Jump to content



Ψοφάει η gpu μου;;;;; wtf?


Recommended Posts

21 minutes ago, Eddie said:

Πιθανόν  κάποιο απο τα τσιπάκια της μνήμης να ψοφησε και μόνο όταν χρησιμοποιείται  αυτό να χεις πρόβλημα. Δοκιμασε το occt και βαλτου να ελεγξει ολη τη μνημη και ενεργοποιησε και το error detection για να μην καθεσαι να το κοιτας εσύ. Μπορει και το furmark  να χει τετοιες επιλογες δεν θυμάμαι.  Αν και τα δύο κυριως τον πυρηνα ζορίζουν και όχι τοσο τις μνήμες.

 

Δες αν βαλεις μικροτερα textures στο παιχνιδι για να χρησιμοποιει λιγοτερη μνήμη αν εξακολουθεί να δημιουργειται το προβλημα.

 

Λογικα παντως πας για αντικατασταση της gpu

 

Σίγουρα το πρόβλημα είναι στη μνήμη της gpu που αναφέρεις. furmark το άφησα 25 λεπτά, έφτασε 95 βαθμούς και δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα. Στο sc2 έκανα monitoring και η θερμοκρασία δεν ξεπερνά τους 70-75 βαθμούς. Όταν γίνεται χαμός από μονάδες αρχίζουν και εμφανίζονται τα glitches. Άρα ή κάποιο τσιπάκι μνήμης ψοφάει ή θέλουν αντικατάσταση τα pads του. Δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος να δω θερμοκρασίες σε αυτά, οπότε θα έπρεπε να περιμένω 1 μήνα να μου έρθουν pads από ebay και να δοκιμάσω να τα αλλάξω. Αποφάσισα να μην περιμένω και να δώσω ένα μικρό ποσό να αλλάξω την κάρτα και τέλος. Η παραγγελία έγινε ήδη...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά η πιο πάνω έκδοση του memtestG80 λόγω παλαιότητας (2011) έχει ένα μικρό sync bug και μπορεί να εμφανίσει λάθος στα random blocks ακόμα και σε υγιέστατη κάρτα. Η open source έκδοση στο github (εδώ) δουλεύει απροβλημάτιστα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 11/19/2017 at 10:11 PM, gdp77 said:

και η 275 θα μπει στο ράφι για spare

 

On 11/22/2017 at 11:48 AM, gdp77 said:

Και ιδού η επιβεβαίωση ότι η κάρτα μας τελείωσε.

 

i7 920 // Gigabyte EX58-UD5 // Corsair XMS3 6GB // ASUS GTX275 //Prolimatech Mega Shadow  (πώληση)

16 minutes ago, gdp77 said:

4) Asus ENGTX275 (gpu)

 

Συγνώμη, αλλά αυτό δεν μου φαίνεται καθόλου σωστό.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

 

 

i7 920 // Gigabyte EX58-UD5 // Corsair XMS3 6GB // ASUS GTX275 //Prolimatech Mega Shadow  (πώληση)

 

Συγνώμη, αλλά αυτό δεν μου φαίνεται καθόλου σωστό.

στο θέμα νόμιζα ότι η κάρτα ήταν από laptop. Δεν ξέρω γιατί. 

Οπότε έχει δίκαιο ο Γιάννης. Θα χρειαστεί μία διευκρίνηση ότι η κάρτα είναι με πρόβλημα γιατί αλλιώς είναι "foul play"...

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

 
Συγνώμη, αλλά αυτό δεν μου φαίνεται καθόλου σωστό.
Συγγνώμη αλλά θα έπρεπε να ντρέπεσαι που ποσταρεις εδώ και όχι σε pm. Η δικιά μου gtx 275 είναι sparkle και ήδη μπήκε στο ράφι. Η συγκεκριμένη είναι του bro και είναι Asus που πωλείται και 100% οκ. Απλα ο αδερφός μου έχει παρομοια συνθεση με αυτή που είχα εγω. Όσοι έχουν αγοράσει από μενα ξέρουν ότι τα συστήματα είναι 100% εγγυημένα και σε κάθε περίπτωση προβλήματος (που δεν έχει υπάρξει ποτέ σε ο,τι έχω πουλήσει) τα χρήματα επιστρέφονται.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Συγγνώμη αλλά θα έπρεπε να ντρέπεσαι που ποσταρεις εδώ και όχι σε pm. Η δικιά μου gtx 275 είναι sparkle και ήδη μπήκε στο ράφι. Η συγκεκριμένη είναι του bro και είναι Asus που πωλείται και 100% οκ. Απλα ο αδερφός μου έχει παρομοια συνθεση με αυτή που είχα εγω. Όσοι έχουν αγοράσει από μενα ξέρουν ότι τα συστήματα είναι 100% εγγυημένα και σε κάθε περίπτωση προβλήματος (που δεν έχει υπάρξει ποτέ σε ο,τι έχω πουλήσει) τα χρήματα επιστρέφονται.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Αναμένω την δημόσια συγγνώμη σου για τη συκοφαντία σε έναν άνθρωπο με χιλιάδες post guides, βοήθεια σε τρίτους , απόψεις κτλ

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Just now, gdp77 said:

Συγγνώμη αλλά θα έπρεπε να ντρέπεσαι που ποσταρεις εδώ και όχι σε pm. Η δικιά μου gtx 275 είναι sparkle και ήδη μπήκε στο ράφι. Η συγκεκριμένη είναι του bro και είναι Asus που πωλείται και 100% οκ. Απλα ο αδερφός μου έχει παρομοια συνθεση με αυτή που είχα εγω. Όσοι έχουν αγοράσει από μενα ξέρουν ότι τα συστήματα είναι 100% εγγυημένα και σε κάθε περίπτωση προβλήματος (που δεν έχει υπάρξει ποτέ σε ο,τι έχω πουλήσει) τα χρήματα επιστρέφονται.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 

My bad τότε. :(

Απλά η σύμπτωση του να βγάζεις αγγελία αμέσως μόλις επιβεβαίωσες το πρόβλημα, δεν μου επέτρεψε να σκεφτώ την απολύτως λογική περίπτωση να έχεις και δεύτερη κάρτα. Βιάστηκε να σκεφτώ, χωρίς στην πραγματικότητα να σκεφτώ.

Link to comment
Share on other sites

Και για να μην υπάρχει και καμία περαιτέρω αμφιβολία:

 

 

17 hours ago, yanni said:

Απλά η σύμπτωση του να βγάζεις αγγελία αμέσως μόλις επιβεβαίωσες το πρόβλημα, δεν μου επέτρεψε να σκεφτώ την απολύτως λογική περίπτωση να έχεις και δεύτερη κάρτα. Βιάστηκε να σκεφτώ, χωρίς στην πραγματικότητα να σκεφτώ.

Δεν είμαι κανένα πιτσιρίκι που προσπαθεί να κοροϊδέψει κόσμο. Μέσα στο μπουρδέλο που ζούμε, η εντιμότητά μου και η ακεραιότητα μου είναι αδιαπραγμάτευτες και ας το πληρώνω καθημερινά ποικιλοτρόπως.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, gdp77 said:

Δεν είμαι κανένα πιτσιρίκι που προσπαθεί να κοροϊδέψει κόσμο. Μέσα στο μπουρδέλο που ζούμε, η εντιμότητά μου και η ακεραιότητα μου είναι αδιαπραγμάτευτες και ας το πληρώνω καθημερινά ποικιλοτρόπως.

Ρε συ δεν έχεις κάνει ποτέ λάθος στην ζωή σου, να σκεφτείς μετά "πως στο καλό μου κόλλησε το μυαλό και δεν σκέφτηκα το προφανές εναλλακτικό σενάριο"?

Link to comment
Share on other sites

Για πάμε παρακάτω παρακαλώ :)

Μεγάλα παιδιά είστε. Ζητήθηκε συγνώμη, οπότε δεν νομίζω να αξίζει να δώσουμε και άλλες διαστάσεις στο θέμα.

Αυτά συμβαίνουν όταν υπάρχει μόνο γραπτώς λόγος και καθόλου προσωπική επαφή :)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Seek & Find said:

Προτεινω να του αφαιρεθει το "poster" να ναι σκετο "news" Να μαθει! Στην πυρα!:hehe:

(Για να χαλαρωσουμε..)

Να σου πω, ένα ban από το υπόλοιπο site και πρόσβαση μόνο στα sub forums των news, θα ήταν μια πολύ μεγάλη ξεκούραση.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

PermaBan sto yanni <3

Ασχετο κατι παρομοια χιονακια ειχε μια δικια μου καρτα και τελικά κατι είχε παιχτει με τους drivers... δεν ξερω το εργαλειο για τη μνήμη αλλά μηπως εχει γινει καμια στραβή στο software της καρτας; οσο κι αν ακουγεται περιεργο εμενα ειχε λυθει το προβλημα απο κει που δεν το περιμενα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.