Jump to content



Ενας ευτυχής κάτοχος της NIKON D-70 DSLR


Recommended Posts

Φίλοι μου έχω μουρλαθεί στο ψάξιμο και στο διάβασμα των REVIEWs....

Eχουν αλλάξει τα αρχικά πλάνα και καθώς προέκυψαν και λίγα φράγκα παραπάνω άρχισα να βλέπω μοντέλα ακριβότερα και καλύτερα στον τομέα της φωτογραφίας....

Για να μην τα πολυλογώ....

Εαν πάρω την απόφαση να σκάσω 700+ euro ( που μάλλον θα το κάνω ) παίρνω την NIKON D-70 SLR + 28-80 Φακό + 1GB CF II

bundle34122.jpg

Αισθητήρας RVB DTC format Nikon DX - 23.7 x 15.6 mm - 6.1 Megapixels

Φωτογραφία 3008 x 2000, 2240 x 1448, 1504 x 1000 pixels

ΦΑΚΟΙ οπτικό zoom x

ψηφιακό zoom x

Ισοδύναμο εστιακού μήκους 1.5x

Δυνατότητες εστίασης από μακριά

Σκόπευτρο LCD TFT 4.5 cm - 130 000 pixels ,

ισοδύναμο ISO 200-1600

Ταχύτητα φωτοφράκτη 30 s - 1/8000 s + B

Φλας

Ισορροπία λευκού

ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗ Τύπος μνήμης CompactFlash I & II (CF), Microdrive

Μορφή αρχείου NEF (RAW), JPEG, Exif 2.2, DPOF, PictBridge

Αριθμός αποθηκευμένων φωτογραφιών Δείτε τον πίνακα

ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ Έξοδος video PAL / NTSC

Δεδομένα πύλης USB 2.0

Συμβατότητα με PC, Mac; Mac & PC

ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ... Διαστάσεις 140 x 111 x 78 mm / 203% με standard ήχο

Βάρος 595g / 205% με μέσο βάρος

Κατανάλωση ενέργειας Μπαταρία Λιθίου EN-EL3, 3 Επαναφορτιζόμενες μπαταρίες CR2 , Power adapter

ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΕΣ Συνεχής λήψη Ναι

video mode Όχι

Eχω δει την συγκεκριμένη μηχανή και έπαθα στην κυριολεξία ΠΛΑΚΑ με φωτογραφίες που βγάζει ακόμη και με 1600 ΙSO και σχεδόν μηδενικό θόρυβο.... :worship:

Αν πάλι την τελευταία στιγμή κάνω πίσω θα πάρω την SONY DSC V3 που είναι φανταστική στην κατηγορία των 7ΜP και ακόμη καλύτερη από την PANASONIC FZ5 στην ποιότητα φωτογραφιών .....

dscv3.jpg

Αισθητήρας CCD Super HAD 1/1.8" - 7.41 Megapixels (7.2 mpix effect.)

Φωτογραφία 3072 x 2304, 3072 x 2048, 29592 x 1944, 2048 x 1536, 1280 x 960, 640 x 480 pixels

ΦΑΚΟΙ οπτικό zoom 4 x

ψηφιακό zoom 8 x

Ισοδύναμο εστιακού μήκους F 2.8 - 4.0 (Equiv. 34 - 136 mm)

Δυνατότητες εστίασης από μακριά Αυτόματη εστίαση, Απόσταση κεντρικού σημείου σε κανονική λειτουργία: από 50 εκ έως άπειρο, Λειτουργία μάκρο: από 10 μ

Σκόπευτρο LCD TFT 6.3 cm - 123.200 pixels, Σκόπευτρο φακού , Ρυθμιζόμενη φωτεινότητα οθόνης

ισοδύναμο ISO Auto 100/200/400/800 ISO

Ταχύτητα φωτοφράκτη 1/8 s - 1/2.000 s (Auto) Χειροκίνητο 30 s - 1/1000 s

Φλας Ενσωματωμένο, αυτόματο, Χειροκίνητο, μείωση κόκκινων ματιών, αργό synchro, εμβέλεια:3 μ

Ισορροπία λευκού

ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗ Τύπος μνήμης Memory Stick, Memory Stick Pro

Μορφή αρχείου JPEG, MPEG, PictBridge

Αριθμός αποθηκευμένων φωτογραφιών Δείτε τον πίνακα

ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ Έξοδος video PAL / NTSC

Δεδομένα πύλης USB 2.0

Συμβατότητα με PC, Mac; Mac & PC

ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ... Διαστάσεις 119 x 72 x 63 mm / 90% με standard ήχο

Βάρος 360g / 124% με μέσο βάρος

Κατανάλωση ενέργειας Μπαταρία Λιθίου NP-FR1 , Power adapter

ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΕΣ Συνεχής λήψη Ναι

video mode Ναι

Wish me the BEST..... :D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

γεια σου ρε dag που αλλαζεις ετσι αποφασεις!!Η αληθεια ειναι οτι πηδηξες κατηγορια η οποια ειναι αλλη φαση!!Επειδη τα λεφτα ειναι καμποσα(δεν μπαινω στο πορτοφολι σου) εισαι σιγουρος οτι θα ασχοληθεις καμποσο με τη φωτογραφια!!Η μετα απο 2-3 μηνες θα την αφησεις καπου ξεχασμενη!!!Και οχι τιποτα ειναι ακριβο το αθλημα!!Μετα θα ψαχνεις για φακους ,φιλτρα και δεν συμαζευεται!!!Παντως καλες και οι δυο!!Εχεις μπει σε σωστο δρομο!!!.....τον ακριβο....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG

Αυτο δεν επρεπε να το πεις!!Το μεγαλΥτερο ποσοστο τραβιεται σε 100-200 μονο σε auto mode!!Κακως βεβαια αλλα απο το να υπαρχουν (α)χρηστες που να λενε οτι οι φωτο τους βγαινουν κουνημενες..!!?!?!Αν τη μαθεις δεν τραβας πανω απο 50(η 64 αναλογα τη μηχανη!!ΠΧ δες κατι moon-ακια* που τραβηξα στο αλλο thread!!Εντονος φωτισμος.....μπααααα!

*ειναι πολλα τα φεγγαρια δασκαλακο....!!!

Εεε κοιτα,επαγγελαμτιες δεν ειμαστε,με τριποδα δε τραβαμε συνεχεια,τα νευρακια-τρεμουλες τα εχουμε....αρα?Το 50 ειναι πολυ χαμηλο για εσωτερικους χωρους απο την προσωποικη μου εμπειρια.

Πουσε ρε Ζαρρα να πεις καμια αποψη σα ποιο ψαγμενος? :hmm::p

Dag αν τα διαθετεις δωστα,οι SLR ειναι αλλη φαση.Εργαλεια μιας ζωης κ με μεγαλη επεκτασιμοτιτα λογο φακων :D

Link to comment
Share on other sites

Τη Νίκον την πήρε φίλος πριν βδομάδα φυσικά και είναι άριστη ως SLR .Μου είπε ,ότι είχε 1025 τελική με το μαμά φακό και 1075 με έναν μεγαλύτερο που σκέτος έχει 300 .Ήταν μάλλον προσφορά του καταστήματος.. Δε θα πειράξει καθόλου που δεν έχει βίντεο?

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν βλεπω καποιο λογο απλα ειπα να ριξω μερικα λινκς που μπορει να σε ενδιαφερουν!

http://www.dcresource.com/reviews/olympus/e300-review/index.shtml

http://www.dcresource.com/reviews/pentax/starist_d-review/index.shtml

http://www.dcresource.com/reviews/minolta/maxxum_7d-review/

Δεν βρηκα βεβαια για canon eos 350!!Kai αυτη αξιζει!!

Link to comment
Share on other sites

Tελικά φίλοι μου .... μετά από ΠΟΟΟΛΛΛΛΥΥΥΥ ψάξιμο και διάβασμα των REVIEWS αλλά και γνώμες χρηστών σε Forums κατέλειξα στην ΝΙΚΟΝ D-70 με φακό 18-70 ....:D

Ημουνα ανάμεσα σε CANNON 350D Rebel XT 8Mp & NIKON D-70 6.2 Mp και για να μη σας κουράζω μετά από έρευνα απ'ότι φαίνεται η ΝΙΚΟΝ είναι πολύ ποιό ποιοτική από την αντίστοιχη CANNON.....

Φυσικά μιλάμε για DSLR μηχανές και για φανταστική ποιότητα φωτογραφιών...... :T:

Από Δευτέρα - Τρίτη που θα παραλάβω θα σας δώσω και αρκετά δείγματα φωτογραφιών ..... ;)

Ορίστε το πακέτο που αγόρασα από PIXMANIA ...... :T:

post-153-1416071943,9104_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλα όχι οτι 8α βρεις σημαντικες διαφορες μεταξύ και των δυο dslr που λες, -και οι 2 ειναι πολυ καλες- , αλλα αν δεν ειναι ο παραγοντας κοστος στη μεση , γιατι δεν διαλεξες την 350D??? (Canon-άκιας γαρ...) .Δε πιστευώ να μου πεις οτι είχε καλύτερο φακό το κιτ της νικον γατι σε αυτα τα νερα που μπήκες οι φακοί αλλάζουν σαν τα.... , και το πιο φτηνο πράγμα ισως καταλήξει να ειναι το σώμα που πήρες...

Link to comment
Share on other sites

Η Νικον ειναι οντως καλυτερη(το ειχα ψαξει λιγο γιατι την ηθελε κι ενας φιλος).Πολυ καλη επιλογη φιλε Dag..θα "μεινουμε" με τις φωτογραφιες που θα βγαλεις ειμαι σιγουρος!

ΥΓ.Δεν αλλαζεις και τον τιτλο του θεματος?Δεν ειχα ιδεα οτι τελικα εψαχνες κατι τοσο ακριβο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deadlock7 [Σήμερα, στις 10:16]

ΥΓ.Δεν αλλαζεις και τον τιτλο του θεματος?Δεν ειχα ιδεα οτι τελικα εψαχνες κατι τοσο ακριβο...

Exεις δίκιο.... Ο τίτλος άλλαξε .... :D

Οσο για το κόστος .. ούτε εγώ πίστευα από την αρχή ότι θα πάω σε DSLR αλλά μιας και προκύψανε κάτι Euro παραπάνω είπα να κάνω την καλύτερη κίνηση.... :T:

Ξέρω ότι δε θα μετανοιώσω αφού σκοπέυω να ασχοληθώ σοβαρά με την φωτογραφία.... :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis

Με τέτοια ομορφιά .... είναι σύγουρο ότι θα τις κάνω SEX..... :D

bundle34122.jpg

προσεξε μην καταληψεις να τραβας SEX για να την ξεπληρωσεις :D

(ζηλευω :o )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee [Σήμερα, στις 16:59]

προσεξε μην καταληψεις να τραβας SEX για να την ξεπληρωσεις :D

(ζηλευω :o )

Eλα βρε... μη ζηλεύεις.... :D

Μια απόφαση είναι όλα..

Εγώ αποφάσισα να σταματήσω για 1 χρόνο να ασχολούμαι με ηλήθια UPRGADE του Η/Υ και έτσι προκειμένου να τα δώσω για καμμιά CPU που δεν την έχω ανάγκη, τώρα που καλοκαίριασε θα ξεσκιστώ στις φωτογραφίες και τα φωτογραφικά άλμπουμ...

Εξάλου λόγο εργασίας είμαι σε θέση να βρίσκομαι στα ποιό απίθανα μέρη της νοτιοδυτικής Ελλάδος για φωτογράφιση.....:clap:

Ωρέ θα βγάλω Τεραμπάιτ σε φωτογραφίες λέμε....:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.