Jump to content



Αγορά τηλεόρασης 65’’


Recommended Posts

Κι εδώ το πασίγνωστο πλέον διάγραμμα, το οποίο προκύπτει μέσα από επιστημονική μεθοδολογία "ψυχοοπτικης" αν μου επιτρέπεται ο όρος. (Ανάλογος της ψυχοακουστικης) 55αρα έως τα δύο παρά κάτι μέτρα, 65αρα για λίγο πάνω από 2,4 , ας πούμε 2,5. Βάλτε τώρα στην εξίσωση τις μαύρες μπάρες πάνω κάτω αν η ταινία είναι 21:9...

Τώρα αν συνυπολογίσουμε ότι κανείς δεν κάθεται σε αυτές τις αποστάσεις αλλά σε μεγαλύτερες μσα σ ενα τυπικο σαλόνι, εύκολα καταλαβαίνουμε γιατί όλοι μετανιώνουν που δεν πήραν μεγαλύτερη τιβι. Δεν είναι θέμα άποψης αυτό παίδες....

 

 

 

optimal-viewing-distance-television-graph-size.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με τη σημείωση ότι το γράφημα απεικονίζει εάν αξίζει τον κόπο (εάν γίνεται αντιληπτή) η εκάστοτε ανάλυση στην αντίστοιχη διάσταση, όχι η διάσταση καθεαυτή.

Η αντίθεση, η χρωματική απόδοση και το HDR δεν νοιάζονται καθόλου για την ανάλυση, και αξίζουν τον κόπο είτε σε 1080 είτε σε 4K, και από 2m και από 3m.

 

Υπάρχουν διάφοροι αλγόριθμοι για υπολογισμό μεγέθους vs απόσταση θέασης, αλλά για πληρότητα βάζω το παρακάτω του rtings, όπου παρατίθεται και το διάγραμμα που ανέβασες. Εάν κάποιος θέλει μόνο ένα νούμερο, για 55" προτείνουν απόσταση 2,35m και για 65" 2,77m, αλλά έχει αξία να το διαβάσει κανείς ολόκληρο, γιατί ο διάβολος κρύβεται στις λεπτομέρειες ;):

WWW.RTINGS.COM

Our TV Sizes to Distance Calculator helps you choose the right size TV for your space. The optimal viewing distance is about 1.6 times...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, το μέλος minast έγραψε:

Με τη σημείωση ότι το γράφημα απεικονίζει εάν αξίζει τον κόπο (εάν γίνεται αντιληπτή) η εκάστοτε ανάλυση στην αντίστοιχη διάσταση, όχι η διάσταση καθεαυτή.

Η αντίθεση, η χρωματική απόδοση και το HDR δεν νοιάζονται καθόλου για την ανάλυση, και αξίζουν τον κόπο είτε σε 1080 είτε σε 4K, και από 2m και από 3m.

 

Ειναι και τα δυο απολυτως σωστα. Απλως, περνωντας στην προσωπικη μου πλεον αποψη, ιεραρχω λιγο το ποια κουτακια θα τικαρω πρωτα. Γιατι νταξει, αν εχουμε μια περιπτωση του στυλ "money is not an object" ε, τοτε δεν το συζηταμε, θα προτειναμε oled και μονο oled. Για μενα λοιπον, εαν δεν εχεις ΜΕΓΑΛΗ οθονη πρωτιστως, και αμεσως μετα αμεσα αντιληπτη αναλυση, τοτε τα υπολοιπα ερχονται σε δευτερη μοιρα. ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ, το τονιζω. Τωρα, αν καποιος θελει να παρει oled για να μας κοκορευτει οτι πηρε oled, και να καθεται να βλεπει απο την αλλη μερια του σαλονιου σε 4 μετρα αποσταση και η oled να ειναι και 50αρα, ας το κανει. Δε μου καιγεται και καποιο ιδιαιτερο καρφι. Δικα του τα λεφτα, δικη του η ουτοπια που θελει να χτισει και να ζει μεσα της.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

 

Ειναι και τα δυο απολυτως σωστα. Απλως, περνωντας στην προσωπικη μου πλεον αποψη, ιεραρχω λιγο το ποια κουτακια θα τικαρω πρωτα. Γιατι νταξει, αν εχουμε μια περιπτωση του στυλ "money is not an object" ε, τοτε δεν το συζηταμε, θα προτειναμε oled και μονο oled. Για μενα λοιπον, εαν δεν εχεις ΜΕΓΑΛΗ οθονη πρωτιστως, και αμεσως μετα αμεσα αντιληπτη αναλυση, τοτε τα υπολοιπα ερχονται σε δευτερη μοιρα. ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ, το τονιζω. Τωρα, αν καποιος θελει να παρει oled για να μας κοκορευτει οτι πηρε oled, και να καθεται να βλεπει απο την αλλη μερια του σαλονιου σε 4 μετρα αποσταση και η oled να ειναι και 50αρα, ας το κανει. Δε μου καιγεται και καποιο ιδιαιτερο καρφι. Δικα του τα λεφτα, δικη του η ουτοπια που θελει να χτισει και να ζει μεσα της.

 

Ελα ντε ομως που δεν εχουμε ολοι σαλονια που ειναι γυπαιδα μπακετ. Προσωπικα στο δικο μου σαλονι η αποσταση θεασης ειναι μετρημενα με ακρηβεια απο το ματι μου τερμα πισω στον καναπε μεχρι το πανελ 2.40 και με την 55αρα ειμαι οκ. προφανως θα ηθελα να εχω 65αρα ιδανικα και δεν θα ελεγα οχι και στην 77αρα αλλα δεν θα θυσιαζα την ποιοτητα. ειναι αυτο ακριβως που ειπε και ο minast, απαξ και πας σε Oled δεν πας πισω, και οχι για να κανεις μοστα και να λες οτι εχει oled και να πουλας μουση, ουτε καν δεν ειμαστε 5χρονα (θελω να πιστευω) αλλα για να μην σε βριζουν τα ματια σου. απο εκει και περα αν εισαι απο αυτους που δεν καταλαβαινουν την διαφορα στο χωριο μου λενε η αγνοια ειναι αυλογια!

Τωρα στην περιπτωση που λες εσυ οτι εχεις αποσταση θεασης 4 μετρα εκει δεν το συζηταμε θα παρεις την πιο μεγαλη που αντεχει η τσεπη σου και προφανως δεν θα ειναι oled γιατι θα θες 4Κ+++ Ε

Link to comment
Share on other sites

On 11/8/2023 at 8:17 ΠΜ, το μέλος minast έγραψε:

Μια και ξεκίνησα τη διαμάχη και έχω μείνει απών από τότε, συμφωνώ ότι τις ίντσες δεν τις έκλαψε κανείς. Για να παραφράσω το γνωστό γνωμικό με την IBM "Nobody got fired for buying more inches"...

Όμως, έχοντας συμβιώσει μια πενταετία με την OLED, συγκρίνοντάς την με κάθε άλλη οθόνη, μπορώ να πω με απόλυτη βεβαιότητα ότι δεν θα την άλλαζα ποτέ με 10" παραπάνω και άλλο είδος πάνελ*, εκτός για άλλη OLED. Κι επειδή κι εδώ χωράει τσιτάτο, "Once you go black, you never go back" ;). Δεν εννοώ βεβαίως μόνο για το contrast, αλλά αλλιώς δεν κάνει ομοιοκαταληξία...

 

* Εάν το υλικό θέασης είναι HDR, ιδανικά αλλά όχι απαραίτητα 4K - και μάλιστα ρεαλιστικά μεγέθη της τάξης των 25GB/ταινία που είναι και το κλασικό μέγεθος των streaming platforms, και υπάρχει στοιχειώδης έλεγχος της φωτεινότητας του χώρου.

Ο μόνος μου ενδοιασμος σχετικά με το oled είναι το τι παίζει με το burn in. Δεν παίζω παιχνίδια με στατικές μπάρες (χμμμμ ίσως Mortal Kombat) αλλά υπάρχει ακόμα σαν φαινόμενο;

 

Εντωμεταξυ σορρυ το ποστ μου ήταν λίγο hit & run. Μπήκα ποσταρα και δεν ξανά απάντησα σε κανέναν όποτε ευχαριστώ για το input από όλους σας μέχρι τώρα. 

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εν γένει το burn-in είναι πιο δύσκολο, αλλά δεν έχει εξαλειφθεί. Είναι ο βασικός λόγος που για desktop δεν σκέφτομαι καθόλου OLED (ο άλλος είναι το κόστος 😛 ).
Για περιστασιακό gaming δεν θα ανησυχούσα, ειδικά με τα νέα panels.

Link to comment
Share on other sites

Αν το περιεχόμενό αλλάζει δεν υπάρχει θέμα.

Αν την αφήνεις σε κανάλι και παίζει τότε ναι θα σου βγάλει και πάλι όμως μετά από καιρό. Φίλος με lg του έβγαλε μετά από 6-7 χρόνια.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

Ηλια οι τοτε τηλεορασεις δεν εχουν αυτα που εχουν τωρα με τα shifting pixels. Αρα δεν ειναι αμεσα συγκρισιμο με τις τωρινες. Και η δικη μου απο το 16 εχει κανει αλλα οταν βλεπει η γυναικα σου τηλεοραση δυστυχως αυτα συμβαινουν.

Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Ηλια οι τοτε τηλεορασεις δεν εχουν αυτα που εχουν τωρα με τα shifting pixels. Αρα δεν ειναι αμεσα συγκρισιμο με τις τωρινες. Και η δικη μου απο το 16 εχει κανει αλλα οταν βλεπει η γυναικα σου τηλεοραση δυστυχως αυτα συμβαινουν.

Αυτό εννοώ. Τηλεοράσεις 7χρονων βγάζουν τώρα burn in και πάλιε χρήση που είπαμε πιο πάνω όπως η δική σου. Με τις τα νέα συστήματα είναι αρκετά καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Ηλια οι τοτε τηλεορασεις δεν εχουν αυτα που εχουν τωρα με τα shifting pixels. Αρα δεν ειναι αμεσα συγκρισιμο με τις τωρινες. Και η δικη μου απο το 16 εχει κανει αλλα οταν βλεπει η γυναικα σου τηλεοραση δυστυχως αυτα συμβαινουν.

Εχω μια Cineos απο το 2008 37PF9731D/10 και θα σε πω οτι δεν της λειπει τιποτα σε σχεση με οποιαδηποτε καινουρια.

Προσφατα πηρα μια Κινεζα μονο και μονο για το 4k το οποιο το παιζει και η Cineos  μ'εναν δεκτη κανοντας downscaling , δεν θα πω για ηχο γιατι δεν πιανεται και δε συγκρινεται με καμια.

Το μονο απαγορευτικο που εχει κατα ενα μεγαλο μερος ειναι τα 241watt

Έγινε επεξεργασία από trixx
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Ακριβως αυτο. Αλλοι παιζουν FPS games με 60 fps και νομιζουν οτι παιζουν. Το ιδιο ειναι και στις τηλεορασεις/ηχο κτλ...

δεν εχει καμια σχεση το ενα με το αλλο που λες , 25+ χρονια με δορυφορικα ασχολουμαι , μη μπερδευεις τα games

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος trixx έγραψε:

δεν εχει καμια σχεση το ενα με το αλλο που λες , 25+ χρονια με δορυφορικα ασχολουμαι , μη μπερδευεις τα games

Ενώ στα υπόλοιπα είναι μια η άλλη...

Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, το μέλος trixx έγραψε:

αφου το λες εσυ ετσι θα'ναι

Είχαμε τηλεοράσεις και το 2008 και έχουμε και τώρα. Αν δεν γνωρίζεις ποιες είναι οι διαφορές δικό σου θεμ. Εδώ είναι τεχνολογικό φόρουμ και σκαμπαζουμε πέντε πράγματα παραπάνω. Πριν προκαλέσεις ξανά γέλιο με αυτά που λες μάθε πέντε πράγματα πρώτα για τα πάνελ και τους επεξεργαστές εικόνας αλλιώς μείνε στα δορυφορικά.

  • Agree 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Τι οπαδικα? Επειδη λεει ο καθενας τη γνωμη του? Τι φαση δεν έβρισε κανενας καποιον

Δεν έγινε κάτι Μάριε. Προφανώς έγινε report αυτό που έγραψα και κάπως πρέπει να απαντηθεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.