Jump to content



Alan Wake 2


GFFermari

Recommended Posts

Γενικά αν και φέρνει λίγο σε άλλα games και ξεφεύγει κάπως από τις ρίζες, είναι μοντερνοποιημένο και φαίνεται εντυπωσιακό πλέον. 

Θέλω να το τιμήσω και θέλει και η γυναίκα με το που το είδε :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Ποιο παιχνίδι λέγαμε ότι είναι demanding? Δεν πάμε καλά... Και όλες οι απαιτήσεις του εν λόγω παιχνιδιού (κι άλλων πολλών βέβαια), ΠΑΝΤΑ με τα upscalers ανοιχτά. Because that's the new reality. 

Καληνύχτα Μαργαρίτα

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, το μέλος gkatsogr έγραψε:

Με 4090 τρέχει μια χαρά σε ανάλυση 5120x1440 με όλα full αλλά έχει αρκετά bugs το παιχνίδι. Κι έπαιξα μόνο μια ώρα λόγω έλλειψης ελεύθερου χρόνου. 

Χαίρω πολύ χαιρόπουλος :bleh: 

Μια χαρά δεν τρέχει. Επειδή η 4090 είναι 1600€ κάρτα δεν σημαίνει ότι το performance αυτό είναι μια χαρά. Αλλά αυτό έλλειπε να μην τρέχει σε 4090. Και στην 4080 μια χαρά τρέχει αλλά δεν είναι επιδόσεις για μια 1200€ κάρτα. Ούτε γα 800€ κάρτα.

Επίσης, bugs δεν είδα καθόλου πέρα από ελάχιστα "glitches". 

Link to comment
Share on other sites

Στη συνέχεια του παιχνιδιού οι επιδόσεις βελτιώνονται (καθώς παίζει πολύ σκοταδίλα)  αλλά το παιχνίδι πραγματικά, είναι μισό χωρίς το Ray Tracing - νομίζω πως τα rasterized stuff είναι λίγα έως και ανύπαρκτα, μηδέν αντανακλάσεις αν κλείσεις το RT - το οποίο έχει τεράστιο χιτ στις επιδόσεις.

 

Για να πούμε όμως και καμιά κουβέντα πέρα απ'το performance..

 

Το παίγνιον είναι σαν ένα κράμα όλων των παιχνιδιών της Remedy (θα σας φέρει στο νου Control, Max Payne αλλά και λίγο από Quantum Break - και φυσικά Alan Wake :p )

Εμπλουτισμένο με αρκετές νέες ιδέες που το κάνουν ενδιαφέρον, παρόλη την γραμμικότητα (ημι-ανοιχτός κόσμος είναι, μη περιμένετε ελευθερίες , για Alan Wake πρόκειται).

 

Το story είναι σκοτεινό και μυστηριώδες, και η ατμόσφαιρα το ίδιο. Αυτή τη φορά οι αχτίδες φωτός που βρίσκετε χρησιμοποιούνται και με διαφορετικό τρόπο, δεν θέλω να κάνω spoilers. Χτίζετε την ιστορία σας για να προχωρήσετε, με έναν αρκετά ωραίο τρόπο κατά τη γνώμη μου. Τελικά το παιχνίδι αξίζει 

 

Εδώ ο Sam Lake in the flesh :p 

Spoiler

Screenshot_5.jpg

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φωτο ορ ιτ ντιντεν'τ χαπεν λενε στο χωριο μ'.

Με RT or PT παιζεις?

 

Η οθονη μου τα σκοτωνει τα σκοτεινα περιβαλλοντα λογω VA πανελ.

Ενω τα blacks ειναι τελεια, το transition απο black σε οτιδηποτε ειναι αργο. (ναι το εχω στο level 5 overdrive mode)

 

Δε θελω να αλλαξω οθονη γιατι ειναι μια χαρα σε ολα τα υπολοιπα (+ταινιες κλπ) και επιπλεον δε θελω η καινουρια να κινδυνευει να φαει αυτοκινητακια απο τον γιο που την εχει δει ταρζαν. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Με RT or PT παιζεις?

 

Both. 

 

3 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Η οθονη μου τα σκοτωνει τα σκοτεινα περιβαλλοντα λογω VA πανελ.

 

Είμαι με της υπογραφής και είναι just fine (ψευτοHDR έχει αλλά κάνει σημαντική διαφορά)

Όσο για φώτο

Spoiler

Ray Traced Μπάκες :hehe: 

 

Screenshot_11.jpg

όχι ντάξει, να ένα παράδειγμα 

Spoiler

Screenshot_9.jpgScreenshot_10.jpg

 

Δε χρειάζεται καν να πω ποια είναι χωρίς και ποια με rt

 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.