Jump to content



Χριστούγεννα, καιρός για αναβάθμιση!


Recommended Posts

Καλημέρα στο forum. Το pc της υπογραφής το έχω από το 2015. Ήρθε ο καιρός για αναβάθμιση λοιπόν και για βοήθεια από τον Λάμπη.

Πάω για αρχή για motherboard επεξεργαστή και μνήμες. Διχάζομαι αν πρέπει να πάω σε motherboard με ddr5 και να πάρω και μνήμες ή να πάω σε ddr4 και να κρατήσω τις υπάρχουσες. Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου (λόγω υποχρεώσεων) με το τι κυκλοφορεί τελευταία. Δεν έχω κολλήματα φανμποιλίκια με intel ή amd. Budget για mobo, cpu κάπου στα 400-450 ευρώ. Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Αν πας σε AMD AM5 θα πρέπει να πάρεις και μνήμες DDR5, οπότε θα "στριμωχτεί" αρκετά η επιλογή σου. Στο ΑΜ4 έχεις δυνατότητα για καλό σύστημα χρησιμοποιώντας τις μνήμες σου.

Σε Intel έχεις και τις δύο επιλογές ανάλογα ποια μητρική (DDR4 ή DDR5) θα διαλέξεις. Βέβαια με τις δικές σου μνήμες (= δεν είναι τόσο γρήγορες) πολύ πιθανό να υπάρχει μια διαφορά στην απόδοση απ' ότι με DDR5.

Σημείωση, σε DDR5 μιλάμε για 32GB (όπου είναι η "σωστή" χωρητικότητα λόγω τρόπου λειτουργίας της μνήμης) ενώ σε DDR4 με τις δικές σου είναι μόνο 16GB.

 

Γνώμη μου να πάρεις μια Intel μητρική με DDR5 (+ μνήμες 32GB DDR5) και (πιθανόν λόγω περιορισμένου budget) 12400/F. Αργότερα θα μπορείς να βάλεις κάποιον πιο μεγάλο (14ης γενιάς ίσως).

Χωρίς να γνωρίζω από Intel (= μπορείς να αγνοήσεις την πρότασή μου)

Μητρική: MSI Pro B760 Gaming Plus WIFI  ~160€

Μνήμη: G.Skill Ripjaws S5 32GB DDR5 6400 F5-6400J3239G16GX2-RS5K  ~120€

Επεξεργαστής: Core i5-12400F  ~150€

Θα χρειαστείς ψήκτρα όμως.

Link to comment
Share on other sites

Θα κρατήσω προς το παρόν την παλιά κάρτα γραφικών, το τροφοδοτικό είναι καινούριο. Στο υπάρχον κουτί θα μπει το σύστημα, και πιθανόν να πάρω και έναν καινούριο M2 για να βάλω τα windows μέσα.Το budget μπορεί να ξεχειλωθει λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν θα κρατήσω κάρτα γραφικών (αργότερα αυτό). Το τροφοδοτικό είναι αγορασμένο το καλοκαίρι. Πιθανόν θα πάω και σε αγορά ενός M2 δίσκου για τα windows αλλά αυτό είναι από άλλο budget. Μπορώ να δώσω και λίγο παραπάνω αν χρειαστεί. Όπως βλέπετε κάνω αναβάθμιση-αγορά καινούριου κάθε 8 χρόνια περίπου...

Ο ίδιος είμαι (Ηλίας Δαλάτσης). Πώς από λάθος τα κατάφερα να με βγάζει διπλό στο thelab...

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, το μέλος Ηλίας Δαλάτσης έγραψε:

Θα κρατήσω προς το παρόν την παλιά κάρτα γραφικών, το τροφοδοτικό είναι καινούριο. Στο υπάρχον κουτί θα μπει το σύστημα, και πιθανόν να πάρω και έναν καινούριο M2 για να βάλω τα windows μέσα.Το budget μπορεί να ξεχειλωθει λίγο.

 

7 λεπτά πριν, το μέλος Eldal έγραψε:

Προς το παρόν θα κρατήσω κάρτα γραφικών (αργότερα αυτό). Το τροφοδοτικό είναι αγορασμένο το καλοκαίρι. Πιθανόν θα πάω και σε αγορά ενός M2 δίσκου για τα windows αλλά αυτό είναι από άλλο budget. Μπορώ να δώσω και λίγο παραπάνω αν χρειαστεί. Όπως βλέπετε κάνω αναβάθμιση-αγορά καινούριου κάθε 8 χρόνια περίπου...

Ο ίδιος είμαι (Ηλίας Δαλάτσης). Πώς από λάθος τα κατάφερα να με βγάζει διπλό στο thelab...

Έχεις 2 προσωπικότητες;  Όλα εξηγούνται :p 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν, το μέλος Oric έγραψε:
WWW.SKROUTZ.GR

 

WWW.SKROUTZ.GR

 

WWW.SKROUTZ.GR

 

 

WWW.SKROUTZ.GR

 

 

Αν αντί του Kingston, χωρεί στον προϋπολογισμό ο Corsair MP700, ακόμα καλύτερα.

Σε αυτα τα λευτα χωραει και 14600Κ παντως.. που ειναι καλυτερος.

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

53 λεπτά πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Σε αυτα τα λευτα χωραει και 14600Κ παντως.. που ειναι καλυτερος.

 

Δεν αμφιβάλλω. Προσπάθησα να βρω έναν συνδυασμό καλύτερο συνολικά, με δυνατότητα χρήσης και SSD PCIe 5.0.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Σε αυτα τα λευτα χωραει και 14600Κ

καλημέρα και καλή εβδομάδα. Επειδή δεν έχω ασχοληθεί εδώ και πολλά χρόνια με τις εξελίξεις στους επεξεργαστές. Βλέπω ότι ο συγκεκριμένος είναι με 6 Performance cores & 8 efficient cores και σύνολο 20 threads. Aν βάλω να κάνω cinebench θα δουλεύουν και τα 20 threads ή μόνο τα 12 των performance cores?

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, το μέλος navaho7 έγραψε:

καλημέρα και καλή εβδομάδα. Επειδή δεν έχω ασχοληθεί εδώ και πολλά χρόνια με τις εξελίξεις στους επεξεργαστές. Βλέπω ότι ο συγκεκριμένος είναι με 6 Performance cores & 8 efficient cores και σύνολο 20 threads. Aν βάλω να κάνω cinebench θα δουλεύουν και τα 20 threads ή μόνο τα 12 των performance cores?

σε multicore και τα 20

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, το μέλος Oric έγραψε:

 

Δεν αμφιβάλλω. Προσπάθησα να βρω έναν συνδυασμό καλύτερο συνολικά, με δυνατότητα χρήσης και SSD PCIe 5.0.

Το οτι ειναι πεθαμενη πλατφορμα το LGA1700 ειναι. Στο ιδιο δίλλημα ημουν και εγω για να φτιαξω ενα PC για την γυναικα που ασχολειται με VRAY. Προτιμησα 14600Κ γιατι στα ιδια λευτα > ακομα και απο 7700Χ ή στα περιπου στα ιδια με 7900. (λινκ)

 

Και μετα ειναι και το single thread performance ...

 

Για Gaming δεν ξερω...αλλα απο οτι βλεπω καλα τα παει και εκει.

 

Τωρα μεχρι να βγει καλος και προσιτος gen5...θα εχει φτασει ήδη η ωρα της αναβαθμισης..

 

29 λεπτά πριν, το μέλος navaho7 έγραψε:

καλημέρα και καλή εβδομάδα. Επειδή δεν έχω ασχοληθεί εδώ και πολλά χρόνια με τις εξελίξεις στους επεξεργαστές. Βλέπω ότι ο συγκεκριμένος είναι με 6 Performance cores & 8 efficient cores και σύνολο 20 threads. Aν βάλω να κάνω cinebench θα δουλεύουν και τα 20 threads ή μόνο τα 12 των performance cores?

Ολα..

 

Τα Performance στα 5.30 και τα υπολοιπα στα 4ghz.

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

@GeorgeVasil Σε single και σε gaming η intel ακομα το φυσαει και δεν κρυωνει απο τον 7800Χ3δ.  Ειδικα ο 14900Κ. και ολα αυτα με τα μισα λ7 και λιγοτερο απο τα μισα watt

 

Οκ για την πεθαμενη πλατφορμα δεν αντιλεγω και για τα Watt. Δεν τα παει ασχημα ομως.

 

https://www.guru3d.com/review/intel-core-i5-14600k-review/page-9/

 

0 7800x3d εχει 390 και ο 14600Κ 340. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.