Jump to content



Ψοφάει η gpu μου;;;;; wtf?


Recommended Posts

Ε όχι! Απλά όχι!!!

 

Έπαιζα sc2 και ξαφνικά είδα μαύρο, μετά τα γραφικά γύρισαν σε mode 8bit λες και έπαιζα σε μηχάνημα 3 δεκαετιών πίσω και μετά που πάτησα f10 για pause αυτό:

 

 

Με alt+tab γυρνάω στα win και βλέπω αυτό:

 

 

Μόνο με reastart συνήλθε. Μου το έχει ξανακάνει πριν 1 βδομάδα στο sc2 (2 φορές)  αλλά μόνο με αναβόσβημα οθόνης και νόμιζα ότι δεν έχει στρώσει ακόμα το τελευταίο patch της blizzard και δεν έδωσα σημασία.

 

Όταν συνέβη το παραπάνω βίντεο, έπαιζα καμιά ώρα.

 

Μετά το restart τρέχω furmark κανά 10λεπτο πάει η κάρτα 95 βαθμούς και σταθεροποιείται εκεί με full ανεμιστήρα, αλλά δεν βλέπω κάποια glitches. Να την αφήσω να λιώσει furmark; Βλέπω ότι αυτό είναι opengl, κανά directΧ tester υπάρχει; Μπορεί να φταίει κάτι άλλο εκτός από gpu?

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπα χλωμό, η GPU πρέπει να είναι και μάλλον crashάρει και ο driver. Πιθανώς να σου πεθαίνει, αλλά μπορεί να θέλει απλώς καθάρισμα και αλλαγή την πάστα στα heatsinks.

Πριν κάνα 2μηνο που έκανα αναβάθμιση έφαγε φύσημα. Σκόνη δεν έχει. Τώρα αυτό με την πάστα που λες μπορεί. Δεν θα μου χτυπούσε όμως και furmark?

 

Edit δεν έχω λύσει και πότε κάρτα γραφικων. Ελπίζω να μην είναι δύσκολο να βάλω πάστα στα heatsinks.

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θερμοκρασίες. Έπαιξα αρκετή ώρα και η κάρτα ανεβάζει μέχρι 70 βαθμούς (απόλυτα φυσιολογικό για τη σειρά 2χχ και πολύ κάτω από τα όρια της κάρτας). Σε furmark φτάνει 95 και δεν μου έχει χτυπήσει μέχρι στιγμής. Θα τρελαθώ....

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, GoMaR said:

Υπάρχει περίπτωση να κουνήθηκε κάνα καλώδιο και να είναι "οριακό" ?

Να το κοιτάξω, αλλά τα καλώδια της gpu θέλουν πολύ προσπάθεια για να κουνηθούν....

 

Χθες έπαιξα μια ώρα και δεν μου έβγαλε κανένα θέμα. Θα περιμένω να επαναληφθεί το πρόβλημα ή να γίνει συχνότερη η εμφάνισή του ώστε να κάνω αποσφαλμάτωση. Αυτή τη στιγμή μπορώ να υποθέσω μάλλον ότι η κάρτα είναι στα τελευταία της και είμαι σίγουρος ότι δεν φταίνε οι θερμοκρασίες (τουλάχιστον του gpu), καθώς είναι απόλυτα φυσιολογικές και 35 βαθμούς κάτω από τα όρια του κατασκευαστή. Ακόμα και με το καβουρδιστήρι furmark η κάρτα φτάνει max 95 και δεν βλέπω glitches στην εικόνα. (όρια κατασκευαστή 105). Προληπτικά ίσως να ανοίξω κάρτα και να αλλάξω thermal pads στις μνήμες της (μια που γι αυτές δεν έχω ένδειξη θερμοκρασίας) , αλλά πόσο πιθανό είναι να υπερθερμαίνονται τα άλλα τσιπάκια της κάρτας πλην του gpu;

 

Βλέπω στο ebay thermal pads "του κιλού" να παραγγείλω. Μήπως κανένας γνωρίζει κάποια ποιοτικότερη λύση (χώρις ιδιαίτερο κόστος βέβαια) ;

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, LocoDiceGR said:

Οταν μου τα εκανε αυτα εμενα η GTX 280 εφταιγαν οι θερμοκρασιες παντως.

 

Τωρα εχει γινει μπρελοκ η gpu.

Θερμοκρασίες gpu δεν είναι με την καμία. ~70 βαθμούς ανεβάζει με sc2 και είναι απόλυτα φυσιολογικό. Θα την άνοιγα να αλλάξω πάστα, αλλά δεν έχω thermal pads για τα vrms και τις μνήμες οπότε μέχρι να δω από πού θα αγοράσω thermal pads, δεν την ανοίγω να κάνω μισές δουλειές.

 

Έτσι μού 'ρχεται να παραγγείλω μια 1050 με 120€ να ξεμπερδεύω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Θα την άνοιγα να αλλάξω πάστα, αλλά δεν έχω thermal pads για τα vrms και τις μνήμες οπότε μέχρι να δω από πού θα αγοράσω thermal pads,

thermal pads

Link to comment
Share on other sites

Παντως μην αποκλειεις το θεμα της θερμοκρασιας. Εννοω να εχει δημιουργηθει ζημεια απο υψηλες θερμοκρασιες που και στο ψυγειο να τη βαλεις να παιζει, να παρουσιαζει προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το ebay για την τιμή και ποσότητα συμφωνώ,

από όπου και να πάρεις από Ευρώπη πάνω κάτω εκεί είναι το κόστος τους (σε όσα έχει στους καταλόγους) δεν είναι μόνο στην Ελλάδα,

στο skroutz μπορεί να βρεις και φθηνότερα αλλά στο παραπάνω λινκ υπήρχαν κάποια ετοιμοπαράδοτα αν σου έκαναν (γι'αυτό και μπήκε).

Αν δεν τα βιάζεσαι τα φέρνεις απ'έξω.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παντως μην αποκλειεις το θεμα της θερμοκρασιας. Εννοω να εχει δημιουργηθει ζημεια απο υψηλες θερμοκρασιες που και στο ψυγειο να τη βαλεις να παιζει, να παρουσιαζει προβληματα.
Άρα να μην μπω στη διαδικασία να αλλάξω παστές κτλ? Να την αποσύρω και τέλος ?

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Άρα να μην μπω στη διαδικασία να αλλάξω παστές κτλ? Να την αποσύρω και τέλος ?

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 

κάτι άλλο που αναφέρεις και πριν, θερμοκρασίες κοιτάζεις στον πυρήνα της κάρτας και βλέπεις 70 βαθμούς.

Για θερμοκρασίες στις μνήμες και στα VRM τροφοδοσίας δεν αναφέρθηκες πουθενά.

αλλαξε Pads και βλέπεις.

αν ο πυρήνας ειναι στους 70 οι μνήμες μπορεί να παίζουν στους 130+ αν έχει χαλάσει το pad.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή πλεύσης:

 

Έπαιξα ένα 2 vs 2 με τον bro (sc2) και δεινοπάθησα. Χιόνια και τριγωνάκια όλη την ώρα στην οθόνη και τα πήρα κρανίο. Αποφάσισα άμεσα να παραγγείλω μια  GTX 1050 στα ~125€ που θα με υπερκαλύψει για τα esports titles που παίζω μια στο τόσο και η 275 θα μπει στο ράφι για spare (στο desktop δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα). Θα της αλλάξω και στο μέλλον τα pads να δούμε αν τελικά έφταιγε αυτό. Απ' ό,τι βλέπω η 1050 είναι και κατά πολύ καλύτερη από την 275 και πιο efficient, οπότε πιστεύω δεν θα το μετανιώσω καθώς τα fps και σε sc2 και σε warface που το ψιλοξεκίνησα θα εκτοξευτούν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν  κάποιο απο τα τσιπάκια της μνήμης να ψοφησε και μόνο όταν χρησιμοποιείται  αυτό να χεις πρόβλημα. Δοκιμασε το occt και βαλτου να ελεγξει ολη τη μνημη και ενεργοποιησε και το error detection για να μην καθεσαι να το κοιτας εσύ. Μπορει και το furmark  να χει τετοιες επιλογες δεν θυμάμαι.  Αν και τα δύο κυριως τον πυρηνα ζορίζουν και όχι τοσο τις μνήμες.

 

Δες αν βαλεις μικροτερα textures στο παιχνιδι για να χρησιμοποιει λιγοτερη μνήμη αν εξακολουθεί να δημιουργειται το προβλημα.

 

Λογικα παντως πας για αντικατασταση της gpu

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.