Jump to content


Ίσως το μοναδικό stress test για να ελέγξετε τις μνήμες σας σε ρεαλιστικά σενάρια gaming


Recommended Posts

5 hours ago, gdp77 said:

Αναλυτικά η περιγραφή εδώ https://www.thelab.gr/forums/topic/184294-ήρθε-η-ώρα-να-λογαριαστούμε-κύριοι-της-corsair/

 

 

Ήθελα, όμως, να κάνω ξεχωριστό νήμα για το απολύτως καλύτερο tool για έλεγχο μνημών. Οι μνήμες μου (Corsair CMK16GX4M2B3000C15) διαπιστώθηκε ότι είχαν κάποιο οριακό πρόβλημα (έτρωγα crashes σε απαιτητικά παιχνίδια που λύθηκαν με αντικατάσταση μνημών b-dies πιο κατάλληλων για τον 1st gen ryzen που έχω).

 

Παρ' όλα αυτά οι μνήμες μου περνούσαν επιτυχώς memtest86+, το ενσωματωμένο mem test των Windows 10, το prime95 και το OCCT. Ο λόγος πιστεύω ήταν ότι αυτά τα τεστ δεν γεμίζουν όλη τη μνήμη ταυτόχρονα, αλλά ελέγχουν σειριακά κάποια κομμάτια μνήμης, συνεπώς δεν πετυχαίνουν σενάρια όπως αυτά του gaming που χρησιμοποιούνται ταυτόχρονα πολλά GB μνήμης ακόμα και πάνω από 10-12

 

Ανακάλυψα λοιπόν το stressapptest που είναι το εργαλείο που χρησιμοποιεί η Google για να κάνει validate τις μνήμες για τους server της. 

 

Το ανακάλυψα σε ένα thread της ASUS που αναφέρουν ότι αυτό χρησιμοποιούν και είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει. https://rog.asus.com/forum/showthread.php?73665-Our-preferred-memory-stress-test

 

 

 

 

Το συγκεκριμένο τεστ κατόρθωσε να βρει σε ελάχιστα δευτερόλεπτα πρόβλημα στις μνήμες που δεν μπορούσαν να βρουν άλλα memory tests μετά από ώρες!!!

 

Είναι open source, υπάρχει διαθέσιμο στα repositories των δημοφιλών διανομών (το κατέβασα με ένα κλικ από το repository του Mint) και έχει παραμέτρους που σου επιτρέπουν να εξομοιώσεις όποιο σενάριο θες. 

 

Εγώ δοκίμασα με τις εξής παραμέτρους που πλησιάζουν αρκετά το CoD Warzone και ίσως τα περισσότερα AAA παιχνίδια:

 

stressapptest -W -s 3600 -m 6 -M 10240

 

-W --> πιο απαιτητικό για τον επεξεργαστή

-s 3600 ---> αριθμός δευτερολέπτων 3600=μια ώρα

-m 6 ---> 6 threads

-Μ 10240 ---> ποσό μνήμης σε MB 10240=10GB

 

με αυτές τις παραμέτρους δεν χρειάστηκε καν μια ώρα να τρέξει. Σε ελάχιστα δευτερόλεπτα άρχισαν να χτυπάνε errors

 

Για όσους λοιπόν έχουν ανεξήγητα και τυχαία κολλήματα στο PC τους, αλλά περνάνε τα memory tests, δοκιμάστε με αυτό το εργαλείο!

 

Αν δεν έχετε Linux αρκεί ένα live USB Linux MInt, κατεβάζετε με ένα κλικ το stressapptest και το τρέχετε από κονσόλα με τις παραπάνω παραμέτρους.

 

Για μένα είναι το ΑΠΟΛΥΤΟ εργαλείο ελέγχου μνημών.

 

Thanks to Google and open source!!!!

για windows τιποτα????????

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, alexcrx said:

για windows τιποτα????????

 

Κανένα απολύτως windows tool, στην δικιά μου περίπτωση, δεν μπόρεσε να βρει σφάλμα στις μνήμες.  (πλην των παιχνιδιών που κράσαραν, αλλά δεν μου "έλεγαν" που ήταν το πρόβλημα...). Λόγω τιμής, 2+ χρόνια σε linux mint δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα μέχρι που έτρεξα CoD Warzone στα windows. Για να εντοπίσω το πρόβλημα χρειάστηκε πολύ trial and error, τύχη (γιατί είχα τον αδερφό μου με συμβατό hardware για τράμπες) και 100+ ευρώ για αγορά μνημών. Καμία όμως εφαρμογή δεν έβγαζε σφάλμα στις μνήμες. Έπρεπε να ξαναγυρίσω στο Linux και στο stressapptest για να εντοπιστεί το πρόβλημα με λογισμικό.

 

Δεν είναι τίποτα, ούτως ή άλλως ένα Linux mint σε usb bootable φλασάκι όλοι πρέπει να έχουν για debugging όταν σκάσει πρόβλημα. Επίσης η δικιά μου περίπτωση ήταν ακραία. Φαντάζομαι ότι στις περισσότερες περιπτώσεις τα κλασικά tools occt, windows memtest, aida64 κτλ θα βρίσκουν τα προβλήματα. Αλλά αν θες να είσαι 100% σίγουρος, τότε το stressapptest αποδείχθηκε το πιο σκληρό τεστ από όλα.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 5
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Και το χα δει αυτό το stress test σε παλιό review μητρικής

hwz-og-logo-big.png
FORUMS.HARDWAREZONE.COM.SG

Hi all, thanks for stopping by. I'd just like to share my personal...

και ήθελα να το δοκιμάσω.

Ευκαιρία λοιπόν, απλά δεν έχω ιδέα από Linux και πώς θα το τρέξω ( εντελώς νουμπ )

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, SpirosKGR said:

Ευκαιρία λοιπόν, απλά δεν έχω ιδέα από Linux 

 

Δεν χρειάζεται να ξέρεις τίποτα από linux.

 

1) Φτιάχνεις ένα bootable usb με το ISO του τελευταίου Linux Mint Cinnamon

2) Κάνεις boot με το usb και μόλις μπεις σε περιβάλλον Mint, κατεβάζεις από το software manager την εφαρμογή.

3) Μετά ανοίγεις ένα terminal και πληκτρολογείς "stressapptest" μαζί με τις παραμέτρους που θες (εξηγώ παραπάνω). Αν δεν θες να ορίσεις μνήμη και threads, αλλά θες να το αφήσεις να αποφασίσει μόνο του (θα καταλάβει περίπου 90% και όλα τα threads) απλά δίνεις "stressaptest -W -s 3600". Αν θέλεις να μην "πιέσει" καθόλου τον επεξεργαστή, αλλά μόνο μνήμες, μπορείς να παραλείψεις την παράμετρο "-W"

 

Εμένα με ενδιέφερε να φτάσω κοντά σε σενάρια gaming οπότε έδωσα το "-W" και όρισα 6 threads και 10GB μνήμη και έπεσα διάνα. 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 25/7/2020 at 3:02 ΜΜ, το μέλος gdp77 έγραψε:

Ο λόγος πιστεύω ήταν ότι αυτά τα τεστ δεν γεμίζουν όλη τη μνήμη ταυτόχρονα, αλλά ελέγχουν σειριακά κάποια κομμάτια μνήμης

Νομιζω ειναι το ιδανικο τεστ για μνημες για τον παραπανω λογο που αναφερεις. Μου εχει Τυχει στικακι που βγαινει καλο σε ωρες memest86 τελικα να μην ειναι.

Επισης τα MemtestG80 αλλα και το MemtestCL (OpenCL port του προηγουμενου) Με εχουν βγαλει ασπροπροσωπο για τεσταρισμα της μνημης της GPU κατεθειαν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@SpirosKGR

 

Screenshot from 2020-07-26 17-07-52.png

 

Και μετά ανοίγεις terminal και το τρέχεις

 

Screenshot from 2020-07-26 17-25-59.png

 

 

38 minutes ago, Seek & Find said:

Επισης τα MemtestG80 αλλα και το MemtestCL (OpenCL port του προηγουμενου) Με εχουν βγαλει ασπροπροσωπο για τεσταρισμα της μνημης της GPU κατεθειαν.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Πήγαινα να τρελαθώ με παλαιότερη κάρτα που έβγαζε προβλήματα, αλλά περνούσε τα γνωστά stress test.

Τότε ήταν που ανακάλυψα το memtestG80 και ήταν το μόνο που βρήκε το πρόβλημα στη μνήμη της GPU η οποία και αντικαταστάθηκε τότε.

Δυστυχώς δουλεύει μόνο σε CUDA enabled κάρτες γραφικών, άρα είναι κατάλληλο μόνο για Nvidia.

Τώρα που πέρασα σε AMD πρέπει να ψάξω να βρω κάτι ανάλογο....

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Havic said:

Το memtest σε boot usb/cd το δοκίμασες;

 

Μέχρι πριν μου συμβεί το περιστατικό με τις Corsair έπινα νερό στο όνομά του. Κανένα tool δεν μπορούσε να βρει το πρόβλημα για τους λόγους που εξηγώ παραπάνω.

 

Και το memtest86+ και το νεώτερο που έχει αγοράσει η passmark δοκίμασα. Δεν έβρισκαν τίποτα.

Είναι θέμα μεθοδολογίας. Αν δεν γεμίσεις τη μνήμη με δεδομένα, δεν τα τσιμπάς όλα τα προβλήματα.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος zyx έγραψε:

Πάντως μια χαρά γίνεται να το τρέξετε στα Windows. Εγώ στην προηγούμενη μου εγκατάσταση  μέσω τον windows το έτρεχα έχει μια διαδικασία αλλά γίνεται 

 

Μεσω bash shell διάβασα αλλά με το μειονέκτημα ότι δεν ελέγχει την μνήμη που τρώνε τα Windows  (η οποία δεν είναι και λίγη...) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που μπουτάρεις με ένα live linux είναι υπόθεση 60 δευτερολέπτων να το τρέξεις από αυτό το περιβάλλον. Και θα έχεις και πιο αξιόπιστες μετρήσεις. Γιατί να παιδεύεσαι με τα windows.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
πριν 36 λεπτά, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Αρχικά δε το έτρεχε ίσως επειδή έτρωγε 1.8 gb το λειτουργικό, οπότε δήλωσα 14500 και ξεκίνησε

 

 

-Μ 14500

 

Αυτό το "power spike" δε μου φαίνεται για νορμαλ όμως?

 

Αφού συνεχίζει είναι φυσιολογικό: https://groups.google.com/forum/#!topic/stressapptest-discuss/soJlIScEUXg

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SpirosKGR said:

Αρχικά δε το έτρεχε ίσως επειδή έτρωγε 1.8 gb το λειτουργικό, οπότε δήλωσα 14500 και ξεκίνησε

IMG_20200813_180033.thumb.jpg.2dbf5e188c9579399e1ff69f48073a62.jpg

 

-Μ 14500IMG_20200813_182348.thumb.jpg.2ed1a926c6aa348784a428b75725a796.jpg

 

Αυτό το "power spike" δε μου φαίνεται για νορμαλ όμως?IMG_20200813_181851.thumb.jpg.6f7817e0d4c1bdc8c99a4b1a545be250.jpg

 

Αν δεν σου δείξει error, όλα καλά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.