζήτημα αν πιάνει 50% ο επεξεργαστής, και σε τόσο καινούργιο mobo, πολύ αμφιβάλλω.

 

Μπορει να ειναι "μονο" 450w  αλλα σιγα και το συστημα που εχω . Ζητημα να τραβαει πανω απο 200w οταν ευθυγραμμιστουν οι πλανητες και δουλεψουν ολα ταυτοχρονα.Παιζει το ανεμιστηρακι του να μην το εχω ακουσει και ποτε . Επιπλεον , πριν μερικους μηνες με την προσφορα του πλαισιου, ειχα κουμπωσει rx 6700 και δεν ειχε κανει κιχ . 

 

Εβαλα furmark και prime95 για ενα δεκαλεπτο  - δεν το αφησα παραπανω μιας και ειχαν "κλειδωσει" οι θερμοκρασιες απο αρκετα νωρις . 

Κανενα απο τα 2 δεν μου εβγαλε προβλημα . 

ΟΜΩΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ οταν τα ετρεξα και τα δυο μαζι , τσουπ μπλε οθονη σχεδον ακαριαια.

Και ξανα τα ιδια errors στο event viewer1.thumb.png.8b7f1a1b0dba072204d59174482af798.png2.thumb.jpg.8a1dc89ddc723f1082425c23590be74c.jpg3.thumb.png.671ba432fcccd99bc49464d91f0476e8.png4.thumb.png.9bc23d3737c81aa284d9e4cd4b957778.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

ΟΜΩΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ οταν τα ετρεξα και τα δυο μαζι , τσουπ μπλε οθονη σχεδον ακαριαια.

 

Καλό αυτό (εντός εισαγωγικών) γιατί μπορείς να αναπαράξεις το πρόβλημα και δεν είναι random.

 

Δοκίμασες ΜΟΝΟ με furmark ? Αν εκεί σκάει το θέμα, τότε μάλλον η κάρτα γραφικών σου έχει πρόβλημα στο stress.

 

Αν όμως, μόνο με τον συνδυασμό και των δύο έχεις θέμα, τότε εγώ ψηφίζω τροφοδοτικό ως υπεύθυνο του προβλήματος.

 

Δεν έχει σημασία που το σύστημα δεν τραβάει 450W. Μπορεί να υπάρχουν ακαριαία spikes των 450W που ενεργοποιούν τους μηχανισμούς ασφαλείας του τροφοδοτικού και διακόπτει τη λειτουργία του εντελώς.

 

Παράθεση

ΟΜΩΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ οταν τα ετρεξα και τα δυο μαζι , τσουπ μπλε οθονη σχεδον ακαριαια.

 

Τώρα είδα ότι δεν είχες ακαριαίο σβήσιμο του υπολογιστή, αλλά μπλε οθόνη... Ενώ με το "απλό" gaming έχεις ακαριαίο σβήσιμο χωρίς μπλε οθόνη....

 

Και πάλι το πιο λογικό είναι να βρεις και να δοκιμάσεις με πιο μεγάλο τροφοδοτικό, να δεις τι γίνεται.

 

Βεβαίως δεν αποκλείω και πρόβλημα GPU ή πρόβλημα μητρικής. Δυστυχώς μόνο με τράμπες και δοκιμές μπορείς να είσαι σίγουρος....

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ημουν ετοιμος να γραψω και γω για τροφοδοτικο. Αλλα με την μπλε οθονη δεν ξερω.

 

Τα 450 δεν ειναι λιγα για τετοιο συστημα, αλλα μπορει απλα να ψοφαει σιγα σιγα και στο ζορισμα να φαινεται. Για τα sfx καπου ειχε παρει το ματι μου, οτι παιζει να ειναι χειροστερα σε spikes, λογο περιορισμενου χωρου(δεν ξερω που το ειδα, αν ισχυει, και αν ισχυει και για τα μικρα watt). Και παλι δεν πιστευω να εχει θεμα ενα 450 υπο φυσιολογικες συνθηκες.

 

Πανω στο θεμα να αναφερω οτι τα τελευταια χρονια βλεπω και επεξεργαστες να χαλανε(οχι, απο ασχετους στο ιντερνετ.Σε pc γνωστων, stock συχνοτητες), απο εκει που ησουν σιγουρος οτι ειναι το μονο εξαρτημα που δεν παθαινει τπτ.

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, το μέλος god έγραψε:

Πανω στο θεμα να αναφερω οτι τα τελευταια χρονια βλεπω και επεξεργαστες να χαλανε(οχι, απο ασχετους στο ιντερνετ.Σε pc γνωστων, stock συχνοτητες), απο εκει που ησουν σιγουρος οτι ειναι το μονο εξαρτημα που δεν παθαινει τπτ.

 

Αν περνάει μερικές ώρες prime 95 small fft, ο επεξεργαστής δεν έχει τίποτα. Το σύστημα χτυπάει όταν στρεσάρεται η κάρτα γραφικών. Λογικά είναι τροφοδοτικό ή mobo ή κάρτα γραφικών. Εξαιρετικά χλωμό να είναι επεξεργαστής.

 

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Αν περνάει μερικές ώρες prime 95 small fft, ο επεξεργαστής δεν έχει τίποτα. Το σύστημα χτυπάει όταν στρεσάρεται η κάρτα γραφικών. Λογικά είναι τροφοδοτικό ή mobo ή κάρτα γραφικών. Εξαιρετικά χλωμό να είναι επεξεργαστής.

 

Ναι, απλα το αναφερω, γιατι εχουμε συνηθισει να τους θεωρουμε απεθαντους και εχουν αρχισει να μην ειναι.

Έγινε επεξεργασία από god
Link to comment
Share on other sites

Το μοναδικο τοτε που θα μπορουσα να κανω ειναι να βαλω ενα 500αρι coolermaster τροφοδοτικο που εχω καβατζα , πρακτικα ολοκαινουργιο . 

Που αμφιβαλλω ..... τα μοναδικα παιχνιδια που παιζω ειναι LoL και guildwars .... κυριολεκτικα το hardware κοιμαται

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

Το μοναδικο τοτε που θα μπορουσα να κανω ειναι να βαλω ενα 500αρι coolermaster τροφοδοτικο που εχω καβατζα , πρακτικα ολοκαινουργιο . 

Που αμφιβαλλω ..... τα μοναδικα παιχνιδια που παιζω ειναι LoL και guildwars .... κυριολεκτικα το hardware κοιμαται

 

Καταπληκτικά! Εφόσον έχεις spare τροφοδοτικό, με περισσότερα W, μπορείς να κάνεις μια δοκιμή και να δεις αν υπάρχει διαφορετική συμπεριφορά. Δεν χρειάζεται να μανουριάσεις με τράμπα εντός του κουτιού. Απλά άνοιξε το κουτί, άσε το coolermaster εκτός κουτιού και σύνδεσέ το με τα απαραίτητα υποσυστήματα. Δοκιμάζεις και μας λες αν υπάρχει διαφορά. Αν το αποτέλεσμα είναι μία από τα ίδια, ο επόμενος υποψήφιος της δυσλειτουργίας θεωρώ είναι η GPU σου.

 

ΥΓ Είσαι με updated firmware στο mobo σου ?

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

On 13/3/2023 at 6:36 ΠΜ, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Καταπληκτικά! Εφόσον έχεις spare τροφοδοτικό, με περισσότερα W, μπορείς να κάνεις μια δοκιμή και να δεις αν υπάρχει διαφορετική συμπεριφορά. Δεν χρειάζεται να μανουριάσεις με τράμπα εντός του κουτιού. Απλά άνοιξε το κουτί, άσε το coolermaster εκτός κουτιού και σύνδεσέ το με τα απαραίτητα υποσυστήματα. Δοκιμάζεις και μας λες αν υπάρχει διαφορά. Αν το αποτέλεσμα είναι μία από τα ίδια, ο επόμενος υποψήφιος της δυσλειτουργίας θεωρώ είναι η GPU σου.

 

ΥΓ Είσαι με updated firmware στο mobo σου ?

 

Εχω το 2423 ενω πριν μια βδομαδα βγηκε το 3002 απο το site της asus .

Πιστευεις πρεπει να το αλλαξω ? Στα σχετικα με τα bios εχω μεινει στο "if it isnt broken , dont fix it " 

 

Δεν εχω κανει ακομα την τραμπα με το τροφοδοτικο αλλα εχω ενα καινουργιο που αλλαζει τα δεδομενα 

Επειδη αυτην την βδομαδα εχει πεσει δουλεια , μου εγιναν ορισμενα σβησιματα με το παιχνιδι στο background τα οποια δειχνουν κανονικα μπλε οθονη , ενδεχομενος να ηταν λαθος συναγερμος και να μην φαινοταν η μπλε οθονη εξ αρχης λογο borderless window . (?)

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

Εχω το 2423 ενω πριν μια βδομαδα βγηκε το 3002 απο το site της asus .

Πιστευεις πρεπει να το αλλαξω ? Στα σχετικα με τα bios εχω μεινει στο "if it isnt broken , dont fix it " 

 

Εδώ δεν είσαι σε αυτή την περίπτωση, εφόσον αντιμετωπίζεις προβλήματα. Και εγώ αν δεν υπάρχει λόγος, δεν το πειράζω, αλλά εδώ έχεις πρόβλημα.

 

2 ώρες πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

μου εγιναν ορισμενα σβησιματα με το παιχνιδι στο background τα οποια δειχνουν κανονικα μπλε οθονη , ενδεχομενος να ηταν λαθος συναγερμος και να μην φαινοταν η μπλε οθονη εξ αρχης λογο borderless window . (?)

 

Αν μιλάμε για μπλε οθόνες και όχι σβήσιμο του υπολογιστή, τότε πρέπει να ελέγξεις και μνήμες.

 

Link to comment
Share on other sites

On 20/3/2023 at 10:24 ΜΜ, το μέλος tre έγραψε:

Κάνε το εξής πείραμα, σβήστο & ξανάνοιξε το, άστο 5 λεπτά αφού φορτώσουν τα windows και και κάνε απλά ένα reboot
και δες μετά αν στο ξανακάνει.

 

Nop , δεν εκανε καμια διαφορα

Ετρεξα και memtest , κανενα προβλημα 

Εκλεισα το fTPM , κανενα αποτελεσμα 

Εκλεισα το curve απο τον επεξαργαστη , τιποτα και απο εκει .... 

(τροφοδοτικο δεν αλλαξα γιατι τελικα ειναι 300w το δευτερο που εχω και οχι 500 που νομιζα ) 

Οσο και αν το εχω ψαξει , αυτα τα errors που βγαζω , τα εχουν και αλλοι , με amd συστημα και ακομα λυση δεν εχουν βρει

 

 

 

Error    24/3/2023 7:12:48 μμ    CertificateServicesClient-CertEnroll    86    None

Warning    24/3/2023 7:12:49 μμ    CertificateServicesClient-AutoEnrollment    64    None

Link to comment
Share on other sites

BIOS update έκανες τελικά ?

 

Κάρτα γραφικών, τροφοδοτικό και μητρική θα πρέπει με κάποιο τρόπο να γίνουν τράμπες για να δεις αν είναι υπεύθυνα για τα προβλήματά σου.

 

Αναλόγως του χρόνου και της όρεξης που έχεις θα σου πρότεινα και εγκατάσταση Linux σε κάποιο partition του δίσκου σου, για να δεις αν αντιμετωπίζεις και εκεί το ίδιο πρόβλημα, οπότε να επιβεβαιωθεί ότι είναι θέμα hardware.

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

BIOS update έκανες τελικά ?

 

Κάρτα γραφικών, τροφοδοτικό και μητρική θα πρέπει με κάποιο τρόπο να γίνουν τράμπες για να δεις αν είναι υπεύθυνα για τα προβλήματά σου.

 

Αναλόγως του χρόνου και της όρεξης που έχεις θα σου πρότεινα και εγκατάσταση Linux σε κάποιο partition του δίσκου σου, για να δεις αν αντιμετωπίζεις και εκεί το ίδιο πρόβλημα, οπότε να επιβεβαιωθεί ότι είναι θέμα hardware.

 

Ναι BIOS ηταν το πρωτο που εκανα 

Δευτερη καρτα και μητρικη δεν παιζει 😁 Ακομα περιμενω να δω ποτε θα αξιωθω να παρω μια 3060

Με το linux , θα τρεξω benches για να φανει ? 

 

 

Edit 

Πανω που πατησα να κανω το ποστ , εσβησε παλι 

Νομιζω οτι καταληγω στην καρτα .....  Το μονο που ειχα ανοιχτο ηταν το chrome και το LOL εκανε update .... 

 

Να σου πω και κατι αλλο που ισως εχει εννοηθει πιο πανω αλλα δεν ειναι ξεκαθαρο 

Επειδη ειμαι ακομα τηλεργασια , το 8ωρο μου εχω επιλεξει να το κανω απο το desktop γιατι το laptop που μου εχουν δωσει ειναι επιεικως ΓΤΠ.

Αυτο σημαινει πως απο software προγραμματα τρεχουν καργα ολη μερα , office , outlook που εχει πλεον γινει ασηκωτο , citrix και αρκετες καρτελες chrome  . Οσο δεν ανοιγω κανενα παιχνιδι , ολα ειναι μια χαρα .  

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Κατι δε παει καθολου καλα , πλεον κρασαρει στο 5λεπτο απο μονο prime95 η furmark 

 

Yπαρχει κατι για να δοκιμασω και τον NVME ?  

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

Yπαρχει κατι για να δοκιμασω και τον NVME ?  

 

Hard Disk Sentinel

 

2 ώρες πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

Κατι δε παει καθολου καλα , πλεον κρασαρει στο 5λεπτο απο μονο prime95 η furmark 

 

1) Αν δεχτούμε ότι έχεις ελέγξει αξιόπιστα τις μνήμες και είσαι ΟΚ

 

και συνυπολογίσουμε ότι

 

2) κρασάρεις στο prime95 (που δεν εμπλέκεται η κάρτα γραφικών)

3) και στο furmark που εμπλέκεται η κάρτα γραφικών

 

όμως

 

4) και στα δύο παραπάνω σενάρια οι ενεργειακές απαιτήσεις είναι ανεβασμένες

 

τότε

 

5) Πιθανότατα έχεις θέμα τροφοδοτικού (χωρίς να αποκλείουμε και θέμα μητρικής)

 

Το να βρεις άκρη χωρίς "τράμπες" στο hardware είναι πολύ δύσκολο. Οι επιλογές σου:

 

1) Βρίσκεις φίλο με ΑΜ4 σύστημα, τον κερνάς σουβλάκια για το χρόνο του και ξεκινάτε τράμπες στο σύστημα.

2) Πληρώνεις τεχνική υπηρεσία για να σου βρουν τι φταίει

3) Ρισκάρεις αγοράζοντας ένα μεγαλύτερο (650W+) τροφοδοτικό, με κίνδυνο να μην φταίει το τροφοδοτικό και να σου μείνει στο χέρι (εντάξει ένα spare είναι πάντα χρήσιμο).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.