Jump to content



Ενας ευτυχής κάτοχος της NIKON D-70 DSLR


Recommended Posts

Σκέφτομαι να πάρω την παρακάτω ψηφιακή μηχανή μιας και τα 384 Euro μαζί με ΦΠΑ που ζητάει δε μου φαίνονται και πολλά για αυτά που προσφέρει..... :D

Konica-Minolta DiMAGE Z5

dimagez5s_1.jpg

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΠΡΟΪΟΝΤΟΣ

Η DiMAGE Z5 είναι η ιδανική φωτογραφική μηχανή. Οι επιδόσεις της, η ποιότητά της, η απλότητα στης χρήση της την κάνουν μια συσκευή για όλους. Εξοπλισμένη με ένα οπτικό zoom 12x APO GT, που επεκτείνεται από 35 έως 420 χιλ και με αισθητήρα 5 MP προσφέρει ένα υψηλό επίπεδο ποιότητας: ιδανικό για μεγεθύνσεις A3 ! Η τεράστια οθόνη 5 ιντσών διαγωνίου επιτρέπει μια αναγνωσιμότητα ρεκόρ !Προκειμένου να εξασφαλίσει πάντα καθαρές φωτογραφίσεις, ο σταθεροποιητής της εικόνας (Anti-Shake) επιτρέπει να πραγματοποιήσετε φωτογραφίσεις με το χέρι χωρίς φλας μέσα σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού, ακόμη και σε θέση φακού Tele. Με ικανότητες που ξεπερνούν το συνηθισμένο, συτή η μηχανή "όλα σε ένα" διαθέτει σύστημα αυτόματης εστίασης που επιτρέπει τη στιγμιαία λήψη φωτογραφιών χωρίς καθυστέρηση. Η DiMAGE Z5 είναι μια πάντα έτοιμη πολυδύναμη συσκευή, για όλους ! Μέθοδος βίντεο σε λειτουργία VGA με ήχο σε απεριόριστο χρόνο (εξαρτάται μόνο από την μάρκα και την ικανότητα της κάρτας μνήμης). 2 δυνατότητες εγγραφής βίντεο: 640 Χ 480 pixels ή 320 Χ 240 pixels (15 ή 30 εικόνες ανά δευτερόλεπτο.)

dimagez5s_2.jpgdimagez5s_3.jpg

dimagez5s_4.jpgdimagez5s_5.jpg

dimagez5s_6.jpg

Θέλω τις γνώμες των ειδικών..... αξίζει ή όχι ?????

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Εγω εχω εδω και κανα χρονο την Ζ1 και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος. Γενικα ειναι πολυ καλες μηχανες οι Μινολτα!

Αν σε ενδιαφερει το πολυ ζοομ και να εχεις μια μηχανη που μπορεις να τραβηξεις φωτογραφιες σε full auto αλλα και να τα βαλεις σε καποια φαση ολα manual τοτε ειναι πολυ καλη επιλογη.

Επισης αν εχουν λιγο περιεργο σχημα αλλα δενουν καλα στο χερι.

Τελος το μονο παραπονο που εχω απο την Ζ1 ειναι οτι την αισθανεσαι αρκετα πλαστικη. Πιο καινουργια μοντελα δεν εχω πιασει και μπορει να εχουν βελτιωσει την ποιοτητα λιγο.

Παντως νομιζω προσφατα 2-3 παιδια απο δω πηραν καποιες Μινολτα και δεν εχω ακουσει καποιο παραπανω. Θα σου τα πουνε και οι ιδιοι παντως.

IMHO go for it! :T:

Link to comment
Share on other sites

Στην κατηγορία τιμής των 400 Euro νομίζω ότι είναι η καλύτερη επιλογή, και αρκετά όμορφη...

Δεν ξέρω εαν την έχει κανείς από εδώ μέσα να μου πεί τις εντυπώσεις του...:)

Υπάρχει βέβαια και η εναλλακτική πρόταση της CANNON ....

Canon PowerShot S2 IS

powershots2is.jpg

τεχνικές λεπτομέρειες POWERSHOT S2 IS

PIXELS ... Αισθητήρας CCD 1/2.5" - 5 Megapixels

Φωτογραφία 2592 x 1944, 2048 x 1546, 1600 x 1200, 640 x 480 pixels

ΦΑΚΟΙ οπτικό zoom 12 x

ψηφιακό zoom 4 x

Ισοδύναμο εστιακού μήκους F 2.7- 3.5 (Equiv. 36 - 432 mm)

Δυνατότητες εστίασης από μακριά

Σκόπευτρο LCD TFT 1.8" - 115.000 couleurs ,

ισοδύναμο ISO Auto 50, 100, 200, 400 ISO

Ταχύτητα φωτοφράκτη 15 s - 1/3200 s

Φλας

Ισορροπία λευκού

ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗ Τύπος μνήμης Secure Digital (SD)

Μορφή αρχείου JPEG (Exif 2.2), AVI, WAVE, PictBridge

Αριθμός αποθηκευμένων φωτογραφιών Δείτε τον πίνακα

ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ Έξοδος video PAL / NTSC

Δεδομένα πύλης USB 2.0

Συμβατότητα με PC, Mac; Windows 98 (SE), 2000 SP4, ME, XP, XP SP1-2 / Mac OS X 10.1.5 - 10.3

ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ... Διαστάσεις 113 x 78 x 75.5 mm / 111% με standard ήχο

Βάρος 405g / 139% με μέσο βάρος

Κατανάλωση ενέργειας 4 Επαναφορτιζόμενες μπαταρίες AA : Alk, Ni-MH , Power adapter

ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΕΣ Συνεχής λήψη Ναι

video mode Ναι

Ναι

ΠΡΟΣΦΕΡΌΜΕΝΑ ΑΞΕΣΟΥ’Ρ 4 ΑΑ Μπαταρίες AA

USB καλώδιο

A/V καλώδιο

Λουρί

Οδηγίες χρήσης Πολυγλωσσικά

CD-ROM με λογισμικό

Aλλά ξεφεύγει κατά 100 euro αφού έχει 496 euro τελική με ΦΠΑ.... :(

Link to comment
Share on other sites

Πανω κατω τα ιδια χαρακτηριστηκα εχουν παντως. Η Μινολτα εχει και το Anti Shake που ειναι πολυ καλο με το ζοομ και επισης εχει και λιγο μεγαλυτερη LCD (2'').

Θα σου ελεγα να τις δεις και τις 2 απο κοντα αν μπορεις γιατι καμια φορα παιζει και η ποιοτητα κατασκευης ρολο.

Παρ'ολ'αυτα δεν νομιζω πως η Canon εχει κατι το πολυ καλυτερο που να δικαιολογει τα 100 ευρο παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Samael [Σήμερα, στις 12:31]

Eπισεις καλο θα ηταν να εχει μπαταρια λιθιου η καμερα που θα παρεις :)

Review απο το πλεον αξιοπιστο κατα τι γνωμη μου σιτε ;)

http://www.dcresource.com/reviews/minolta/dimage_z5-review/index.shtml

BIG Thanks for REVIEW link.... :worship: :daisy:

Link to comment
Share on other sites

το εχω πει και αλλες φορες θα το πω κα ι αλλη μια!!!Αν θες το απολυτο στη φωτογραφια και μονο τοτε panasonic FZ-5 απο pixmania!!http://www.pixmania.com/gr/gr/87347/art/panasonic/lumix-dmc-fz5-black.html?itag=3895

Δεν υπαρχει καλυτερη στη κατηγορια αυτη!!Στο βιντεο -mode υστερει αρκετα εναντι της Z5 που με τη σειρα της ειναι αυτη κορυφη!!(Εχω την Ζ3)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Samael

http://www.dpreview.com/reviews/panasonicfz5/page7.asp

Ζ5 vs FZ5

Νομιζω ειναι εμφανης η διαφορα ;)

σωστά....πάντως Ζ5 είναι μια χαρά .Οχρηματικός παράγοντας είναι αυτός που θα σε κάνει να πάρεις την απόφαση...

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλα δεδομενου του οτι η ΖF5 εχει μολις 10ε παραπανω στο nomatica (394 τελικη),δε νομιζω οτι θα ειχε κανεις κ πολλους ενδιασμους.H ZF5 εχει φακο Leica,μια εταιρια θρυλο στο χωρο :)

Edit

Εχει κ δικια της μπαταρια λιθιου :T:

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου ΧΙΛΙΑ ευχαριστώ σε όλους σας για την βοήθειά σας...

Απ'οτι φαίνεται τα πράγματα γέρνουν υπέρ της PANASONIC αλλά θα το ψάξω και λίγο ακόμη προτού καταλήξω σε αγορά....

ΒIG THANKs

Link to comment
Share on other sites

Tπτ ρε Dag,γι'αυτο υποτηθετε "κοπροσκυλιαζουμε" εδω στο φορουμ,για να βοηθαμε ο ενας τον αλλο :p

Δεν ειχα ψαχτει ποτε για αυτη την κατηγορια(μεσαια μαλλον ε?) αλλα απο οτι φαινετε ο Vag κ ο NTG ειχαν απολυτο δικιο,Panasonic μακραν :T:

Link to comment
Share on other sites

Πήρα την Minolta Z20 πριν από 5-6 ημέρες. Έχω να πω τα εξής:

1) Η ποιότητα κατασκευής είναι άψογη. Χαίρεσαι να την πιάνεις, δένει ΠΟΛΥ ωραία στο χέρι. Δεν είναι τόσο μεγάλη όσο δείχνει.

2) Ο φακός εστιάζει κυριολεκτικά από απόσταση 0. Δεν έχω δει άλλη μηχανή να εστιάζει από τόσο κοντά. Κολλάω ένα φύλλο δέντρου πάνω στο φακό και εστιάζει κανονικά και φαίνεται σαν σε μικροσκόπιο!

3) Από ποιότητα φωτογραφίας την βρίσκω εκπληκτική.

4) Εύκολη στο χειρισμό.

5) Χρήση AA μπαταριών (προσωπικά έτσι ήθελα να είναι, αυτό είναι θέμα προτίμησης).

Δούλεψα λιγάκι την Canon A95 αυτές τις ημέρες παράλληλα (την πήρε ένας φίλος) και προσωπικά μου άρεσε καλύτερα η Minolta.

Κοντολογίς, είμαι πολύ ευχαριστημένος, αν και όχι τόσο σχετικός με το άθλημα. Αν θέλεις να δεις φωτογραφίες έχω ποστάρει μερικές στο thread (ψηφιακές φωτογραφίες)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Samael

http://www.dpreview.com/reviews/panasonicfz5/page7.asp

Ζ5 vs FZ5

Νομιζω ειναι εμφανης η διαφορα ;)

Ωραια σελιδουλα!!!Ελπιζω καποιος να διαβασε ολο το συγκριτικο(εγω για να πω την αληθεια οχι) γιατι αυτη η σελιδα δειχνει επακριβως το μονο εμφανεστατο μεινονεκτημα της Ζ5(και της Ζ3 και μαλλον ολης της σειρας Ζ)!!Τον θορυβο στα μεγαλα ISO!!Σε αυτο το τομεα ειναι ισως απο τις χειροτερες!!Η olympus ειναι επισης καλυτερη σε αυτο το τομεα!!Σε 50 iso τα πραματα αλλαζουν και η διαφορες με την ΖΦ5 δεν ειναι τοσο κραυγαλεες-εως ανυπαρκτες!!Αν τη μαθεις να τη χρησιμοποιεις παντως σιγουρα δεν θα εχεις προβλημα!!

Γενικα και με λιγα λογια μια πολυ καλη μηχανη με αριστο video mode ειναι η Ζ5(δεν υπαρχουν πολλες που τραβαν ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ στα 640χ480 @30φπσ ΜΕ ΖΟΟΜ ΚΑΙ ΗΧΟ-η ζ3 και καναδυο ακομα) ενω η κορυφαια μηχανη στη κατηγορια ειναι η ΖΦ5 με λιγοτερς δυνατοτητες στο video mode!Η διαφορα πλεον ειναι μικρη στη τιμη οποτε ....... the choice is yours!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλο "ατου" το βιντεο,αλλα φωτογραφικη υποτηθετε αγοραζεις,οχι καμερα ;)

Προτιμω την καλητερη ποιοτητα της FZ5.Οσο για τα 50 ISO,μονο με εντονο φωτισμο προτεινοντε.Το μεγαλητερο ποσοστο των φωτογραφειων με >100 τραβιεται συνηθως.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Samael [Σήμερα, στις 12:52]

Καλο "ατου" το βιντεο,αλλα φωτογραφικη υποτηθετε αγοραζεις,οχι καμερα ;)

.

Σιγουρα δεν μπορω να διαφωνησω πανω σε αυτο!!Αλλα καπου καπως καποτε μπορει να το χρειαστεις!!!

Προτιμω την καλητερη ποιοτητα της FZ5.

Δεκτοτατον!!!

Οσο για τα 50 ISO,μονο με εντονο φωτισμο προτεινοντε.Το μεγαλητερο ποσοστο των φωτογραφειων με >100 τραβιεται συνηθως

Αυτο δεν επρεπε να το πεις!!Το μεγαλΥτερο ποσοστο τραβιεται σε 100-200 μονο σε auto mode!!Κακως βεβαια αλλα απο το να υπαρχουν (α)χρηστες που να λενε οτι οι φωτο τους βγαινουν κουνημενες..!!?!?!Αν τη μαθεις δεν τραβας πανω απο 50(η 64 αναλογα τη μηχανη!!ΠΧ δες κατι moon-ακια* που τραβηξα στο αλλο thread!!Εντονος φωτισμος.....μπααααα!

*ειναι πολλα τα φεγγαρια δασκαλακο....!!!

Link to comment
Share on other sites

Παρ'την με χιλια.Αυτα που προσφερει δεν θα τα βρεις πουθενα σε τοσο χαμηλη τιμη!Καλο παντως θα ηταν να κοιταξεις και την σειρα FZ της Panasonic ακομη και παλια μοντελα(μακραν καλυτερη σε ποιοτητα φωτογραφιας..)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.