Jump to content



αγορά notebook


Recommended Posts

καλήμερα σε όλους,

 

κοιτάζω να αγοράσω ένα notebook για podcasting και βίντεο live streaming

 

το θέλω τελείως ήσυχο (fanless) δηλαδή χωρίς κανένα ανεμιστηράκι

 

μνήμη τουλάχιστον 8 gb, δίσκο 256 gb ssd / m.2 nvme, 4 usb ports, ethernet

 

θα τρέχει μονο τα αναγκαία τέσσερα προγράμματα για ηχογράφηση (daw),επεξεργασίας ήχου και βίντεο και βίντεο live streaming

 

δεν με νοιάζει εάν είναι μεταχειρισμένο (dell latitude 7275 από αγγελεια στα 160 εβρω)

 

το συγκεκριμένο έχει μονο δυο θuρες usb c και δεν έχει ethernet

 

εάν γνωρίζει κάποιος κανένα παρόμοιο notebook ας μου πει

 

μπορώ να δώσω μέχρι 250 ευρώ για μεταχειρισμένο


 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αυτό με παρόμοια χαρακτηριστικά και ethernet και fanless, Toshiba Portege Z20T , σε refurbished εννοείται και παίζει γύρω στα 200 με 250 γενικά, με ένα γρήγορο ψάξιμο σε ένα μαγαζί το βρίσκω διαθέσιμο.

WWW.PCPORTAL.GR

Βρείτε το Toshiba Portege Z20t-B μόνο στο Pcportal.gr...

 

Όταν είχε βγεί όντως έπαιζε γύρω στα 2000 ευρώ :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κάνει οριακά για να δεις live stream π.χ twitch. Για να κάνεις όπως είπε το παιδί από πάνω ούτε καν.

Θες κάτι με επεξεργαστή 2-3 ετών, τουλάχιστον 6 core 16ραμ και κάρτα γραφικών. Το fanless κάνω πως δεν το διάβασα καν.

  • Like 1
  • Agree 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Oric said:

Πάρε ένα Macbook Ait 15" με 16GB ram, κατά προτίμηση με 1TB SSD, με δόσεις. 

 

Αυτό. Το μόνο φορητό που είναι fanless και είναι της προκοπής είναι το Air με τους Μ cpu. Ακόμα και το πρώτης γενιάς να πάρεις θα είναι ΟΚ. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για podcast και απλό streaming είσαι στο όριο με αυτό το laptop και γενικά μεταχειρισμένα στα 250 δύσκολα θα βρείς από μαγαζί με πιο δυνατό επεξεργαστή 4 core κλπ, εγώ απλά ενημερωτικά ανέφερα ότι βρίσκεται αν το θές. Αντικειμενικά, αυτή την περίοδο κιόλας, παίρνεις με 300 ευρώ καινούριο πολύ δυνατό laptop αλλά χωρίς windows και χωρις lan απο εδώ πχ

WWW.COSMODATA.GR

HP 250 G9 (6F1Z7EA) - Οθόνη Full HD 15.6" - Intel® Core™ i3-1215U Processor - 8GB RAM - 256GB NVMe SSD - FreeDOS

ή αυτό στα 350 που είναι το ίδιο αλλά με lan, πάλι χωρίς windows

WWW.MGMANAGER.GR

Lenovo V15 G3 IAP, i3-1215U/15.6 FHD/8GB/256GB SSD/Webcam/No OS, Business Black < Laptops - MG Manager | MGManager

 

 

Αυτά τα περι fanless για ποιό λόγο τα αναφέρεις? Τα παραπάνω καινούργια ας πούμε δεν κάνουν και τόσο θόρυβο όπως κάποτε. Επίσης πέρα από το προαναφερόμενο μεταχειρισμένο toshiba tablet/laptop που έβγαινε fanless κάποτε, δεν υπάρχει κάποιο άλλο σε νορμάλ τιμή, τα mac είναι μετά τα μόνα όπως πρότειναν και τα παιδιά αλλά οι τιμές είναι εκτός των ορίων που θέτεις κατά πολύ.

 

Έγινε επεξεργασία από Matia
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, το μέλος Matia έγραψε:

Για podcast και απλό streaming είσαι στο όριο με αυτό το laptop και γενικά μεταχειρισμένα στα 250 δύσκολα θα βρείς από μαγαζί με πιο δυνατό επεξεργαστή 4 core κλπ, εγώ απλά ενημερωτικά ανέφερα ότι βρίσκεται αν το θές. Αντικειμενικά, αυτή την περίοδο κιόλας, παίρνεις με 300 ευρώ καινούριο πολύ δυνατό laptop αλλά χωρίς windows και χωρις lan απο εδώ πχ

WWW.COSMODATA.GR

HP 250 G9 (6F1Z7EA) - Οθόνη Full HD 15.6" - Intel® Core™ i3-1215U Processor - 8GB RAM - 256GB NVMe SSD - FreeDOS

ή αυτό στα 350 που είναι το ίδιο αλλά με lan, πάλι χωρίς windows

WWW.MGMANAGER.GR

Lenovo V15 G3 IAP, i3-1215U/15.6 FHD/8GB/256GB SSD/Webcam/No OS, Business Black < Laptops - MG Manager | MGManager

 

 

Αυτά τα περι fanless για ποιό λόγο τα αναφέρεις? Τα παραπάνω καινούργια ας πούμε δεν κάνουν και τόσο θόρυβο όπως κάποτε. Επίσης πέρα από το προαναφερόμενο μεταχειρισμένο toshiba tablet/laptop που έβγαινε fanless κάποτε, δεν υπάρχει κάποιο άλλο σε νορμάλ τιμή, τα mac είναι μετά τα μόνα όπως πρότειναν και τα παιδιά αλλά οι τιμές είναι εκτός των ορίων που θέτεις κατά πολύ.

 

 

Πολύ ωραίο λαπτοπάκι γι' αυτήν την τιμή - και με αναβαθμίσιμη ram! Η κάμερά του βέβαια είναι 720άρα, αλλά μπορεί να προστεθεί εξωτερική FHD για full HD streaming. Επίσης, έχει VA panel, αλλά σ' αυτήν την τιμή τί να πρωτοζητήσεις. Ο δε επεξεργαστής είναι ταχύτερος από όλους τους επεξεργαστές της Intel έως και 7ης γενιάς. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους,

 

ευχαριστώ για τις απαντήσεις

 

θα κοιτάξω να δω εάν κάποιο από αυτά τα notebooks μπορεί να σταλεί κύπρο, θα ψάξω και στο skroutz για μεταχειρισμένα να δω τι έχει

 

ο λόγος που το θέλω fannless είναι γιατί εάν παρω μεταχειρισμένο το ανεμιστηράκι πιθανώς να χρειάζεται αντικατάσταση και είναι κάπως δύσκολο αυτό να γίνει σε ένα notebook

 

εάν τώρα αγοράσω mac θα πρέπει να αγοράσω και όλα τα προγράμματα κάτι που δεν μου επιτρέπει ο προϋπολογισμός μου

 

έτσι και αλλιώς τα προγράμματα τα έχω...

 

κυρίως το θέλω για podcasting / δημιουργία περιεχομενου (content creation), video streaming (720p-1080) οποτε με καλύπτουν τα 8 gb μνήμης

 

ίσως να ψάξω και στο ebay για refurbished notebooks


 

Link to comment
Share on other sites

Θα το πω απλα αν και νομιζω οτι μιλαμε στο βροντο.

4 ώρες πριν, το μέλος nikonick έγραψε:

δημιουργία περιεχομενου (content creation), video streaming (720p-1080) οποτε με καλύπτουν τα 8 gb μνήμης

 

Αυτο ΔΕΝ γινεται με notebook. Δεν ειναι η μνημη το θεμα σου. Θες καρτα γραφικων και επεξεργαστη να γαζωνει. Ryzen 5 σειρα 5000 και πανω η αντιστοιχο Intel και nvidia 1660 τουλαχιστον. Ολα αυτα εχουν ανεμιστηρες εκτος και παρεις macbook Μ1 και πανω οπου ειναι fanless. Οτι αλλο αγορασεις δεν θα δουλεψει.

Link to comment
Share on other sites

  

 

Φίλε @nikonick, δεν φτιάχνεις καλύτερα ένα πισάκι και βάλε το κανα-δυο μέτρα πιο πέρα. Δεν είναι ανάγκη το μικρόφωνο να είναι "αγκαλιά" με τον υπολογιστή.

Κάνε και μια ωραία καμπύλη με χαμηλές στροφές στους ανεμιστήρες από το BIOS και θα είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ όλους,

 

καμια γνώμη δεν πάει στον βρόντο

 

απλω ς θέλω να μάθω κάποια πράγματα που δεν τα ξέρω οποτε και ρωτάω...

 

όσο για το video live streaming θα πρέπει να το ψάξω περισσότερο αφού θα πρέπει να δω πως μπορεί η βίντεο κάμερα να στέλλει το σήμα βίντεο ώστε να μπορεί να μεταδοθεί ως  live streaming μέσω vimeo η και αλλου

 

μιλάμε για ζωντανή μετάδοση από μουσική σκηνή

 

έχω υπολογιστές  (desktop) αλλα για ζωντανή ηχογράφηση / location recording  ένα notebook είναι ότι μου  χρειάζεται

 

για moblie recording μπορεί να γίνει και με ένα digital recorder όπως το zoom h6 αλλα μετά θα πρέπει να μεταφέρω τα αρχεία  wave στον υπολογιστή για περισσότερη επεξεργασία,
οποτε με ένα notebook όλο αυτό  γίνεται πιο εύκολα αφού τα προγράμμάτα θα είναι εγκατεστημένα στο notebook

 

αυτά

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.